Premiery teatralne – kwiecień 2022

Dzieci i ryby, Il mondo della luna, Wielki Buzz Grow, 115 sen Boba Dylana, Imagine, Rodzina Addamsow, Przesilenia, Mój Jazz – to nadchodzące premiery teatralne. W marcu rozpocznie się również XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Festiwal OFF-Północna, a także Dotknij Teatru.

2 kwietnia w Arlekinie koprodukcja Teatru Pinokio w Łodzi i Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi w ramach Dotknij Teatru 2022 pt. Dzieci i ryby. Firma Wymyślonych Przyjaciół działa na skalę światową. Korporacja wspiera wszystkie dzieci, które potrzebują pomocy. Poznajemy tu historie trojga Wymyślonych Przyjaciół, którzy wyruszają na misję do małych i osamotnionych Arii, Emila i Noko. Dzieci te, z powodu różnych okoliczności, nie mają przyjaciół w prawdziwym świecie. Aria nie ma na to czasu, Noko zostaje przez rówieśników odrzucona, a Emil ma na głowie sprawy, które przerosłyby niejednego dorosłego. Wymyśleni Przyjaciele towarzyszą im więc w starciach z codziennością, budują i wspierają w momentach zwątpienia, ale przede wszystkim zaopatrują dzieci w realne narzędzia zmiany, walki o siebie i o swoje prawa. Spektakl wpisuje się w nurt teatru społecznie zaangażowanego i stanowi rodzaj manifestu na rzecz praw dziecka. Przedstawienie ma formę kolażową, a historie są opowiedziane językiem teatru lalek i formy. Zobaczymy tu m.in. lalki stolikowe czy ożywianie i animację przedmiotów i przestrzeni, z zachowaniem maksimum iluzji czarnego teatru.

6 kwietnia Akademia Muzyczna zaprasza na premierę opery Il mondo della luna. Fabuła libretta Goldoniego przypomina Molierowskie komedie i garściami czerpie z tradycji włoskiej farsy. Doskonała intryga komedii współgra z pełną humoru muzyką Haydna, w której kompozytor wydobywa magiczny nastrój przemyślaną instrumentacją. Dzieło pomimo swej przynależności do gatunku commedii dell’arte porusza również poważną tematykę. Przykładem tego jest wykorzystanie w fabule zjawiska, które obecnie w psychologii określamy mianem Gaslighting. To forma psychicznego znęcania się, manipulacji rzeczywistością, wywoływania obłędu. Ciekawym jest również umieszczenie akcji na Księżycu, gdzie władca może stać się sługą, a sługa – władcą. Goldoni, twórca libretta, ukazywał w ten sposób nierówności miedzy stanami społecznymi.

9 kwietnia w Teatrze Pinokio premiera sztuki Wielki Buzz Grow. Mały Ernest rysuje kolejne dzieło. Tym razem zupełnie mu się nie udaje, więc wściekły nazywa je bazgrołem i wyrzuca do śmieci. Ale przecież… Teraz go do śmieci kładą, A za chwilę będzie w Prado, W Narodowym albo w Luwrze, Nieśmiertelny, bo nie umrze!

13 kwietnia na premierę pt. 115 sen Boba Dylana zaprasza Teatr Studyjny. Jednym z powodów, dla którego na początku lat 60. Bob Dylan przyjechał do Nowego Jorku, była chęć spotkania z Woodym Guthrie, idolem młodości, przebywającym wówczas w szpitalu psychiatrycznym. W spektaklu udział wezmą wybitnie utalentowani młodzi studenci Szkoły Filmowej w Łodzi, którzy z pomocą tekstów i muzyki Boba Dylana, zaproszą Was w tamte czasy i miejsca – Wojciech Kościelniak.

23 kwietnia Teatr Powszechny zapraszam, w ramach MFSPiN, na premierę sztuki Imagine. to artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki Johna Lennona „Imagine”, zadaje pytanie o żywotność utopii w dzisiejszym świecie, zwłaszcza idei New Age, wizji świata bez wojen, państw, własności i nienawiści.

26 kwietnia Akademia Muzyczna zaprasza na dwie premiery musicalowe. Pierwszy z nich to Rodzina Addamsów. Fabuła musicalu koncentruje się wokół Wednesday, która zakochuje się w uroczym chłopcu ze „zwykłej”, amerykańskiej rodziny, odrzucając dotychczasowe zamiłowanie do wszystkiego co mroczne. Kluczowym tematem w całej historii staje się spotkanie dwóch zupełnie odmiennych familii – freaków mieszkających w starym, nawiedzonym, wiktoriańskim zamku, owładniętych obsesją bólu i śmierci oraz tak zwanych normalsów ze średniej klasy społecznej, wiodących spokojnie i harmonijne życie. Jest to spektakl familijny, przepełniony świetną muzyką oraz dużą dawką humoru. Drugi musical to Przesilenia. Muzyczny spektakl dyplomowy powstały na podstawie autorskiego libretta muzycznego „Bóstwa” Jędrzeja Górskiego, odwołujący się do ludowych korzeni, m.in. słowiańskiego święta Nocy Kupały, energii słońca, ziemi i mocy urodzaju. Istotnym elementem fabuły jest motyw wspólnoty, tradycyjnych ludowych pieśni i tańców oraz ich duchowego przeżycia, a w szerszej perspektywie także poszukiwania ich obecności we współczesnym świecie.

29 kwietnia na scenie Artkombinatu Monopolis zobaczymy przełożona z marca premierę sztuki Mój Jazz. To monodram muzyczny, którego treść osnuta jest na wspomnieniach Andrzeja „Idona” Wojciechowskiego. Opowiada o początkach pierwszego w Polsce zespołu jazzowego „Melomani”, w składzie którego grali: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Witold „Dentox” Sobociński, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof „Komeda” Trzciński, Witold Kujawski, Antoni Studziński oraz Andrzej „Idon” Wojciechowski.

Od 2 do 10 kwietnia Teatr Muzyczny zaprasza na koleją edycję Festiwalu OFF-Północna (program tu). Do 10 kwietnia trwać będzie również Dotknij Teatru (program tutaj). Kwiecień to również XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym (więcej informacji tutaj).

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: 3 kwietnia Dobrze się kłamie, 24 kwietnia Nerwica natręctw w Teatrze Wielkim, 3 kwietnia Mały Książę – Teatr Piasku w Filharmonii Łódzkiej, 14, 19 i 20 kwietnia Bezimienny/Nieznany w Teatrze Pinokio, 19 kwietnia Klimakterium 2, czyli menopauzy szał, 24 kwietnia Boeing, boeing, 25 kwietnia Pozytywni w Teatrze Muzycznym, 25 kwietnia Małe zbrodnie małżeńskie, 26 kwietnia Salon Odnowy w Artkombinacie Scenie Monopolis.

KWIETNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

Premiery w kwietniu
2 kwietniaDzieci i ryby (w Teatrze Arlekin)
6 kwietniaIl mondo della lna (w Akademii Muzycznej)
9 kwietniaWielki Buzz Grow (w Teatrze Pinokio)
13 kwietnia115 sen Boba Dylana (w Teatrze Studyjnym)
23 kwietniaImagine (w Teatrze Powszechnym)
26 kwietniaRodzina Addamsów (w Akademii Muzycznej)
26 kwietniaPrzesilenia (w Akademii Muzycznej)
29 kwietniaMój Jazz (w Artkombinacie Scenie Monopolis)
Wydarzenia w kwietniu
od 19 marcaXXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
od 2 do 10 kwietniaFestiwal OFF-Północna
do 10 kwietniaDotknij Teatru 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *