Róbmy swoje…, Głos ludzki, Tata, Mój Jazz, Osmędeusze, Paleta singli. Tak w teorii będzie wyglądał teatralny listopad.

7 i 8 listopada Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza na premierę sztuki Róbmy swoje.. w reżyserii Jacka Bończyka. To wieczór poświęcony twórczości niekwestionowanego geniusza polskiej piosenki – Wojciecha Młynarskiego. W wykonaniu aktorów Teatru im. Jaracza w Łodzi usłyszą Państwo zarówno niezapomniane piosenki jak i słynne felietony, z których Wojciech Młynarski słynął jako niebywale celny obserwator „coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości”. W spektaklu oprócz absolutnych przebojów (m.in. „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy”, „Przyjdzie walec”, „Jeszcze w zielone gramy”), zaprezentowany zostanie bogaty wachlarz utworów poetyckich i obyczajowych (m.in. „Tak, jak malował pan Chagall”, „Kocham cię życie” czy „Lubmy się”).

Także 7 i 8 listopada Teatr Wielki zaprezentuje premierowo operę Głos ludzki. To wstrząsający monolog – niezwykle osobiste wyznanie Kobiety (nieprzytomnie zakochanej), która za scenicznego partnera ma jedynie… słuchawkę telefoniczną. Już na wstępie autor libretta Jean Cocteau uprzedza, że rzecz rozgrywa się w „pokoju, gdzie popełnione zostanie morderstwo”. Przed symbolicznym samobójstwem (po zakończeniu rozmowy „Ona” pada na łóżko, zawijając sobie wokół szyi sznur telefonu), bohaterka odmienia przez wszystkie przypadki swoje beznadziejne uczucia: kłamstwo, groźba, pozorna beztroska, wymuszony śmiech. Fakt, że rozmówca nie jest słyszalny, uwydatnia tylko bezdenną samotność bohaterki. Jednak to orkiestra bierze na siebie rolę kochanka, z niezwykłą wyobraźnią i wyrazistością odwzorowując treść i ton jego słów. Czy to wystarczy?… Tej trudnej i wymagającej roli podjęły się dwie primadonny Teatru Joanna Woś i Dorota Wójcik.

14 listopada premiera w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla – Tata na podstawie książki Toona Tellegena. Tytułowy bohater spektaklu to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim – niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy nawet rozpłakać. To jednocześnie zapis tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet… znika.

14 listopada w Teatrze Muzycznym zobaczymy Mój Jazz w reżyserii Sławomira Suleja. Aktor zmierzy się z tekstem o jazzie w czasach Stalinizmu i wczesnego Gomułki w Polsce. To monodram oparty o historię słynnego łódzkiego zespołu Melomani, zabiera nas do początków nowoczesnego jazzu w Polsce i narodzin „Polskiej Szkoły Filmowej”. Na scenie aktorowi wcielającemu się w postać młodego jazzmena o „ksywie” IDON towarzyszyć będzie Michał Kobojek ze swoim kwartetem.

15 listopada premiera w Teatrze Arlekin. Osmędeusze Mirona Białoszewskiego.

20 listopada w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka premiera 1 odcinka serialu improwizowanego Paleta singli zrealizowanego przez Impro Atak!. Czworo bohaterów, a każdy z nich – bez pary. Bezskutecznie szukają miłości. Dlaczego, pomimo wielu prób, wciąż są samotni? Czy uda im się wreszcie odmienić złą passę nieudanych randek? Czy ktoś z nich ułoży sobie życie w związku? A jeśli tak, to z kim?

2 listopada Teatr Logos obchodzić będzie swoje 33. urodziny. Z tej okazji zaprezentuje sztukę Tak się leci czyli krótkie opowiadania o przemijaniu. 28 i 29 listopada Teatr Wielki zaprasza na Wieczór debiutów choreograficznych: Face The Truth / Hubris. 29 listopada Teatr Nowy organizuje Andrzejki z Impro Atakiem!

W listopadzie odbędzie się kilka spektakli przyjezdnych – 5 listopada STRYJEŃSKA. Let’s dance, Zofia, 9 listopada Małe zbrodnie małżeńskie w Artkombinacie i 8 listopada Teatr Piasku Tetiany Galitsyny: Mały Książę w Filharmonii Łódzkiej.

LISTOPADOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
7 listopada Róbmy swoje… (Teatr im. Stefana Jaracza)
7 listopada Głos ludzki (Teatr Wielki)
14 listopada Tata (Teatr Arlekin im. Henryka Ryla)
14 listopada Mój Jazz (Teatr Muzyczny)
15 listopada Osmędeusze (Teatr Pinokio)
20 listopada Impro Atak! Planeta Singli (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka)
WYDARZENIA
Szwalnia Wspólna
 
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
teatrmaly
Letnie soboty z komedią w Teatrze Małym
jesuschrist
Premiery teatralne – październik 2014
Obsesja_-_Teatr_Remus
Obsesja Teatru Remus w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*