Premiery teatralne – luty 2019

Człowiek z Manufaktury, My, psy, Testament Szekspira, Karaoke, Idioci, Aniołowie w Ameryce. Tak prezentują się premiery teatralne nadchodzącego miesiąca.

2 lutego w Teatrze Wielkim długo oczekiwana premiera Człowieka z Manufaktury. To wydarzenie bez precedensu: Teatr Wielki – wspólnie z mecenasem, łódzką Manufakturą – ogłosił konkurs kompozytorski na operę o historii Łodzi, do libretta zamówionego u dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, której utwory zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Grand Prix (45 tysięcy złotych) i Nagrodę Publiczności Operowej otrzymał młody kompozytor i dyrygent – Rafał Janiak urodzony w 1986 roku, adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Człowiek z Manufaktury to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura.

Także 2 lutego premiera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka pt. My, psy. Na nieczynnym wysypisku śmieci na skraju miasta mieszka sfora bezdomnych psów. Dowodzi nią Czarny – młody, agresywny, niechętny ludziom. Każdy z psów ma własną historię, smutną i gorzką. Mała naiwna Kropka została przez człowieka porzucona, jamniczka Rasowa, po śmierci swojego pana, zapomniana w pustym mieszkaniu przez jego rodzinę, stary cyrkowy pies Cichy nie ma już więcej siły bawić publiczności, a trzymający fason pies-inteligent Mądrala udaje, że wszystko jest ok. Dawno pogodził się ze swoim losem stary pies Kulawy, nikomu nie ufa Ładna, a duży i łagodny Wierny wciąż czeka na „swojego Człowieka”. Lecz zamiast się smucić i zamartwiać, psy próbują nadal żyć i z życia się cieszyć. Bo taka już jest psia natura: radosna i optymistyczna! Wkrótce do sfory dołącza Kot, uroczy kłamca i sybaryta, przyzwyczajony do życia „na poziomie”.

7 lutego również w Nowym premiera Testamentu Szekspira. Sztuka rozpoczyna się tuż po pogrzebie Szekspira. Anna dostaje testament męża od znienawidzonej siostry dramatopisarza. Długo odwleka jego przeczytanie, bowiem ufa, że nic nie powinno jej tam zaskoczyć. Zaczyna wspominać wspólne chwile spędzone z mężem i dziećmi. Czy ostatnia wola Williama będzie w stanie wynagrodzić jej samotne i pełne poświęcenia życie?

8 lutego w Fabryce Sztuki premiera Teatru Chorea pt. Karaoke. Spektakl jest taneczną wersją i artystyczną próbą wykorzystania mechanizmu japońskiej zabawy do skomentowania kondycji współczesnego człowieka. Jej/Jego codzienność zdaje się rozpływać w naśladowaniu, powtarzaniu, zastępowaniu siebie za każdym razem ciekawszą wersją kogoś innego. Jak pisze Dubravka Ugrešić, karaoke daje możliwość „transformacji, metamorfozy i teleportacji (…)”, pozwala na ucieczkę „od autentycznego ja. JA stało się nudne i należy do innej kultury. Kultura narcyzmu zmutowała się w kulturę karaoke”. Punktem wyjścia dla twórców są nie tyle popularne utwory wokalne, co różnorodne formy performansów – politycznych, społecznych i popkulturowych – traktowanych jako źródła kodów tożsamościowych zamkniętych w obrazach.

23 lutego premiera Idiotów w Teatrze im. Stefana Jaracza w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Także 23 lutego odbędzie się pokaz Aniołów w Ameryce w Teatrze Studyjnym w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

11 lutego Teatr Wielki zaprasza do teatralnej malarni na Faustusa. Faustus i jego dylematy procesu twórczego – jako interdyscyplinarny projekt w nowej interpretacji, w innej przestrzeni, ze środkami artystycznego wyrazu i w formie wizualnej możliwej jedynie w tej przestrzeni i przy trudnej technice improwizacji – tanecznej i muzycznej.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 10 lutego Miłość w Saybrook, 18 lutego Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” w Teatrze Wielkim, 11 lutego Pikantni i 25 lutego Nasze Żony w Teatrze Muzycznym, 23 lutego Jak nie oszaleć z facetem w Teatrze DOM.

LUTOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
2 lutego Człowiek z Manufaktury (w Teatrze Wielkim)
2 lutego My, psy (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
7 lutego Testament Szekspira (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
8 lutego Karaoke (Teatru Chorea w Fabryce Sztuki)
23 lutego Idioci (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
23 lutego Aniołowie w Ameryce (w Teatrze Studyjnym)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *