NIE_WIARY_GODNE_Chociaż w czerwcu większość teatrów kończy sezon, to jednak w tym roku nie zabraknie ciekawych premier. Podczas nachodzącego miesiąca zobaczymy – Demona stróża, Niewiarygodne, Oczy nieba, Vatzlava, W pogoni za życiem, Scenariusz dla trzech. Poza tym Festiwal Łódź Czterech Kultury, finał Łódź Miastem Kobiet, Teatralna Karuzela i urodziny Teatru Pinokio.

1 czerwca w Teatrze Arlekin odbędzie się premiera Demona Stróża – spektaklu zrealizowanego w ramach Festiwalu Łódź Miastem Kobiet. Spektakl Agnieszki Cygan opowiada o toksycznych relacjach między rodzicem a dzieckiem. Autorka prezentuje kontrast pomiędzy światem realnym twardo stąpającej po ziemi matki oraz światem wyśnionym jej kreatywnej i marzycielskiej córki. Oba te wymiary stale ścierają się ze sobą, przypominając nieco walkę między dobrem a złem, światłem i ciemnością, aniołami i demonami. Bohaterka musi zmagać się nie tylko z zaborczą matką, ale także ze wszystkimi aspektami konstytuowania się jako artystki-malarki.

7 czerwca Niewiarygodne w Teatrze Szwalnia – spektakl pod patronatem Plastra Łódzkiego. To pierwsze w Polsce przedstawienie mentalistyczne, którego twórcą jest Radosław Hoffman. Tematem przewodnim spektaklu jest fascynacja autora wszystkim tym, co niewiarygodne. Niesamowite przypadki, zdarzenia, historie czy umiejętności wypełniają show od początku do końca. Widzowie będą mieli szanse wybrać się w podróż w głąb ludzkiego umysłu. Poznać jego mechanizmy, pułapki oraz sztuczki. Publiczność współtworzy show będąc jego integralną częścią już od pierwszych chwil. „Niewiarygodne” jest nietypową formą przedstawienia łączącą w sobie iluzję, psychologię, sugestię, manipulację czy hipnozę. Ta wybuchowa mieszanka tworzy zupełnie nową jakość, której jeszcze nie było na polskim rynku rozrywkowym.

13 czerwca premiera Teatru Powszechnego – Oczy nieba. „Mama” to pierwsze słowo, które wypowiadamy w życiu i podobno ostatnie, które mamy na ustach, odchodząc. To pierwsza osoba, którą poznajemy jeszcze zanim przyjdziemy na świat. Będąc w jej łonie, to jej ciepło daje nam poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w dorosłym życiu często podświadomie staramy się powrócić do tego stanu. Miejsca, gdzie czuliśmy się najbezpieczniej. Choć w życiu każdego z nas nastaje okres, gdy nie chcemy jej słuchać i uważamy, że wiemy lepiej, to niezależnie od tego, ile mamy lat, w jej objęciach czujemy się najpewniej. Dlatego w trudnych chwilach pierwsze kroki kierujemy do niej. Nieważne, czy naprawdę czy tylko w myślach. I choć często nie chcemy się do tego przyznać, dobrze wiemy, że prawdziwe jest powiedzenie, że „nie ma jak u mamy”. Bo nawet jeśli byliśmy z nią związani tylko pępowiną, łączy nas z nią metafizyczna więź. A co jeśli nie możemy się do niej zwrócić o pomoc w trudnej sytuacji i pozostaje nam jedynie mgliste wspomnienie jej osoby?

19 czerwca ostatnia w tym sezonie premiera w Teatrze Nowym – Vatzlav. Przy bliżej nieokreślonym brzegu rozbija się statek niewolników. Jedynym ocalałym jest Vatzlav, który decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o życie. Czy uda mu się wykorzystać okazję? Jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić? Mrożek bezlitośnie rozprawia się z ideałami oświecenia i rewolucji francuskiej –  fundamentami nowoczesnej demokracji. Autor sprawdza, na czym polega mit kapitalistycznego self-made mana, którym tak zachłysnęliśmy się w latach 90. Dramat Mrożka sprzed ponad pięćdziesięciu lat okazuje się być zadziwiająco współczesny, niezwykle trafnie i humorystycznie opowiada o naszym tu i teraz.

20 czerwca kolejna premiera Arlekina – W pogoni za życiem. Każdy z nas z pewnością choć raz w życiu zadał sobie pytanie: „Po co jestem, dokąd zmierzam?” Odpowiedź raz wydaje się prosta, kiedy indziej staje się niewytłumaczalnym zagadnieniem. Często wymyka się z rąk, płata figle i mieni kolorami tęczy. Niemal każdego dnia, miesiąca i z biegiem lat zmieniamy zdanie dotyczące sensu życia, dobieramy inne priorytety, stawiamy sobie kolejne cele. Lecz ile byśmy ich nie zrealizowali, zawsze ważną rolę odgrywa nieubłagany CZAS – życia, śmierci, pracy, wolny, na zabawę, na miłość, na nas…

Tego samego dnia w Teatrze Małym premierowy pokaz Scenariuszu dla trzech aktorek według Bogusłąwa Schaeffera. To uzgodniona z autorem transkrypcja sztuki, której właściwy tytuł to „Scenariusz dla trzech aktorów”. Pomysłodawcą tej podmianki, tak by role postaci zagrały panie jest reżyser przedstawienia Bogusław Semotiuk, który jakiś czas temu uzgodnił z autorem prawo do tego zabiegu i zabawia się tekstem na różne sposoby. Konstrukcja tej formy to teatralna zabawa ciałem i duszą twórcy, a poniekąd artysty. Nieco kabaretowa formuła wskazana przez sławnego polskiego kompozytora i dramaturga jednocześnie ma za zadanie ukazać widzom pokrętną, nieopanowaną niekiedy osobowość aktorów, w tym wypadku…

Do 3 czerwca czeka na nas V Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela MYŚLĘ#CZUJĘ (więcej informacji tutaj).6 i 7 czerwca swoje 70 lat świetować będzie Teatr Pinokio. Od 18 do 21 czerwca czeka na nas kolejna odsłona Festiwalu Łódź Czterech Kultury (program znajdziecie tutaj), podczas którego nie zabraknie części teatralnej.

Podczas czerwcowcyh ostatków nie zabraknie kilku przedstawień przyjezdnych – Pan Jowalski (16 czerwca) oraz  Królewa zaklęta w żabę (26 czerwca) w Teatrze Muzycznym i Kobieta pierwotna (21 czerwca) w Teatrze Nowym. 24 czerwca na terenie dawnej stacji Radegast czeka na nas Międzynarodowy projekt teatralny „Pociąg Wolności” .

Pełen repertuar teatrów znajdziesz tutaj

PREMIERY W CZERWCU 2015

1 czerwca Demon stróż (w Teatrze Arlekin)
7 czerwca Niewiarygodne (w Teatrze Szwalnia)
13 czerwca Oczy nieba (w Teatrze Powszechnym)
19 czerwca Vatzlav (w Teatrze Nowym)
20 czerwca W pogoni za życiem (w Teatrze Arlekin)
20 czerwca Scenariusz dla trzech aktorek (w Teatrze Małym)
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
PRAWDA_POSTER
Premiery teatralne – maj 2014
Kwiat Paproci w Teatrze Pinokio
Prapremiera Dobrej zmiany na Rynku Manufaktury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*