plakat_Zlote_RunoZłote Runo, Aszkenazy, menel z Łodzi, Komeda, finał Łódzkich Spotkań Teatralnych i projektu szwalnia.DOK. To czeka nas w grudniu w sferze teatralnej.

2 grudnia premiera Złotego Runa w Teatrze Wielkim. Opera powstała w roku 1938, roku wielkich kryzysów ekonomicznych i politycznych i z tego też powodu od razu nie była zrealizowana na żadnej ze scen teatralnych. Jej jedyne wykonanie zostało zrealizowane jako audycja radiowa w paryskiej rozgłośni w cyklu „L’Opera de Dix-Heures”, prowadzonym przez Bronisława Horowicza. Salvador de Madariaga opracował libretto według jednego z wątków mitu greckiego o cudownym baranku ze złotą sierścią, który w wyprawie argonautów pomógł dzieciom króla Atamasa. Madariaga w swoim swobodnym potraktowaniu mitu uwalnia jednak wyobraźnię i urojenia, ucieka od przekazanych wartości i racjonalizmu, kreując pewien teatr absurdu. Mit o złotym runie przedstawiony  jest jak do góry nogami przekręcony obraz. Co zatem pozostaje po wspanialej legendzie? Samotny, stary tygrys, który znudzony samotnością otwiera pysk i gubi wszystkie sztuczne zęby…

16 grudnia Aszkenazy, menel z Łodzi w Teatrze Jaracza. To sztuka oparta na niedawno wydanym kryminale „Lampiony” Katarzony Bondy.

Także 16 grudnia wielce wyczekiwana premiera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, czyli Komeda. Spektakl poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu jest próbą przyjrzenia się krótkiemu, aczkolwiek intensywnemu życiu muzyka – przedwcześnie zakończonemu przez niespodziewaną i absurdalną wręcz śmierć. Osią dramaturgiczną sztuki są spotkania Komedy z wybitnymi osobowościami jego epoki (Roman Polański, Marek Hłasko, Janusz Morgenstern, Jerzy Skolimowski), które okazały się kluczowe dla jego losów. Jednak historia Komedy to nie tylko jazzowa widokówka z artystycznego świata. Figura artysty – zmarłego na emigracji – pozwala spojrzeć z dzisiejszej perspektywy na zmiany, jakie zachodzą w polskiej kulturze i w sferze wolności wypowiedzi artystycznej.

31 grudnia także w Teatrze Nowym impreza sylwestrowa z premierą Czego nie widać w reżyserii Pawła Dangela.

W grudniu zakończy się projekt Teatru Szwalnia – szwalnia.DOK. Od 2 do 4 grudnia w Łódzkim Domu Kultury organizowane będą finały Łódzkich Spotkań Teatralnych. 10 grudnia Teatr Nowy zaprasza na Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze – czytanie performatywne oraz koncert zespołu Lautari w ramach Boleśmiana – Samozwańczego roku Leśmiana. W ramach X Festiwalu Puls Literatury – 9 grudnia w Domu Literatury rozbaczymy monodram Wo(ja)czek, a dwa dni póżniej w Teatrze Nowym Miłosz w obrazach.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: 1 grudnia Ciao Ciao Bambina i 5 grudnia Między łóżkami  w Teatrze Muzycznym, 11 i 12 grudnia Moscow City Ballet i 13 grudnia An Evening Of Burlesque  w Teatrze Wielkim, a także monodram Cudzoziemka 30 grudnia w Teatrze Małym.

GRUDNIOWY REPERTUAR DOSTĘPNY JEST TUTAJ

PREMIERY – GRUDZIEŃ

2 grudnia Złote Runo (w Teatrze Wielkim)
16 grudnia Aszkenazy, menel z Łodzi (w Teatrze Jaracza)
16 grudnia Komeda (w Teatrze Nowym)
31 grudnia Czego nie widać (w Teatrze Nowym)
WYDARZENIA – LISTOPAD
2-4 grudnia Łódzkie Spotkania Teatralne 2016
grudzień szwalnia.DOK
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Duchy Teatru w Teatrze Pinokio
Nie krępuj się! – warsztaty teatralne dla młodzieży
Pretty Woman w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*