lalaland

Jeden z „murowanych” kandydatów do Oscara – La La Land, także wysoko notowany – Manchester by the Sea plus ekranizacja gry komputerowej Assassin’s Creed, Powidoki Andrzeja Wajdy, Las, 4 rano Jana Jakuba Kolskiego, a także  Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej Marii Sadowskiej. To czeka nas w styczniu.

Dla wielbicieli horrorów – Autopsja Jane DoeResident Evil: Ostatni rozdział i Zombie express, thrillerów – Split, dla fanów kina akcji i fantasy – Wielki Mur, s-f Monster Trucks. Ciekawe kino europejskie – Ja, Olga Hepnarova, Kot Bob i ja, Fritz Bauer kontra państwo, Elle oraz Toni Erdmann. Dla najmłodszych – Sing, Wiplala, Kacper i Emma na safari, Balerina i Kod M.


PREMIERY – 6 STYCZNIA


– Assassin’s Creed
Przygodowy, Francja/USA/Wielka Brytania, 108 min.
reżyseria: Justin Kurzel
obsada: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jeremy Irons

Dzięki rewolucyjnej technice, która zapewnia dostęp do zapisanych w genach wspomnień, Callum Lynch może przeżywać przygody swego przodka, Aguilara z Hiszpanii okresu wielkiej inkwizycji. Odkrywa przy tym, że jest potomkiem tajnego stowarzyszenia Asasynów. Zdobywa niezwykłą wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu stawić czoło okrutnej i potężnej organizacji Templariuszy we współczesnym świecie. (opis dystrybutora)

– Autopsja Jane Doe
Horror, Wielka Brytania, 99 min.
reżyseria: André Øvredal
obsada: Emile Hirsch, Brian Cox

Na odludziu znaleziono ciało pięknej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że ofiara nie zmarła śmiercią naturalną. Dwaj patolodzy sądowi – ojciec i syn – muszą w ciągu jednej nocy ustalić przyczynę zgonu. To najlepsi specjaliści w mieście, pokładający bezgraniczną wiarę w siłę ludzkiego rozumu. Pracują metodycznie i spokojnie, odrzucając tropy, których nie da się wyjaśnić naukowo. Wkrótce jednak zmuszeni będą zweryfikować wszystkie swoje przekonania. Gdy zaczną pojmować sens prawdy, na której trop wpadli, będzie już za późno na odwrót. A nic z czym się dotąd zetknęli nie przygotowało ich na konfrontację z tak niepojętym koszmarem. (opis dystrybutora)

– Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie
Komedia, Włochy, 97 min.
reżyseria: Paolo Genovese
obsada: Giuseppe Battiston, Anna Foglietta, Kasia Smutniak

Siedmioro długoletnich przyjaciół spotyka się na kolacji. Dla urozmaicenia wieczoru rozpoczynają zabawę polegającą na dzieleniu się między sobą treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, jakie otrzymują w trakcie spotkania. Kiedy tym samym wiele tajemnic zaczyna wypływać na światło dzienne, niewinna gra rodzi konflikty, które niełatwo będzie zażegnać… (opis dystrybutora)

– Honorowy obywatel
Komedia, Argentyna/Hiszpania, 120 min.
reżyseria: Gastón Duprat
obsada: Oscar Martínez, Dady Brieva, Andrea Frigerio

Kalendarz Daniela Mantovaniego, argentyńskiego pisarza o międzynarodowej sławie, który zdobył wszystko – łącznie z Nagrodą Nobla, jest pełen obowiązków i prestiżowych wydarzeń. Ale Mantovani niespodziewanie odwołuje spotkania, aby pojechać do małego miasteczka, z którego pochodzi i które jest źródłem jego inspiracji. Ma odebrać medal Zasłużonego Obywatela. (opis dystrybutora)

– Józef i Maryja
Dramat, Kanada, 82 min.
reżyseria: Roger Christian
obsada: Kevin Sorbo, Lara Jean Chorostecki

Dramat biblijny oparty na losach Eliasza, pobożnego rabina, który po śmierci przyjaciela opiekuje się jego rodziną. Podczas rzezi niewiniątek giną dzieci, nad którymi obiecał sprawować opiekę i od tej chwili pomszczenie ich śmierci, staje się jego życiową misją. Przebywanie z Maryją, Józefem i młodym Jezusem, sprawia, że Eliasz zaczyna zastanawiać się nad motywami zemsty. Dostrzega też w Jezusie kogoś więcej niż tylko syna przyjaciół. Czy Jezus może być Synem Bożym? (opis dystrybutora)

– Po prostu przyjaźń
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Filip Zylber
obsada: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha

Wielowątkowa komedia o grupie przyjaciół. Są ze sobą na dobre i złe, na zawsze. Aż pewnego dnia… Alina i Marian wygrywają do spółki wielkie pieniądze i muszą się nimi jakoś podzielić. Ivanka, singielka i menadżerka na wysokich obcasach, postanawia mieć dziecko, pomóc ma jej w tym serdeczny przyjaciel. Z kolei Filip zaryzykuje twarz i karierę dla kaprysu zwariowanej kolekcjonerki guzików. Stateczny profesor będzie musiał zdecydować, czy dla przyjaciela warto złamać zasady. Tymczasem zgrana paczka przyjaciół wyrusza w góry, gdzie odkrywa tajemnicę, która na zawsze zmieni ich życie. Co wybiorą? Lojalność czy pieniądze? Przyjaźń czy miłość? Prawdę czy kłamstwo? Własne czy cudze szczęście? Każdy wybór dla bohaterów komedii „Po prostu przyjaźń” oznacza tarapaty. Kto pomoże im się z nich wydobyć? Wiadomo: przyjaciele. Bo przyjaźń, jak żadna inna inwestycja, zawsze się opłaca. (opis dystrybutora)

– Sing
Animacja/musical, Japonia/USA, 110 min.
reżyseria: Garth Jennings
głosy: Marcin Dorociński, Małgorzata Socha, Krzysztof Jankowski, Jarosław Boberek

W świecie zamieszkanym przez zwierzęta, teatr prowadzony przez misia koalę Bustera Moona popada w tarapaty. Kochając teatr, Buster zrobi wszystko, by go ocalić. Ostatnią szansą na przetrwanie jest wielki konkurs, który pomoże odnaleźć najpiękniejszy głos świata. Głos, który ocali teatr. Do konkursu staną m.in.: pewna siebie i bardzo utalentowana mysz Mike, zapracowana matka 25 prosiaczków – świnka Rosita, młody gangster o wielkim głosie – Johnny, Ash – zbuntowana, punkowa jeżozwierzyca, oraz prawdziwe sceniczne zwierzę – świnka Gunter, a także nieśmiała słonica o wielkim głosie – Meena. Wszyscy oni stawią się na przesłuchaniach, wierząc, że konkurs ogłoszony przez dyrektora Moona jest ich szansą na sukces i spełnienie marzeń. Im lepiej Buster będzie poznawał uczestników konkursu oraz ich wielkie talenty, tym szybciej dojdzie do konkluzji, że być może nie tylko teatr jest czymś, co należy uratować. (opis dystrybutora)

– Wiplala
Familijny/Przygodowy, Holandia, 93 min.
reżyseria: Tim Oliehoek
obsada: Géza Weisz, Peter Paul Muller, Sasha Mylanus, Kee Ketelaar

W kuchni rodziny Blomów niespodziewanie pojawia się Wiplala, który wyglądem przypomina 10-centymetrowego człowieka. Mały Johannes znajduje go i zaprzyjaźnia się z nim. Wkrótce o nowym lokatorze dowiadują się także siostra chłopca Nella Della i ojciec dzieci. Wiplala ma magiczne zdolności, ale nie jest najlepszy w ich kontrolowaniu, dlatego przypadkowo zmniejsza całą rodzinę do swojego rozmiaru i nie potrafi tego odwrócić. Rozpoczyna się ekscytująca przygoda małych ludzi w wielkim świecie. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 13 STYCZNIA


– Dzika
Dramat, Niemcy, 97 min.
reżyseria: Nicolette Krebitz
obsada: Lilith Stangenberg, Georg Friedrich, Saskia Rosendahl

Powrót do natury nie zawsze jest olejkiem dla duszy. Niekiedy może być on destrukcyjnym wydarzeniem. Taki był dla Ani – młodej, zagubionej dziewczyny próbującej normalnie funkcjonować. Ma jakąś bliżej nieokreśloną pracę, mieszkanie w nienazwanym mieście. Stara się być jak inni, ale jej nie wychodzi. Z nikim nie lubi spędzać czasu. W końcu Ania spotyka kogoś dla siebie – dzikiego wilka. Nie wiadomo czy jest to jednostronna fascynacja czy też początek międzygatunkowej miłości  od pierwszego wejrzenia. Ania podstępem przyciąga bestię do swojego mieszkania i – jak gdyby nic – rozpoczyna wspólne życie. (opis dystrybutora)

Ja, Olga Hepnarova
Biograficzny/Dramat, Czechy/Francja/Polska/Słowacja, 105 min.
reżyseria: Petr Kazda
obsada: Michalina Olszańska, Martin Pechlát

Wtorek, 10 lipca 1973 roku, Praga, przystanek na alei Obrooców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabid jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. „Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabid siebie albo innych. Wybieram zemstę.” Ja, Olga Hepnarová. (opis dystrybutora)

– Kacper i Emma na safari
Familijny, Norwegia, 75 min.
reżyseria:  Arne Lindtner Næss
obsada: Elias Søvold-Simonsen, Nora Amundsen

Kacper i Emma ruszają do Afryki! A to dlatego, że mama Emmy będzie pomagać tam swojej przyjaciółce Ann – doktor weterynarii, która pracuje w tamtejszej klinice dla zwierząt. Dziadek Emmy, Emma i Kacper, oraz ich wierni towarzysze – pluszowe zabawki Leo i Pani Królik, są bardzo podekscytowani spotkaniami ze wszystkimi zwierzętami na safari. Pluszowy Leo jest szczególnie poruszony, bo może spotka prawdziwego lwa? (opis dystrybutora)

– Konwój
Thriller, Polska, ? min.
reżyseria: Maciej Żak
obsada: Janusz Gajos, Robert Więckiewiczm Tomasz Ziętek

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę. Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować bardzo niebezpiecznego więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks, prywatnie mąż córki Nowackiego, który nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Dyrektor więzienia utraciwszy kontrolę nad konwojem, rusza w pościg, by naprawić, a może ukryć niewygodną dla niego prawdę. Powoli wychodzi na jaw prawdziwy cel konwoju. Między mężczyznami narastają konflikty i rośnie napięcie, z każdą minutą następują nieoczekiwane zwroty akcji. Od tej pory sprawiedliwość może być wymierzona na własną rękę. (opis dystrybutora)

Kot Bob i ja
Dramat, Wielka Brytania, 103 min.
reżyseria: Roger Spottiswoode
obsada: Luke Treadaway, Ruta Gedmintas

Uliczny grajek James Bowen mieszkał we wspólnocie pomagającej wyjść mu z narkotykowego uzależnienia. To właśnie tam znalazł na korytarzu kota. Upewniwszy się, że nie należy do żadnego z mieszkańców, zajął się nim oraz zainfekowaną raną, jaką kot miał na nodze. Kiedy kot doszedł do siebie, Bowen postanowił wypuścić go z powrotem na ulicę, wierząc, że sam odnajdzie drogę do domu. Tak się jednak nie stało. Kot zaczął podążać za Bowenem do wszystkich miejsc, do których zmierzał muzyk. James zdecydował, że przygarnie kota i nadał mu imię Bob. Dla jego bezpieczeństwa prowadził go na smyczy i pojawiał się z nim właściwie wszędzie. Wkrótce ten osobliwy duet stał się sławny, zyskując międzynarodową popularność. Zwykli przechodnie nagrywali pracującego na ulicy (w towarzystwie Boba) muzyka, a filmy zamieszczali na portalach społecznościowych. Wkrótce Bob i James stali się jednym z podstawowych „obiektów” na turystycznej mapie Londynu. (opis dystrybutora)

– Nieprawi
Dramat, Francja/Polska/Rumunia, 89 min.
reżyseria: Adrian Sitaru
obsada: Bogdan Albulescu, Adrian Titieni, Robi Urs, Alina Grigore

Z pozoru błahe zdarzenie – wspólny obiad rodziny Anghelescou. Ojciec rodziny Victor rozprawia podczas posiłku o fizyce. W pewnym momencie najstarszy syn Cosma wspomina, że nazwisko ojca znalazło się na liście osób, które w czasach dyktatury donosiły na kobiety chcące dokonać aborcji. Nastrój raptownie się zmienia. Victor broni się zwracając uwagę na to, że on jest faktycznie aborcji przeciwny, czemu bliźniacy Sasha i Romi zawdzięczają życie, ponieważ matka chciała tę ciążę usunąć. Niewinne spotkanie kończy się prawdziwym rodzinnym „trzęsieniem ziemi”. (opis dystrybutora)

– Ostatni będą pierwszymi
Dramat, Belgia/Francja, 98 min.
reżyseria: Bouli Lanners
obsada: Albert Dupontel, Bouli Lanners

Cochise i Gilou – łowcy naród nagród poszukują skradzionego telefonu. Ich trasa przetnie że Estery’m i Willy’m. A jeśli byłby to koniec świata? To mogą być ostatnie mężczyźni, nie różnią się bardzo jeden od drugiego. (opis dystrybutora)

– Powidoki
Dramat, Polska, 98 min.
reżyseria: Andrzej Wajda
obsada: Bogusław Linda, Zofia Wichłacz, Bronisława Zamachowska

Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. (opis dystrybutora)

– Wielki Mur
Fantasy, Chiny/USA, ? min.
reżyseria: Yimou Zhang
obsada: Matt Damon, Tian Jing

Elitarna jednostka do spraw specjalnych próbuje uczynić z jednej z najbardziej ikonicznych budowli świata – Wielkiego Muru Chińskiego – ostatni bastion dla ludzkości. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 20 STYCZNIA


– Balerina
Animacja, Francja/Kanada, ? min.
reżyseria: Eric Summer
głosy: –

11-letnia Felicie od zawsze marzy o tym, by zostać baleriną w paryskiej operze. Razem z najlepszym przyjacielem, spryciarzem Victorem ucieka z sierocińca, by spróbować swych sił w paryskiej szkole baletu. Dzięki swej pasji, urokowi i talentowi trafia pod opiekuńcze skrzydła dawnej gwiazdy baletu Madame Odetty, która otworzy przed Felicie magiczny świat tańca i muzyki. Wielkie plany małej Felicie może pokrzyżować jej największa rywalka – podstępna Camille, której matka nie cofnie się przed niczym, by utorować córce drogę do kariery. Na szczęście Felicie zawsze może polegać na Victorze i Madame Odetcie, którzy nie pozwolą jej zwątpić w siebie i w swoje marzenia. (opis dystrybutora)

– Dlaczego on?
Komedia, USA, 120 min.
reżyseria: John Hamburg
obsada: James Franco, Bryan Cranston

Ned, nadopiekuńczy, lecz kochający ojciec, przyjeżdża wraz z żoną ze świąteczną wizytą do córki, która studiuje w college’u. Na miejscu musi stawić czoło swemu największemu koszmarowi – poznaje bowiem chłopaka córki, Lairda, sympatycznego, ale ekscentrycznego miliardera z Krzemowej Doliny. Konserwatywny Ned uważa, że Laird, który nie uznaje żadnych zasad, nie pasuje do jego córki i nie powinien się z nią wiązać. Wypowiada niedoszłemu zięciowi wojnę, a sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, bo w świecie wielkich pieniędzy Ned czuje się jak ryba wyjęta z wody. (opis dystrybutora)

– Fritz Bauer kontra państwo
Dramat, Niemcy, 105 min.
reżyseria: Lars Kraume
obsada: Burghart Klaußner, Ronald Zehrfeld

W 1957 roku prawnik żydowskiego pochodzenia, Fritz Bauer, odkrywa niezbite dowody świadczące o wine Adolfa Eichmanna, hitlerowskiego pułkownika, odpowiedzialnego za organizację masowych transportów Żydów do obozów zagłady, obecnie ukrywającego się w Buenos Aires. Jako były więzień jednego z takich obozów, pragnie postawić zbrodniarzy wojennych przed sądem i uparcie walczy o sprawiedliwość. Niestety, z powodu niejasnych powiązań niemieckiego wymiary sprawiedliwości z byłymi Nazistami, doprowadzenie jakiejkolwiek sprawy do końca, pozostaje wciąż niemożliwe. Dokonując zdrady stanu, Bauer kontaktuje się z izraelskim wywiadem, Mossadem i przekazuje dokumenty obciążające Eichmanna. Dzięki temu dochodzi do procesu, który opisała później Hannah Arendt w książce “Banalność zła”. (opis dystrybutora)

– Kod M
Familijny, Holandia, 98 min.
reżyseria: Dennis Bots
obsada: Nina Wyss, Senna Borsato, Joes Brauers

Uparta i ambitna Isabel rozpoczyna poszukiwania legendarnego miecza słynnego D’Artagnan. Jedyną wskazówką jest tajny kod, który doprowadzi do skarbu. Rozszyfrowanie go nie jest jednak proste. Dziewczynie pomaga jej kuzyn oraz przyjaciel. Razem postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Okazuje się jednak, że nie są jedynymi śmiałkami, którzy chcą zdobyć cenny miecz. Wyprawa dostarczy nie tylko przygód, ale również pozwoli się przekonać ile warci są prawdziwi przyjaciele. (opis dystrybutora)

– La La Land
MelodramatMusical, USA, 126 min.
reżyseria: Damien Chazelle
obsada: Ryan Gosling, Emma Stone, J.K. Simmons, John Legend

Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń? (opis dystrybutora)

Las, 4 rano
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Jan Jakub Kolski
obsada: Krzysztof Majchrzak, Olga Bołądź

FORST jest zamożnym, dobrze zorganizowanym człowiekiem. Kiedy go poznajemy, wydaje się królem życia. Któregoś dnia porzuca korporację w której jest wiceprezesem. Zniszczenia jakie po sobie zostawia, nie dają nadziei na powrót. Las, 4 rano kilka lat później. Na wpół zdziczały dziad leśny; zarośnięty, brudny, w łachmanach – zakłada wnyki na zwierzęta. Rozpoznajemy; to ten sam człowiek – Forst. Mężczyzna mieszka w lesie, w wybudowanej przez siebie ziemiance. Za towarzystwo ma trójnogiego psa. Żywi się mięsem upolowanej zwierzyny, żyje w zgodzie z przyrodą. Któregoś dnia przed drzwiami jego samotni staje 13-letnia dziewczynka JADZIA. Forst musi po raz kolejny zmieniać swoje życie… (opis dystrybutora)

– Manchester by the Sea
Dramat, USA, 135 min.
reżyseria: Kenneth Lonergan
obsada: Casey Affleck, Michelle Williams

Samotność i monotonię mieszkającego w Bostonie dozorcy przerywa nieoczekiwany powrót w rodzinne strony. Mężczyzna musi zająć się osieroconym nastoletnim bratankiem. Historia Chandlerów, przeciętnej rodziny z klasy robotniczej, od pokoleń mieszkającej w wiosce rybackiej w Massachusetts. (opis dystrybutora)

Monster Trucks
PrzygodowySci-Fi, USA, 104 min.
reżyseria: Chris Wedge
obsada: Lucas Till, Jane Levy

Jedynym marzeniem Trippa jest ucieczka od codzienności i trudnych warunków, w jakich przyszło mu dorastać. Zafascynowany motoryzacją chłopak z części złomowanych aut konstruuje swoją własną wersję popularnego Monster Trucka. W pobliskiej rafinerii dochodzi tymczasem do wypadku; z podziemnych głębin na powierzchnię ziemi wydostaje się niezwykłe stworzenie. Silne, szybkie i inteligentne. Dzięki niemu Tripp znajduje sposób wydostania się z miasta w towarzystwie niezwykłego nowego przyjaciela… (opis dystrybutora)

– Split
Thriller, USA, 116 min.
reżyseria: M. Night Shyamalan
obsada: James McAvoy, Betty Buckley

Człowiek z osobowością wieloraką może myśami wpłynąć na biochemię swego ciała. W ciele Kevina tkwią 23 osobowości. To one podpowiadają mu, co robić. Mężczyzna przetrzymuje w swym domu trzy nastolatki. Tymczasem do głosu zaczyna dochodzić dwudziesta czwarta osobowość. Bestia… (opis dystrybutora)

– Ślady stóp
Dokumentalny, Hiszpania, 89 min.
reżyseria: Juan Manuel Cotelo

Poszukuję 10 dzielnych podróżników chętnych przejść 1000 kilometrów w 40 dni. Dotarcie do celu nie jest zapewnione. Obiecuję cierpienie i na przemian przejmujące zimno i nieznośny upał. Najprawdopodobniej nabawisz się kontuzji, obolałych mięśni i pęcherzy na stopach. Zniechęcenie i pokusa zrezygnowania zapewnione codziennie. Snu – niewiele, czasem na zimnej ziemi. Nieuniknione przypadki zabłądzenia. Jednak… nagrodą może być odnalezienie siebie. (opis dystrybutora)

– W pionie
Dramat, Francja, 100 min.
reżyseria: Alain Guiraudie
obsada: Damien Bonnard, India Hair

Alain Guiraudie akcję swojego nowego filmu umieszcza w surowym krajobrazie wyludnionego, pasterskiego departamentu Lozère na południu Francji. Przekazywane z ust do ust, stare legendy o bestii z Gévaudan prowokują młodego filmowca do wyprawy w poszukiwaniu inspiracji do wciąż nienapisanego scenariusza. Zadłużony Leo, bez powodzenia próbujący dogonić niedotrzymane terminy, poddaje się płynącemu nurtowi zdarzeń. Spotyka samotnie wychowującą dwóch synów, energiczną pasterkę Marie. Owocem ich romansu będzie nie tylko kolejne dziecko, ale i seria przygód jakby wyjętych z sennego majaka. Dziewczyna w depresji po porodzie ucieka do miasteczka, a Leo musi stawić czoło wyzwaniu ojcostwa oraz kręcącym się wokół niego mężczyznom. (opis dystrybutora)

– Zombie express
Dramat, Korea Południowa, 118 min.
reżyseria: Sang-ho Yeon
obsada: Gong YooSoo-an Kim

Seok Woo jest przepracowanym menedżerem w dużej seulskiej korporacji. Odeszła od niego żona, a z córeczką ma chłodne relacje. W dniu urodzin dziewczynki Woo wybiera się z nią do mieszkającej w Pusan matki. Wsiadają do szybkiego pociągu KTX i ruszają w drogę. Tymczasem w kraju wybucha epidemia zombie. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 27 STYCZNIA


– Amerykańska sielanka
Dramat, USA, 108 min.
reżyseria: Ewan McGregor
obsada: Ewan McGregor, Jennifer Connelly, Dakota Fanning

Seymour ma wszystko, co Ameryka lat 60-tych definiowała jako szczęście: piękną żonę Dawn, dobrą pracę, wymarzony dom na wsi i ukochaną córkę, Merry. Dzień, w którym dowiaduje się, że jego jedyne dziecko jest zdolne do brutalnych ataków terroryzmu, będzie ostatnim dniem jego dotychczasowego życia. Czy amerykański sen o szczęściu, pokoju i dobrobycie był tylko marzeniem jednego pokolenia? (opis dystrybutora)

– Bękarty
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Lawrence Sher
obsada:  Owen Wilson, Ed Helms, Glen Close

Historia dwóch braci wychowanych przez ekscentryczną matkę w przeświadczeniu, że ich ojciec zmarł, kiedy byli dziećmi. Gdy dowiadują się, że to kłamstwo, wyruszają na poszukiwanie ojca, przy okazji dowiadując się o matce więcej, niż kiedykolwiek chcieli wiedzieć. (opis dystrybutora)

– Elle
Dramat/Thriller, Francja/Niemcy, 130 min.
reżyseria: Paul Verhoeven
obsada: Isabelle Huppert, Laurent Lafitte

Michèle wydaje się niezniszczalna. Jest twardą, bezkompromisową szefową znakomicie prosperującej firmy zajmującej się grami video. Z podobną bezwzględnością podchodzi do życia prywatnego i uczuciowego. Brutalny atak, którego staje się ofiarą we własnym domu, zmienia jej życie na zawsze. Kiedy odkrywa, kto jest sprawcą, oboje poddają się swoistej grze – perwersyjnej i przerażającej. A gra ta w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli… (opis dystrybutora)

– Kłamstwo
Biograficzny/Dramat, USA/Wielka Brytania, 110 min.
reżyseria: Mick Jackson
obsada: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall

Kłamstwo opowiada historię procesu amerykańskiej profesor historii i pisarki żydowskiego pochodzenia Deborah E. Lipstadt o zniesławienie brytyjskiego autora Davida Irvinga, któremu zarzucała szerzenie kłamstw o Zagładzie Żydów. Irving, który wcześniej opublikował wiele tekstów na temat II wojny światowej, wytoczył pisarce przed brytyjskim sądem proces o oszczerstwo, utrzymując, że jego wypowiedzi zostały przez nią mylnie zinterpretowane jako zaprzeczenie Holokaustu. W angielskim systemie prawnym, w przypadku zniesławienia obowiązek udowodnienia winy leży po stronie oskarżonego. Tym samym to właśnie Lipstadt i jej prawnicy, na czele z Richardem Ramptonem  musieli dowieść niewinności Amerykanki, wskazując, że głoszone przez nią tezy nie są oszczerstwem, jak utrzymywał Irving, a Holokaust naprawdę miał miejsce. (opis dystrybutora)

Resident Evil: Ostatni rozdział
Horror, Australia/Francja/Kanada/Niemcy, 107 min.
reżyseria: Paul W.S. Anderson
obsada: Milla Jovovich, Ali Larter

To ostateczna rozgrywka Alice z groźnym koncernem Umbrella. Wydarzenia przedstawione w filmie odnoszą się bezpośrednio do koszmaru, jaki uczyniono ludzkości w „Resident Evil: Retrybucja”. Alice musi wrócić do źródła tego koszmaru – laboratorium The Hive w Raccoon City, gdzie Umbrella zwiera szyki, i stawić czoła tym, co przetrwali w walce o… przetrwanie ludzkości. (opis dystrybutora)

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Maria Sadowska
obsada: Magdalena Boczarska, Piotr Adamczyk

Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim „Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL. (opis dystrybutora)

– Toni Erdmann
Dramat, Austria/Niemcy, 162 min.
reżyseria: Maren Ade
obsada: Peter Simonischek, Sandra Hüller

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna. (opis dystrybutora)

– Uczeń
Dramat, Rosja, 118 min.
reżyseria: Kirill Serebrennikov
obsada: Viktoriya Isakova, Petr Skvortsov

Religijny fanatyzm i seksualne obsesje to patent na niezły filmowy dynamit. Najnowszy film cenionego reżysera jest mocno prowokacyjny, ale nie antyreligijny. Licytacja na biblijne cytaty brzmi przekonująco, bo przy ich pomocy można udowodnić wszystko, zależnie od interpretacji. (opis dystrybutora)

(Uwaga, terminy premier mogą ulec zmianie)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci
nockina16
Noc Kina – 16 edycja
KONKURsmunkia
Nagroda im. Andrzeja Munka w PWSFTviT
2 komentarze
 • 11 kwietnia 2018 at 12:43

  Artykuł genialny. Czekam na więcej

 • Karol Najar
  22 maja 2017 at 11:32

  Czy można się dowiedzieć kiedy będzie na DVD film

  Kłamstwo
  Biograficzny/Dramat, USA/Wielka Brytania, 110 min.
  reżyseria: Mick Jackson
  obsada: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall

  ewentualnie kogo się pytać

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*