kongresWe wrześniu niewiele ciekawych premier. Jest jednak jeden film, na który powinien udać się każdy. Mowa o międzynarodowej superprodukcji Kongres na podstawie prozy Stanisława Lema.

Poza tym kilka ciekawych propozycji kina europejskiego – Ci, którzy żyją i umierają, Polski film, Sekret afrykańskiego dziecka, Raj: nadzieja, Vincent chce nad morze oraz dokument Więcej niż miód. Dla wielbicieli kina zza oceanu czeka futurystyczny Riddick, Paranoja z Harrisonem Fordem, horror Naznaczony: rozdział 2, kino akcji Agenci czy komedia o końcu pt. To już jest koniec. Plus biografia księżnej Diany i brytyjska komedia s-f Czas na miłość. Dla najmłodszych Rycerz Blaszka. Pogromca smoków, Pinokio oraz Turbo.


PREMIERY – 6 WRZEŚNIA


Ci, którzy żyją i umierają
Dramat, Austria/Niemcy/Polska, 100 min.
reżyseria: Barbara Albert
obsada: Anna Fischer, Daniela Sea

25-letnia Sita mieszka w Berlinie, studiuje, ma pracę w programie telewizyjnym, oczekuje wiele od życia. Jej ojciec z drugą żoną i synkiem mieszka w Wiedniu. Sita świętuje z nimi 95. urodziny ukochanego dziadka, gdy w mieszkaniu ojca znajduje zdjęcie dziadka w mundurze SS. Wbrew woli ojca dziewczyna zaczyna badać historię rodziny. Wyrusza w podróż nie tylko w przeszłość swoich najbliższych podczas drugiej wojny światowej, ale także w otchłań współczesnego społeczeństwa  Europy. Wyprawa z Berlina do Wiednia, Warszawy i Rumunii będzie drogą do samopoznania i odkrywania własnej tożsamości, odpowiedzialności i nadziei. (opis dystrybutora)

– Następny jesteś ty
Thriller, USA, 96 min.
reżyseria: Adam Wingard
obsada: Sharni Vinson, Rob Moran

Gang zamaskowanych, uzbrojonych w kusze i siekiery morderców napada na letnią posiadłość Davisonów i terroryzuje jej mieszkańców. Nikt nie wie kim są napastnicy i dlaczego spokojna, rodzinna kolacja zamieniła się w śmiertelną pułapkę. Sytuacja wydaje się beznadziejna. Niespodziewanie jeden z członków rodziny okazuje się wyjątkowo utalentowanym zabójcą. (opis dystrybutora)

– Polski film
Komedia, Czechy/Polska, 113 min.
reżyseria: Marek Najbrt
obsada: Pavel Liška , Tomaš Matonoha, Josef Polašek, Marek Daniel, Jan Budař

Czterech znanych czeskich aktorów, kolegów z JAMU (Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Widowiskowych w Pradze), Matonoha, Liška, Daniel i Polášek postanowili spełnić swoje marzenia i razem nakręcić film. (opis dystrybutora)

Przeszłość
Dramat, Francja/Włochy, 130 min.
reżyseria: Asghar Farhadi
obsada: Bérénice Bejo, Tahar Rahim

Ahmad i Marie nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby ostatecznie podpisać dokumenty i tym samym doprowadzić sprawę rozwodową do końca. Marie potrzebuje tych formalności, aby móc wejść w nowy związek małżeński z Samirem. Spotkanie nabiera dramatyzmu, kiedy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w domu Marie daleka jest od normalności. Z każdą chwilą kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw i odciskają swoje piętno na życiu wszystkich. (opis dystrybutora)

Riddick
Akcja/s-f, USA/Wielka Brytamia, 119 min.
reżyseria: David Twohy
obsada: Vin Diesel, Karl Urban, Jordi Mollà

Zdradzony przez Necromongerów i pozostawiony na odległej, spalonej słońcem i niebezpiecznej planecie, budzący grozę wojownik i zbiegły więzień Riddick walczy z drapieżnymi bestiami o przetrwanie. Pragnąc wydostać się z pułapki, wzywa ścigających go łowców nagród. Musi teraz stawić czoło podwójnemu zagrożeniu, by powrócić na swą rodzimą planetę Furię i ocalić ją od zagłady. (opis dystrybutora)

– Rycerz Blaszka. Pogromca smoków
Animacja, Niemcy, 78 min.
reżyseria: Thomas Bodenstein, Hubert Weiland
głosy: ?

Sir Blaszka, najweselszy rycerz królestwa Zardzezii, pada ofiarą spisku złego księcia. Niesłusznie oskarżony o kradzież, zostaje pozbawiony zamku, tytułu i wygnany. Jedynym sposobem na odzyskanie honoru jest pokonanie smoka. Blaszka i jego przyjaciele – waleczny smoczek Koks oraz wierny koń mechaniczny Czoper – ruszają w pełną przygód wyprawę na koniec świata. Razem przyjdzie im stanąć do walki z dwugłowym potworem, ocalić piękną księżniczkę Bo i powstrzymać księcia, który uwięził dobrego króla Zardzezii.  (opis dystrybutora)

– Więcej niż miód
Dokumentalny, Austria/Niemcy/Szwajcaria, 90 min.
reżyseria: Markus Imhoof

Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys? (opis dystrybutora)


PREMIERY – 13 WRZEŚNIA


– Kongres
Animacja/s-f, Belgia/Francja/Luksemburg/Niemcy/Polska/USA/Izrael, 122 min.
reżyseria: Ari Folman
obsada: Robin Wright, Kodi Smit-McPhee

W „Kongresie” zacierają się granicę między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana”, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością. (opis dystrybutora)

– Lada dzień
Dramat, USA, 97 min.
reżyseria: Travis Fine
obsada: Alan Cumming, Garret Dillahunt

Pod koniec 1970 roku, umysłowo upośledzony nastolatek zostaje porzucony i następnie  przygarnięty przez  parę homoseksualistów. Od teraz chłopak ma własną rodzinę, w której jest niezwykle szczęśliwy.  Pewnego dnia adopcja zostaje zdemaskowana przez władze. Mężczyźni muszą walczyć z prawem i władzami, by móc zaadoptować nastolatka. Rozstanie z nim byłoby dla nich tragedią, ponieważ kochają go jak własne dziecko. (opis dystrybutora)

– Paranoja
Dramat/thriller, Francja/USA, 106 min.
reżyseria: Robert Luketic
obsada: Liam Hemsworth, Harrison Ford, Gary Oldman

Dwóch potężnych miliarderów, potentatów branży technologicznej, którzy nie cofną się przed niczym, by zniszczyć rywala, a między nimi młody, idealistycznie usposobiony chłopak, wschodząca gwiazda świata biznesu, który może im porządnie zaszkodzić. Tylko czy Adam Cassidy (Liam Hemsworth)  będzie potrafił oprzeć się wizjom nieskończonego bogactwa oraz nieograniczonej władzy i nie stanie się jedynie kolejnym pionkiem na szachownicy, na której zblazowani bogacze rozgrywają kolejną śmiertelnie niebezpieczną partię? Czy odnajdzie w sobie na tyle odwagi, by zaryzykować wszystko, co posiada? (opis dystrybutora)

Sekret afrykańskiego dziecka
Dramat, Francja, 108 min.
reżyseria: Christine François
obsada: Audrey Dana, Robinson Stévenin

Cécile, młoda Francuzka, rozstaje się z narzeczonym, który nieoczekiwanie postanawia zerwać zaręczyny i wyjeżdża do Afryki. Dziewczyna jedzie za nim, w nadziei, że może uda się wszystko naprawić. Trafia do północnego Beninu, gdzie Didier pracuje w misji humanitarnej. Nie podejrzewa, że zanim odzyska miłość, życie postawi przed nią zupełnie inne wyzwanie… (opis dystrybutora)

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
Dramat/wojenny, Polska, ? min.
reżyseria: Ireneusz Dobrowolski
obsada: Łukasz Konopka, Krzysztof Kolberger

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger. (opis dystrybutora)

– Siła przyciągania
Dramat, Niemcy, 100 min.
reżyseria: Stephan Lacant
obsada: Hanno Koffler, Max Riemelt

Życie Marca wydaje się dobrze poukładane. Obiecująca kariera w policji, kochająca narzeczona, własne mieszkanie. Wkrótce ma zostać ojcem. Jednak pewnego dnia w szkole policyjnej pojawia się nowy kadet – Kay Engel. Podczas wspólnych treningów Marc zaczyna doświadczać nieznanej wcześniej swobody i wolności, a także tego, czym jest uczucie wobec innego mężczyzny. Marc staje się rozdarty między rodziną a nowymi emocjami. Coraz wyraźniej czuje, że życie wymyka mu się spod kontroli. Kiedy jego świat się wali, Marc uświadamia sobie, że nie jest w stanie wszystkich uszczęśliwić. (opis dystrybutora)

– To już jest koniec
Komedia/s-f, USA, 106 min.
reżyseria: Evan Goldberg
obsada: Seth Rogen, James Franco

Grupa kumpli bawiąc się podczas jednej z licznych zakrapianych imprez staje przed obliczem prawdziwej apokalipsy.


PREMIERY – 20 WRZEŚNIA


–  Czas na miłość
Dramat/komedia/s-f, Wielka Brytania, 119 min.
reżyseria:  Richard Curtis
obsada: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy

W wieku 21 Tim Lake odkrywa, że potrafi przenosić się w czasie… Pewnego wieczoru, po kolejnej niezbyt udanej imprezie sylwestrowej, ojciec Tima  zwierza się mu, że mężczyźni w ich rodzinie zawsze posiadali umiejętność podróżowania w czasie. Tim nie może zmienić biegu historii, ale ma umiejętność wpływania na to, co się dzieje lub zdarzyło wcześniej w jego własnym życiu. Niewiele myśląc chłopak postanawia skorzystać z nowo odkrytych umiejętności i trochę naprawić świat … zaczynając od znalezienia sobie fajnej dziewczyny. Tak powzięty ambitny plan okazuje się w rzeczywistości nie tak prosty do wykonania jak mogłoby się wydawać. (opis dystrybutora)

– Diana
Biograficzny, Szwecja/USA/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Oliver Hirschbiegel
obsada: Naomi Watts, Naveen Andrews, Hasant Kahn

Fascynujący i niejednoznaczny filmowy portret Diany, księżnej Walii, światowego symbolu dobroci i współczucia, a dokładniej rzecz ujmując – dwóch ostatnich lat jej życia, wypełnionych miłością i działalnością charytatywną, przerwanych tragiczną śmiercią 31 sierpnia 1997 roku. (opis dystrybutora)

– Naznaczony: rozdział 2
Horror, USA, ? min.
reżyseria: James Wan
obsada: Ty Simpkins, Rose Byrne, Patrick Wilson

Rodzina Lambertów pamiętając przerażajace wydarzenia sprzed dwóch lat zatrzymuje się w domu babci. Niespodziewanie pojawia się duch młodej kobiety, a za nią szereg niewytłumaczalnych zdarzeń.

– Pinokio
Animacja, Belgia/Francja/Luksemburg/Włochy, 84 min.
reżyser: Enzo D’Alò
głosy: ?

Ubogi stolarz Dżeppetto czuje się samotny i tęskni za towarzystwem. Pewnego dnia, znajduje niezwykły kawałek drewna i postanawia wyrzeźbić drewnianą lalkę. Kiedy lalka jest gotowa, Dżeppetto nadaje mu imię: Pinokio. I wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kukiełka ożywa. Okazuje się, że Dżeppetto nie będzie miał z nią łatwego życia. Pajac bowiem nade wszystko lubi płatać figle i psocić, do tego nieustannie pakuje się w tarapaty. Pomagają mu się z nich wydobyć niezawodni przyjaciele: Turkusowa Wróżka, Gadający Świerszcz i pies Alidor… (opis dystrybutora)

– Raj: nadzieja
Dramat, Austria/Francja/Niemcy, 100 min.
reżyseria: Ulrich Seidl
obsada: Melanie Lenz, Verena Lehbauer

Trzynastoletnia Melanie spędza wakacje w austriackich Górach Wechsel na obozie dla otyłych nastolatek. Jej matka Teresa wyjechała do Kenii w poszukiwaniu „beach boysów”, a dewocyjnie wierząca ciotka Anna Maria szerzy katolicyzm chodząc z misją po domach. Pod opieką wytatuowanego trenera i smukłego dietetyka Melanie stara się zrzucić zbędne kilogramy. (opis dystrybutora)

– W imię…
Thriller, Polska, 96 min.
reżyseria: Małgorzata Szumowska
obsada: Andrzej Chyra, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska

Ksiądz Adam obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 27 WRZEŚNIA


– Agenci
Kryminał/akcja, USA, 109 min.
reżyseria: Baltasar Kormákur
obsada: Mark Wahlberg, Denzel Washington, Paula Patton

Agent wydziału do walki z przemytem narkotyków i oficer wywiadu marynarki są w sytuacji bez wyjścia. Kradną pieniądze gangsterów i zamierzają je przekazać na dobre cele. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości ukradli pieniądze CIA, a zleceniodawcami są mafiosi. (opis dystrybutora)

– Najlepsze najgorsze wakacje
Dramat/komedia, USA, 103 min.
reżyseria: Nat Faxon
obsada: Amanda Peet, AnnaSophia Robb

Nieśmiały nastolatek Duncan jedzie na pierwsze rodzinne wakacje z Trentem – nowym partnerem swojej mamy. Zapowiada się najgorsze lato w jego życiu. Nie dość, że Duncan sam o sobie nie myśli zbyt dobrze, to jeszcze Trent wyraźnie daje mu do zrozumienia, że jest totalnym zerem. Z dna rozpaczy wyciąga go nowopoznany przyjaciel Owen, któremu czasem brak rozsądku, ale na pewno nie brak optymizmu. Owen uczyni Duncana „króla aquaparku“ i sprawi, że będą to jego najlepsze wakacje. (opis dystrybutora)

– Turbo
Animacja, USA, 96 min.
reżyseria: David Soren
głosy: Antoni Pawlicki, Jarosław Boberek, Paweł Szczęsny, Grzegorz Małecki

Turbo to mały gość z wielkim marzeniem. Ślimacze tempo nie jest dla niego wystarczające – pragnie nabrać prędkości. Trenuje każdego dnia i mierzy swoje osiągnięcia za pomocą linijki (jego rekord to pokonanie metra w siedemnaście minut). Turbo marzy tylko o jednym – by stanąć do wyścigu Indy 500.    (opis dystrybutora)

– Vincent chce nad morze
Dramat, Niemcy, 95 min.
reżyseria: Ralf Huettner
obsada: Florian David Fitz, Karoline Herfurth

Dwudziestokilkuletni Vincent cierpi na zespół Tourette’a, objawiający się nerwowymi tikami, niepohamowanym wykrzykiwaniem wulgaryzmów i zachowaniem wskazującym, że w jego komórki nerwowe co chwilę – jak sam stwierdza – załatwia się gromada klaunów. Kiedy umiera jego ukochana matka, trafia do zakładu psychiatrycznego. Ojciec, polityk walczący o reelekcję, uznaje, że chory syn przeszkodziłby mu w kampanii wyborczej. W ośrodku chłopak poznaje cierpiącego na nerwicę natręctw, pedantycznego Alexa i weterankę anoreksji Marie. Osamotniony Vincent, pozostawiony na uboczu toczącego się życia, postanawia uciec z zakładu i jechać nad morze, gdzie chciałby rozsypać prochy matki. Chłopak wspólnie z przyjaciółmi kradnie samochód szefowej ośrodka i wraz z nimi wyrusza w stronę Morza Śródziemnego. Tak zaczyna się ich wspaniała droga ku wolności. Są szczęśliwi i w końcu mogą myśleć o tym co dla nich najważniejsze: miłości, przyjaźni, odpowiedzialności… (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
beforekameraakcja
Before Kamera Akcja w Kinie 3D Wytwórnia
charliekochakobiety
Charlie Kocha Kobiety
Premiery filmowe – czerwiec 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*