sennocynieletniejOpowieść o prawdziwym Mikołaju, Historie Polityczne dla dziatek, Wyznania komiwojażera, Gnomy, Mistrz i Małgorzata, Sen nocy (nie)letniej oraz Ławeczka na Piotrkowskiej to ostatnie tegoroczne premiery teatralne. Poza tym czeka na nas solidna dawka teatru w ramach VII Festiwalu Puls Literatury, finał Łódzkich Spotkań Teatralnych i powrót Teatru Arlekin do dawnej, wyremontowanej siedziby.

2 grudnia w Teatrze Piccolo zobaczymy Opowieść o prawdziwym Mikołaju. Kilkadziesiąt lat temu, mały Mateusz, podopieczny łódzkiego sierocińca wysyła list do Mikołaja. Korespondencja jednak zostaje zagubiona i dopiero teraz, po latach, tuż przed kolejną Gwiazdką list dociera do adresata. Mikołaj postanawia zrezygnować z urlopu, specjalnie po to, aby dostarczyć wymarzony prezent, jak się okazuje, dorosłemu już Mateuszowi. Czy dawny wychowanek domu dziecka jest w stanie ponownie uwierzyć w Mikołaja i jego ideały?

5 grudnia w Teatrze Zamiast premiera sztuki Historie Polityczne dla dziatek. To polska część realizowanego w czterech europejskich krajach – Polsce, Włoszech, Walii i Niemczech – projektu teatralno-edukacyjnego, to zbiór trzech na pozór niezwiązanych ze sobą historii, stojących u podstaw spójnej narracji dotyczącej tematu zaangażowania politycznego jednostki na tle Wielkiej Historii. Mający swoje źródło u podstaw paneuropejskiego dyskursu historyczno-politycznego tekst dramatu, inspirację czerpie ze świadectw ponad sześćdziesięciu uczestników zorganizowanych w czterech miastach (Łodzi, Anconie, Cardiff i Berlinie) warsztatów dla osób powyżej 65 roku życia.

7 grudnia w Domu Literatury, w ramach Festiwalu Puls Literatury, odbędzie się premiera monodramu Tomasza Boruszczaka Wyznania komiwojażera na podstawie Trocin Krzysztofa Vargi. Adaptacja i reżyseria Andrzej Czerny.  Razem z głównym bohaterem, pięćdziesięcioletnim komiwojażerem, możemy popastwić się nad wszystkim, co na co dzień doprowadza nas do szału — pasażerami PKP, smrodem na klatce schodowej, szkoleniami integracyjnymi i modną młodzieżą w kawiarniach.

14 grudnia w AOIA premierę Gnomów – spektaklu Studia Saturator. To współczesna , pełna humoru opowieść o dwóch nieznośnych i źle wychowanych Gnomach, które wyruszając w podróż pełną przygód, poznają czym jest dobro i empatia. Barwne groteskowe postaci zagrane „za przymrużeniem oka”, zabawne sytuacje i dreszczyk emocji sprawiają, że spektakl, który przeznaczony jest dla widzów powyżej 7 lat, to doskonała propozycja teatralną zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

27 grudnia Teatr Arlekin wraca na „stare śmieci” i prezentuje premierą Mistrza i Małgorzaty na podstawie klasyki Bułchakowa.

Dzień później premiera w Teatrze Muzycznym – Sen nocy (nie)letniej. Znane i lubiane polskie przeboje, takie jak „Gdzie ci mężczyźni” Danuty Rinn, „Jeżeli kochać…” z Kabaretu Starszych Panów czy „Sen o Victorii” zespołu Dżem, zostały zręcznie wplecione w sceniczną opowieść, wzmacniając jej wymowę i nadając wyjątkowy rytm. Sen nocy (nie)letniej to satyra na otaczającą nas rzeczywistość. Rzeczywistość mediów bez misji, społeczeństwa bez idei i mnożących się „talent shows” bez talentów. Rzeczywistość pełną plotek i skandali. Czy dziś miłość może być jeszcze prawdziwa i szczera czy też pozostaje tylko ułudą i snem letniej nocy?

31 grudnia w AOIA premiera Ławeczki na Piotrkowskiej. To pierwszy dwuosobowy spektakl komediowy przygotowany przez Fundację Kamila Maćkowiaka. W rolach głównych: Ewa Audykowska – Wiśniewska i Kamil Maćkowiak. Pewnego ciepłego popołudnia, na jednej z łódzkich ławeczek spotykają się – przystojny mężczyzna i piękna kobieta. Przypadkowe spotkanie, rozmowa, flirt, zauroczenie… Początkowo banalna historia o samotności i poszukiwaniu miłości przeradza sie w intymną grę pozorów, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, która prowadzi do zaskakującego dla wszystkich finału.

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych. W Teatrze Rozrywki Lutnia będą to kolejno Żona do adopcji (6 grudnia), Andropauza 2 (7 grudnia) oraz Kochanie na kredyt (12 grudnia). W Teatrze Muzycznym natomiast zobaczymy Ciotkę Karola (6 grudnia),  Klimakterium… i już (7 grudnia) oraz Kto gorącą ma krew (31 grudnia). W Teatrze Nowym 8 grudnia, w ramach VIII Festiwalu Puls Literatury, zostanie wystawiony Białoszewski 44, a 12 grudnia pojawi się Tomasz Kot i Sex Guru. W ramach VIII Festiwalu Puls Literatury w Łodzi w Domu Literatury pojawią się – Janina Katz w udziałem Ewy Dałkowskiej (2 grudnia) oraz monodram Karin Stanek (3 grudnia). 18 i 19 grudnia w Teatrze Wielki wystąpi Moscow City Ballet. 31 grudnia w Jaraczu zostanie dwukrotnie wystawiony Dobry Wieczór Panieński.

W Teatrze Szwalnia zobaczymy natomiast Zegar bije (6 grudnia) oraz Powidoki – finał IV Szwalni Kultury (7 grudnia). Od 5 do 7 grudnia w ŁDK odbędą się Łódzkie Spotkania Teatralne. 31 grudnia Teatr V6 zaprezentuje Wielką Rewię Sylwestrową (http://www.teatrv6.pl/).

Pełen repertuar teatrów znajdziesz tutaj.

PREMIERY W GRUDNIU 2014

2 grudnia Opowieść o prawdziwym Mikołaju (w Teatrze Piccolo)
7 grudnia Wyznania komiwojażera (w Domu Literatury)
14 grudnia Gnomy (w AOIA)
27 grudnia Mistrz i Małgorzata (w Teatrze Arlekin)
28 grudnia Sen nocy (nie)letniej (w Teatrze Muzycznym)
31 grudnia Ławeczka na Piotrkowskiej (w AOIA)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
standup
Stand Up Time w Teatrze Rozrywki Lutnia
krolowaaa
Królowa Śniegu w Teatrze Jaracza
113_baner_tosca
Premiery teatralne – październik 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*