Premiery teatralne – grudzień 2019

Premiery sztuk – Bum, Przygody Mikołajka, Salto Mortale, Boku, Więc to już?, Geriatrix Show, Bogom nocy równy, a także imprezy sylwestrowe. To nasz czeka w grudniu w łódzkich Teatrach

6 grudnia Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprasza na  premierę pt. Bum. Ralf Bum to prawdziwy urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie, zaprzeczając faktom i nie tolerując sprzeciwu. Jako dziecko, tryskając testosteronem i mizoginizmem, ma poczucie przewagi nad całym światem dorosłych i rozpoczyna swoją nieubłaganą wędrówkę na sam szczyt. Jego zawrotna kariera to wspinanie się po trupach – niszczy wszystko i wszystkich, którzy nie dają mu bezwarunkowej miłości, odmawiają mu posłuszeństwa lub nie chcą oddać mu władzy absolutnej – począwszy od rodziców, przesz szkołę i inne instytucje, po… mglisty szczyt.

7 grudnia Teatr Arlekin im. Henryka Ryla zaprasza na Przygody Mikołajka. Grubasa Alcesta, który ciągle je, Gotfryda, który dostaje od bogatego taty najfajniejsze prezenty, Rufusa, co ma ojca policjanta i myśli, że może rozrabiać bardziej niż inni, i najgorszego z całej klasy Kleofasa, który jest jednak dobrym kolegą. W świecie szkolnych awantur i przypadków spotykamy też pilnego Ananiasza, pupilka Pani, który nosi okulary i nie można go lać tak często, jak by się chciało. Są tam próbujący poskromić rozbrykanych uczniów nauczyciele, wśród nich ten zwany „Rosołem”, bo ciągle mówi: „spójrzcie mi w oczy”, a na rosole są oka. Poznajemy Mamę Mikołajka, jego Tatę i Bunię, która przynosi moc prezentów, sąsiada, który jest bardzo miły i cały czas kłóci się z tatą i oczywiście śliczną Jadwinię, która, chociaż to dziewczyna, jest bardzo fajna.

9 grudnia w Fabryce Sztuki odbędzie się premiera sztuki Salto Mortale. A jeśli życie i czas jest tylko wielką pętlą, nieustannym, wiecznym powrotem? Zbliżaniem do śmierci, akceptowaniem nieuchronnej zmiany? Każdego dnia możemy ćwiczyć się w umieraniu. Spotykać ze śmiercią, wypić z nią kawę, pójść na lody. Poczuć jej ciężki oddech na karku, roześmiać z jej czarnego dowcipu, zatańczyć kawałek makabrycznego walca. Każdego dnia obierać się z kolejnych historii, osobistych przekonań, smakować nieuchronność. Obcować z rozpadem. To teraz zamknij oczy. I poćwicz. Sztukę zrealizowano ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019.

13 grudnia w Teatrze Szwalnia zobaczymy premierę perfodramu Boku. Masz w sercu pętlę, która zaciska się z każdym oddechem. Masz też pokój, w którym wszystko odpowiednio się łączy. Trzy opowieści, jeden narrator. Poszukujący odpowiedzi Szczur, Kiki – dziewczyna o niezwykłych uszach i tajemniczy Człowiek-Owca. Ich drogi się przecinają, tworzą sieć połączeń, tablicę rozdzielczą. Narrator (boku) przeżywa nieustanną podróż – w głąb siebie, swojej przeszłości, na granicę życia i śmierci – aby odzyskać to, co zostało utracone. Sztukę również zrealizowano ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019.

13 grudnia w Teatrze Arlekin odbędzie się premiera spektaklu Więc to już?. Jak to jest być starym?  A gdyby dało się tego spróbować, sprawdzić się na chwilę, żeby zrozumieć swoich dziadków, zrzędliwą babcię w autobusie i narzekające staruszki siedzące w przychodni? Czego najbardziej boimy się w przemijaniu? Samotność, ból, słabość, utrata radości życia. Skraj życia to powolna destrukcja ciała, gaśnięcie, rozsypywanie się, rezygnacja. Boimy się tego, choć jest nieodłącznym elementem życia. Materialność starości i śmierci w dojmujący sposób można przedstawić stosując animanty – lalki i przedmioty codziennego użytku. Martwe – walczą o życie na scenie, by zwrócić na siebie uwagę. Dzięki nim, z ich perspektywy przyglądamy się starości i, choć trochę, oswajamy ją. Może nawet patrzymy z czułością. Sztukę również zrealizowano ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi 2019.

18 grudnia w Nowym premiera monodramu Wojciecha Bartosza Bogom nocy równy. Na pograniczu polsko-sowieckim działa polski agent wywiadu. Ciągle w zagrożeniu- przed dekonspiracją, donosami, zdradą, patrolami GPU- buduje siatkę wywiadowczą wykorzystując ludzkie słabości zarówno do alkoholu, jak i kokainy. Jest sprytny, dzielny i wytrzymały. Szczęście mu dopisuje, a więc z zadań wywiązuje się znakomicie. Aż tu okazuje się, że też ma słabość- kobieta. Nie kobieta ogólnie, jakaś, ale ta jedyna, wymarzona. Ona mieszka po sowieckiej stronie, on po polskiej. Na sowiecką stronę przechodzi tylko by wykonać zadanie. Jak to zmienić? Jak ułożyć sobie życie? Ale…… CZY KOBIECIE MOŻNA UFAĆ?

20 grudnia czeka nas ostatnia w tym roku premiera w łódzkich teatrach – Geriatrix Show w Teatrze Małym. Akcja sztuki dzieje się w samym Hollywood… W jednym z wielu, wielu teatrów w Los Angeles mają wystąpić gwiazdy pierwszych stron branżowych periodyków, jednak rzutkiego dyrektora tego teatru zaskakuje nagła zmiana decyzji albo nawet gwiazdorski kaprys. Należy znaleźć sposób, który rozwiąże gordyjski węzeł – w przeciwnym wypadku teatrowi widmo klęski i upadku zajrzy głęboko w oczy… Kogo sprytna para dyrektora i reżysera wezwie na pomoc?

11 grudnia w Teatrze Powszechnym odbędzie się 66. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących.

Tradycyjnie łódzkie teatry zapraszają również na imprezy sylwestrowe – informacje o nich możecie znaleźć tutaj.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych – 1 grudnia Weekend z R., 7 grudnia Prywatna Klinika, 13 grudnia Czworo do poprawki, 14 grudnia Cudowna Terapia oraz 15 grudnia Świnka Peppa w Teatrze Jaracza; 1 grudnia Russian National Ballet – Kostroma, 2 grudnia Masza i Niedźwiedź, 10 grudnia Moscow City Ballet – Śpiąca Królewna, 11 grudnia Moscow City Ballet – Jezioro Łabędzie w Teatrze Wielkim; 2 grudnia O co biega?, 9 grudnia Kochanie wróciłem w Teatrze Muzycznym; 6 grudnia Małżeński Rajd Dakar, 7 grudnia Przygoda z ogrodnikiem, 18 grudnia Obłoczni, czyli sen Chopina w Teatrze Nowym; 8 grudnia Kandydat w Teatrze DOM.

GRUDNIOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
6 grudnia Bum (w Teatrze Nowym)
7 grudnia Przygody Mikołajka (w Teatrze Arlekin)
9 grudnia Salto Mortale (w Fabryce Sztuki)
13 grudnia Boku (w Teatrze Szwalnia)
20 grudnia Geriatrix Show (w Teatrze Małym)
WYDARZENIA
od 5 października szwalnia_expo
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *