Premiery kinowe – styczeń 2023

Babilon z Margot Robbie i Bradem Pittem, Duchy Inisherin z Colinem Farrellem, Niebezpieczni dżentelmeni z Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim, Andrzejem Sewerynem i Wojciechem Mecwendalskim, Mężczyzna imieniem Otto z Tomem, Hanksem – to nas czeka w styczniu. Poza tym ciekawie zapowiadają się m.in. W trójkącie, Gra fortuny czy Till.

Dla młodszych widzów – Kot w butach: Ostatnie życzenie, Lunana. Szkoła na końcu świata, Ś‌wiat Bustera, Yuku i magiczny kwiat, Mumie, Zadziwiający kot Maurycy i Pimi z Krainy Tygrysów.


PREMIERY 5-6 STYCZNIA

– Kot w butach: Ostatnie życzenie
Animowany, USA, ? min.
reżyseria: Joel Crawford, Januel Mercado
obsada: Antonio Banderas, Salma Hayek, Harvey Guillen

Kot w Butach odkryje, że jest pasjonatem przygód. Wykorzystał już wszystkie swoje osiem z dziewięciu istnień. Postanawia wyruszyć w podróż, aby znaleźć mityczne „Ostatnie Życzenie” i przywrócić swoje dziewięć żyć. (opis dystrybutora)

Na twoim miejscu
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Antonio Eduardo Galdamez Munoz
obsada: Paulina Gałązka, Miron Jagniewski, Maria Pakulnis

Chcieli zmiany, nie zamiany! Kaśka i Krzysiek to młode małżeństwo z uroczym synkiem i mieszkaniem w malowniczej okolicy. Wydaje się, że powinni być szczęśliwi, a jednak są na skraju rozwodu. Pewnego poranka muszą zacząć współpracować jak jeszcze nigdy dotąd. A wszystko przez… zamianę ciał. Czy to sprawi, że inaczej spojrzą na siebie nawzajem i nauczą się empatii? (opis dystrybutora)

Wystrzałowe wesele
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Jason Moore
obsada: Jennifer Coolidge, D’Arcy Carden, Jennifer Lopez

Darcy i Tom kochają się na zabój i wreszcie postanowili sformalizować swój związek. Wymarzone wesele ma być inne niż wszystkie, dlatego luksusowa impreza odbywa się na egzotycznej wyspie. Zanim jednak padnie sakramentalne „tak”, zamieszanie wokół przygotowań do ślubu wyssie z zakochanych resztki entuzjazmu. W rozpaleniu przygasającej namiętności nie pomogą z pewnością utarczki z matką pana młodego, a tym bardziej niespodziewane pojawienie się byłego panny młodej. Gdy wszystko zapowiada nadchodzącą katastrofę, okazuje się, że może być jeszcze gorzej. Na wyspę wtargną uzbrojeni po zęby współcześni piraci, którzy wezmą weselników za zakładników i zażądają gigantycznego okupu. (opis dystrybutora)

W trójkącie
Komedia/dramat, Szwecja/Francja/Wielka Brytania/Niemcy/Turcja, 147 min.
reżyseria: Ruben Ostlund
obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Dolly De Leon

Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl i Yaya, ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 13 STYCZNIA

– Godland
Dramat, Dania/Islandia/Francja/Szwecja, 143 min.
reżyseria: Hlynur Palmason
obsada: Elliott Crosset Hove, Ingvar Sigurdsson, Vic Carmen Sonne

rzez zimne strumienie, nagie skały i szmaragdowe mchy zmierza ku nowej parafii luterański ksiądz Lucas. Młodemu Duńczykowi towarzyszy lokalny przewodnik Ragnar. Od początku ich relacja pełna jest napięć, bowiem kapłan ma misję i pasję kolonizatora, którym starzec uparcie się przeciwstawia. (opis dystrybutora)

Gra fortuny
Akcja/kryminał, USA, ? Min.
reżyseria: Guy Ritchie
obsada: Jason Statham, Hugh Grant, Aubrey Plaza, Josh Hartnett, Bugzy Malone, Cary Elwes

As wywiadu Orson Fortune i jego ekipa werbują największego gwiazdora Hollywood, by pomógł im udaremnić transakcję sprzedaży supernowoczesnej broni, która zagraża światu. (opis dystrybutora)

Lunana. Szkoła na końcu świata
Familijny/dramat, Butan/Chiny, 110 min.
reżyseria: Pawo Choyning Dorji
obsada: Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka. (opis dystrybutora)

M3GAN
Thriller/horror, USA, ? min.
reżyseria: Gerard Johnstone
obsada: Allison Williams, Ronny Chieng, Brian Jordan Alvarez

Gemma jest znakomitą programistką w firmie produkującej zabawki. Jej nowym zadaniem jest opracowanie lalki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. I tak właśnie powstanie lalka-M3GAN. Realistyczna zabawka zostanie zaprogramowaną jako najwspanialsza towarzyszka dziecka i największy sojusznik rodzica. Gemma niespodziewanie musi zaopiekować się swoją osieroconą siostrzenicą. Postanawia skorzystać z pomocy prototypu M3GAN. Decyzja ta przyniesie niewyobrażalne konsekwencje. (opis dystrybutora)

Ślub doskonały
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Nick Moran
obsada: Aleksandra Adamska, Ewa Kasprzyk, Adam Woronowicz

Ten ślub nie zapowiadał się najlepiej już od samego początku. Panna młoda jest w ciąży, a jej zaborcza mamusia nie chce słyszeć o prawdziwym ojcu dziecka. Pan młody w zasadzie nie zna swojej przyszłej żony, a do ożenku został zmuszony wymownym szantażem przez przyszłą teściową. Gdy nastaje dzień ślubu, rusza lawina zdarzeń. Pan młody budzi się w apartamencie dla nowożeńców z gigantycznym bólem głowy po hucznym wieczorze kawalerskim, u boku nieznajomej kobiety. Do drzwi rozlega się pukanie, trzeba działać szybko i ukryć kochankę w łazience. (opis dystrybutora)

Ś‌wiat Bustera
Familijny, Dania, 92 min.
reżyseria: Martin Miehe-Renard
obsada: Manfred Weber Cortzen, Magnus Millang, Ibi Stoving

Jedenastoletni Buster uwielbia swoje życie. Jest urodzonym optymistą, który wie, że czasem życie rzuca kłody pod nogi, ale przy odrobinie magii i dużej dawce miłości ostatecznie ze wszystkim można sobie poradzić. Zawsze chętnie pomaga młodszej kulejącej siostrze, rodzicom i swojemu dobremu przyjacielowi, panu Larsenowi, który tak jak Buster jest „mistrzem magii”. Tego lata chłopak ma nadzieję zostać gwiazdą pokazu talentów, ale jednocześnie ma całkiem sporo na głowie… (opis dystrybutora)

Wilcze stado
Horror, Korea Południowa, 122 min.
reżyseria: Hongsun Kim
obsada: Seo In-Guk, Dong-Yoon Jang, Dong-il Sung

Grupa koreańskich skazańców na mocy ekstradycji jest transportowana z Filipin do ojczyzny. Kryminaliści z eskortującymi ich policjantami wsiadają na pokład wielkiego kontenerowca. Sytuacja wymyka się spod kontroli, a oswobodzeni bandyci zaczynają metodycznie masakrować funkcjonariuszy. Jednak ani jedni, ani drudzy nie mają pojęcia, że prawdziwe niebezpieczeństwo czyha na nich pod pokładem. Pływające piekło, z którego nie da się uciec. (opis dystrybutora)

Yuku i magiczny kwiat
Animowany, Belgia/Francja, 62 min.
reżyseria: Arnaud Demuynck, Remi Durin
obsada: Lily Demuynck Deydier, Agnes Jaoui, Arno

Myszka Yuku mieszka z rodziną w piwnicach wielkiego zamku. Pewnego dnia dowiaduje się, że jej babcia potrzebuje magicznego kwiatu z Himalajów. Rozwiązanie jest proste – trzeba ruszyć w drogę i go znaleźć! W lesie zdającym się nie mieć końca można się zgubić, a wszędzie czyhają dzikie zwierzęta. Yuku ma jednak silną motywację, żeby trafić do oddalonych szczytów. Nieoczekiwaną pomocą dla myszki będą piosenki grane na ukulele i zagadki, które usłyszała w zamkowych piwnicach. Dzięki nim po jej stronie staną Lis i Lisica, a także Królik. Najgroźniejszy rywal, czyli Wilk pilnujący gór, może okazać się nie taki straszny, jak go malują! Czy Yuku uda się pomóc babci i znaleźć magiczny kwiat? (opis dystrybutora)

PREMIERY – 20 STYCZNIA

– Babilon
Dramat, USA, ? min.
reżyseria: Damien Chazelle
obsada: Margot Robbie, Brad Pitt, Li Jun Li

To opowieść o wielkich ambicjach, śledzi narodziny i upadek wielu gwiazd w erze niepohamowanej dekadencji i deprawacji we wczesnym Hollywood. (opis dystrybutora)

Duchy Inisherin
Dramat, Irlandia/USA/ielka Brytania, ? min.
reżyseria: Martin McDonagh
obsada: Barry Keoghan, Colin Farrell, Brendan Gleeson

Duchy Inisherin to opowieść o losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Padraica i Colma. Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii.
Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczny Padraic za wszelką cenę chce zrozumieć co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhan i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik. (opis dystrybutora)

– Fenomen
Dokumentalny, Polska, ? min.
reżyseria: Małgorzata Kowalczyk
obsada: Jerzy Owsiak, Agata Młynarska

Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. (opis dystrybutora)

Mumie
Animowany, Hiszpania, ? min.
reżyseria: Juan Jesus Garcia Galocha
obsada: –

W Egipcie, głęboko pod ziemią, znajduje się liczące sobie 3000 lat miasto mumii. Zgodnie z królewskim rozkazem księżniczka Nefer musi wyjść za mąż za Thuta, ale żadne z tych dwojga się do tego nie pali. Nefer pragnie wolności, a Thut na wszelkie zobowiązania reaguje alergicznie. Przed wolą bogów nie ma jednak ucieczki. Thut będzie musiał ożenić się z Nefer już za siedem dni. Musi też przynieść na ślub starożytny pierścień, który wręczył mu sam faraon. Tymczasem na powierzchni ziemi lord Silvester Carnaby przeprowadza ekspedycję archeologiczną, w trakcie której po raz pierwszy znajduje coś znaczącego – egipski grobowiec. Tam, wśród kilkunastu artefaktów, natrafia na pierścień ślubny. To jego szansa na zapisanie się w historii i zrealizowanie marzeń. Lord nie bierze jednak pod uwagę tego, że pierścień ma już właściciela… Kiedy Thut przekonuje się, że jego pierścień skradziono, nie ma wyjścia. Musi przedostać do świata ludzi i spenetrować współczesny Londyn. (opis dystrybutora)

Niebezpieczni dżentelmeni
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Maciej Kawalski
obsada: Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski

Tadeusz Boy-Żeleński, Witkacy, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski, cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina… (opis dystrybutora)

Styczeń
Dramat, Łotwa/Litwa/Polska, 95 min.
reżyseria: Viesturs Kairiss
obsada: Karlis Arnolds Avots, Kristiana Berza, Baiba Broka

Marzenia młodego człowieka zostają zawieszone w tej niestety aktualnej także dziś opowieści o sztuce, miłości i wojnie. Jest styczeń 1991 roku. Jazis marzy o tym, by zostać filmowcem. Jest zainspirowany dziełami Ingmara Bergmana i Jima Jarmuscha. Anna – dziewczyna w której się zakochuje – również marzy o sukcesie artystycznym i rozpoczyna staż u dokumentalisty Jurisa Podnieksa. Ich miłość i beztroskie życie zostaje jednak przerwane, gdy zagrożenie ze strony Związku Radzieckiego staje się ponurą rzeczywistością, a ich ojczyzna – polem zaciętej walki między podporządkowaniem a niezależnością. (opis dystrybutora)

Till
Dramat/obyczajowy, USA, 130 min.
reżyseria: Chinonye Chukwu
obsada: Danielle Deadwyler, Jalyn Hall, Jamie Renell

Rok 1955, Missisipi. Emmett Till, czternastoletni czarnoskóry chłopiec, spędza wakacje u kuzynów z Południa. Nieświadomy skali napięć na tle rasowym, pozwala sobie na drobny żart w stosunku do białej kobiety. Następstwa okazują się tragiczne – Emmett zostaje brutalnie zamordowany. Jego matka, Mamie Till, podejmuje heroiczną walkę o sprawiedliwość i przekuwa druzgocącą żałobę w działanie. Prawdziwa historia, która stała się symbolem oporu Afroamerykanów wobec rasizmu. (opis dystrybutora)

Zadziwiający kot Maurycy
Animowany, Wielka Brytania/Niemcy, 93 min.
reżyseria: Toby Genkel, Florian Westermann
obsada: Hugh Laurie, Emilia Clarke, David Thewlis

Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez „cichego wspólnika” wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego, bardzo sprytni i wygadani, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą. Wszystko zaczyna się, kiedy wesoła szajka trafia do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka, wspierani przez córkę burmistrza – Melissę, zdołają odkryć, kto za tym wszystkim stoi i uratować mieszkańców, zanim będzie za późno? (opis dystrybutora)

PREMIERY – 27 STYCZNIA

– Aftersun
Dramat, Wielka Brytania/USA, ? min.
reżyseria: Charlotte Wells
obsada: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall

Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek. (opis dystrybutora)

Chleb i sól
Dramat, Polska, 99 min.
reżyseria: Damian Kocur
obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies, Bartosz „Intruz” Olewiński, Nikola Raczko, Dawid Piejko, Nadim Suleiman, Nadeem Shalave, Małgorzata Puzio, Julia Sauerbier, Wojciech „TPS” Walkiewicz

Upalne lato, leniwie płynący czas, hip-hopowy freestyle, chłopaki z tatuażami i zalotne dziewczyny, z którymi lepiej nie zadzierać. Tak właśnie wygląda miejsce z czasów młodości, do którego wraca Tymek – student warszawskiej Akademii Muzycznej przygotowujący się do rozpoczęcia światowej kariery jako pianista. Jest tu też jego matka oraz brat Jacek i koledzy z dawnych dni przesiadujący na osiedlu. Tymek pojawia się tu jednak tylko na chwilę – po wakacjach rusza na zachód Europy, gdzie otrzymał stypendium. Ta krótka wizyta w zupełności wystarczy, aby poznał centralny punkt spotkań lokalnej młodzieży jakim jest nowo powstały bar z kebabem. Chłopaki z osiedla dobrze żyją z obcokrajowcami, ale są drobne wyjątki. Z czasem konflikt zaostrza się. Spirala strachu i zagrożenia zaczyna się nakręcać, a Tymek znajdzie się w samym jej centrum. (opis dystrybutora)

Mężczyzna imieniem Otto
Komedia/dramat, Szwecja/USA, ? min.
reżyseria: Marc Forster
obsada: Tom Hanks, Rachel Keller, Manuel Garcia-Rulfo

Opowiada historię zrzędliwego wdowca, który nie lubi ludzi, swoich sąsiadów ledwo toleruje. Kiedy jednak poznaje nowych sąsiadów przechodzi przemianę. Los pokazuje mu, że może być znowu kochany. (opis dystrybutora)

Miłość ma cztery łapy
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Denis Delic
obsada: Barbara Kurdej-Szatan, Michał Koterski, Philippe Tłokiński, Anna Prus, Ignacy Liss, Mateusz Banasiuk, Sandra Kościelniak

Dziewczyna marzy o założeniu rodziny, co przyprawia jej partnera o zawroty głowy. Choć Krystian nie ma zamiaru się ustatkować, bardzo zależy mu na Jowicie i postanawia znaleźć jej zastępczy obiekt miłości. Tak do ich domu trafia adoptowana ze schroniska suczka Lucy. Krystian nie wie jednak, że słodka border collie ma bardzo dobrego nosa do facetów i zrobi wszystko, aby jej nowa właścicielka dokonała dobrych miłosnych wyborów. Mimo komplikacji, Krystian postanawia walczyć o swoją dziewczynę, choć na horyzoncie pojawia się inny mężczyzna (Philippe Tłokiński), dla którego serce Jowity zabije mocniej. Który z nich ostatecznie przejdzie „test Lucy” i dostanie szansę na wielką miłość? (opis dystrybutora)

Pimi z Krainy Tygrysów
Familijny/przygodowy, Włochy, 94 min.
reżyseria: Brando Quilici
obsada: Claudia Gerini, Sunny Pawar, Amandeep Singh

Pewnej nocy osierocony Balmani ratuje małą tygrysicę przed bezlitosnymi kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do magicznej świątyni zwanej Tygrysim Gniazdem, gdzie, jak wierzy Balmani, będą bezpieczni. W trakcie wędrówki między Balmanim i młodą tygrysicą Pimi rodzi się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i pokonać wiele niebezpieczeństw, aby dotrzeć do nowego domu wysoko w Himalajach. (opis dystrybutora)

Pokusa
Romans, Polska, ? min.
reżyseria: Maria Sadowska
obsada: Piotr Stramowski, Helena Englert, Piotr Głowacki

Atrakcyjna i ambitna Inez od zawsze marzy o karierze dziennikarki. Gdy dostaje pracę w popularnym serwisie śledzącym życie gwiazd sportu i ekranu, wydaje jej się, że wielki świat ma na wyciągnięcie ręki. Nie spodziewa się jednak jak dalece różni się on od jej wyobrażeń i jak bardzo może być niebezpieczny dla młodej, niedoświadczonej dziewczyny. Jej szef Filip jest co prawda niezwykle atrakcyjnym mężczyzną, ale traktuje Inez jak dziewczynę na posyłki. Natomiast jej idol Maks, piłkarz u szczytu sławy, okazuje się czarującym, ale niepokojąco tajemniczym facetem. To właśnie o nim Inez ma napisać swój pierwszy materiał. W tym celu przez trzy dni ma nie odstępować go na krok. To, co zobaczy, przeżyje i poczuje będzie jednak musiała zachować tylko dla siebie. Chyba, że znajdzie w sobie odwagę, by wywołać skandal jakiego nikt się nie spodziewa. (opis dystrybutora)

Zamek
Dramat, Litwa/Irlandia, 91 min.
reżyseria: Lina Luzyte
obsada: Barbora Bareikyte, Gabija Jaraminaite, Jurate Onaityte

Monika jest trzynastolatką, która niedawno przeprowadziła się z matką pianistką i babką z Litwy do Dublina. Dziewczynka marzy o zostaniu muzykiem. W końcu udaje jej się zagrać z matką na lokalnym pogrzebie, a po występie kobiety zostają zaproszone przez tajemniczego, starszego impresario do zagrania na deskach popularnego „Zamku”. Matka Moniki jest jednak realistką i nie bacząc na marzenia córki, decyduje się sprzedać jej instrument. Nastolatka nie daje za wygraną i postanawia zawalczyć o swoją przyszłość. (opis dystrybutora)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy