kaligula_plakatBalladyny i Romanse, Dyplom z miłości, Kaligula, Gala Baletowa Teatru Wielkiego, Karzeł, Down i inne żywioły, Kolęda. 2012 rok w łódzkich teatrach zakończy się mocnymi akcentami.

1 grudnia w Teatrze Pinokio prapremiera spektaklu Balladyny i Romanse według tekstu Ignacego Karpowicza. Ze zderzenia świata bogów i ludzi wynikają asocjacje stanowiące punkt wyjścia do rozważań na temat kondycji człowieka i zależności między tym, co dotykalne, a tym, co niepojęte. Przedstawienie próbuje dotknąć istoty ludzkiego losu poprzez obnażenie konstrukcji świata, stwarzając obrazy tak subiektywne, jak subiektywna jest ontologia powieści Karpowicza.

Dzień później w Teatrze Studyjnym premierowy pokaz Dyplomu z miłości, to widowisko muzyczne oparte na piosenkach Agnieszki Osieckiej i najpiękniejszych scenach miłosnych polskiego filmu. Spektakl pokazuje świat, gdzie wszyscy tęsknią za miłością, ale nikt nie potrafi kochać. To sentymentalna podróż przez ostatnie 60 lat naszej historii.

8 grudnia Kaligula wg. Alberta Camusa – premiera na deskach Teatru im. Jaracza. Jak pisał sam autor: Kaligula jest historią wyższego samobójstwa. Jest to historia błędów najbardziej ludzkich i najbardziej tragicznych. Spektakl wyreżyserowany przez Annę Augustynowicz to kolejna koprodukcja Teatru Jaracza i Teatru Współczesnego ze Szczecina.

Tego samego dnia również w Teatrze im. Jaracza premiera Gali Baletowej Teatru Wielkiego. To pierwsze widowisko baletowe zrealizowane na naszej scenie przez Dominika Muśko – kierownika baletu, będące niejako prezentacją i wizytówką zespołu i jego szefa. Spektakl składający się z dwóch części zawiera fragmenty przedstawień będących niegdyś w repertuarze Teatru, jak i zupełnie nowe, przygotowane specjalnie na ten wieczór. Zobaczymy więc najbardziej efektowne sceny m.in. z: Wolfganga Amadeusa, Snu nocy letniej w chor. G.Veredona, Dziadka do orzechów, Giuseppe i Jeziora łabędziego w chor. G.Madii, Romea i Julii w chor.J. Makarowskiego oraz popisowe „numery” m.in. z Korsarza, Córki źle strzeżonej i Esmeraldy.

14 grudnia w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka pierwsze w Łodzi pokazy Karła, Downa i innych żywiołów. To opowieść o sile, która przerasta człowieka. O sile, która raz zawładnąwszy człowiekiem, zostawia niezaspakajalne łaknienie. O wierze niechcianej. O wierze, która staje się namiętnością, i jak wiele innych namiętności popycha w irracjonalizm. Irracjonalność wiary wymaga ogromnej odwagi, żeby wierzyć. Wiara tkwi w absurdzie i wymaga absurdu. Jeśli znika Bóg, czy wraz z nim znika doświadczenie boskości? W co wierzyć w świecie po Bogu? Gdzie, jak i po co szukać sacrum? Jak pytać o boskość?

15 grudnia ostatnia w tym roku premiera w Teatrze Logos – Kolęda według tekstów B. Brechta, J.W.Goethego, Jana Pawła II, W. Szekspira i F. Petrark. Dodać należy kolejną premierę Teatru Czytanego – 5 grudnia w Teatrze Powszechnym.

1 i 2 grudnia na deskach Teatru Muzycznego odbędą się pokazy w ramach VI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. S. Diagilewa. 7 i 8 grudnia w Łódzkim Domu Kultury ostatnie prezentacje  Łódzkich Spotkań Teatralnych. Także w grudniu spektaklem Wujaszek Wania w Teatrze Jaracza zakończy się II edycja Festiwalu Nowa Klasyka. Od 13 do 16 grudnia w Teatrze Małym organizowany będzie III Ogólnopolski Festiwal Monodramu MONOwMANU

Nie zabraknie także spektakli z innych miast – 1 grudnia Sex Guru, 7 grudnia A ja, Hanna w Teatrze Nowym oraz 4 grudnia Bożyszcze Kobiet, 9 grudnia Berek, czyli upiór w moherze, a także 20 i 21 grudnia Moscow City Ballet z Jeziorem łabędzi i Dziadkiem do orzechów w Teatrze Muzycznym.


PREMIERY W GRUDNIU 2012

1 grudnia Balladyny i Romanse (w Teatrze Pinokio)
2 grudnia

Dyplom z miłości (w Teatrze Studyjnym)

5 grudnia Teatr Czytany (w Teatrze Powszechnym)
8 grudnia Kaligula (w Teatrze im. Jaracza)
8 grudnia

Gala Baletowa (Teatru Wielkiego w Teatrze im. Jaracza)

14 grudnia Karzeł, Down i inne żywioły (w Teatrze Nowym)
15 grudnia Kolęda (w Teatrze Logos)

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
leonceilena
Leonce i Lena w Teatrze Studyjnym
Projekt Dom Kultury
teatrwizualizacja
Teatr Muzyczny przygotowany do nowego sezonu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*