Wiosna zagościła w Łodzi już na dobre. Wyższe temperatury i promienie słońca muszą w dużym stopniu zrekompensować teatromanom małą liczbę premierowych przedstawień. W kwietniu po raz pierwszy zobaczymy: Kto nie ma, nie płaci, Weekend na wsi, Wydmuszkę i Spotkania w dwóch niespełnionych aktach

Pierwsze premierowe przedstawienie  zobaczyć będziemy mogli w Teatrze Nowym już 9 kwietnia. „Kto nie ma, nie płaci” Dario Fo wyreżyseruje Piotr Bikont. Spektakl opowiada o dwóch małżeństwach. „Brak żywności na sklepowych półkach, wysokie ceny produktów zmuszają kobiety do kradzieży z pobliskiego supermarketu pożywienia dla zwierząt, które staje się elementem komediowej intrygi.” – możemy przeczytać na stronie teatru. Czy wybuchnie rewolucja, a może to przedstawienie okaże się rewolucyjne? Przekonamy się już wkrótce.

Weekend na wsi” to z kolei propozycja Teatru Powszechnego. Premiera zaplanowana jest na 16 kwietnia (będzie to polska prapremiera). Komedia odniosła ogromny sukces we Francji, czy łódzkiej publiczności spodoba się farsa, której akcja rozgrywa się w domku na tytułowej wsi? Mąż, kochanka męża, żona, kochanek żony, kucharka, którą posądzono o bycie kochanką… Twórcy obiecują wiele zaskakujących zwrotów akcji.

Kolejnym nowym spektaklem jest „Wydmuszka” w Teatrze Małym w Manufakturze. Wydarzenie również ma odbyć się 16 kwietnia. I jest to kolejna komedia. Tym razem o „rzeczach prostych”. Występują Loretta Cichowicz i Malwina Irek. Aktorki będą zastanawiać się na scenie co jest najważniejsze w relacjach międzyludzkich. Będą „gadać o minionych miłościach, o relacjach rodzinnych, o marzeniach” – dowiadujemy się z zapowiedzi przedstawienia.

Szybkimi krokami dobiega końca XVII Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Jeszcze 2 i 3 kwietnia w Klubie Wytwórnia zobaczymy zespół Teatru Polskiego z Bydgoszczy w sztuce „Babel” Elfride Jelinek. Po przedstawieniu 2 kwietnia odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Paweł Sztarbowski. 5 i 6 kwietnia w Teatrze Powszechnym odbędą się ostatnie przedstawienia: „Król umiera, czyli ceremonie” Eugène Ionesco Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Po przedstawieniu 5 kwietnia również odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi z kolei Łukasz Drewniak.

W dniach 7-10 kwietnia Centrum Kultury Młodych w Łodzi zaprasza na Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych CENTRUM 2011. 16 przedstawień, dyskusje, występ gościa specjalnego, Jana Peszka, to tylko część przygotowanych atrakcji. Pełen program znajdziecie tutaj.

Od 9 do 14 kwietnia będą się odbywać VII Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy, organizowany przez Teatr Lalek „Arlekin”. Jedna z niewielu tego typu imprez na świecie i jedyna w Polsce odbywa się co dwa lata. Dorośli będą mieli niepowtarzalną okazję, żeby przekonać się, iż lalki nie są tylko domeną dzieci. Patronem festiwalu jest Plaster Łódzki.

27 i 28 kwietnia urodziny świętować będzie Teatr V6. Już teraz składamy mu życzenia wszystkiego najlepszego i samych sukcesów!

Wszyscy fani baletu z niecierpliwością czekają zaś końca kwietnia, wtedy to bowiem zaczynają się XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. 29 kwietnia zainauguruje je widowisko multimedialne „SPOTKANIA w dwóch niespełnionych AKTACH” – premiera na deskach Teatru Wielkiego.

PREMIERY W KWIETNIU 2011

9 kwietnia

19:15 Kto nie ma, nie płaci (Teatr Nowy)

16 kwietnia

19:00 Weekend na wsi (Teatr Powszechny)

16 kwietnia

19:15 Wydmuszka (Teatr Mały)

29 kwietnia 19:00 Spotkania w dwóch niespełnionych aktach (Teatr Wielki)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bóg mordu dla osób niewidomych i niedowidzących
39. Dziatwa – informacje
bezkija
Bez KIJa nie podchodź Stand-Up: Dolniak, Socha

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*