Pierwszy człowiek Damiena Chazella z Ryanem Goslingiem, fantastyczny Venom z Tomem Hardy’m, thriller Źle się dzieje w El Royale, kryminał Dziewczyna w sieci pająka, biograficzny Młodość Astrid i nowa wersja horroru Halloween.

W październiku w kinach pojawi się wiele filmów rodzimej produkcji – Nina, Serce nie sługa, Wieś pływających krów, 7 uczuć, 53 wojny, Jak pies z kotem.

Dla młodszych odbiorców – Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem, Kopciuszek. Historia prawdziwa, Hotel Transylwania 3, Kapitan Morten i Królowa Pająków, Książka Lili i Mała czarownica.


PREMIERY – 5 PAŹDZIERNIKA


– Dotknij nieba
Dramat, USA, 110 min.
reżyseria: Andrew Erwin
obsada: J. Michael Finley, Dennis Quaid, Madeline Carroll, Trace Adkins, Priscilla Shirer, Cloris Leachman

Prawdziwa historia powstania największego religijnego hitu w dziejach amerykańskiej muzyki. Skomponowany przez Barta Millarda i zespoł MercyMe utwór „I Can Only Imagine” z miejsca podbił listy przebojów i serca słuchaczy, zdobywając w USA status podwójnej Platynowej Płyty i stając się najchętniej graną przez radia chrześcijańską piosenką w historii. (opis dystrybutora)

Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem
Dramat/Przygodowy, Belgia/Chorwacja/Holandia, 90 min.
reżyseria: Nicole van Kilsdonk
obsada: Celeste Holsheimer, Matsen Montsma

Dziesięcioletnia Toda mieszka nad piekarnią z tatą i babcią. Jest radosną i rezolutną dziewczynką, która uwielbia pomagać tacie piec chleb i wymyślać nazwy nowych pysznych ciastek. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia: jej ojciec zostaje niespodziewanie wezwany, by bronić swój kraj. Toda musi podjąć trudną, pełną przygód podróż do sąsiedniego państwa, gdzie mieszka jej mama. Po drodze spotyka dziwnych ludzi i doświadcza absurdalnych sytuacji, znajduje także nowego przyjaciela. Film pokazuje okrucieństwo konfliktów zbrojnych oczyma niewinnego dziecka. To uniwersalna, pełna ciepła i humoru opowieść o dorastaniu, ucieczce przed wojną i poszukiwaniu bezpieczeństwa. (opis dystrybutora)

Hard Paint
Dramat, Brazylia, 118 min.
reżyseria: Filipe Matzembacher
obsada: Shico Menegat, Bruno Fernandes

Młody chłopak pod nickiem NeonBoy rozbiera się za pieniądze przed kamerką internetową. Jego znakiem rozpoznawczym jest świecąca farba, którą oblewa swoje ciało. Pewnego dnia odkrywa, że ktoś naśladuje jego występy. (opis dystrybutora)

Kopciuszek. Historia prawdziwa
Animacja, USA, ? min.
reżyseria: Lynne Southerland
głosy: –

Po przybyciu na królewski bal, Kopciuszek i jej przyjaciele odkrywają sekret, który może wstrząsnąć światem baśni. Okazuje się, że prawdziwy książę został zamieniony w mysz, a jego miejsce na dworze zajął oszust, kontrolowany przez podstępną wiedźmę. Aby uratować księcia i pokonać siły zła, Kopciuszek uda się w niezwykłą, zaczarowaną podróż. Wspierana przez wiernych towarzyszy, trzy myszki i rezolutną czarodziejkę, dzielna bohaterka zrobi wszystko, by przywrócić ład w królestwie. (opis dystrybutora)

Młodość Astrid
Biograficzny/Dramat, Dania/Szwecja, 123 min.
reżyseria: Pernille Fischer Christensen
obsada: Alba August, Maria Bonnevie, Trine Dyrholm

Astrid i jej rodzeństwo mają szczęście, że dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienna rutyna kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności. Rodzice Astrid pozwalają córce uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych, i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji. (opis dystrybutora)

Nina
Dramat, Polska, 130 min.
reżyseria: Olga Chajdas
obsada: Julia Kijowska, Eliza Rycembel

Nina, trzydziestostoparoletnia nauczycielka, która nie może mieć dzieci, szuka surogatki. Wydaje się, że razem z mężem Wojtkiem, znaleźli idealną kandydatkę. Magda, pozornie szczęśliwa dwudziestopięciolatka, bawi się życiem, nie ma zobowiązań. Nina zakochuje się w kobiecie, która mogłaby urodzić jej dziecko. (opis dystrybutora)

Serce nie sługa
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Filip Zylber
obsada: Roma Gąsiorowska, Paweł Domagała

Daria i Filip – główni bohaterowie filmu – znają się od lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Filip to klasyczny Piotruś Pan i łamacz damskich serc. Po kolejnej upojnej nocy, gdy obudzi się obok nowo poznanej dziewczyny, poczuje, że chce zmienić swoje życie i nadać mu sens. Przypomni przyjaciółce propozycję, którą złożył jej kilka lat wcześniej, że jeśli do trzydziestki nie będąw poważnych związkach, to pobiorą się i razem wychowają dziecko. (opis dystrybutora)

Wieś pływających krów
Dokumentalny, Polska, 78 min.
reżyseria: Katarzyna Trzaska

Troje młodych berlińczyków ze wspólnoty Spirit Center, dbającej o duchowy rozwój swoich członków za pomocą jogi, medytacji, szamańskich rytuałów czy lekcji przetrwania w lesie, postanawia udać się na polską wieś. (opis dystrybutora)

Venom
Akcja/Sci-Fi, USA, ? min.
reżyseria: Ruben Fleischer
obsada: Tom Hardy, Michelle Williams

Venom – jeden z głównych przeciwników Spider-Mana. Jedna z najsłynniejszych, najbardziej tajemniczych postaci z Uniwersum Marvela. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 12 PAŹDZIERNIKA


– 7 uczuć
Dramat/Komedia, Polska, 116 min.
reżyseria: Marek Koterski
obsada: Michał Koterski, Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Katarzyna Figura, Małgorzata Bogdańska, Gabriela Muskała, Tomasz Karolak, Robert Więckiewicz, Adam Woronowicz, Andrzej Chyra, Cezary Pazura

Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji. (opis dystrybutora)

Hotel Transylwania 3
Animacja/Familijny/Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Genndy Tartakovsky
głosy: –

Tym razem Paka Draka wybierze się na ekskluzywne wakacje. Będą podróżować luksusowym potwornym statkiem. W końcu od codziennej pracy w Hotelu Transylwania trzeba kiedyś odpocząć. Czas na spokojne żeglowanie i korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw statku – od upiornych zawodów w siatkówkę przez egzotyczne wycieczki aż po relaksujące opalanie pod światłem księżyca. Ale wakacje ze snów szybko stają się wakacjami z koszmarów, kiedy Mavis spostrzega, że Drac zakochał się w tajemniczej pani kapitan statku. Ericka ukrywa niebezpieczny sekret, który zagraża gatunkowi potworów. (opis dystrybutora)

Kapitan Morten i Królowa Pająków
Animacja, Belgia/Irlandia/Wielka Brytania/Estonia, 79 min.
reżyseria: Kaspar Jancis
głosy: –

10-letni Morten Viks pragnie być taki sam jak jego tata. Buduje model statku i marzy o dalekiej, morskiej wyprawie. Niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Jednak żeglowanie to nie taka prosta sprawa… (opis dystrybutora)

Siedem lat jednej nocy
Akcja, Korea Południowa, 123 min.
reżyseria: Chang-min Choo
obsada: Seung-yong Ryoo, Dong-gun Jang

Hyun-Soo obejmuje posadę managera ochrony w pobliżu tamy, znajdującej się w odległej wiosce Seryung. Pewnej mglistej nocy, opuszczając suto zakrapianą imprezę, udaje się do tej tajemniczej miejscowości, by obejrzeć swój nowo nabyty dom. Kiedy mim o fatalnej pogody usiłuje odnaleźć właściwą trasę, okrutny pech sprawia, że na drogę niespodziewanie wybiega nieznajoma dziewczynka, która w wyniku dramatycznej kraksy ginie na miejscu. Spanikowany Hyun-Soo pozbywa się ciała dziecka, wrzucając je do pobliskiego jeziora. Siedem lat później syn Hyun-Soo, Seo-Won, w dalszym ciągu zmaga się z falą nienawiści ze strony mieszkańców wioski, którzy nie zapomnieli o tragicznych wydarzeniach wywołanych niegdyś na skutek niefortunnych poczynań ojca. (opis dystrybutora)

Źle się dzieje w El Royale
Thriller, USA, ? min.
reżyseria: Drew Goddard
obsada: Jeff Bridges, Chris Hemsworth, John Hamm, Dakota Johnson

Siedmioro obcych sobie ludzi, z których każdy skrywa mroczną tajemnicę, spotyka się w El Royale, nie cieszącym się dobrą sławą, na wpół zrujnowanym hotelu nad jeziorem Tahoe, na granicy stanów Nevada i Kalifornia. W ciągu jednej brzemiennej w skutki nocy każdy z nich stanie w obliczu szansy na odkupienie… zanim nie rozpęta się prawdziwe piekło. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 19 PAŹDZIERNIKA


– 53 wojny
Dramat, Polska, 82 min.
reżyseria: Ewa Bukowska
obsada: Magdalena Popławska, Michał Żurawski

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze… (opis dystrybutora)

– Climax
Dramat, Francja, 90 min.
reżyseria: Gaspar Noé
obsada: Sofia Boutella, Romain Guillermic

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu. Taneczna próba w rytm przebojów Daft Punk, Apex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś doprawił narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalny, psychodeliczny trip. (opis dystrybutora)

Donbas
Dramat, Francja/Holandia/Niemcy/Ukraina/Rumunia, 110 min.
reżyseria: Siergiej Łoźnica
obsada: Valeriu Andriuţă, Evgeny Chistyakov

Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat – często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. (opis dystrybutora)

Jak pies z kotem
Dramat/Komedia, Polska, 102 min.
reżyseria: Janusz Kondratiuk
obsada: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz

Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem. (opis dystrybutora)

Książka Lili
Animacja/Fantasy/Przygodowy, Kolumbia/Urugwaj, 76 min.
rezyseria: Marcela Rincón
głosy: –

Lila, bohaterka książki dla dzieci, nagle wypada ze swojego papierowego świata i zostaje uwięziona w miejscu, do którego nie należy. Tak zaczyna się wspaniała przygoda, podczas której Lila odkrywa, że jedyną osobą, która może ją uratować jest Ramon, właściciel książki, z której wypadła dziewczynka. Niestety, Ramon nie czytał jej od wielu lat. Co gorsza, nie jest już małym chłopcem i dawno przestał wierzyć w fantazje. Lila i jej przyjaciółka Manuela wyruszają w niebezpieczną podróż po Pustyni Utraconych Wspomnień, by dowiedzieć się co wydarzyło się w życiu Ramona. Czym zakończy się ich przygoda? (opis dystrybutora)

Pierwszy człowiek
Biograficzny/Dramat, USA, 161 min.
reżyseria: Damien Chazelle
obsada: Ryan Gosling, Claire Foy

Twórcy skupili się na żmudnych przygotowaniach Neila Armstronga do historycznej misji Apollo 11. „Pierwszy człowiek”, obraz, który powstał na motywach książki Jamesa R. Hansena, skupia się na misji widzianej oczyma Neila Armstronga. Poznajemy smak triumfu, ale i cenę, jaką za misję zapłacił Armstrong, jego rodzina, przyjaciele i bliscy oraz naród. (opis dystrybutora)

Uwolnij mnie
Dokumentalny, Francja/Włochy, 90 min.
reżyseria: Federica Di Giacomo

Dokument ukazujący pracę księży egzorcystów. Zdarza się, że muszą stawiać czoła nie tylko złemu duchowi, ale też sprawom bardziej przyziemnym. (opis dystrybutora)

Z perspektywy Paryża
Dramat, Francja, 137 min.
reżyseria: Jean-Paul Civeyrac
obsada: Andranic Manet, Diane Rouxel, Jenna Thiam

Pełen oczekiwań Etienne przenosi się do Paryża z Lyonu, aby studiować reżyserię filmową na Sorbonie. Tym samym czeka go rozłąka z jego dziewczyną Lucie, jednak chłopak obiecuje ukochanej kontaktować się z nią regularnie przez Skype. Na studiach Etienne poznaje Jean-Noëla i Mathiasa, podobnych sobie pasjonatów kina, którzy również przybyli do metropolii z mniejszych miast. Nowi przyjaciele wspólnie omawiają kanon filmowy, czytają teksty Flauberta i Pasoliniego, słuchają Bacha i Mahlera. Sympatyczny ekstrawertyk Jean-Noël pomaga nieśmiałemu Etienne’owi zyskać pewność siebie. Z kolei Mathias jest wycofany, powściągliwy i tajemniczy, a do tego ma nawyk znikania na całe tygodnie. Nikt też nigdy nie widział żadnego filmu studenckiego Mathiasa. Niepokój Etienne’a o Mathiasta wzrasta, kiedy bohater przypadkowo odkrywa, że kolegę coś łączy z Annabelle, młodą idealistką i współlokatorką Etienne’a, w której chłopak sekretnie się kocha. (opis dystrybutora)

– Zwyczajna przysługa
Komedia, USA, 117 min.
reżyseria:Paul Feig
obsada: Anna Kendrick, Blake Lively

Stephanie jest uroczą, ale dość naiwną i niewinną młodą mamą, dla której szczytem występku i ryzykanctwa jest przejście przez ulicę na czerwonym świetle. Emily zaś to piękna, wyzwolona kobieta sukcesu, która trzyma życie za rogi. Panie poznają się w szkole swoich synów i natychmiast się zaprzyjaźniają. Przyjaciółki muszą się wspierać, więc Stephanie zgadza się pewnego dnia odebrać ze szkoły synka Emily. Byłaby to jedynie zwyczajna przysługa, gdyby nie fakt, że Emily nie pojawia się, by odebrać dziecko. I to przez kilka kolejnych dni. Dobroduszna Stephanie postanawia pomóc przystojnemu mężowi Emily w poszukiwaniach żony. Wkrótce okaże się jak mało wiedziała o swojej najlepszej przyjaciółce… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 26 PAŹDZIERNIKA


– Bergman – Rok z życia
Dokumentalny, Norwegia/Szwecja, 117 min.
reżyseria: Jane Magnusson

1957 był ważnym rokiem dla Ingmara Bergmana – przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina. Dokument Jane Magnusson zdaje raport z tego momentu w karierze mistrza. Opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady. (opis dystrybutora)

Dziewczyna w sieci pająka
Kryminał/Thriller, Kanada/Niemcy/Szwecja/USA/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Fede Alvarez
obsada: Claire Foy, Sverrir Gudnason

„Dziewczyna w sieci pająka” to wielki kinowy powrót Lisbeth Salander, bohaterki kultowej powieści z jednego z największych bestsellerów książkowych naszych czasów – cyklu powieści Stiega Larssona. Autorem „Dziewczyny w sieci pająka” (w Polsce książka ukazała się pod tytułem „Co nas nie zabije”) jest David Lagercrantz, który po śmierci Larssona – zgodnie z wolą spadkobierców – podjął się kontynuacji przebojowej serii. (opis dystrybutora)

– Halloween
Horror, USA, 109 min.
reżyseria: David Gordon Green
obsada: Jamie Lee Curtis, Judy Greer

Jamie Lee Curtis powraca w ikonicznej roli Laurie Strode, by w ostatecznej rozgrywce stawić czoła Michaelowi Myersowi, zamaskowanej postaci, która prześladuje ją od kiedy udało jej się uciec z morderczej zabawy halloweenowej cztery dekady temu. (opis dystrybutora)

– Mała czarownica
Familijny/Komedia, Niemcy/Szwajcaria, 103 min.
reżyseria:Mike Schaerer
obsada: Karoline Herfurth

Coroczny Sabat na Łysej Górze to największa atrakcja dla wszystkich czarownic. Ale Mała Czarownica ma tylko 127 lat i jest wciąż zbyt młoda aby wziąć udział w Sabacie. Jednak nie przejmuje się tym i zakrada się na Łysą Górę aby podejrzeć inne czarownice. Niestety zostaje odkryta i za karę musi w ciągu roku nauczyć się wszystkich zaklęć z Wielkiej Księgi Czarów. Mała Czarownica nie jest zbyt chętna do nauki a zamiast niej woli czarami pomagać dzieciom. Gdy zła czarownica Rumpumpel dowiaduje się o dobrych uczynkach Małej Czarownicy postanawia nie dopuścić jej do egzaminu ze wszystkich zaklęć z Wielkiej Księgi Czarów. Jednak tak naprawdę Mała Czarownica chce dowiedzieć się co sprawia że czarownica może być dobra. A taka wiedza może wstrząsnąć całym światem czarownic i zmienić go tak, że nic już nie będzie takie samo jak dawniej. (opis dystrybutora)

The World Is Yours
Komedia, Francja, 100 min.
reżyseria: Romain Gavras
obsada: Karim Leklou, Isabelle Adjani

François to drobny dealer narkotyków, który marzy o ustatkowaniu i małym domku na przedmieściach. Chłopak chce rzucić dotychczasowe, ryzykowne zajęcie i założyć mały, legalny biznes w Algierii. Ma już nawet przygotowane środki, które powierzył swojej mamie. I tu zaczynają się kłopoty… (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
anty-walentynki_406
ENEMEF: Walentynki i Antywalentynki
PLAKAT_POKAZY_druk
TheOneMinutes – Festiwal Filmów i Form Jednominutowych / The Best 2006-2011
maratonparty
Maraton Party w Bałtyku

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*