wszyscy_byliPan Lutosławski, Bal w Operze, Wszyscy byli odwróceni, a także Mężczyzna prawie idealny, Muzg i Matka Joanna. W listopadzie czeka nas pięć premier teatralnych, a także Festiwal Kultury Chrześcijańskiej oraz Łódzkie Spotkania Baletowe.

6 listopada w Teatrze Muzycznym w Łodzi premiera spektaklu muzycznego dla najmłodszych – Pan Lutosławski. Twórcy i wykonawcy zapraszają dzieci z różnych miast Polski na przedstawienie, w którym Witold Lutosławski ukazany jest jako wybitny kompozytor,  ale i człowiek wszechstronnie wykształcony i wrażliwy, podkreślający wielkie znaczenie sztuki w życiu społecznym. W spektaklu, do którego scenariusz napisała Bogumiła Dziel-Wawrowska, przeplatają się dwa odrębne elementy: opowieść kompozytora o jego życiu i twórczości, przedstawiona na tle wydarzeń historycznych, oraz słuchowisko Polskiego Radia, zrealizowane według baśni H. Ch. Andersena Słowik,  do którego Witold Lutosławski  skomponował  muzykę (nagranie z 1954 r.).

Dzień później w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka premiera spektaklu Bal w Operze, który można już było obejrzeć w październiku w przestrzeni Klubu Wytwórnia. Bal w Operze – arcydzieło polskiej literatury XX wieku, jeden z najgłośniejszych utworów Tuwima. Poemat satyryczny skierowany przeciw ówczesnym politycznym elitom i totalitarnym rządom. Fantastyczno-satyryczna ballada, w której wizja balu splata się z obrazem końca świata. Gośćmi są arystokracja, burżuazja, wojsko, politycy i zwykli ludzie poddawani manipulacji. Motyw zabawy stał się dla autora pretekstem do ukazania negatywnych aspektów władzy, ideologii i roli pieniądza. Scenariusz i reżyseria: Daria Anfelli, Lech Raczak.

22 listopada w Szwalni premiera Teatru Chorea pt. Muzg. Spektakl jest próbą zapytania o to, co ludzkie w tym wszystkim. Jest pytaniem o to, czy można w takiej perspektywie, na własny użytek, zdefiniować to co międzyludzkie czy ponadludzkie. Czy wszystko da się już zredukować i zapisać w neuronalnych schematach impulsów elektro-chemicznych?

22 listopada kolejna premiera, w ramach koprodukcji, w Nowym – Wszyscy byli odwróceni według opowiadania Marka Hłaski. Inscenizacja jest połączeniem muzyki, wizualizacji oraz słowa. Aktorzy są jednocześnie operatorami świateł i instrumentalistami, obsługują całą maszynę inscenizacyjną, znajdującą się na scenie. Razem z kompozytorem Janem Duszyńskim (twórcą m.in. muzyki do filmu Pokłosie), operatorem Arturem Sienickim (operatorem kamery m.in. przy wielokrotnie nagradzanej Obławie) i projektantem ubrań Arkadiuszem Ślesińskim, Michał Zadara stworzył sceniczny świat odpowiadający kultowej wizji Hłaski.

23 listopada Mężczyzna prawie idealny – spektakl muzyczny aktora Teatru Nowego, Artura Gotza.  W utworach znajdujemy odpowiedzi na pytanie, jaka jest kondycja psychofizyczna współczesnych mężczyzn. Bohaterami stali są zakochani, naiwni, nawróceni, nienasyceni, zdradzający, bogaci, nieśmiali i ci bardzo śmiali przedstawiciele płci męskiej. Dowiadujemy się z czym musi zmagać się mężczyzna nienasycony i jak radzi sobie z pożądaniem do żony bliźniego, czego jest w stanie dopuścić się nadgorliwy teść, jakimi zaletami obdarzony jest mężczyzna nawrócony, jak na psychikę mężczyzny wpływa podział na ducha, duszę i ciało, jakie są przyczyny picia alkoholu przez mężczyzn, na co mężczyźni mają alergię i na koniec, co postanawia mężczyzna, który chce być idealny.

W listopadzie nie zabraknie spektakli przyjezdnych: 9 listopada Andropauza 2, 14 listopada Dobry Wieczór Kawalerski i 24 listopada Trzy razy łóżko w Teatrze Rozrywki Lutnia, 10 listopada Sex Guru i 19 listopada Małżeński Rajd Dakar w Teatrze Nowym, 10 listopada Gabinet Luster, 28 listopada Lubiewo, a dzień później jego kontynuacja w Teatrze Małym, 13 listopada Czterdzieści Polskiego Teatru Tańca w Teatrze Muzycznym, 22 i 23 listopada w Arterionie Związek otwarty.

Warto dodać, że na początku listopada do Teatru Studyjnego powracają spektakle – jako pierwszy Poskromienie złośnicy. Do końca miesiąca w Teatrze Wielkim odbywają się Łódzkie Spotkania Baletowe. Akcentów teatralnych nie zabranie jak zwykle podczas Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej (3-17 listopada).

PREMIERY W LISTOPADZIE 2013

6 listopada Pan Lutosławski (Teatr Muzyczny)
7 listopada Bal w Operze (Teatr Nowy)
22 listopada Wszyscy byli odwróceni (Teatr Nowy)
22 listopada Muzg (Teatr Szwalnia)
23 listopada Mężczyzna prawie idealny (Teatr Nowy)
30 listopada Poskromienie złośnicy (Teatr Studyjny)
30 listopada Matka Joanna (Teatr Szwalnia)

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
laboratorium
Laboratorium Szalonych Naukowców w Teatrze Muzycznym
Wakacje w Teatrze CHOREA
Trouble in Tahiti / Głos Ludzki w Teatrze Wielkim

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*