Premiery teatralne – czerwiec 2022

Domofon, czyli przygoda Brzdąca Brzdęka, Wściekły, Trash Story, Tryptyk Baletowy: Bolero, Mandragora, Displaced, Wielka zagadka Misia Uszatka, Sonata Belzebuba – to planowane premiery czerwcowe. Ponadto czeka nas XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Karuzela.

4 czerwca Teatr Pinokio zaprasza na premierę sztuki Domofon, czyli przygoda Brzdąca Brzdęka. To sensoryczny spektakl muzyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich najbliższych. Jego główny bohater, ciekawski Brzdąc Brzdęk, przemierza dom w poszukiwaniu fonii: odgłosów, dźwięków i muzyki. Przygody chłopca, który postanawia wybrać się w badawczą podróż, opowiadamy nie tylko fabularnie, ale także poprzez piosenki wykonywane na żywo.

7 czerwca Teatr Powszechny pokaże przedstawienie pt. Wściekły. Na początku może wydawać się niewinna. Przejawia się w nieszkodliwych słowach, drobnych gestach, niezauważalnie staje się częścią naszej codzienności. Przyzwyczajamy się do niej. Zaczynamy ją przyjmować jako coś naturalnego, nasze granice akceptacji przesuwają się. P r z e m o c. Pozwalamy jej kiełkować, jest coraz bardziej niebezpieczna. Staje się naturalnym mechanizmem zachowań w domu, fundamentem relacji między ludźmi, modelem funkcjonowania społeczeństwa… Staje się destrukcyjna i trudna do zatrzymania, przybiera formy skrajne, co obserwujemy we współczesnym świecie.

11 lipca Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza na Trash Story. Spektakl o normalności i wspomnieniach; o normalności wspomnień, a może o wspomnieniu normalności? Jego przestrzenią jest sentyment, pejzaż pamięci i post-pamięci, atmosfera dzieciństwa pokolenia wchodzącego dziś w dorosłość, z wpisaną weń melodyjną frazą „życie, życie jest nowelą”, poświatą telewizyjnych ekranów i brzydotą przedmieść, gdzie wieś przechodziła w sypialnię aglomeracji – „osrane, przedsiębiorcze miasteczko”. Tu za wysokimi płotami ujadały rasowe psy, zapracowani przedsiębiorcy rozpalali grille, a młodzież odbierała praktyczne katolickie wychowanie od pamiętających wojnę dziadków – ot, norma.

Także 11 lipca w Teatrze Wielkim odbędzie się premiera Tryptyku Baletowego: Bolero, Mandragora, Displaced. Trzech kompozytorów, trzy kompozycje i trzech choreografów… Taki tym razem  wieczór baletowy  proponujemy  Państwu, idealny – jak się Państwo przekonają – na spędzenie wieczoru w teatrze.
Trzej młodzi choreografowie: Grzegorz Brożek, Joshua Legge i młody, ale z dużym dorobkiem Jacek Przybyłowicz, przygotowali swoje choreograficzne wizje znakomitych i powszechnie lubianych utworów muzycznych: Mandragorę Karola Szymanowskiego, Displaced (do Koncertu e-moll  op.85 Edwarda Elgara) i kultowe Bolero Maurice’a  Ravela. Każdy inny w nastroju i stylistyce, każdy intrygujący i pobudzający emocje, a wszystkie trzy – w swojej wymowie scenicznej i choreograficznej pogłębionej wyobraźnią i wrażliwością choreografów – niezwykle interesujące i wciągające widza w bogaty świat dźwięku, tańca i ludzkich namiętności.

17 czerwca w Teatrze Arlekin zobaczymy Wielką zagadkę Misia Uszatka. Podstawą literacką spektaklu będą opowiadania Czesława Janczarskiego w zupełnie nowym ujęciu znanego dramaturga i reżysera Macieja Wojtyszki, ale z zachowaniem ducha pierwowzoru. Powstanie zatem linearny zapis perypetii tytułowego bohatera i jego najbliższych – Zajączka, Prosiaczka czy Króliczków, które przeżywają rozmaite przygody i przybliżają najmłodszym takie wartości, jak zaufanie, współpraca, odpowiedzialność, odwaga, i jakże ważna, samodzielność.

30 czerwca w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi odbędzie się premiera sztuki Sonata Belzebuba. Niewykluczone, że to właśnie w przedsionku piekła młody kompozytor Istvan stworzy muzyczne arcydzieło, zawierając pakt z Belzebubem. Czego będzie musiał się wyrzec, aby napisać swoje opus magnum? Komiczno-dramatyczny świat groteski i oniryzmu, do którego zaprasza nas Witkacy, oparty jest na znanym motywie faustycznego paktu z diabłem. Będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania o rolę sztuki i wywyższającego się ponad społeczeństwo artysty w świecie zmierzającym ku upadkowi.

Od 18 do 24 czerwca Teatr Pinokio zaprasza na XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Karuzela (więcej informacji tutaj).

Nie zabraknie spektakli przyjezdnych: Goło i Wesoło 6 czerwca, Felicja – z dobrem przez świat 15 czerwca w Teatrze Muzycznym, Winda do nieba 19 czerwca w Artkombinacie Scenie Monopolis.

CZERWCOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

 

Premiery w czerwcu
4 czerwcaDomofon, czyli przygoda Brzdąca Brzdęka (w Teatrze Pinokio)
7 czerwcaWściekły (w Teatrze Powszechnym)
11 czerwcaTrash Story (w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka)
11 czerwcaTryptyk Baletowy: Bolero, Mandragora, Dispaced (w Teatrze Wielkim)
17 czerwcaWielka Zagadka Misia Uszatka (w Teatrze Arlekin im. Henryka Ryla)
30 czerwcaSonata Belzebuba (w Teatrze im. Stefana Jaracza)
Wydarzenia w czerwcu
Od 18 do 24 czerwcaXI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *