Premiery kinowe – styczeń 2010

Premiery 1 stycznia
– Artur i zemsta Maltazara
animowany/familijny, Francja, 95 min
reżyseria: Luc Besson
obsada: Freddie Highmore, Ron Crawford, Penny Balfour
„Artur i Zemsta Maltazara” to ciąg dalszy przygód Artura, Selenii, Betamesza i innych. Ta niezwykła animacja została zrealizowana z wielkim rozmachem i równie dużym budżetem. Ekipa Bessona pracująca przy filmie dołożyła wszelkich starań by historia Artura, który wyrusza na kolejną wyprawę do krainy swoich małych przyjaciół ponownie zaskoczyła widzów magią, bogactwem postaci i kolorem. Przedpremierowy weekend w Cinema City to wyjątkowa okazja na rodzinną podróż do niezwykłej krainy Minimków. (mat. prasowe)
– Raj dla par
komedia, USA, 113 min
reżyseria: Peter Billingsley
obsada: Vince Vaughn, Malin Akerman, Jason Bateman
horror/komedia, USA, 99 min
reżyseria: Sam Raimi
obsada: Alison Lohman, Justin Long, Lorna Raver
Twórca superprodukcji Spider-Man oraz kultowej trylogii Martwe zło, Sam Raimi powraca z prawdziwym horrorem! Zło zostanie wskrzeszone w tej pełnej akcji i widowiskowych efektów specjalnych opowieści o młodej dziewczynie, która została opętana przez nadprzyrodzone siły. Raimi, podobnie jak w swych najlepszych filmach, przeraża… i bawi jednocześnie, gwarantując niezapomnianą rozrywkę. (mat. prasowe)
Premiery 8 stycznia
– Ciacho
komedia, Polska, 115 min
reżyseria: Patryk Vega
obsada: Marcin Bosak, Tomasz Karolak, Paweł Małaszyński, Marta Żmuda Trzebiatowska
„Ciacho”, to pełna rozmachu i fantazji, trzymająca w napięciu i bogata w dowcipne dialogi opowieść o tym, że każdy może stać się bohaterem i znaleźć swoją drugą połówkę. (mat. prasowe)
fantastycznonaukowy/horror, Australia/USA, 106 min
reżyseria: Michael Spierig, Peter Spierig
obsada: Ethan Hawke, Willem Dafoe
Rok 2016. Od 10 lat tajemnicza choroba zmienia ludzi w wampiry. Nowa rasa przejęła dominację na Ziemi. Ci, którzy ocaleli są hodowani jak zwierzęta, które mają dostarczać niezbędnego pokarmu. Życie nowych istot uzależnione jest od dostępu do krwi zdrowych ludzi, których na świecie pozostaje coraz mniej. Kiedy gatunek ludzki jest bliski wymarcia, wśród wampirów pojawiają się obrońcy ostatnich ludzi. (opis dystrybutora)
fantasy, Francja/Kanada/Wielka Brytania, 122 min
reżyseria: Terry Gilliam
obsada: Heath Ledger, Johnny Depp, Jude Law, Colin Farrell
Doktor Parnassus ze swoim objazdowym teatrem „Imaginarium” przemierza świat. Każde przedstawienie pozwala publiczności na niezwykłą podróż do świata wyobraźni: ich marzeń i lęków. Jednak Parnassus ma pewien mroczny sekret. Przez lata skrywane wydarzenie z młodości zmusza go, by wziąć udział w pojedynku, którego stawką będzie życie jego córki. Pojedynku z diabłem… (mat. prasowe)
– Wszyscy mają się dobrze
komedia, USA/Włochy, 100 min
reżyseria: Kirk Jones
obsada: Robert De Niro, Drew Barrymore, Kate Beckinsale
Frank Goode, po śmierci żony, próbuje odzyskać kontakt z dorosłymi już dziećmi. Postanawia wyruszyć w podróż i niespodziewanie odwiedzić całą czwórkę: Davida, który jest „uznanym artystą” w Nowym Jorku, starszą córkę Amy, która „wysoko zaszła w reklamie”, Roberta, „dyrygenta w Chicago” i Rosie – „główną tancerkę w rewii w Las Vegas”. Jak wiele wspólnego z rzeczywistością ma to, co Frank wiedział do tej pory o życiu swych dzieci…? (opis dystrybutora)
Premiery 15 stycznia
– Będzie głośno!
dokumentalny, USA, 97 min
reżyseria: Davis Guggenheim
obsada: Jimmy Page, The Edge, Jack White
„Będzie głośno” przedstawia osobiste, opowiedziane własnymi słowami historie trzech pokoleń wirtuozów gitary elektrycznej, którymi są The Edge (U2), Jimmy Page (Led Zeppelin) i Jack White (The White Stripes). Ukazuje, jak każdy z nich wypracował swoje wyjątkowe brzmienie i styl gry na ulubionych instrumentach, gitarach-odkryciach i gitarach-wynalazkach.(mat. prasowe)
– Głód
dramat, Irlandia/Wielka Brytania, 96 min
reżyseria: Steve McQueen
obsada: Michael Fassbender, Stuart Graham, Liam Cunningham
W Irlandii Północnej 5 maja 1981 roku umiera Bobby Sands, pierwszy więzień, który głodówką walczy z nieludzkim systemem więziennictwa i brytyjską okupacją. Trudny i nadal bolesny temat jest dla autora „Głodu” pretekstem do stworzenia wstrząsającej i, mimo wszystko oderwanej od politycznego kontekstu, opowieści o istocie człowieczeństwa. W wielu wymiarach.(mat. prasowe)
– Gorzkie mleko
dramat, Hiszpania/Peru, 100 min
reżyseria: Claudia Llosa
obsada: Magaly Solier, Susi Sanchez, Efrain Solís
Bohaterką filmu jest Fausta, młoda Indianka (w tej roli znana z Madeinusy Magaly Solier), która przyjeżdża z prowincji do Limy. Llosa pokazuje jej drogę od głębokiej traumy do wyzwolenia z dziedzicznych pęt, narzuconych przez zabobonne wierzenia. By tego dokonać, bohaterka musi zdobyć się na odwagę bycia wolną. Jej drogą do wyzwolenia staje się muzyka. (opis dystrybutora)
triller, Wielka Brytania, 103 min
reżyseria: Daniel Barber
obsada: Michael Caine, Emily Mortimer, Iain Glen
animowany, USA, 98 min
reżyseria: Ron Clements, John Musker
głosy: Karolina Trębacz, Marcin Mroziński, Wojciech Paszkowski
Gdy księżniczka pocałuje żabę, zamieni się ona w wymarzonego księcia. Tak przynajmniej być powinno – wszyscy znamy tę historię. Ale co się stanie, gdy dziewczyna pocałuje żabę, a rezultat tego czynu będzie… hm… trochę inny? Miejmy nadzieję, że miłość mimo wszystko znajdzie dla siebie drogę, choćby to było naprawdę trudne! Akcja filmu toczy się w latach dwudziestych, w tętniącym rytmami jazzu Nowym Orleanie. A głównymi bohaterami są: pragmatyczna dziewczyna, której nie w głowie amory – Tiana oraz lekkoduch Naveen, wielbiciel jazzu, książę z dalekiej Maldonii. Tajemniczy doktor Facilier wciągnie tę dwójkę w ciąg niezwykłych, magicznych wydarzeń… (opis dystrybutora)
akcja/przygodowy, Wielka Brytania, 128 min
reżyseria: Guy Ritchie
obsada: Robert Downey Jr., Rachel McAdams, Jude Law
Kolejna adaptacja powieści Artura Conana Doyle’a. Tym razem w reżyserii Guy’a Ritchie’go z gwiazdorską obsadą. Szykuje się niezwykła dawka atrakcji.
– Wszystko co kocham
obyczajowy, Polska, 100 min
reżyseria: Jacek Borcuch
obsada: Olga Frycz, Mateusz Kościukiewicz, Anna Radwan
Premiery 22 stycznia
– Alvin i Wiewiórki 2
komedia/familijny, USA, ? min
reżyseria: Betty Thomas
obsada: Zachary Levi, Jason Lee, David Cross
musical, USA, ? min
reżyseria: Rob Marshall
obsada: Nicole Kidman, Kate Hudson, Penelope Cruz, Daniel Day Lewis, Sophia Loren
„Dziewięć” to ekranizacja uhonorowanego nagrodą Tony broadwayowskiego musicalu, do którego scenariusz napisał Anthony Minghella. Guido, światowej sławy egocentryczny reżyser filmowy, próbuje uporządkować swoje życie prywatne i odzyskać utraconą wenę twórczą. W zmaganiach z problemami pomaga mu – i przeszkadza – grono kobiet jego życia: zdradzana żona Luisa (Marion Cotillard), kochanka Carla (Penelope Cruz), muza Claudia (Nicole Kidman), przyjaciółka Lily (Judi Dench), dziennikarka modowa Stephanie (Kate Hudson) oraz duch jego matki (w tej roli jak zawsze boska Sophia Loren). (opis dystrybutora)
dramat, Japonia, 130 min
reżyseria: Yojiro Takita
obsada: Masahiro Motoki, Motoki Masahiro, Tsutomu Yamazaki
Zdolny wiolonczelista Daigo Kobayashi traci pracę, gdy rozwiązuje się jego orkiestra. Postanawia wraz z żoną powrócić do rodzinnego miasteczka i tam poszukać dla siebie nowej pracy i nowego życia. (opis dystrybutora)
– Rewizyta
dramat, Polska, 96 min
reżyseria: Krzysztof Zanussi
obsada: Jan Nowicki, Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Zbigniew Zapasiewicz, Tadeusz Bradecki, Małgorzata Zajączkowska
„Rewizyta” jest filmem o dalszych losach bohaterów filmów Krzysztofa Zanussiego z lat siedemdziesiątych: „Życia rodzinnego” (1971), „Barw ochronnych” (1976) i „Constansu” (1980). Co się z nimi stało? Gdzie są? Jak przeżyli kilkadziesiąt lat, które dzielą nas od tamtych czasów? Film ma formę wywiadu przeprowadzanego współcześnie przez niedoszłego samobójcę, bohatera „Serca na dłoni”, który docieka na zalecenie terapeuty czy życie ludzkie może by udane. Sceny wywiadu zderzone są z fragmentami filmów. Ci sami aktorzy po latach pojawiają się przed kamerą i odpowiadają na pytania zadawane im w kadrze czy zza kadru. (mat. prasowe)
komedia, USA, 88 min
reżyseria: Walt Becker
obsada: John Travolta, Robin Williams, Kelly Preston, Matt Damon
Dwóch biznesmenów w średnim wieku – rozwodnik Dan i mocno rozrywkowy kawaler Charlie, finalizuje jeden z najlepszych kontraktów w swojej karierze. Niespodziewanie muszą zaopiekować się sześcioletnimi bliźniakami. Próba pogodzenia obu tych spraw powoduje lawinę niezwykle zabawnych komplikacji, a także stopniowo uzmysławia obu panom, co, tak naprawdę, jest w życiu najważniejsze. (opis dystrybutora)
Premiery 29 stycznia
akcja/western/fantastycznonaukowy, USA, ? min
reżyseria: Albert Hughes, Allen Hughes
obsada: Denzel Washington, Mila Kunis
dramat/thriller, Austria/Francja/Niemcy, 116 min
reżyseria: Jim Jarmusch
obsada: Isaach De Bankole, Tilda Swinton, Bill Murray
The Limits of Control opowiada o tajemniczym samotniku (granym przez Isaacha De Bankolé), cudzoziemcu, który dokłada wszelkich starań, żeby jego działania pozostawały poza prawem. Kończy realizację pewnego zadania, ale nie ufa nikomu i początkowo nie znamy też celu, jaki mu przyświeca. Jego podróż, z jednej strony celowa, a z drugiej paradoksalnie odrealniona, zabiera go nie tylko w najdalsze zakątki Hiszpanii, ale też jego własnego umysłu. (mat. prasowe)
– Lourdes
dramat, Austria/Francja/Niemcy, 96 min
reżyseria: Jessica Hausner
obsada: Gilette Barbier, Gerhard Liebmann, Lea Seydoux
Film ten opowiada historię pielgrzymki do Lourdes. Wśród pielgrzymów znaleźli się zarówno ludzie cierpiący na różne schorzenia, jak i zdrowi. Wyruszają w tę podróż w nadziei, że znajdą lekarstwo na swe dolegliwości lub spokój ducha. Główna bohaterka, Christine, cierpi na nieuleczalną chorobę, która przykuła ją do wózka inwalidzkiego. Towarzyszymy jej podczas tej wędrówki, odkrywając za jej pośrednictwem Lourdes i doświadczając jej głodu towarzystwa innych ludzi. Choroba skazała ją na życie w izolacji, z której teraz próbuje uciec. (mat. prasowe)
animowany/familijny, Hiszpania/Wielka Brytania, 90 min
reżyseria: Jorge Blanco
głosy: Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Magdalena Różczka
– Moja krew
obyczajowy, Polska, 91 min
reżyseria: Marcin Wrona
obsada: Eryk Lubos, Luu De Ly
(rozkład i tytuły premier mogą ulegać zmianie, stronę aktualizujemy na bieżąco)
Pozycję obowiązkową stanowi dla mnie niewątpliwie „Będzie głośno” – już od dłuższego czasu ostrzę zęby na tą produkcję i mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie. Coś więcej? Hmm… Może „Głód”? Albo dla przeciwwagi „Ciacho”? Pożyjemy, zobaczymy.
Ja tam Ciacha się boję, ale ciekaw jestem m. in. Parnassusa, którego nie widziałem, Dziewięć, Proroka, Loudres i… Daybreakers. Świt (serio, nie mogę się doczekać :))