Czarownice_z_Salem_PLAKATStraty/Nadmiary, Pocałunek kobiety pająka, Czarownice z Salem, Na Wyspach Bergamutach, Beczka prochu, Semele, Marzyciele, Wiele demonów, Księga Dżungli plus Dotknij Teatru, 35. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum i XVII Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla. Tak wygląda kwiecień w łódzkich teatrach.

1 kwietnia w Teatrze Arlekin premiera, w ramach Dotknij Teatru, sztuki Straty/Nadmiary. Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedykolwiek, jak czułby się gdyby pewnego dnia obudził się rano, i zewsząd otaczałyby go zdumiewające zapachy, a cały świat sprowadzony by został do zmysłu węchu? A jeszcze innego poranka zniknęłyby rzeczy znajdujące się po lewej stronie, ponieważ wzrok rejestrowałby jedynie to, co znajduje się po prawej. Kolejnego natomiast w Waszej głowie, o określonych porach rozbrzmiewałaby muzyka, której nie słyszeliście nigdy wcześniej. I wreszcie; czy kiedykolwiek pomyliliście głowę własnej żony, męża z kapeluszem lub czapką?

1 kwietnia w Teatrze Zamiast, także w ramach Dotknij Teatru, Pocałunek kobiety pająka. To opowieść o potrzebie bliskości, przyjaźni i poświęceniu. Dwie skrajnie odmienne postawy życiowe skonfrontowane w więziennej celi. Skazani na siebie podejmują dialog choć po za więziennymi murami, w „normalnym” życiu nie spojrzeli by nawet na siebie. Pytamy o to dlaczego dopiero w skrajnych sytuacjach życiowych jesteśmy w stanie wsłuchać się w drugiego człowieka, reprezentującego inny system wartości i postrzegania świata. Dlaczego dopiero zagrożenie z zewnątrz konsoliduje nas na tyle , że otwieramy się na to inne, obce, odmienne od naszego myślenie.

1 kwietnia w Teatrze Jaracza koprodukcja z Teatrem Studyjnym – Czarownice z Salem. Dramat Arthura Millera to jedno z najważniejszych dzieł dramatycznych XX wieku, w którym proces religijny sprzed trzystu lat staje się pretekstem do dyskusji o współczesnych mechanizmach manipulacji i sprawowania władzy. W Czarownicach z Salem zobaczymy zarówno wybitnych wykładowców, jak i studentów legendarnej łódzkiej uczelni. W obsadzie m.in. Agnieszka Więdłocha, Ireneusz Czop, Zofia Uzelac (dziekan Wydziału Aktorskiego), Michał Staszczak (prorektor uczelni), Matylda Paszczenko oraz aktorska młodzież.

8 kwietnia w Baśniowej Kawiarence premierowy pokaz sztuki Na Wyspach Bergamutach. Przedstawienie powstało w oparciu o wiersze Jana Brzechwy. Utrzymane jest w nastroju wakacyjnej beztroski. Na scenie – plaży pojawia się para. Ona – urlopowa elegantka, trochę apodyktyczna i on – obładowany plażowymi akcesoriami, pokorny mąż. Mężczyzna w sposób zupełnie niezwykły znajduje zaproszenie na Wyspy Bergamuty. To magiczne miejsce budzi wyobraźnię naszych bohaterów. Tworzą świat niczym nieograniczonej fantazji, tak jak to bywa w dziecięcych zabawach. Z plażowych akcesoriów powstają miejsca i postacie stworzone przez Jana Brzechwę. Mamy zatem: niezdecydowaną Sójkę, upartych i wiecznie urażonych – Żurawia i Czaplę, Żabę i Doktora z niedorzecznymi radami, a także kompletnie niepasujących do siebie – Bociana i Świnię. Są też postacie – przedmioty kłótliwe i przemądrzałe (Karafka, Stół, Chleb i Noże).

Także 8 kwietnia premiera Beczki prochu w Teatrze Studyjnym Dejana Dukovskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. To wstrząsająca opowieść o świecie, w którym jedynym argumentem staje się brutalna przemoc.

21 kwietnia nowa sztuka w Teatrze Wielkim pt. Semele. George Friedrich Händel chcąc wystawić swoją najnowszą operę na scenie londyńskiej Covent Garden w czasie Wielkiego Postu, świadomie określił ją mianem opery-oratorium. W rzeczywistości jednak z pasją niewiele miała ona wspólnego, tak samo jak nie była też niczym specjalnie nowym – od strony muzycznej zawiera wiele zapożyczeń z innych utworów Händla (m.in. z opery Juliusz Cezar), a także Alessandro Scarlattiego i Georga Philippa Telemanna. Bez wątpienia jednak jej libretto, które nota bene także było wyciągnięte z opery innego kompozytora, powstało w oparciu o Metamorfozy Owidiusza, których autentyczności nikt nie zamierza podważyć. Spektakl w Teatrze Wielkim w Łodzi realizowany jest w nietypowej koprodukcji – łódzkiej opery, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Co warte podkreślenia, to studenci odpowiedzialni są zarówno za stronę muzyczną – soliści i orkiestra, ale także za plastyczne opracowanie dzieła. Teatr Wielki pozostaje z tyłu, umożliwiając młodym artystom różnych profesji realizację ich artystycznych umiejętności.

23 kwietnia druga w tym miesiącu premiera w Teatrze Jaracza. Tym razem będą to Marzyciele w reżyserii Wiktora Rubina. 28 kwietnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi premiera sztuki Wiele demonów według Jerzego Pilcha w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

29 kwietnia w Teatrze Arlekin Księga Dżungli – to kolejna propozycja scena marionetkowej. Będzie to klasyczna opowieść o Mowglim – wychowanym przez wilki chłopcu, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli.  Historia zostanie podana w bardzo atrakcyjnej formie. W spektaklu bierze udział cały zespół teatru, a na jego potrzeby od wielu tygodni konstruowane są unikalne – rzeźbione, bardzo skomplikowane, nigdy przedtem nie stosowane w takiej postaci lalki, jak również specjalna obrotowa scena.

Niewiele pokazów sztuk przyjezdnych – 3 kwietnia Kiedy kota nie ma…, 4 kwietnia 32 omdlenia, 24 kwietnia Dwie połówki pomarańczy w Teatrze Muzycznym. Plus 8 kwietnia Dziejba – spektakl młodzieżowej grupy teatralnej „Niezła Scena” działającej przy Teatrze Muzycznym w Łodzi

Do 3 kwietnia trwa Dotknij Teatru (program tutaj). Od 21 do 23 kwietnia czekją nas 35. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum (program tutaj), a od 24 do 28 kwietnia XVII Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla.

KWIETNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY –  KWIECIEŃ

1 kwietnia Pocałunek kobiety pająka (w Teatrze Zamiast)
1 kwietnia Czarownice z Salem (w Teatrze Jaracza)
1 kwietnia Straty/Nadmiary (w Teatrze Arlekin)
8 kwietnia Na wyspach Bergamutach (w Baśniowej Kawiarence)
8 kwietnia Beczka prochu (Teatr Studyjny)
21 kwietnia Semele (w Teatrze Wielkim)
23 kwietnia Marzyciele (w Teatrze Jaracza)
28 kwietnia Wiele demonów (w Teatrze Nowym)
29 kwietnia Księga Dżungli (w Teatrze Arlekin)
WYDARZENIA – KWIECIEŃ
do 4 kwietnia Dotknij Teatru
21-23 kwietnia 35. Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych Centrum
24-28 kwietnia XVII Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódź Stand-up Festiwal czyli Wielki Roast Łodzi
rucinski
Stand-up: Kacper Ruciński
GORY_I_GORDOST_FOTO
Góry i Gordos w Teatrze Szwalnia

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*