Premiery teatralne – kwiecień 2010

dama_pikowaZłodziej, Dama pikowa, Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu, Miłość. W kwietniu tylko cztery premiery. Na szczęście będziemy także świadkami kolejnej odsłony Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz Festiwalu Szkół Teatralnych.

Kwietniowy cykl premier otworzy spektakl Złodziej. 10 kwietnia na dużej scenie Teatru Nowego będzie można obejrzeć niezwykle barwne i zabawne przedstawienie Erica Chappella. Po uroczystej kolacji John i Barbara wraz z przyjaciółmi Jenny i Trevorem wracają do luksusowego domu na wsi. Okazuje się, że zostali okradzeni. Telefon jest głuchy, Barbara przeholowała z alkoholem, a niebezpieczeństwo wciąż wisi w powietrzu. Tym razem przyjaciół nie połączy cocktail-party, ale wspólne zagrożenie. Kiedy zapada wieczór, na jaw wychodzą fakty, które bohaterowie woleliby ukryć.

16 kwietnia kolejna w tym sezonie premiera Teatru Wielkiego – Dama pikowa Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, który po raz pierwszy realizuje spektakl na scenie łódzkiej opery.

W Teatrze im. Jaracza klasyka amerykańskiego dramatu – Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu Tennessee Williamsa. Spektakl jest przejmującym studium zakłamania, osamotnienia, rozpaczy, nieumiejętności wyrażania i przyjmowania uczuć. Akcja rozgrywa się w rodzinie bogatego, apodyktycznego właściciela plantacji. Jego młodszy syn przeżywa właśnie silny kryzys spowodowany tragiczną śmiercią przyjaciela. Szuka ucieczki w alkoholu i odwraca się od żony, która za pomocą wszelkich środków walczy o jego miłość. W domu narasta napięcie, na każdym kroku dochodzi do nieporozumień i kłótni. Atmosferę „podgrzewa” rodzina drugiego syna, która liczy na przejęcie posiadłości ojca po jego śmierci. Premiera 24 kwietnia na scenie kameralnej Jaracza.

Dzień później (25 kwietnia) premiera Teatru Logos – Miłość według tekstów Ireneusza Iredyńskiego. W spektaklu wystąpią: Jolanta Kowalska, Luiza Łuszcz-Kujawiak, Monika Tomczyk, Michał Kruk, Marek Targowski oraz Józef Hamkało.

Niewielką ilość premier w kwietniu rekompensują nieco dwa festiwale: Festiwal Szkół Teatralnych (13-17 kwietnia) oraz ciągle odbywający się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Oprócz tego nasze miasto odwiedzą teatry prezentujące na łódzkiej scenie pojedyncze spektakle – Shirley Valentine z Krystyną Jandą (18 kwietnia w Teatrze im. Jaracza), Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania z Piotrem Gąsowskim i Katarzyną Skrzynecką (20 kwietnia także w Teatrze im. Jaracza) oraz Gąska z Katarzyną Figurą (28 kwietnia w Teatrze im. Jaracza).

PREMIERY W KWIETNIU 2010
10 kwietnia Złodziej (Teatr Nowy)
16 kwietnia Dama pikowa (Teatr Wielki)
24 kwietnia Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu (Teatr im. Jaracza)
25 kwietnia Miłość (Teatr Logos)

Pełen repertuar teatrów dostępny jest tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *