Premiery kinowe – wrzesień 2010

bazylWe wrześniu sporo produkcji dla dzieci i młodzieży: Marmaduke, Ostatni Władca Wiatru, Biała i Strzała podbijają kosmos 3D, StreetDance 3D i Karate Kid. Dla nieco starszych Tetro F.F. Coppoli, Wall Street: Pieniądz nie śpi Olivera Stone, Resident Evil: Afterlife, skandalizująca Matka Teresa od kotów. Na deser nowe dzieło twórcy Amelii – Bazyl. Człowiek z kulą w głowie. 


Premiery 1 września


 – Kucharze historii
Dokumentalny, Słowacja, 88 min.
reżyseria: Peter Kerekes

Zagotować, usmażyć, pokroić, posiekać, poćwiartować, wypatroszyć – zaskakujące jak język kuchni przypomina niekiedy określenia z pola walki. Właśnie kuchnię i wojnę w nieoczekiwany sposób łączy film „Kucharze historii”. Możemy się przekonać, jak bardzo niedoceniana jest rola tych, którzy zajmują na scenie wojny miejsca daleko w tyle, choć mają poważne zadanie: napełnić ogromny brzuch armii. Bohaterami filmu „Kucharze historii” są wojskowi kucharze – dla nich nie ma raczej miejsca w podręcznikach historii. Okazuje się, że kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata. Bo jak mówi jedna z bohaterek filmu „Dobrze najedzeni żołnierze wysadzają innych w powietrze o wiele lepiej niż zwykle”. (opis dystrybutora)


Premiery 3 września


Czeski błąd
Obyczajowy, Czechy, 100 min.
reżyseria: Jan Hrebejk
obsada: Milan Mikulcik, Martin Huba, Lenka Vlasakova

Dzieci Wehrmachtu
Dokumentalny, Polska, 71 min.
reżyseria: Mariusz Malinowski
obsada: Alojzy Lysko, Józef Kłyk, Augustyn Stolarski

Marmaduke
Familijny, USA, 87 min.
reżyseria: Tom Dey
obsada: Judy Greer, William H. Macy

Komedia rodzinna w reżyserii Toma Deya (”Miłość na zamówienie”, ”Kowboj z Szanghaju”). Niesamowite perypetie przeciętnej amerykańskiej rodziny i jej ”oczka w głowie” – ogromnego doga, który często wplątuje w kłopoty swych kochających właścicieli. (opis dystrybutora)
 
Niewinna
Thriller, USA/Wielka Brytania, 88 min.
reżyseria: Richard Eyre
obsada: Liam Neeson, Antonio Banderas, Laura Linney

Peter (Liam Neeson) i Lisa (Laura Linney) są małżeństwem od ponad dwudziestu lat. Ich świat wydaje się być poukładany: Peter jest odnoszącym sukcesy biznesmanem a Lisa cenioną projektantką butów. Pewnego dnia Lisa znika. Peter jest załamany. Jednak rozpacz zmienia się w furię gdy w komputerze żony znajduje jej intymne zdjęcia z innym mężczyzną. Ten sam człowiek – Ralph (Antonio Banderas) od lat wysyła Lisie e-maile. Zdruzgotany Peter podejmuje desperacką próbę zmierzenia się z przeszłością żony. Planuje poznać Ralpha i go zabić. (opis dystrybutora)

Ostatni Władca Wiatru
Fantasy, USA, 103 min.
reżyseria: M. Night Shyamalan
obsada: Jackson Rathbone, Nicola Peltz, Dev Patel

The Doors – historia nieopowiedziana
Dokumentalny/muzyczny, USA, 88 min.
reżyseria: Tom Dicilloobsada: John Densmore, Robby Krieger, Ray Manzarek

Film, który wziął swój tytuł (When You’re Strange) z nawiązującego do stylistyki kabaretu przeboju The Doors, „People Are Strange”, jest chronologicznym zapisem narodzin kolejnych z sześciu przełomowych albumów studyjnych, nagranych w ciągu zaledwie pięciu lat oraz elektryzujących występów na żywo. Unikatowy materiał utrzymany w nurcie cinéma vérité przybliża realia ich twórczej współpracy oraz życia prywatnego. (opis dystrybutora)


Premiery 10 września


Bazyl. Człowiek z kulą w głowie
Komedia, Francja, 105 min.
reżyseria: Jean-Pierre Jeunet
obsada: Dany Boon, Andre Dussollier, Nicolas Marie

Jean-Pierre Jeunet, twórca niezapomnianej „Amelii” przedstawia „Bazyla” – szaloną opowieść o człowieku z kulą w głowie, który postanawia zemścić się na producentach broni. W tej przewrotnej francuskiej komedii, wszystko jest możliwe. Postrzelony Bazyl rusza do ataku, a po drodze odnajduje armię uroczych kloszardów uzbrojonych we wszystko, co można znaleźć na wysypisku śmieci. Razem stawią czoła światu… (opis dystrybutora) 

 
Nie oglądaj się
Thriller, Francja/Luksemburg/Belgia/Włochy, 110 min.
reżyseria: Marina de Van
obsada: Monica Bellucci, Sophie Marceau, Andrea Di Stefano

Pisarka Jeanne (Sophie Marceau), przykładna żona, matka dwójki dzieci, jest pochłonięta swoją najnowszą powieścią. Niespodziewanie wokół niej zaczyna zmieniać się rzeczywistość… Najpierw ulegają niemal niezauważalnej zmianie drobne detale, potem jej ciało. Zaniepokojona, szuka wsparcia wśród bliskich. Jednak nikt z jej otoczenia nie potwierdza tych zmian. Rodzina jest przekonana, że jej obsesja bierze się ze stresu, przepracowania i pisarskiej fantazji. Jeanne niemal wierzy, że mają rację. Aż do dnia, w którym wśród szpargałów swojej matki odkrywa zdjęcie. Ono naprowadza ją na ślad pewnej Włoszki. Od tej chwili nic już nie jest oczywiste. Odmieniona Jeanne odkrywa tajemniczą przeszłość i sekrety swojej tożsamości. (opis dystrybutora)

 
Milczenie jest złotem
Komedia, Polska, 98 min.
reżyseria: Ewa Pytka
obsada: Aneta Todorczuk-Perchuć, Jan Wieczorkowski

Inge (Aneta Todorczuk-Perchuć) ma nietypowy zawód i równie niekonwencjonalną osobowość. Jej praca polega na zgrywaniu różnych dźwięków do ilustracji audycji radiowych i spotów reklamowych. Pewnego dnia na ulicy do Inge podchodzi tajemniczy Nieznajomy (Jan Wieczorkowski), który bez słowa całuje ją w usta, wręcza bukiet kwiatów i… znika. Inge jest tak wstrząśnięta i zaskoczona tym dziwnym incydentem, że traci głos. Tak rozpoczyna się zabawna i poetycka historia miłosna w reżyserii Ewy Pytki. (opis dystrybutora) 

 
Resident Evil: Afterlife
Horror, Niemcy/USA/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Paul W.S. Anderson
obsada: Milla Jovovich, Wentworth Miller, Ali Larter

Stosunki międzymiastowe
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Nanette Burstein
obsada: Justin Long, Drew Barrymore, Christina Applegate 

 
Zgorszenie publiczne
Komedia, Polska, 86 min.
reżyseria: Maciej Prykowski
obsada: Marian Dziędziel, Dorota Pomykała

Romanek Drzozga to trzydziestolatek mieszkający samotnie na Fytlu, osiedlu dwóch familoków na obrzeżach Bytomia. Zajmuje mieszkanie po rodzicach, z szacunku do których prawie nic od lat nie zmienia w jego wystroju. Romanek skrycie podkochuje się w 19-letniej sąsiadce – ładnej, pulchnej Otylii zwanej MOTYLKIEM. Wobec wszystkich chce jednak sprawiać wrażenie, że niczego ani nikogo mu do życia nie potrzeba. Podejmowane przez sąsiadów próby wciągnięcia go w sprawy społeczności Fytla na nic się nie zdają. (opis dystrybutora).


Premiery 17 września


Biała i Strzała podbijają kosmos 3D
Animacja, USA, 85 min.
głosy: Agnieszka Dygant , Ani Mru Mru
 
– Hubble 3D
Dokumentalny, Kanada, 40 min.
reżyseria: Toni Myers
narracja: marcin Hycnar

W maju 2009 roku załoga promu kosmicznego Atlantis rozpoczęła misję naprawczą znajdującego się ponad 550 kilometrów nad powierzchnią Ziemi pierwszego i najsłynniejszego orbitalnego obserwatorium – Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Na pokład wahadłowca astronauci zabrali kamerę IMAX 3D, dzięki której udało się zarejestrować m.in. pięć niezwykle skomplikowanych spacerów kosmicznych, które umożliwiły naprawienie teleskopu. Dzięki kamerze IMAX udało się również uchwycić moment „przejęcia” Hubble’a przez mechaniczne ramię wahadłowca (gdy prędkość orbitera i obserwatorium wynosiła 28 tys. km na godzinę), a także udokumentować zmagania astronautów podczas szukania rozwiązania dla niespodziewanego problemu, którego pojawienie mogło zakończyć się fiaskiem całej misji. (opis prasowy)

 
– Huśtawka
dramat, Polska, 94 min.
reżyseria: Tomasz Lewkowicz
obsada: Wojciech Zieliński, Joanna Orleańska, Karolina Gorczyca
 
Jestem twój
Dramat, Polska, 100 min.
reżyseria: Mariusz Grzegorzek
obsada: Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Roma Gąsiorowska, Dorota Kolak

Matka Teresa od kotów
Dramat, Polska, 95 min.
reżyseria: Paweł Sala
obsada: Mateusz Kościukiewicz, Filip Garbacz, Ewa Skibińska

Opowieść o dwóch braciach, którzy w brutalny sposób zamordowali swoją matkę. Wstrząsający obraz rodzącej się nienawiści i gniewu w na wskroś zwyczajnej i skromnej rodzinie. Scenariusz filmu oparty jest na autentycznych wydarzeniach sprzed kilku lat. (opis dystrybutora).


Premiery 24 września


Jestem miłością

Dramat, Włochy, 120 min.
reżyseria: Luca Guadagnino
obsada: Tilda Swinton, Flavio Parenti, Edoardo Gabbriellini
Emma (nagrodzona Oscarem Tilda Swinton) jest od wielu lat żoną Eduarda Recchi, głowy potężnej rodziny z Mediolanu. Piękna, otoczona bogactwem kobieta, żyje w świecie konwenansów, rytuałów i codziennych obowiązków. Przypadkowe spotkanie z młodym, charyzmatycznym przyjacielem syna przypomni jej o głęboko skrywanych żądzach i stanie się początkiem erotycznego przebudzenia. Pełen namiętności potajemny romans na zawsze odmieni oblicze rodziny. (opis dystrybutora)

Karate Kid
Familijny/akcja, USA, 140 min.
reżyseria: Harald Zwart
obsada: Jaden Smith, Jackie Chan, Taraji P. Henson
 
Kochałem ją
Dramat-romans, Belgia/Francja/Włochy, 99 min.
obsada: Daniel Auteuil, Marie-Josee Croze, Florence Loiret
reżyseria: Zabou Breitman

Pierre (Daniel Auteuil) – to podobno typowy Francuz, który prowadzi podwójne życie… Oficjalnie jest zrównoważonym, kochającym swą żonę mężem i ojcem dwojga dzieci. Nieoficjalnie ma pewną, słodką tajemnicę… To Mathilde, jego prawdziwa miłość – kobieta dla której gotów jest na największe szaleństwa. Ale czy na pewno nikt nie wie o  jego związku z Mathilde? (opis dystrybutora)

 
StreetDance 3D
Muzyczny, Wielka Brytania, 98 min.
reżyseria: Max Giwa, Dania Pasquini
obsada: Nichola Burley, Charlotte Rampling

Podczas treningów przygotowujących do mistrzostw Streetdance w Wielkiej Brytanii grupa tancerzy ulicznych zmuszona jest do pracy z tancerzami ze szkoły baletowej. Choć nie mają wspólnych korzeni, mają wspólną pasję i pragnienie zajścia wysoko. Wiedzą, że muszą znaleźć sposób, by połączyć siły i wygrać pojedynek. (opis dystrybutora)

 
Tetro
Dramat, Hiszpania/Włochy/Argentyna/USA, 127 min.
reżyseria: Francis Ford Coppola
obsada: Vincent Gallo, Maribel Verdu, Alden Ehrenreich

Tetro, pierwszy od ponad 30 lat film Francisa Forda Coppoli według jego oryginalnego scenariusza, to opowieść o rodzinie rozdartej przez burzliwe konflikty, tajemnice i zdrady. Jego akcja rozgrywa się w La Boca, artystycznej dzielnicy Buenos Aires i jednej z najstarszych części miasta, zamieszkanej głównie przez włoskich imigrantów. To kolebka wielu sławnych śpiewaków, muzyków, poetów i malarzy. Tetro to imię głównego bohatera, a film rozpoczyna się od przyjazdu do Buenos Aires jego młodszego brata, Benniego. Obaj widzieli się ostatnio ponad 10 lat temu. Bennie właśnie dobiega 18-tki i przyjechał by dowiedzieć się dlaczego Tetro odciął się od rodziny i – łamiąc obietnicę – nigdy po niego nie wrócił. Ich spotkanie doprowadzi do ujawnienia głęboko skrywanej tajemnicy… (opis dystrybutora)

 
Wall Street: Pieniądz nie śpi
Dramat, USA, 127 min.
reżyseria: Oliver Stone
obsada: Shia LaBeouf, Michael Douglas, Frank Langella

Kontynuacja „Wall Street” Olivera Stone’a, jednego z kluczowych filmów lat 80-tych. Michael Douglas ponownie w roli Gordona Gekko, która przyniosła mu Oscara, a partnerują mu: Shia LaBeouf („Transformers”) i nominowany do Oscara za film „Milk” Josh Brolin. Gdy światowa ekonomia staje w obliczu katastrofalnego kryzysu, młody makler z Wall Street pozyskuje do współpracy skompromitowanego Gekko, prosząc go o pomoc w podwójnej misji: chce zapobiec nadciągającemu kryzysowi i odnaleźć tych, którzy doprowadzili do śmierci jego mentora. (opis dystrybutora)

 
Zły porucznik
Dramat, USA, 122 min.
reżyseria: Werner Herzog
obsada:    Nicolas Cage, Eva Mendes, Val Kilmer, Jennifer Coolidge  

Nowy Orlean tuż po przejściu huraganu Katrina. Spustoszone, ogarnięte chaosem miasto staje się areną bandyckich rozbojów, mordów i kradzieży. W tych okolicznościach sierżant Terence McDonagh (Nicolas Cage) zdobywa się na bohaterski czyn ratując życie tonącego więźnia. To wydarzenie niespodziewanie odmienia życie przeciętnego dotąd policjanta. McDonagh otrzymuje awans na porucznika. Czyn policjanta niesie ze sobą także negatywne skutki. McDonagh na skutek urazu kręgosłupa zaczyna cierpieć, a gdy przewlekły ból staje się nie do zniesienia i środki bólowe przestają działać, policjant sięga po kokainę. (opis dystrybutora)

Jeden komentarz do “Premiery kinowe – wrzesień 2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy