Premiery teatralne – kwiecień 2019

Kapitan Nemo. 20 000 mil podmorskiej żeglugi, KO_n_TAKT, Opera za Trzy Grosze, Pinokio – opowieść o chłopcu z drewna, Tomcio Paluszek – Gdzie ten maluszek?, IMPRO ATAK! Tarantino – krwawa pulpa. Do tego 3. Festiwal OFF-Północna, 37 Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2019 , I łódzka noc impro i finały XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi i akcji Dotknij Teatru.

6 kwietnia Teatr Pinokio zaprasza na premierę sztuki Kapitan Nemo. 20 000 mil podmorskiej żeglugi. Wiek XIX trwa w swojej majestatycznej pełni. Jest wiekiem wiary w potęgę ludzkiego rozumu, w niegraniczone możliwości nauki, czasem potęgi – białego i bogatego – człowieka. To wiek pomnażania wiedzy i pieniędzy.Białych plam na mapie jest wprawdzie coraz mniej, a ludzkość zaczyna powoli podnosić wzrok w kierunku gwiazd, lecz są jeszcze obszary niezbadane. Świat, którego ludzie mogą się tylko domyślać, zaczyna się tuż pod powierzchnią wód.W oceanach dookoła całego świata pojawia się potwór. Niezidentyfikowany obiekt, przyczajony, budzący dezorientację i lęk. W wyniku starcia z tajemniczą siłą „Abraham Lincoln” idzie na dno. Z katastrofy ratują się tylko profesor Aronnax, Conseil i kanadyjski harpunnik Ned Land, osobnik pełen wigoru i zdrowego rozsądku, do tego osobliwie uzdolniony muzycznie. Rozbitkowie znajdują schronienie na pokładzie najnowocześniejszego na świecie podwodnego okrętu, maszyny wręcz nieprawdopodobnej – na „Nautilusie”.Znajdują tam również towarzysza podróży, od teraz pana ich losu, genialnego żeglarza i inżyniera, który każe o sobie mówić „Nikt”, którego dusza jest bardziej nieprzenikniona niż ocean – a tajemnice mroczniejsze i bardziej dramatyczne.

7 kwietnia w AOIA premiera Teatru Tańca KIJO – KO_n_TAKT. Z założenia bez konkretnej fabuły. Fabułą otwartą na interpretacje widza, staje się tytułowy temat. Kontakt, dotyk, relacja, zależność, bliskość, a także ich brak. Pewna pustka do zapełnienia, wspomnienie dźwięków, miejsc, zdarzeń i spotkań.Choreografia budowana na technice tańca – kontakt improwizacji, w nieco poszerzonym obszarze interpretacji tej formy ruchu na polu kontaktu (nie tylko fizycznego, ale i wzrokowego, czy kinestetycznego).Decydująca staje się przestrzeń: otoczenia, architektury, na zewnątrz i wewnątrz nas. Miejsce, punkt odniesienia, punkt kontaktu, ciało w ruchu/bezruchu – stają się elementami partytury, decydującymi o interpretacji obserwowanych fragmentów wydarzeń.

12 kwietnia w Teatrze Jaracza Opera za Trzy Grosze Bertolta Brechta i Kurta Weilla. To jeden z najbardziej znanych i popularnych musicali świata. Kryminalną balladę o Mackiem Majchrze na Scenie Teatru im. Jaracza reżyseruje wybitny specjalista musicalowy – Wojciech Kościelniak. 15-osobowa orkiestra jazzowa i 30-osobowa obsada zapewniają doskonałą zabawę.

13 kwietnia w Baśniowej Kawiarence premiera sztuki Pinokio – opowieść o chłopcu z drewna. To baśń o drewnianym pajacyku, który zapragnął być chłopcem.Pinokio znany jest na całym świecie. Jest bliski wszystkim ludziom, bo to historia każdego z nas. Robimy błędy przez całe życie i nigdy z tego nie wyrastamy. Zatem to opowieść o dorastaniu i o podnoszeniu się z każdego upadku. Wszyscy po trochu jesteśmy jak Pinokio.

Także 13 kwietnia Teatr Arlekin zaprasza na przedstawienie pt. Tomcio Paluszek – Gdzie ten maluszek?. To projekt przeznaczony dla najmłodszych widzów od 1,5 roku życia oraz dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Składa się na niego spektakl inspirowany najwyższej klasy współczesną literaturą dla naj, najmłodszych autorstwa Hervego Tulleta, mistrza skojarzeń i zabawnych interakcji bliskich dzieciom.Nawiązując do jego twórczości, przedstawienie będzie swobodnie podążało za treścią baśni „Tomcio Paluszek”, koncentrując się na temacie sprytu i wielkich możliwości „tych najmniejszych”, takich jak tytułowy bohater. Tematem spektaklu jest znajdowanie rozwiązania z trudnej, kłopotliwej sytuacji, tak, jak w baśni wyjście znajdował maleńki Tomcio Paluszek. Pomimo niewielkiego wzrostu i wieku, potrafił zdziałać więcej niż inni.  Sens utworu, że z każdej opresji znajdzie się wyjście, będzie wsparty interaktywnymi, przestrzennymi i sensorycznymi działaniami, w które wciągnięte będą dzieci.

25 kwietnia IMPRO ATAK! zaprasza na Tarantino – krwawa pulpa. Czego można się spodziewać po filmowych scenariuszach Quentina Tarantino? Absolutnie wszystkiego. „Wściekłe psy”, „Pulp Fiction” czy „Kill Bill” są nie tylko błyskotliwymi pastiszami sensacyjnych filmów klasy B, są zarazem arcydziełami współczesnej kinematografii. Dystans do świata, niepoważne podejście do ważnych tematów sprawnie miesza się w nich z nagłymi zwrotami akcji i niespodziewanymi zakończeniami, a wszystko skąpane jest w hektolitrach krwi pojawiającej się w najmniej oczekiwanych momentach. A gdyby tak spróbować przenieść to wszystko, w improwizowanej formie, na deski teatru… Istna miazga! Pulpa innymi słowy! Krwawa Pulpa.

13 kwietnia Dom Literatury zaprasza na I łódzką noc impro. W wydarzeniu wezmą udział grupy improwizacyjne: TADAM Teatr Improwizacji, Improgliceryna, Galanty Bajzel, Ferment i Halo Impro.

2 kwietnia odbędzie się pokaz mistrzowski sztuki Ułani w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Od 12 do 14 kwietnia organizowane będą 37 Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2019 (więcej informacji tutaj) Od 23 do 28 kwietnia Teatr Muzyczny zaprasza na 3. Festiwal OFF-Północna (więcej informacji tutaj). Do 7 kwietnia trwać będzie również Dotknij Teatru (więcej informacji tutaj).

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych -1 kwietnia Klimakterium… i już, 7 kwietnia Nasze Żony, 13 kwietnia Jezioro Łabędzie w Teatrze Muzycznym. 1 kwietnia Moscow City Ballet – Giselle w Teatrze Wielkim, 27 kwietnia Kroki w marzenia w Teatrze DOM.

 

KWIETNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
6 kwietnia Kapitan Nemo. 20 000 mil podmorskiej żeglugi (w Teatrze Pinokio)
7 kwietnia KO_n_TAKT (w AOIA)
12 kwietnia Opera za Trzy Grosze (w Teatrze im. Jaracza)
13 kwietnia Pinokio – opowieść o chłopcu z drewna (w Baśniowej Kawiarence)
13 kwietnia Tomcio Paluszek – Gdzie ten maluszek? (w Teatrze Arlekin)
25 kwietnia IMPRO ATAK! Tarantino – krwawa pulpa (w Teatrze Nowym)
WYDARZENIA
8 marca – 2 kwietnia XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi
27 marca – 7 kwietnia Dotknij Teatru 2019
12-14 kwietnia 37 Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych – Centrum 2019
23-28 kwietnia 3. Festiwal OFF-Północna
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *