Odwaga, Wszyscy jesteśmy dziwni, Sklep z dobrym humorem, Niepamięć, Wesele Figara, Porozmawiajmy o nas – to premiery grudnia.

2 grudnia Teatr Powszechny zaprasza na premierę Odwagi. Sztuka opowiada historię Marysi – nastolatki, która każdego dnia mierzy się ze swoimi lękami. Czuje się wyobcowana w świecie, w którym naszą wartość określa nasza popularność – ilość like’ów i followersów. W świecie, w którym trudno poradzić sobie ze swoim indywidualizmem… Marysia przenosi się do nowej szkoły. Czy uda jej się odnaleźć się w nowym miejscu i zyskać akceptację w nowej grupie?

3 grudnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka zobaczymy sztukę Wszyscy jesteśmy dziwni. Twórcy i twórczynie spektaklu, przywołując historię Coney Island, zadają pytania o możliwość wyrażania własnej odmienności; o trud poszukiwania przestrzeni i akceptacji dla wszystkiego, co nie mieści się w normie. Opowieści performerów i performerek ze współczesnego Coney Island odsłaniają tematy boleśnie uderzające również w naszą rzeczywistość. Stopniowa utrata przestrzeni na wypowiedź i działanie; deweloperka pożerająca rdzenną tkankę miasta; realia późnego kapitalizmu, które nie sprzyjają indywidualności: odgradzanie się i zamiatanie z przestrzeni widoczności wszystkiego, co zbędne i nieprzynoszące korzyści; traktowanie coraz większych grup osób, miejsc i idei na równi z zepsutymi przedmiotami. To jest ciemna strona liberalnej demokracji. I o tym wam opowiemy!

11 grudnia w Fabryce Sztuki zobaczymy premierę spektaklu Sklep z dobrym humorem, w wykonaniu Dziecięcej Grupy Teatralnej Teatru CHOREA, w reżyserii i koncepcji Pawła Głowatego i Joanny Filarskiej. Zastanawialiście się kiedyś co można sprzedawać w sklepie z dobrym humorem? Pomyślcie… Co Wam sprawiłoby największą przyjemność? Co wprawiłoby Was w dobry nastrój? Co mogłoby zagwarantować szczęście? Jak wygląda taki sklep? W jakiej walucie się tam przeprowadza transakcje?

17 grudnia czeka nas premiera Niepamięci w Teatrze im. Stefana Jaracza. Popularny, nagradzany, z piękną żoną Agatą i wspaniałą rodziną – to Marcin. Człowiek sukcesu. Aktor. Z pozoru niezobowiązująca kolacja z byłą partnerką i jej chłopakiem wywołuje niemałe poruszenie w usłanym różami życiu, a powracające wspomnienie sprzed lat rzuca cień na jego poukładane małżeństwo. Rozpoczyna się konfrontacja teraźniejszości z przeszłością, a zwodnicza i wybiórcza pamięć tylko zaogni sytuację, aniżeli rozwiąże spór. Wielokrotnie nagradzany autor spektaklu Marek Modzelewski nakreślił pełną błyskotliwych dialogów tragikomedię, w której nie ma prostych tez i oczywistych rozwiązań, a na postawione w spektaklu pytania trudno o jednoznaczne odpowiedzi. Dla wielu zaskoczeniem będzie jak blisko życia potrafi być Teatr, a jednocześnie jak skutecznie potrafi dać na chwilę zapomnieć o całym świecie.

18 grudnia w Teatrze Wielkim zobaczymy Wesele Figara. Reżyserii tego dzieła podjął się Roberto Skolmowski. Kierownictwo muzyczne nad operą sprawuje Adam Banaszak, a scenografię przygotowuje Paweł Dobrzycki. „Wesele Figara” (Szalony dzień czyli wesele Figara) to komiczna perełka operowa, która bawi i uczy, zaskakuje i daje do myślenia – bez zbędnego moralizatorstwa, z przymrużeniem oka, z wdziękiem i lekkością. Podtytułowy Szalony dzień w muzyczno-wokalnym i scenicznym wydaniu, za sprawą pokrętnych, ale nikomu nieszkodzących intryg miłosnych pełnych inwencji bohaterów – staje się rzeczywiście dniem szalonym. Każdy z nich ma do załatwienia „swoje” i na różne – często jakże wymyślne – sposoby stara się tego dopiąć, zrealizować uczuciowe plany, ziścić to – co wydawać by się mogło niemożliwe. A jednak… wszystko prowadzi do szczęśliwego finału; w towarzystwie mistrzowskiej muzyki – pełnej polotu i finezji, dowcipnej i wzruszającej.

19 grudnia w Fabryce Sztuki odbędzie się premiera spektaklu Porozmawiajmy o nas, w reżyserii Sary Kozłowskiej, na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki. Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzeni Sztuki oraz Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2021. W czasach w których grawitacja brutalnie ściąga do ziemi, a świat zewnętrzny, wprowadzając chaos, dźga prawdą i fałszem z każdej strony… Kim dla siebie jesteśmy? Przywitaj się z ciałem. Nasłuchuj z miłością. Powitaj jak swoje, tylko po to, by za chwilę je stracić. Połącz się w koniec. Wróć, by w ciszy urządzić swój wewnętrzny pokój. Bądź nieistniejący, w czasie ograniczonym tykaniem. Pragnij lotu. Coś przyciąga nas do siebie. Ciało jest głośne. Resztkami grawitacji przebijamy podłogę ciszy. Emocje zostawiamy na resztkach oczu. Co jeśli odejdziesz?

Od września w ramach projektu Kolektyw Szwalnia odbywały się cotygodniowe warsztaty dla dwóch grup: „Wyspa Młodych” dla dzieci w wieku 8-12 lat (pokaz 12.12 godz.19 w Teatrze Szwalnia) oraz „Kultura g/Głuchych” dla młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Siedleckiej w Łodzi (pokaz 16.12 godz.18 także w Szwalni).

Łódzkie spektakle zapraszają na imprezy sylwestrowe – takowe odbędą się w Teatrze Powszechnym, Teatrze V6 czy Teatrze Nowym.

Nie zabraknie spektakli świątecznych – 3 grudnia Dlaczego Mikołaj jest… – improwizowany spektakl świąteczny! w Łódzkim Domu Kultury, 11 grudnia Mikołajkowa bajka nie tylko dla dzieci w Artkombinacie, Historia Twojego prezentu 26 grudnia w Artkombinacie, Świąteczna afera – improwizowana komedia świąteczna 26 grudnia w Teatrze Nowym.

Także czeka nas kilka spektakli przyjezdnych – 5 grudnia Przychodzi baba do lekarza w Artkombinacie, Oszuści 6 grudnia, Klimakterium… i już 13 grudnia w Teatrze Muzycznym oraz Moscow City Ballet – Jezioro Łabędzie 7 grudnia w Teatrze Wielkim.

GRUDNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

aaa

Premiery teatralne w grudniu
2 grudniaOdwaga (w Teatrze Powszechnym)
3 grudniaWszyscy jesteśmy dziwni (w Teatrze Nowym)
11 grudniaSklep z dobrym humorem (w Fabryce Sztuki)
17 grudniaNiepamięć (Teatr im. Jaracza)
18 grudniaWesele Figara (w Teatrze Wielkim)
19 grudniaPorozmawiajmy o nas (w Fabryce Sztuki)
Wydarzenia teatralne w grudniu
4-16 grudniaSzwalnia Kolektywnie
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
poprawiony_mlynarski
Premiery teatralne – wrzesień 2014
doktorze
Doktorze, Pan tak nie może! w Teatrze Małym
daniec
Marcin Daniec w Teatrze Jaracza

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*