amokImbala, Jungle People, Zwłoka, Trubadur, Kobro, Vidomi, Trzy po trzy, Sekret detektywa, Amok, Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana. Plus Festiwal Nowa Klasyka Europy oraz Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Tak wygląda listopad w łódzkich teatrach.

8 listopada w Teatrze V6 zobaczymy Imbalę. Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna sen? Jak potężna jest wyobraźnia? Co ona stwarza? Uważaj na kolory, które wybierasz, bo twój świat jest dokładnie taki, jakim go namalujesz. Najnowszy spektakl Teatru V6 zabiera w podróż do bajkowego lasu zamieszkałego przez urocze stworzenia. Jednak wśród wesołych pląsów czai się także ponury smutek. Czy zakłóci on radość cudownego świata i pozbawi go wszystkich kolorów? Kto może uratować tęczową krainę

15 listopada w Teatrze Studyjnym premiera Jungle People  Mateusza Pakuły w reżyserii Pawła Świątka.

21 listopada pierwszy pokaz Zwłoki na deskach Teatru im. Stefana Jaracza. W 1975 roku życie, a właściwie umieranie generała Franco przedłużało trzydziestu lekarzy. Powolne konanie dyktatora, otoczonego grupą lekarskich znakomitości oraz przebiegłych i bezwzględnych dworskich intrygantów stworzyło swoisty „spektakl grozy”, dobitnie dowodzący, że żądza władzy jest gwałtowniejsza od innych namiętności. Być może to właśnie zainspirowało Dürrenmatta do napisania w 1977 roku Zwłoki. Autor twierdził, że jej „motywy pochodzą z nierzeczywistości, w której rozpłynęła się rzeczywistość”. A do tej ostatniej można się jeszcze zbliżyć, jego zdaniem, tylko przez komedię. Paradoksalnie bowiem groteska jest znakomitym przyczynkiem do stawiania ważnych pytań moralno-filozoficznych. Autor konsekwentnie łamie wszelką logikę, tworząc upiorny kabaret z elementami purnonsensu, surrealizmu i czarnego humoru. W ten przewrotny sposób osiąga efekt uniwersalnego obrazu patologii społeczno-politycznej spotykanej także we współczesnym świecie.

22 i 23 listopada w Teatrze Wielkim premierowe pokazy opery Trubadur. Cała intryga (pod względem muzycznym rozwija się ona jak w filmie akcji) jest konsekwencją nieprawdopodobnych i dramatycznych doświadczeń z przeszłości starej Cyganki – Azuceny (taki właśnie miał być pierwotny tytuł opery), które – jak miecz Damoklesa – wisząc nad głowami głównych bohaterów każą im przechodzić przez sytuacje i zdarzenia o wyjątkowym dramatyzmie.

22 listopada kolejna premier w Teatrze Nowym – Kobro. Jest to pierwsza  dramatopisarska próba pokazania fenomenu kobiety i prekursorki, o której twórczości przez wiele lat mówiono wyłącznie w kontekście prac znanego męża – Władysława Strzemińskiego lub uwypuklając wątki biograficzne związane z rodzinnymi konfliktami. Fascynująca historia znanej na całym świecie awangardystki związanej z Łodzią zostanie tym razem pokazana oczami córki, Niki. Za próbą rozrachunku dziecka z rodzicami kryją się pytania o cenę, jaką płaci artysta, gdy tworzy, o to czy połączenie działalności artystycznej z życiem prywatnym jest możliwe.

28 listopada w Art_Inkubatorze premiera sztuki Vidomi. To próba odpowiedzi na pytanie czym jest i nie jest widzenie? Czy uświadamiamy sobie znaczenie zmysłu wzroku? Poprzez konfrontację osób słabowidzących /niewidomych oraz osób widzących próbujemy wypracować alternatywne techniki pracy przekraczające fizyczne ograniczenia. Posługując się synergią bodźców- słowem, dźwiękiem, dotykiem, ruchem stwarzamy własny język komunikacji.

27 listopada w Teatrze Pinokio kolejna premiera z cyklu Trzy po trzy. 29 listopada w Baśniowej kawiarence premiera sztuki dla najmłodszych pt. Sekret detektywa.

29 i 30 listopada w AOIA premierowe pokazy monodramu Kamila Maćkowiaka pt. Amok. Bohaterem spektaklu jest trzydziestoletni James, skrajnie uzależniony od wszelkich substancji psychoaktywnych, od lat nie radzący sobie ze swoim życiem, związkami z kobietami i pracą. Pochodzi z tzw. „dobrego domu”, pełnej i szczęśliwej rodziny. Jego kontakt z alkoholem i narkotykami rozpoczyna się jeszcze gdy jest nastolatkiem. W dorosłe życie wchodzi już z uzależnieniem… Akcja spektaklu rozgrywa się na oddziale odwykowym, gdzie James trafia w stanie skrajnego wycieńczenia organizmu, z licznymi obrażeniami po kolejnych bójkach. Dzięki rodzicom, którzy, po raz kolejny, ratują go przed przedawkowaniem, rozpoczyna program odwykowy w jednej z najlepszych amerykańskich klinik.

30 listopada w Nowym pierwszy pokaz Kolektywu Muzycznego Szlifierza Karhana. To projekt muzyczny z elementami teatru, projekcji filmowej, performancu i happeningu. Przy komponowaniu utworu Lena Ledoff, Patryk Ryszard Wagner, Przemysław Kowalski i Artur Mostowy inspirowali się tekstem socrealistycznej sztuki Vaška Kani Brygada szlifierza Karhana (1949). Muzyka do spektaklu Kazimierza Dejmka prawdopodobnie nigdy nie powstała. Jak mogłaby zabrzmieć dziś? W przedstawieniu to szlifierka grała pierwsze skrzypce. Stawała się symbolem współzawodnictwa, pracy i wysiłku fizycznego. Dla muzyków dźwięki maszyny są pretekstem do poszukiwania współczesnych brzmień, zabawy z różnymi stylami – industrialem, jazzem, muzyką elektroniczną.

6 listopada w Domu Literatury zobaczymy trzy pokazy teatru czytanego młodych łodzkich dramaturgów pod hasłem Jedenasta: Pracuj. Enter. Do 21 listopada w Teatrze im. Stefana Jaracza odbywać się będą pokazy Festiwalu Nowa Klasyka Europy. Także w listopadzie czeka na nas Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, w trakcie którego zostanie wystawionych kilka sztuk teatralnych.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: w Teatrze Rozrywki Lutnia – Ratuj się kto rodzi (15 listopada), Wielka sława to żart (23 listopada), Old Love (28 listopada), w Teatrze Muzycznym Śpiąca królewna (5 listopada) i Jezioro łabędzie (6 listopada) w wykonaniu St. Petersburg Festival Ballet plus Klimakterium 2 (16 i 30 listopada), Kiedy kota nie ma (17 i 23 listopada), Kobieta z wydm (28 listopada).

Pełen repertuar teatrów znajdziesz tutaj.

PREMIERY W LISTOPADZIE 2014

8 listopada Ibala (w Teatrze V6)
15 listopada Jungle People (w Teatrze Studyjnym)
21 listopada Zwłoka (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
22 i 23 listopada Trubadur (w Teatrze Wielkim)
22 listopada Kobro (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
27 listopada Trzy po trzy (w Teatrze Pinokio)
28 listopada Vidomi (w Art_Inkubatorze)
29 listopada Sekret detektywa (w Baśniowej Kawiarence)
29 i 30 listopada Amok (w AOIA)
30 listopada Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana (w Teatrze Nowym)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Teatry w Łodzi – pierwszy kwartał 2020 roku
biennale-fb-event
Międzynarodowe Biennale, XIII Spotkania Teatralne Terapia i Teatr
letniascena2014
Letnia Scena 2014 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*