zyciepiPo nieco niemrawym zakończeniu roku w styczniu w kinach wiele ciekawych produkcji. Wśród nich zarówno kandydaci do Oscarów – Życie Pi, Django, Les Misérables – Nędznicy, jak i nieco mniej znane, jednak zapewne równie ciekawe – Cztery słońca, Pragnienie miłości, Holy MotorsCezar musi umrzeć, Sesje, Broken. Dla lubiących lżejszą rozrywkę: Pokusa, Jack Reacher: jednym strzałem, Wyszłam za mąż, zaraz wracam czy Podejrzani zakochani. Na najmłodszych czekają: Strażnicy marzeń, Prawie jak gladiator, Ralph Demolka oraz Zambezia.


PREMIERY – 4 STYCZNIA


Bejbi Blues
Dramat, Polska, 98 min.
reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
obsada: Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki, Klaudia Bułka

Natalia chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania. (opis dystrybutora)

– Jackpot
Akcja/komedia, Norwegia, 90 min.
reżyseria: Magnus Martens
obsada: Kyrre Hellum, Henrik Mestad, Marie Blokhus

Kiedy Oscar Svendsen odzyskuje świadomość, znajduje się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Otoczony przez policję leży w kałuży krwi pośród ośmiu trupów, a w ręku trzyma broń, która jednoznacznie wskazuje na jego udział w masakrze. Okazuje się, że jako jedyny ocalał z krwawej strzelaniny w porno shopie Różowe Niebo. Policyjny detektyw Solør jest przekonany o winie Oscara. Chcąc się ratować, Svendsen opowiada niewiarygodną historię, która zaczęła się od wielkiej wygranej czterech kolesiów w zakładach piłkarskich… (opis dystrybutora)

– Piła mechaniczna 3D
Horror/thriller, USA, 92 min.
reżyseria: John Luessenhop
obsada: Alexandra Daddario, Tania Raymonde, Scott Eastwood

Dawno temu, w małym miasteczku w Teksasie, pięcioro młodych ludzi stało się uczestnikami tragedii. Nie mogli się spodziewać, że tego feralnego dnia zobaczą tyle zła. Tylko jednej z tych osób dane było przetrwać, aby mogła opowiedzieć tę historię. Jej przetrwanie wywoła szereg wydarzeń, które tylko pozornie przyczyniły się do końca tego dramatu… Prawie nikt nie wiedział, że ktoś przeżył tę masakrę. Niemowlę, które było ukrywane z dala od zła. Dziecko, które dorastało nie mając świadomości o wydarzeniach tamtego dnia ani podejrzeń co do swojego prawdziwego pochodzenia. (opis dystrybutora)

Pokusa
Thriller, USA, 107 min.
reżyseria: Lee Daniels
obsada: Zac Efron, Nicole Kidman, John Cusack

Oparty na bestsellerowej powieści Pete’a Dextera thriller erotyczny, w którym nic nie jest takie, jakim się z początku wydaje. Fabuła obraca się wokół dwóch braci: Ward Jansen jest dziennikarzem prestiżowego The Miami Times, a Jack Jansen to eks-student dorastający w małej mieścinie na Florydzie. Ward przybywa do miasta, by zrobić reportaż o ekscentrycznej Charlotte Bless, samotnej kobiecie pisującej listy do więźniów w celach śmierci, która twierdzi, że jeden ze skazańców jest niewinny. Podróżujący wraz z partnerem z redakcji Ward potrzebuje przewodnika po środkowej Florydzie, zatrudnia więc Jacka jako swojego kierowcę. (opis dystrybutora)

– Pragnienie miłości
Dramat, Francja/Meksyk, 93 min.
reżyseria: Michel Franco
obsada: Tessa Ia, Gonzalo Vega Jr., Tamara Yazbek

Głośny film jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia w Meksyku. Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, ze dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, ze nowi „przyjaciele” od początku prowadza z nią okrutna grę. (opis dystrybutora)

Strażnicy marzeń
Animacja/przygodowy, USA, 97 min.
reżyseria: Peter Ramsey
głosy: Paweł Ciołkosz, Przemysław Stippa, Piotr Bąk

Przybyli z najodleglejszych zakątków Bieguna Północnego, znad dachów Szanghaju i z maleńkiego miasteczka w Nowej Anglii, Strażnicy podejmują walkę z nikczemnym złym duchem Mrokiem, którego knowania mające na celu podbicie świata i rozprzestrzenianie strachu, mogą zostać zniwelowane jedynie dzięki sile wiary… i magii Strażników. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 11 STYCZNIA


Holy Motors
Dramat, Francja, 110 min.
reżyseria: Leos Carax
obsada: Denis Lavant, Edith Scob, Eva Mendes

Najbardziej ekstrawagancki film ostatniego festiwalu w Cannes. Groteskowy, miejscami obsceniczny, pełen dynamiki. Balansuje na granicy dyscypliny i kompletnej nieprzewidywalności, pomiędzy horrorem a melodramatem, rodzinną psychodramą a komedią. Jego bohater, Monsieur Oscar od świtu do zmierzchu wciela się w nie swoje role: jest przemysłowcem, zabójcą, żebrakiem, potworem, członkiem rodziny. Stacza erotyczną walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, uprowadza Evę Mendes, romansuje na dachu wieżowca z Kylie Minogue i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy, dzielącej fikcję od rzeczywistości. (opis dystrybutora)

Jack Reacher: jednym strzałem
Dramat/kryminał, USA, 130 min.
reżyseria: Chris McQuarrie
obsada: Tom Cruise, Rosamund Pike, Werner Herzog

James Barrow zostaje oskarżony. On jednak nie chce adwokata, a tajemniczego Jacka Reachera, który może jednak znacnzie obciążyć zatrzymanego mordercę.

Klip
Dramat, Serbia, 102 min.
reżyseria: Maja Milos
obsada: Isidora Simijonovic, Vukasin Jasnic

Biedne przedmieścia południowego Belgradu to filmowe tło dla dorastającej, zbuntowanej i pięknej nastolatki. Ona sama jest gwiazdą klipu, który cały czas rejestruje własną komórką. Seks, imprezy, narkotyki to próba ucieczki w lepszy świat. Czy znajdzie w nim miłość, której jest skłonna oddać się bez reszty? (opis dystrybutora)

Prawie jak gladiator
Animacja, Włochy, ? min.
reżyseria: Iginio Straffi
głosy: Julianne Hough, Belen Rodriguez, Luca Argentero

Po wybuchu wulkanu w Pompejach, mały Tino zostaje uratowany przez generała Chirona, założyciela najbardziej znanej szkoły dla gladiatorów. Chłopak dorasta wśród walecznych młodzieńców, którzy marzą o wielkiej karierze. Tino nie ma podobnych ambicji. W ogóle nie przejmuje się lekką nadwagą i brakiem kondycji. Wszystko zmienia się jednak za sprawą pewnej dziewczyny. Aby zdobyć jej serce, Tino musi stanąć do walki z największymi wymiataczami gladiatorskiego fachu i wygrać prestiżowe zawody organizowane ws łynnym Koloseum… (opis dystrybutora)

Sęp
Thriller, Polska, 133 min.
reżyseria: Eugeniusz Korin
obsada: Michał Żebrowski, Anna Przybylska, Daniel Olbrychski

W centrum Europy nagle, bez śladu, zaczynają znikać ludzie. Śledztwo trafia w ręce Sępa (Michał Żebrowski) – policjanta, który wydaje się być pozbawiony uczuć. Twardy, nieprzekupny, bez zobowiązań i przysług do wyświadczenia innym. Do czasu, aż poznaje Nataszę (Anna Przybylska) – kobietę inną niż te, które spotykał do tej pory. Sęp rozpocznie niebezpieczną grę z przeciwnikiem wyprzedzającym go wciąż o krok. Odkryje świat, w którym ludzie prowadzą podwójne życie. Pierwszy raz, logiczne myślenie wpędzi go w pułapkę bez wyjścia. Nagle z łowcy zamieni się w zwierzynę. Balansując na granicy namiętności i rozumu, świata logiki i sprytnej manipulacji, będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: czy jest coś ważniejszego niż życie? (opis dystrybutora)
   
– Wyszłam za mąż, zaraz wracam
Akcja/przygodowy, Francja, 104 min.
reżyseria: Pascal Chaumeil
obsada: Diane Kruger, Dany Boon, Etienne Chicot

Isabelle pragnie za wszelką cenę złamać klątwę, która ciąży na jej rodzinie. Od pokoleń wszystkie pierwsze małżeństwa kończyły się fiaskiem. Postanawia więc poślubić mężczyznę, którego kocha, według ściśle przemyślanej strategii: znajdzie faceta, uwiedzie go, poślubi, po czym natychmiast się z nim rozwiedzie. Można powiedzieć, plan doskonały, gdyby nie postać Jean-Yves’a Berthier. Isabelle będzie musiała przemierzyć świat od Kilimandżaro po Moskwę. Czeka ją niezwykła podróż poślubna: na dobre, ale… przede wszystkim na złe. (opis dystrybutora)

Życie Pi
Dramat/przygodowy, USA, 127 min.
reżyseria: Ang Lee
obsada: Suraj Sharma, Irrfan Khan, Tabu

Niezwykła historia mężczyzny, który wychodzi cało z katastrofy na morzu i przeżywa niesamowitą przygodę. Jako rozbitek nawiązuje głęboką przyjaźń z innym ocalonym – tygrysem bengalskim… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 18 STYCZNIA


Cezar musi umrzeć
Dramat, Włochy, 76 min.
reżyseria: Vittorio Taviani, Paolo Taviani
obsada: Cosimo Rega, Salvatore Striano

Grupa więźniów odsiadujących w rzymskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze wyroki za najcięższe przestępstwa bierze udział w przygotowaniach do wystawienia „Juliusza Cezara”. Ich aktorskie umiejętności sprawdza Fabio Cavalli, słynny włoski reżyser teatralny. Próby odbywają się we wszystkich możliwych miejscach: w wąskich, klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Dzięki sztuce Szekspira do skazanych mafiosów, morderców i rabusiów, których twarzy nie skaziła dotąd refleksja o wartości życia i śmierci, powoli zaczyna docierać prawda o ich czynach… Tematy zawarte w „Juliuszu Cezarze” – przyjaźń, lojalność, spisek, zdrada, pragnienie władzy, zabójstwo – pomagają skazanym bandziorom odkryć w sobie pokłady skrywanych dotąd emocji i obudzić świadomość tego, co zrobili. Jeden z nich wyznaje, że odkąd poznał dramat Szekspira, „cela stała się dla niego prawdziwym więzieniem”.  (opis dystrybutora)

Django
Western, USA, ? min.
reżyseria: Quentin Tarantino
obsada: Joseph Gordon-Levitt, Leonardo DiCaprio, Jamie Foxx

Południe Stanów Zjednoczonych, dwa lata przed wojną secesyjną. W tym miejscu i czasie krzyżują się drogi dwóch głównych bohaterów filmu: niewolnika Django oraz tropiącego łotrów poszukiwacza fortuny o niemieckich korzeniach Dr Kinga Schultza. Schultz jest na tropie nikczemnych szubrawców braci Brittle i tylko Django jest w stanie pomóc mu zgarnąć nagrodę za ich pojmanie. Żeby osiągnąć zamierzony cel Schultzowi potrzeby jest Django, tego z kolei kusi możliwość zdobycia obiecanej wolności, jeśli plan się powiedzie. (opis dystyrbutora)
   
Ralph Demolka
Animacja, USA, 101 min.
reżyseria: Rich Moore
głosy: Olaf Lubaszenko, Jolanta Fraszyńska, Waldemar Barwiński

Bohaterem filmu jest osiłkowaty Ralph, który na co dzień jest czarnym charakterem w grze komputerowej. Jednak w głębi duszy Ralph to miły i ciepły facet, mający po prostu dość swojej roboty, która nie zjednuje mu przyjaciół. Pewnego dnia postanawia udowodnić, że on też nadaje się na prawdziwego superbohatera. Zdeterminowany wyrusza w misję, aby zdobyć Medal Bohatera. Na swojej drodze spotka bardzo energiczną dziewczynkę – Wandelopę, która, podobnie jak on, jest odrzucona przez społeczność swojej gry. Gdy okoliczności zmuszą ich do współpracy, oboje odkryją, że istnieje coś znacznie cenniejszego niż wszystkie nagrody świata: prawdziwa przyjaźń. (opis dystrybutora)
   
Sesje
Dramat, USA, 94 min.
reżyseria: Ben Lewin
obsada: John Hawkes, Helen Hunt, William H. Macy

Sesje to film oparty na optymistycznej autobiografii kalifornijskiego dziennikarza i poety Marka O’Briena. Opowiada o sparaliżowanym 38-latku, który postanawia stracić cnotę. W spełnieniu tego marzenia pomagają mu terapeutka i ksiądz. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 25 STYCZNIA


5 rozbitych kamer
Dokumentalny, Palestyna/Francja/Izrael/Holandia, 90 min.
reżyseria: Emad Burnat, Guy Davidi

Emad mieszka w Bil’in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Emada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile… (opis dystrybutora)

Broken
Dramat, Wielka Brytania, 90 min.
reżyseria: Rufus Norris
obsada: Cillian Murphy, Tim Roth, Eloise Laurence

Skunk ma 11 lat, jest na diecie i jest wyluzowana. Wakacje właśnie się zaczęły i jej dni wypełnia beztroska. Niestety, pewnego dnia pan Oswald, brzydki sąsiad mieszkający naprzeciwko, bije Ricka, słodkiego, ale emocjonalnie niestabilnego chłopaka z sąsiedztwa. Dziecięca niewinność Skunks nagle znika, a ona nie jest w stanie nic z tym zrobić. Jej dom, sąsiedztwo i szkoła stają się środowiskiem pełnym niepewności i skomplikowanym, a jej przyszłość wypełnia nieprzewidywalność. (opis dystrybutora)

Kolekcjoner
Akcja/thriller, USA, 82 min.
reżyseria: Marcus Dunstan
obsada: Daniel Sharman, Erin Way, Josh StewartGdy za namową przyjaciół piękna Elena przybywa na imprezę w klubie, o którego istnieniu wiedzą tylko wtajemniczeni, nie podejrzewa nawet, że beztroska zabawę zamieni się wkrótce w krwawą łaźnię, zaplanowaną przez psychopatę zwanego Kolekcjonerem. Uprowadzona przez mordercę, Elena trafi do hotelu, który przekształcono w labirynt wymyślnych tortur. (opis dystrybutora)

Les Misérables – Nędznicy
Dramat/musical, Wielka Brytania, 157 min.
reżyseria: Tom Hooper
obsada: Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway

Nędznicy, których akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Francji, opowiadają poruszającą historię niespełnionych marzeń i nieodwzajemnionej miłości, pasji, poświęcenia i odkupienia – ponadczasowego świadectwa wytrzymałości ludzkiego ducha. Jackman wciela się w postać byłego więźnia Jeana Valjeana, który łamie zasady zwolnienia warunkowego i od dziesięcioleci ścigany jest przez bezlitosnego policjanta Javerta (Crowe). Kiedy Valjean zgadza się zaopiekować Cosette, córką robotnicy Fantine (Hathaway), ich życie zmienia się na zawsze. (opis dystrybutora)
   
Niemożliwe
Katastroficzny, Hiszpania/USA, 114 min.
reżyseria: Juan Antonio Bayona
obsada: Naomi Watts, Ewan McGregor, Geraldine Chaplin

Tajlandia, 2004 rok. Maria i Henry wraz z trójką synów postanawiają spędzić święta Bożego Narodzenia w samym sercu tropikalnego raju. Przepiękny hotel położony w malowniczym otoczeniu palm, złocistej plaży i błękitnego oceanu wydaje się być gwarancją wymarzonego odpoczynku. Raj jednak zamieni się w prawdziwe piekło. Pewnego dnia, nad ranem, od strony morza dochodzi przerażający huk. Maria, Henry i wszyscy mieszkańcy hotelu zamierają w bezruchu. W chwilę później cała plaża, budynki i znajdujący się na niej ludzie zostają zmieceni przez monstrualną falę tsunami. Woda zabiera wszystkich i wszystko. Wszystko… z wyjątkiem nadziei. (opis dystrybutora)

– Podejrzani zakochani
Komedia kryminalna, Polska, ? min.
reżyseria: Sławomir Kryński
obsada: Bartek Kasprzykowski, Sonia Bohosiewicz, Rafał Królikowski

Nieśmiały Albert szuka miłości w internecie. Surfując w sieci, natrafia na równie spragnioną bliskości Barbarę. Oboje przyjmują podobną strategię – ona podaje się za tajemniczą Simonę, on za przystojnego francuskiego amanta. Gdy wreszcie umawiają się na spotkanie w realu, kontynuują maskaradę, wysyłając na randkę atrakcyjnych zastępców. W efekcie wszyscy trafiają do hotelu, gdzie grasuje groteskowa szajka przestępców, polująca  na bezcenną kolekcję diamentów. W intrydze pełnej omyłek nikt nie wie, kto jest podejrzany, a kto zakochany. Tu nawet zakochanymi zostaje się z przypadku! Wraz z inteligentem i romantyczką w ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń miłosno-kryminalnych zostaną wplątani femme fatale, rabuś, oszust i kierownik-służbista. (opis dystrybutora)

– Siła kobiet
Dokumentalny, Francja, 85 min.
reżyseria: JR

Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR – fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach – na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa. (opis dystrybutora)
   

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dejna
Premiery kinowe – marzec 2013
zanimowani4
Zanimowani #4 w 6. dzielnicy
11. edycja Kultury Dostępnej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*