Premiery teatralne – czerwiec 2019

Dotknąć pustki, Miss Saigon, Antygona, Łódzkie Spotkania Baletowe, Festiwal Teatralna Karuzela, a także XIX Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla – to między innymi czeka na nas w czerwcu.

7 czerwca w Teatrze Powszechnym premiera sztuki Dotknąć pustki. To adaptacja fascynującego pamiętnika Joe Simpsona – alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. To uniwersalna opowieści o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach i samotności. O naszej cywilizacji i braku kontaktu z samym sobą. Czego pragniemy? Za czym gonimy? Czego nam brakuje a przed czym uciekamy? To opowieść o trudnych wyborach, o determinacji, przyjaźni, o pasji i życiu na krawędzi. Ale przede wszystkie o potrzebie wolności. Każdy z nas codziennie próbuje zdobyć swój własny szczyt – jaki jest Twój?.

8 czerwca długo oczekiwana premiera musicalu Miss Saigon w Teatrze Muzycznym. Akcja sztuki rozpoczyna się w 1975 roku, w czasie wojny w Wietnamie, kiedy konflikty kulturowe i ideologiczne świata wydawały się w gwałtowny sposób koncentrować w jednym mieście – Sajgonie. Chris, amerykański żołnierz, zakochuje się z wzajemnością w Kim, wietnamskiej sierocie, kelnerce w barze i prostytutce. Upadek Sajgonu ich rozdziela – Chris w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna nowe życie, Kim rodzi chłopca i czeka na powrót ukochanego, żyjąc w nędzy, poniżeniu i strachu. Gdy Chris dowiaduje się, że jest ojcem dziecka Kim, postanawia wrócić na Wschód i zmierzyć się z przeszłością.

15 czerwca w Teatrze Małym ostatnia w tym sezonie premiera – Antygona. Bez mała 2500 lat minie w XXI wieku od opisania przez greckiego dramaturga Sofoklesa tragicznej historii Antygony. Jak wiele razy twórcy teatru sięgali po ten tekst wystawiając ku przestrodze potomnym. Trudno by zliczyć. Teoretycy literatury czy znawcy teatru głowili się po wielokroć nad wymową tego dzieła. Skoro ja, tu i teraz zmuszam się do analizy treści to po to by uwypuklić słowo „szacunek”. Coraz bardziej brakuje go między ludźmi. Mijamy się na co dzień obojętnie, potrącamy jeden drugiego, rzucamy nienawistnie wzrok z pogardą, a nawet obojętnością i zapominamy o istocie człowieczeństwa.

2 czerwca w AOIA zobaczymy czytaną inscenizację przedstawienia Piekło-Niebo. Przebojowa sztuka dla starszych dzieci, ale też dla ich rodziców, czy dziadków. Pełna błyskotliwych, komediowych dialogów,  niezwykłych postaci, zaskakujących zwrotów akcji. Jest też temat. Niełatwy, bo wchodzenie w dorosłość bywa skomplikowane, ale koniec końców jak to w teatrze, wszystko kończy się dobrze.

14 czerwca Teatr Pod Lupą zaprasza do Łódzkiego Domu Kultury na premierę Febe wróć. 29 i 30 czerwca Teatr Jaracza zaprasza przedpremierowo na pokazy sztuki Kto zabił Kaspara Hausera.

W czerwcu zakończą się Łódzkie Spotkania Baletowe (11 maja – 23 czerwca – więcej informacji tutaj) oraz Festiwal Teatralna Karuzela (26 maja – 2 czerwca – więcej informacji tutaj), a także odbędą się XIX Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla (3-7 czerwca).

Spektakle przyjezdne – 2 czerwca Klamra w Teatrze Nowym, 4 czerwca Lorem Ipsum w Fabryce Sztuki, 22 i 23 czerwca Kogut w rosole w Teatrze DOM.

CZERWCOWE REPERTUARY TEATRÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ

PREMIERY
7 czerwca Dotknąć pustki (w Teatrze Powszechnym)
8 czerwca Miss Saigon (w Teatrze Muzycznym)
15 czerwca Antygona (w Teatrze Małym)
WYDARZENIA
11 maja – 23 czerwca XXV Łódzkie Spotkania Baletowe
26 maja – 2 czerwca IX Festiwal Teatralna Karuzela
3-7 czerwca XIX Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *