Premiery teatralne – listopad 2010

Co raz niższe temperatury, jesienna szaruga… Pogoda nie nastraja do spędzania czasu na świeżym powietrzu, może więc warto wybrać się do teatru? W listopadzie zobaczyć będziemy mogli osiem premierowych przedstawień: Trzy razy łóżko – wersja angielska, Inevolutionary, Zatrudnię milionera, Stara kobieta wysiaduje, Dramat powiatowego performera, Ja, Edith Piaf, Wesoła Nowina i Antyk – taniec w Re-Konstrukcji.

Pierwsza premiera to komedia małżeńska „Trzy razy łóżko” w wersji angielskiej, zaplanowana na 5 listopada w Teatrze Małym. Akcja sztuki kręci się wokół… łóżka – milczącego świadka naszych snów, czułości i nieporozumień. – Z udawaną skromnością zapraszam Państwa do łóżka i to nawet trzy razy! Zapraszam na spektakl, który mam nadzieję Was rozbawi, a jedną z jego zalet jest fakt, że obserwować będziecie czas, który mija bohaterom, sami pozostając młodzi i piękni – mówi o przedstawieniu jego autor Jan Jakub Należyty.

Tego samego dnia (5 listopada) odbędzie się również premiera solowego performance’u teatru ruchu i tańca pt „INEVOLUTIONARY” w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Zobaczymy w nim Konrada Szymańskiego, który jest także autorem konceptu i scenariusza do spektaklu. Artysta będzie się starał odpowiedzieć na szereg pytań: co kryję się w podświadomości człowieka, jakie przekonania i myśli, jaką rolę pełni podświadomość, gdzie umiejscawia się w ciele? Co jest istotą ewolucji w odniesieniu do jednostki? Czy jesteśmy w ciągłym procesie, w początkowej jego fazie czy końcowej? Jaką rolę pełni interakcja/komunikacja człowieka z otoczeniem?

10 listopada premierowe przedstawienie muzyczne „Zatrudnię milionera” zaprezentuje natomiast Teatr V6. W roli głównej (i jedynej) zobaczymy Emilię Kudrę. Organizatorzy polecają produkcję szczególnie panom, „którzy pragną spenetrować zakamarki kobiecej duszy”.

Fani twórczości Różewicza powinni 13 listopada zawitać do Teatru im. Jaracza. Na Kameralnej Scenie odbędzie się premiera dramatu „Stara kobieta wysiaduje”, wyreżyserowanego przez Marka Fiedora. Kim jest tytułowa stara kobieta? Choć autor sztuki nie udziela na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, organizatorzy sugerują, że może być to „sama matka natura, energia i witalność, która na przekór destrukcyjnej działalności człowieka niezmiennie występuje w obronie życia i jego praw”. Spektakl metaforyczny, mimo upływu lat od jego powstania nadal niezmiernie aktualny.

17 listopada w „Dramacie powiatowego performera”, komedii na podstawie „Czajki” Antoniego Czechowa, na małej scenie Teatru Studyjnego zobaczymy studentów łódzkiej „Filmówki”. Za ich sprawą będziemy mogli zastanowić się nad problematyką talentu, bólu tworzenia, sztuki.

Na 27 listopada zapowiedziana jest kolejna premiera w Teatrze Małym „Ja, Edith Piaf”.

Dzień później (28 listopada) Baśniowa Kawiarenka zaprasza najmłodszych na swoje nowe przedstawienie „Wesoła Nowina”. Gdy milusińscy oglądać będą spektakl, dorośli mogą uraczyć się aromatyczną kawą lub deserem o bajkowej nazwie: „Sen Śpiącej Królewny” czy „Pałac Królowej Śniegu”.

Na listopad przełożona została również premiera najnowszej produkcji Teatru Chorea „Antyk – taniec w Re-konstrukcji”. Widowisko tradycyjnie, jak większość spektakli odbywających się w Fabryce Sztuki, inspirowane jest muzyką i kulturą starożytną.

Od 19 do 28 listopada w Teatrze im. Ste­fana Jara­cza, na zaprzy­jaź­nio­nych sce­nach, w kawiar­niach, klu­bach i insty­tu­cjach kul­tury odbywać się będę przedstawienia w ramach I Mię­dzy­na­ro­dowego Festi­walu Teatralnego Kla­syki Świa­towej – Nowa Klasyka Europy. W programie „Panny z Wilka”, „Ostatnia tama Krappa”, „Mewa”, „Końcówka” i „Opowiadania Szukszyna”.

PREMIERY W LISTOPADZIE 2010
5 listopada Trzy razy łóżko (Teatr Mały)
5 listopada INEVOLUTIONARY (AOIA)
10 listopada

Zatrudnię milionera (Teatr V6)

13 listopada Stara kobieta wysiaduje (Teatr im. Jaracza)
17 listopada Dramat powiatowego performera (Teatr Studyjny)
27 listopada Ja, Edith Piaf (Teatr Mały)
28 listopada Weoła Nowina (Baniowa Kawiarenka)
listopad Antyk – taniec w re-konstrukcji (Teatr Chorea)
19-28 listopada Nowa Klasyka Europy

Pełen repertuar teatrów dostępny jest tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *