jestesbogiemWe wrześniu w kinach zarówno coś dla fanów kina komercyjnego, jak i ambitnego. Z jednej strony zobaczymy m.in. Misiaczka (laureat OFF Camera), W drodze, Wiedźmę wojnySavages: ponad bezprawiem Olivera Stone. Z drugiej: Dwoje do poprawki z Meryl Streep, przebojowy Na tropie Marsupilami, futurystyczny Resident Evil: Retrybucja oraz Dredd czy bezpruderyjnego Teda. Plus Jesteś Bogiem – fabularyzowana historia Paktofoniki.

Dla najmłodszych Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydełFelix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa i horrorowaty ParaNorman.


7 WRZEŚNIA – PREMIERY


Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł
Animacja, USA, 92 min.
reżyseria: Peggy Holmes, Bobs Gannaway
głosy: Lucy Hale, Lucy Liu, Anjelica Huston

Ukochane przez wszystkie dziewczynki wróżki wracają do kin w 3D! Oto magiczna podróż Dzwoneczka i jej przyjaciół do zakazanego, pełnego tajemnic Zimowego Lasu. Ciekawość przygód doprowadzi wróżkę do niezwykłego odkrycia i ujawnienia tajemnicy, która na zawsze zmieni życie Dzwoneczka i zjednoczy w Przystani Elfów wróżki ciepłych i zimnych pór roku. (opis dystrybutora)
   
Misiaczek
Dramat, Dania, 92 min.
reżyseria: Mads Matthiesen
obsada: Kim Kold, David Winters, Elsebeth Steentoft

Jedyne, czego pragnie Dennis, to znaleźć prawdziwą miłość. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo… Dennis jest chorobliwie nieśmiały. Co z tego, że jest kulturystą i wygląda jak Schwarzenegger w najlepszych latach, kiedy wobec kobiet czuje się bezradny? W dodatku ma nadopiekuńczą matkę, która nie zniosłaby innej kobiety u jego boku. Kiedy brat matki poślubia piękną dziewczynę z Tajlandii, Dennis postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i też się tam wybrać… (opis dystrybutora)

Odwróceni zakochani
Dramat/romans, Francja/Kanada, ? min.
reżyseria: Juan Diego Solanas
obsada: Kirsten Dunst, Jim Sturgess, Jayne Heitmeyer

Adam jest zwykłym chłopakiem w niezwykłym wszechświecie. Wiedzie skromne życie wypełnione pracą i marzeniami o Ewie – dziewczynie, którą poznał przed laty i o której nie potrafi zapomnieć. Ewa pochodzi z równoległego świata, który znajduje się tuż nad światem Adama. Ta planeta rządząca się swoimi prawami, własną grawitacją, jest niedostępna dla Adama i jemu podobnych. Pewnego dnia chłopak dowiaduje się, że istnieje bardzo ryzykowny, nielegalny sposób przedostania się do świata Ewy. Będzie musiał złamać wszelkie normy i zasady, przeciwstawić się prawom fizyki i zaryzykować życie wkradając się do zakazanego świata, by odnaleźć miłość swojego życia… (opis dystrybutora)
   
Raj: Miłość
Dramat, Australia/Francja/Niemcy, 120 min.
reżyseria: Ulrich Seidl
obsada: Maria Hofstätter, Margarete Tiesel, Inge Maux

Tytułowy „raj” to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się na poszukiwanie tzw. „beach boysów”, czyli młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Decyzję podejmuje bez wahania. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia. (opis dystrybutora)

Ted
Komedia, USA, 106 min.
reżyseria: Seth MacFarlane
obsada: Mark Wahlberg, Mila Kunis

Historia Johna Bennetta, którego życzenie z dzieciństwa sprawia, że ożywa jego ukochany pluszowy miś, Ted. Prawie 30 lat później bajka dobiega końca. Ted nie ma zamiaru opuścić Johna… ku rosnącej irytacji jego dziewczyny Lori Collins. (opis dystrybutora)


14 WRZEŚNIA – PREMIERY


Dwoje do poprawki
Dramat/komedia, USA, 100 min.
reżyseria: David Frankel
obsada: Meryl Streep, Steve Carell, Tommy Lee Jones

Kay (Streep) i Arnold (Lee Jones) są do siebie bardzo przywiązani, ale po kilkudziesięciu latach małżeństwa Kay odczuwa potrzebę dodania szczypty pikanterii do ich związku. Gdy dowiaduje się, że w niewielkim mieście uznany specjalista (Steve Carell) prowadzi skuteczne terapiemałżeńskie, usiłuje namówić sceptycznego męża, aby udał się z nią na tygodniowy turnus. Już samo przekonanie upartego Arnolda, by ruszył się z domu, jest niełatwym zadaniem. Jednak prawdziwym wyzwaniem dla obojga okaże się moment, gdy będą musieli na nowo rozniecić iskrę, dzięki której dawno temu postanowili być razem. (opis dystrybutora)
   
Resident Evil: Retrybucja
Akcja/S-f, Niemcy/USA, 95 min.
reżyseria: Paul W.S. Anderson
obsada: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Sienna Guillory

Kolejna odsłona ekranizacji kultowej gry. Wirus T korporacji Umbrella nadal niszczy ludzkość. Alice nadal ściga tych, którzy za tym stoją.
   
W drodze
Dramat/przygodowy, USA, 137 min.
reżyseria: Walter Salles
obsada: Kristen Stewart, Kirsten Dunst, Viggo Mortensen

Wkrótce po śmierci swojego ojca Sal Paradise, ambitny nowojorski pisarz, poznaje zabójczo czarującego Deana Moriarty’ego, który niedawno wyszedł z więzienia, i jego żonę, wyzwoloną i uwodzicielską Marylou. Sal i Dean zaprzyjaźniają się natychmiast. Głodni swobody, porzucają życiowe konwenanse i wyruszają na poszukiwanie świata i samych siebie. (opis dystrybutora)
   
Wieczór panieński
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Leslye Headland
obsada: Rebel Wilson, Kirsten Dunst, James Marsden

Rozgrywająca się współcześnie w Nowym Jorku historia czterech licealnych przyjaciółek, które spotykają się po latach na ślubie jednej z nich. Przed ślubem jednak czeka je… wieczór panieński, w czasie którego szalona zabawa wymyka się spod kontroli. (opis dystrybutora)


21 WRZEŚNIA – PREMIERY


Jesteś Bogiem
Biograficzny/muzyczny, Polska, 110 min.
reżyseria: Leszek Dawid
obsada: Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt, Marcin Kowalczyk

Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza – „Magika” (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta – „Rahima” (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera – „Fokusa” (nagrodzony Złotymi Lwami za rolę w „Chrzcie” Tomasz Schuchardt) rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom, takim jak słynny „Jestem Bogiem”, stali się głosem pokolenia młodych Polaków. (opis dystrybutora)
   
Kochanek królowej
Dramat historyczny, Czechy/Dania/Niemcy/Szwecja, 128 min.
reżyseria: Nikolaj Arcel
obsada: Mads Mikkelsen, David Dencik, Alicia Vikander

Karolina Matylda Hanowerska od małego przygotowywana była do roli przyszłej królowej i żony europejskiego władcy. Pełna nadziei i wyobrażeń idealnego mężczyzny przybywa do obcego kraju by rządzić u boku męża. Rzeczywistość ją jednak rozczarowuje. Chrystian VII jest groteskowym szaleńcem, zakochanym w  sobie i dworskich zabawach. Kiedy jego kolejne wybryki rujnują  kraj, na dwór zostaje wezwany lekarz Johann Friedrich Struensee,  który ma okiełznać temperament i dziwaczne zachowania władcy. Johann rozkochuje w sobie królową, a za plecami króla sięga po władzę by zmienić oblicze kraju. (opis dystrybutora)
   
Lato w mieście
Dramat, Polska, 92 min.
reżyseria: Agnieszka Gomułka
obsada: Jarosław Wierzbicki, Anna Wojton, Małgorzata Gawin

Na warszawskim osiedlu pojawia się kamper, w którym mieszka tajemniczy mężczyzna. Wśród mieszkańców rozchodzi się wieść, że wyszedł niedawno z więzienia, ale nikt nie wie dokładnie, co zrobił. Jego przybycie dużo zmienia w życiu młodej kobiety, która przeżywa poważny kryzys w małżeństwie oraz w życiu zbuntowanej nastolatki, która nie może porozumieć się z matką. On okazuje się ważną osobą w życiu każdej z nich, one obdarowują go przyjaźnią i wiarą, że może jeszcze nie wszystko stracone. (opis dystrybutora)

ParaNorman
Animacja/horror, USA, 93 min.
reżyseria: Sam Fell, Chris Butler
głosy: Kodi Smit-McPhee, Anna Kendrick, Leslie Mann

Opowieść o zaklętej wsi i Normanie, jedynym chłopcu, który potrafi rozmawiać z zombie.

Straż sąsiedzka
Komedia/S-f, USA, 102 min.
reżyseria: Akiva Schaffer
obsada: Ben Stiller, Vince Vaughn, Jonah Hill

Glenview w stanie Ohio, Stany Zjednoczone, Ziemia. W tym pozornie spokojnym miejscu czyli na zamkniętym przedmiejskim osiedlu domów jednorodzinnych Evan, Bob, Franklin i Jamarcus postanawiają stworzyć straż chroniącą mieszkańców. Przy okazji popijawą piwo, strzelają do celu i po prostu są facetami. Organizują sobie odpowiednie uniformy czyli kurtki z płonącymi skrzydłami i głowami tygrysów, ale nie wiadomo czemu jakoś nie zdobywają szacunku sąsiadów. Dzieciaki obrzucają ich jajkami, gliniarze śmieją im się prosto w twarz, a dowcipy są mało wysublimowane… Wszystko się zmienia, gdy podczas jednego z patroli natrafiają na zielony glutowy ślad, który prowadzi do dziwnej kuli emitującej wiązkę energii. Wtedy bohaterowie uświadamiają sobie, że dokonali ważnego odkrycia… (opis dystrybutora)

Wiedźma wojny
Dramat, Francja, 90 min.
reżyseria: Kim Nguyen
obsada: Alain Lino Mic Eli Bastien, Serge Kanyinda, Rachel Mwanza

14-letnia Kamona opowiada swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku jak nagle zmieniła się z niewinnego dziecka w żołnierza. Pewnego dnia na jej spokojną wioskę napadła grupa partyzantów. Spalili domy, zabili mieszkańców, a ją zmusili do okrutnego zamordowania rodziców. Osierocona trafiła do armii rebeliantów, gdzie matkę i ojca zastąpił karabin, a łzy, żal i smutek treningu psychicznego oraz fizycznego przetrwania.  Indoktrynowana i narkotyzowana nauczyła się walczyć w imię idei, której nie rozumiała. Nawiedzały ją duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegły ją o czyhającym wrogu, uznano to za magiczny znak i okrzyknięto wiedźmą wojny.  Magia nie okazała się jednak łaskawa. Gdy Komona zakochała się w 15-letnim albinosie uwierzyła, że zdoła uciec wojnie, ale los zadecydował inaczej. Aby przetrwać musiała zrobić jedno – wrócić do rodzinnej wioski i uporać się z traumą przeszłości. (opis dystrybutora)

Zakochana bez pamięci
Dramat/komedia, Belgia/Francja/Luksemburg, 97 min.
reżyseria: Sylvie Testud
obsada: Juliette Binoche, Mathieu Kassovitz, Aure Atika

W krótkim czasie w życiu Marie zachodzą ważne zmiany: dostaje nową pracę i wpada w oko Paulowi, przystojnemu synowi szefa. Jej 29. urodziny kończą się dokładnie tak, jak sobie wymarzyła: płomienną nocą w jego ramionach. Kiedy budzi się następnego ranka, nie rozpoznaje niczego. W sklepach płaci się Euro, w garażu parkuje ekskluzywne BMW, a w kuchni siedzi miały chłopiec wołający mamę… Na dodatek Marie odkrywa, że ma tylko 4 dni, aby mężczyzna jej marzeń jeszcze raz się w niej zakochał, a życie powróciło na właściwe tory… (opis dystrybutora)


28 WRZEŚNIA – PREMIERY   


Dredd
S-F/akcja, USA, ? min.
reżyseria: Pete Travis
obsada: Lena Headey, Karl Urban, Olivia Thirlby

Kolejna ekranizacja futurystycznego komiksu. Sędzia Dreed to bezwzględny stróż prawa w jeszcze bardziej bezwzględnym świecie.

Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa
Przygodowy/s-f, Polska, ? min.
reżyseria: Wiktor Skrzynecki
obsada: Maciej Stolarczyk, Kamil Klier, Klaudia Łepkowska

Felix jest młodym wynalazcą, Net znakomicie zna się na komputerach, Nika ma zdolności paranormalne, a towarzyszy im Manfred – sztuczna inteligencja stworzona przez Neta i jego tatę. Podczas swoich przygód przyjaciele napotykają wiele trudności, siła ich przyjaźni i ich zdolności pomogą im wyjść cało z największych opresji. (opis dystrybutora)

Kobieta z piątej dzielnicy
Thriller, Francja/Polska/Wielka Brytania, 85 min.
reżyseria: Paweł Pawlikowski
obsada: Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, Joanna Kulig

Ten rok zdecydowanie nie należał do Toma Ricksa (Ethan Hawke). Po głośnym skandalu z jego udziałem, w krótkim czasie traci lukratywną posadę na amerykańskim uniwersytecie, a także odchodzą od niego żona i córka. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiał się nad tym, czy zmienić swoje życie, nie mógł trafić na lepszy moment by to zrobić. Tom ucieka do Paryża, by w cieniu francuskich bulwarów napisać książkę i spróbować odzyskać rodzinę. Niestety z ambitnych planów niewiele wychodzi i bohater ląduje w podrzędnym hotelu zarabiając na życie jako nocny stróż. Czas osładza mu jedynie niezobowiązujący seks z Anią (Joanna Kulig), Polką pracującą jako kelnerka w pobliskim barze. (opis dystrybutora)
   
Na tropie Marsupilami
Komedia/przygodowy, Francja, 105 min.
reżyseria: Alain Chabat
obsada: Jamel Debbouze, Alain Chabat

Alain Chabat bawi jako dziennikarz Dan i jest „tak zabawny, że uważajcie na gumki od majtek” – zapowiadają krytycy. Przygoda zaczyna się, gdy nieustraszony reporter dostaje zlecenie przeprowadzenia wywiadu z wodzem dzikiego plemienia Pajów.  Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że do tej pory, sprytny dziennikarz kręcił swoje mrożące krew w żyłach relacje w przydomowym ogródku głuchej ciotki. Dan wyrusza do egzotycznej Palombii. Mając za przewodnika lokalnego cwaniaczka Pablito (Jamel Debbouze), niespodziewanie odkryje istnienie mitycznego stworzenia – Marsupilami. (opis dystrybutora)

Pozdrowienia z raju
Dramat, Filipiny/Francja/Niemcy/Wielka Brytania, 120 min.
reżyseria: Brillante Mendoza
obsada: Isabelle Huppert, Joel Torre, Maria Isabel Lopez

Pewnej majowej nocy 2001 roku obcokrajowcy przebywający na egzotycznej wyspie na południowych Filipinach zostają wyrwani ze snu. Grupa zamaskowanych mężczyzn z karabinami zabiera ich na barce daleko w morze. Do przerażonych ludzi dociera trudna prawda – zostali porwani. Wśród nich znajduje się francuska działaczka humanitarna Thérèse (w tej roli Isabelle Huppert). (opis dystrybutora)

Savages: ponad bezprawiem
Dramat/thriller, USA, 131 min.
reżyseria: Oliver Stone
obsada: Aaron Johnson, Blake Lively, Taylor Kitsch

Opowieść o dwóch plantatorach marihuany. Gdy zostają wykryci przez kartel narkotykowy rozpoczyna się walka zarówno o ich życie, jak i wspólnej ukochanej.   
   

(terminy premier mogą ulec zmianie, informacje o nich uaktualniamy na bieżąco)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
najlepsze_2015_825
ENEMEF: Noc Najlepszych Filmów 2015
Czas Komedy w Muzeum Kinematografii
03_Future_Shorts
Futures Shorts – luty 2011

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*