niezwyklapodrozNiezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki, Wszystko o kobietach, Madama Butterfly, Lampy Alladyna, Dlaczego słonie mają trąby – opowieści afrykańskie. Chociaż w czerwcu kończy się sezon teatralny, to nie zabraknie premierowych przedstawień.

14 czerwca ostatnia w tym sezonie premiera w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka – Wszystko o kobietach w reżyserii Piotra Bikonta, oparta na tekście Miro Gavrana. Historia o piętnastu kobietach w różnym wieku to swoiste studium kobiecej natury, opisane męskim okiem i ręką. Najistotniejszym elementem sztuki chorwackiego dramatopisarza są emocje przekazywane w prosty, ale interesujący  sposób. Jak mówi Piotr Bikont, spektakl powstał przede wszystkim „ku uciesze i lekkiemu wzruszeniu widza”. W realizacji komedii reżyser stawia na formę, która jego zdaniem „mimo swej zawiłości łatwa do rozszyfrowania nie jest, daje widzowi pewną dodatkową satysfakcję działania intelektualnego, które wykracza poza rozumienie tych prostych i banalnych historii”.

22 i 23 czerwca w Teatrze Wielkim pierwsze pokazy Madama Butterfly. Wersję koncertową spektaklu można było oglądać w 2012 roku na deskach Teatru im. Jaracza – nasza recenzja tutaj. Także 23 czerwca w Teatrze Muzycznym premiera Lampy Alladyna. Jest to taneczna forma historii młodego biednego chłopca i magicznej lampy. Temat został zaczerpnięty z Baśni 1001 nocy. Wspaniała scenografia, barwne kostiumy oraz zadziwiające umiejętności utalentowanych dzieci z Odoriko nadają temu widowisku nie przeciętny charakter. 

W czerwcu nie zabraknie również nowych przedstawień dla najmłodszych. 1 i 2 czerwca w Teatrze Powszechnym premierowe pokazy sztuki Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki. Jest to opowieść o dwójce przyjaciół, Suzy i jej psie Niewiemie, którzy wkraczają do ogromnego i tajemniczego domu Pana Akustykusa, który skradł głosy mieszkańcom miasteczka. Podróż po kolejnych pokojach olbrzymiego domu, w których poukrywał skradzione dźwięki, to fascynująca i pełna przygód wyprawa w świat dziecięcej wyobraźni. 8 czerwca w Baśniowej Kawiarence odbędzie się pokaz przedstawienia dla dzieci Dlaczego słonie mają trąby – opowieści afrykańskie.

1 czerwca w Teatrze im. Jaracza odbędzie się pożegnalny pokaz Zszywania. 1 i 2 czerwca w Teatrze Szwalnia prezentacja przedstawienia Displaced Women / History Remix / Berlin- Łódź-Mińsk. Spektakl według Anonyma. Kobieta w Berlinie, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety Swetłany Aleksijewicz i Berlin. Wspomnienia Polaków z robót przymusowych w stolicy III Rzeszy w latach 1939-1945. Aktorki z Niemiec, Polski i Białorusi wcielają się w różne role, raz sprawców, a raz ofiar, to zwycięzców, to zwyciężonych. Odzwierciedla to z jednej strony rozwój wojny, a z drugiej pokazuje, że prawda nie zawsze jest tylko jedna, bezwzględna i ostateczna..

W czerwcu nie zabraknie również sztuk przyjezdnych. 8 czerwca w Teatrze Nowym spektakl Jezus Chrystus Zbawiciel. Proste i urzekające przedstawienie o życiu Jezusa. Monolog wybitnego aktora – Klausa Kinskiego wypowiedziany głosem silnej kobiety i znakomitej aktorki – Barbary Wysockiej. Spektakl z pogranicza koncertu i performance’u z rockowymi dźwiękami gitary i perkusji. Tego samego dnia w Teatrze Powszechnym pokaz Akt bez słów – komedia – ostatnia taśma Krappa według Samuela Becketta. Uwięzione w urnach ciała trojga ludzi, męża, żony i kochanki; ich głowy skazane na wieczne rozpamiętywanie toksycznego związku. Niespełniony pisarz nagrywający na taśmę swój głos; niespełniony człowiek poszukujący w starych nagraniach odpowiedzi na pytanie, kiedy jego życie straciło sens. Ludzki oddech jako aktor spektaklu. Cztery krótkie sztuki napisane przez największego dramaturga XX wieku Samuela Becketta w nowym zestawieniu i zaskakującej obsadzie. W roli Krappa, bohatera Ostatniej taśmy, wystąpi Roman Kłosowski.

12 czerwca w Teatrze Muzycznym pokaz The Monkey King – Małpi Król w wykonaniu GuoGuang Opera Company z Tajwanu. Sun wukong – Małpi król jest postacią z mitologii chińskiej, bohaterem wielu legend oraz dzieł literackich i malarskich. Zgodnie z najpopularniejszą wersją mitu narodził się z kamiennego jaja u początku czasu i posiadł liczne nadprzyrodzone moce, dzięki którym stał się nieśmiertelny, mógł przybierać dowolne kształty i wcielać się w różne postaci.

17 czerwca również w Muzycznym Kolacja dla głupca Teatru Ateneum. Pierre Brochant jest bogatym wydawcą i człowiekiem sukcesu. We wtorkowe wieczory ze swoimi kolegami urządza tytułowe „kolacje dla głupca” – konkursy, na które każdy z nich musi przyprowadzić wyjątkowego nieudacznika. Kiedy Brochant poznaje mało rozgarniętego księgowego z ministerstwa finansów, wydaje mu się, że wygraną na kolejnej kolacji ma już w kieszeni. Przypadek spowoduje, że sprawy przybiorą niekorzystny dla niego obrót.

Od 1 do 8 czerwca Teatr Pinokio organizować będzie Festiwal Teatralna Karuzela prezentujący spektakle dla najmłodszych. Od 24 gościć będzie uczestników projektu Brave Kids.

PREMIERY W CZERWCU 2013

1 i 2 czerwca Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki (w Teatrze Powszechnym)
8 czerwca Dlaczego słonie mają trąby (w Baśniowej Kawiarence)
14 czerwca Wszystko o kobietach (w Teatrze Nowym)
22 i 23 czerwca Madama Butterfly (w Teatrze Wielkim)
23 czerwca Lampy Alladyna (w Teatrze Muzycznym)

Aktualny repertuar łódzkich teatrów znajdziesz tutaj

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
durasex
Dura sex sed sex w Domu Literatury
jaracza
Cjankali w Teatr im. Jaracza
smile
Kabaret Smile w Lutni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*