cyranoZiemia Obiecana, Pastorałka dla woła i osła, Komediant, Opowieść wigilijna, Cyrano, Rodzinny interes plus Łódzkie Spotkania Teatralne 2015. Grudzień w teatrach zapowiada się niezwykle interesujący.

4 grudnia w Teatrze Nowym premiera Ziemi Obiecanej. Sztuka Władysława Stanisława Reymonta w realizacji Remigiusza Brzyka będzie dedykowana Łodzi, jej potędze opisanej przez noblistę. Ludziom budującym swe marzenia kosztem tych, którzy marzeń mieć nie mogli. Łodzianom, którzy dali się pochłonąć miastu. Teraz i w przeszłości. Obraz wypracowany w autentycznym kolektywie artystów i robotników sceny. To pierwsza sceniczna adaptacja kultowej powieści wierna pisarzowi.

12 grudnia w Teatrze Arlekin premiera Pastorałki dla woła i osła. Święta Bożego Narodzenia to idealny czas na wysłuchanie opowieści o tym, jak w Wigilię wół i osioł, zniechęceni ciężką pracą i ludźmi, dochodzą do wniosku, że na świecie zapanuje szczęście dopiero wtedy, gdy bydlęta przejmą władzę. Za namową diabła zwierzęta wyruszają, by rozprawić się z ludźmi. Po drodze spotykają zmarzniętych Maryję, Józefa i Dzieciątko, których ludzie nie przyjęli do domu na nocleg. Wół i osioł, zapominając o swoich władczych planach, własnymi oddechami próbują rozgrzać Świętą Rodzinę.

18 i 19 grudnia Teatr Jaracza zaprasza na premierowe pokazy Komedianta Thomasa Berharda w reżyserii Agnieszki Olsten. Także 18 grudnia zobaczymy w Teatrze Muzycznym Cyrano. Bohater przedstawienia jest odważny, poetycki, dowcipny i elokwentny. Jest niezwykłym wojownikiem, poetą, muzykiem, filozofem, a także miłośnikiem piękna, ideałów i wartości. Nigdy nie został przedstawiony w złym świetle lub w niepochlebny sposób. Cyrana trudno nie lubić. W całym swoim życiu, Cyrano działa według swego bezkompromisowego poczucia wartości i moralności. Pozostaje wierny w swoim dążeniu, aby stać się człowiekiem honoru. Cyrano jest zarówno zuchwały jak i niepewny siebie. Jego największą udręką w życiu jest jego nos, który wręcz uniemożliwia mu osiągnięcie tego co ceni najbardziej – miłości. Jego wewnętrzne piękno zwycięża nad wszystkim, ale on i tylko on, nie zapomni nigdy o swoim wielkim nosie. Publicznie, Cyrano często pojawia się jako heroiczny obdarzony niezwykłym humorem i oszałamiającym wachlarzem umiejętności bohater.

Również 18 grudnia na deskach Teatru Nowego zobaczymy Opowieść wigilijną. Wzruszająca opowieść świąteczna ukazująca przemianę duchową głównego bohatera w obliczu wizji samotnej śmierci po latach życia w rozgoryczeniu i stronienia od ludzi. Wszystkim znane opowiadanie Charles’a Dickensa w adaptacji Zdzisława Jaskuły zostanie przeniesione na scenę w spolszczonej i uwspółcześnionej wersji. Ponadczasowa historia pozwala pokazać ludzi żyjących wśród nas i doświadczających podobnych problemów, bliskich nam doznań i emocji. Dickensowski Scrooge nosi tutaj równie znaczące imię Skurcz – człowieka zwichniętego moralnie i duchowo.

30 grudnia w formie III próby generalnej z udziałem publiczności, a dzień później jako pokaz premierowy w Teatrze Małym będziemy mogli poznać Rodzinny interes. W przypadku Ireny i Eryka, małżeństwa z długim stażem, mały hotelik zaadaptowany na bazie otrzymanego w spadku rodzinnego domu, prężnie działa w okolicy Skierniewic pośród enklaw zielonych zagajników i jabłkowych sadów, stając się dla nich „mini rajem” na Ziemi. Wciąż zakochana w sobie para właścicieli zaczyna jednak odczuwać obawę przed osamotnieniem na stare lata i pyta się losu wprost: co dalej z  „Komedią”, bo tak nazywa się ów niewielki przybytek turyzmu w środku Polski. Zwłaszcza Irena, była zawodowa aktorka, dla której w swoim czasie świątynią był teatr, marzy, aby ich jedyny syn Piotr znalazł nareszcie żonę, ustatkował się nieco i przejął ich dzieło życia – ów hotel „Komedia” we wsi Orkany/k. Skierniewic w województwie łódzkim. Piotr, wykształcony humanista, chłopak w sile wieku, woli jednak blichtr miasta Łodzi, świat słynnej Manufaktury, kluby i puby na Piotrkowskiej, gdzie często poznaje wiele dziewcząt, wykorzystując swój wrodzony wdzięk.

Od 4 do 6 grudnia w ŁDK zobaczymy finał Łódzkich Spotkań Teatralnych 2015, a 9 grudnia 48. premiera teatru dla niewidomych i słabo widzących w Teatrze Powszechnym. 31 grudnia wiele łódzkich teatrów zaprasza na spektakle sylwestrowe.  

Nie zabraknie sztuk przyjezdnych – 3 grudnia w Teatrze Szwalnia zobaczymy A Wersję, 6 grudniw a Teatrze Małym Podróż do Betlejem, 7 grudnia Lubiewo Teatru Nowego w Krakowie w Domu Literatury, 13 grudnia w Teatrze Lutnia Siostrunie. Poza tym w Teatrze Muzycznym 3 grudnia Ciao Ciao Bambina i 5 grudnia Berek, czyli upiór w moherze, w Teatrze Jaracza 5 grudnia Klimakterium… i już, a 6 grudnia Klub Mężusiów. 6 i 7 grudnia w Teatrze Wielkim pojawi się Moscow City Ballet.

REPERTUAR DOSTĘPNY JEST TUTAJ

PREMIERY – GRUDZIEŃ 2015

4 grudnia Ziemia Obiecana (w Teatrze Nowym)
4-6 grudnia Łódzkie Spotkania Teatralne 2015
12 grudnia Pastorałka dla woła i osła (w Teatrze Arlekin)
18 grudnia Komediant (w Teatrze im. Jaracza)
18 grudnia Cyrano (Teatr Muzyczny)
18 grudnia Opowieść wigilijna (w Teatrze Nowym)
31 grudnia Rodzinny interes (w Teatrze Małym)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jezioro_labedzie-3
Moscow City Ballet w Łodzi
3razylozko
3 razy łóżko w Teatrze Lutnia
teatr_czytany_ok_2
52. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*