bogowieW październiku tradycyjnie wiele interesujących premier. W tym Bogowie, prawdopodobnie najciekawszy polski obraz ostatnich miesięcy. Poza tym Zaginiona dziewczyna Davida Finchera, hiszpańskie Dzikie historie, Mama Xaviera Dolana i 20 000 dni na ziemi z Nickiem Cave.

Warto przejść się do kina na m.in. Brud, Björk: Biophilia Live, Sędziego czy Furię. Dla wielbicieli bardziej komercyjnych obrazów m.in. horrory Annabelle, Dracula Historia Nieznana, REC 4 i Rogi, kryminał Krocząc wśród cieni, melodramat Dla ciebie wszystko, przygodowa Diabelska plansza Ouija czy sensacja od Patryka Vegi – Służby specjalne. Dla najmłodszych Pudłaki, Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele, Pinokio oraz Siostry wampirki.


3 PAŹDZIERNIKA – PREMIERY


– Annabelle
Horror, USA, ? min.
reżyseria: John R. Leonetti
obsada: Annabelle Wallis, Alfre Woodard

John Form znajduje idealny podarunek dla swojej ciężarnej żony Mii — piękną i rzadko spotykaną starodawną lalkę ubraną w śnieżnobiałą suknię ślubną. Radość Mii z prezentu nie trwa jednak długo. Pewnej straszliwej nocy para zostaje napadnięta w domu przez wyznawców szatana, którzy brutalnie atakują małżonków. Jednak rozlana krew i przerażenie to nie wszystko, co po sobie pozostawią. Okultyści wywołają istotę tak złą, że nic z tego, co uczynili, nie będzie w stanie równać się ze złowrogą bramą do świata przeklętych, jaką stanie się… Annabelle. (opis dystrybutora)

– Czworo do pary
Dramat, USA, 91 min.
reżyseria: Charlie McDowell
obsada: Mark Duplass, Elisabeth Moss, Ted Danson

Ethan i Sophie przeżywają kryzys małżeński. Za radą terapeuty, wynajmują dom za miastem, w którym mają spędzić weekend. Jak zapewnia psycholog, pary wracają stamtąd zupełnie odmienione. Początkowo zabawny i romantyczny pobyt zmienia się w obliczu pewnego odkrycia. Okazuje się, że Ethan i Sophie nie są jedynymi lokatorami posiadłości. Wobec niezwykłego spotkania, będą musieli spojrzeć na swój związek z zupełnie innej perspektywy i wyjaśnić, czy wciąż są tymi samymi osobami. „Czworo do pary” to przewrotna opowieść o relacjach męsko-damskich widzianych z dystansu i przedstawionych z przymrużeniem oka. (opis dystrybutora)

– Geograf przepił globus
Dramat, Rosja, 120 min.
reżyseria: Aleksandr Veledinsky
obsada: Konstantin Khabenskiy, Elena Lyadova

Wiktor jest z wykształcenia biologiem. Sytuacja finansowa zmusza go jednak do podjęcia pracy jako geograf, chociaż nie zna się na mapach, globusie ani kompasie. Wyjeżdża z rodziną do odległego Permu. Początki w szkole nie są łatwe. Uczniowie okazują się niesforni, a koledzy po fachu wyjątkowo niesympatyczni. Nie mówiąc już o kierownictwie placówki, z którym Wiktor szybko wchodzi w konflikt. Mężczyzna ukojenie znajduje jedynie w domu u boku córki i ukochanej żony. Ale nawet ten azyl okazuje się tymczasowy. Nieoczekiwanie kobieta jego życia informuje go bowiem, że żąda rozwodu. (opis dystrybutora)

– Gerontofilia
Komedia romantyczna, Francja/Kanada, 88 min.
reżyseria: Bruce La Bruce
obsada: Pier-Gabriel Lajoie, Walter Borden

18-letni Lake ma kochającą dziewczynę, ale pewnego dnia odkrywa, że bardziej interesują go dużo starsi mężczyźni. Los sprawia, że dostaje wakacyjną pracę w domu opieki, gdzie rozwija delikatną relację z panem Peabody. Kiedy dowiaduje się, że pacjetom podawane są w nadmiarze leki na uspokojenie, postanawia uratować pana Peabody i pomóc mu uciec. Rozpoczyna się zabawna i poruszająca podróż, która zbliża ich jeszcze bardziej. Ale nikt nie żyje wiecznie. (opis dystrybutora)

– Joe
Dramat, USA, 117 min.
reżyseria: David Gordon Green
obsada: Nicolas Cage, Tye Sheridan

Tytułowy Joe Ransom były więzień, zatrudnia w swojej firmie zajmującej się wyrębem drzew, nastolatka, Gary’ego Jonesa. Z czasem między Joem i Garym rodzi się więź, która na zawsze odmieni ich życie. (opis dystrybutora)

– Krocząc wśród cieni
Dramat/kryminał, USA, 114 min.
reżyseria: Scott Frank
obsada:  Liam Neeson, Dan Stevens, Boyd Holbrook

Eks-glina Matt Scudder zarabia na życie jako prywatny detektyw. Zostaje wynajęty przez handlarza narkotyków, którego żonę porwano, a następnie zamordowano w brutalnych okolicznościach. Scudder rozpoczyna śledztwo i wkrótce odkrywa, że za śmiercią kobiety stoją seryjni mordercy, mający na koncie szereg krwawych zbrodni. Balansując na granicy prawa, detektyw zrobi wszystko, by powstrzymać psychopatycznych zabójców przed kolejnym atakiem. (opis dystrybutora)

– Służby specjalne
Sensacyjny, Polska, 115 min.
reżyseria: Patryk Vega
obsada: Olga Bołądź, Janusz Chabior, Wojciech Zieliński, Kamilla Baar

Gdy dochodzi do likwidacji elitarnych Wojskowych Służb Informacyjnych, politycy orientują się, że pozbawiono Polskę oczu i uszu. Zostaje stworzona nowa, tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik, kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie oraz były pułkownik SB. Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet, będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracują. (opis dystrybutora)


10 PAŹDZIERNIKA – PREMIERY


– Bogowie
Biograficzny, Polska, 112 min.
reżyseria: Łukasz Palkowski
obsada: Tomasz Kot, Magdalena Czerwińska, Piotr Głowacki, Kinga Preis

Film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi (w tej roli Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. „Bogowie” portretują wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze. (opis dystrybutora)
 
– Pudłaki
Animacja, USA, ? min.
reżyseria: Anthony Stacchi
głosy:

Pod urokliwymi, brukowanymi uliczkami Serbridge mieszkają Pudłaki, psotne istoty, które nocami myszkują po mieście i kradną dzieci! A przynajmniej tak mówi legenda, w którą ludzie od zawsze wierzyli. A tak naprawdę Pudłaki to nieszkodliwe stworzonka, które noszą kartonowe pudła tak, jak żółwie noszą swoje skorupy. A na powierzchnię ziemi wychodzą tylko po popsute urządzenia i inne niepotrzebne ludziom rzeczy, które zmieniają w magiczne wynalazki. Kiedyś Pudłaki uratowały osieroconego chłopczyka, Eggsa, który zamieszkał z tą gromadką utalentowanych majsterkowiczów. A kiedy pewien nikczemny człowiek, Archibald Snatcher, postanowił zniszczyć Pudłaki, to właśnie Eggs wraz z zadziorną dziewczynką, Winnie, doprowadzi do tego, że ludzie i Pudłaki staną się dla siebie nawzajem życzliwi. (opis dystrybutora)

– Rozważnie i romantycznie
Dramat, Belgia, 102 min.
reżyseria: Joël Vanhoebrouck

Czterdziestoparoletnia Pascaline wraz ze swoim bratem Angelo prowadzi niewielką restaurację. Zwijają się jak w ukropie przygotowując uroczystą kolację walentynkową. Nie mają pojęcia jak wyjątkowy wieczór ich czeka. Atmosfera w knajpie zmienia się tak szybko jak serwowane przez gospodarzy wystawne i smakowite dania. Każda z osób odwiedzających tego dnia „Brasserie Romantiek” zmaga się z innymi emocjami: złość, żal, zazdrość, smutek, szczęście, napięcie seksualne… Wystarczy przenieść się o dwa metry do innego stolika i zajrzeć do innego talerza, by skosztować czegoś innego i całkowicie zmienić smak. Słodko-gorzki film o ludziach i ich próbach radzenia sobie z problemami, które nigdy nie uwierają tak mocno jak w walentynkowy wieczór. (opis dystrybutora)

– Zaginiona dziewczyna
Dramat/thriller, USA, 145 min.
reżyseria: David Fincher
obsada: Ben Affleck, Rosamund Pike
obsada: Axel Daeseleire,  Sara de Roo, Koen de Bouw

Główni bohaterowie to były nowojorski pisarz Nick Dunne i jego żona Amy – próbują wiązać koniec z końcem i odnaleźć w małżeństwie to, co najpiękniejsze, mimo coraz liczniejszych problemów. Tuż przed piąta rocznicą ślubu Amy znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a problemy okazują się poważniejsze niż się wszystkim wydawało. Nick staje się głównym podejrzanym, a jego zachowanie wskazuje, że coś ukrywa. Media śledzą sprawę zaginięcia z zapartym tchem i rodzinny dramat rozgrywa się na oczach całego świata. (opis dystrybutora)


17 PAŹDZIERNIKA – PREMIERY


– Alfabet
Dokumentalny, Austria, 90 min.
reżyseria: Erwin Wagenhofer

Dlaczego 98% dzieci w wieku od 3 do 5 lat ma zdolność do kreatywnego myślenia na poziomie geniuszy, a po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga ten wynik? Czy wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia? Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób myślenia o świecie i kształtuje naszą osobowość. Żyjemy w czasach ciągłych zmian, kryzysów i pełnej dezorientacji. Nasz ekonomiczny, finansowy i energetyczny system jest sterowany przez ludzi, którzy zdobyli wykształcenie na najlepszych uczelniach na świecie. Nie mają oni pomysłu na wyjście z obecnej sytuacji, a długoterminową perspektywę zastąpili doraźnym działaniem. Czy ten chaos jest pośrednim skutkiem współczesnego modelu nauczania? Czy winny nie jest tu przypadkiem wyuczony przez szkołę sposób myślenia? (opis dystrybutora)

– Björk: Biophilia Live
Dokumentalny/muzyczny, Wielka Brytania, 97 min.
reżyseria: Peter Strickland

Widowiskowy koncert wybitnej islandzkiej artystki, zarejestrowany w Alexandra Palace w Londynie w 2013 roku, przy użyciu 16 kamer, przez Nicka Fentona i Petera Stricklanda, ekspertów w dziedzinie dokumentacji występów muzycznych. (opis dystrybutora)

– Brud
Dramat/komedia, Wielka Brytania, 97 min.
reżyseria: Jon S. Baird
obsada: James McAvoy, Jamie Bell

Detektyw Bruce Robertson wie, że jest najlepszym kandydatem do awansu. Niestety, na jego drodze stają „kompletni idioci” – jego koledzy z pracy. W mieście dochodzi do morderstwa, a szef wymaga natychmiastowych wyników. Na szczęście, dla Bruce’a to łatwizna. Wystarczy dużo alkoholu, narkotyków, seksu i trochę knucia, aby genialny plan działał jak marzenie. Detektyw Robertson jest przecież królem gierek i ma wszystko pod kontrolą. (opis dystrybutora)

– Dla ciebie wszystko
Melodramat, USA, ? min.
reżyseria: Michael Hoffman
obsada: Michelle Monaghan, James Marsden, Luke Bracey, Liana Liberto

Dawson i Amanda byli kiedyś szaleńczo zakochanymi w sobie nastolatkami. Ich drogi rozeszły się jednak w burzliwych okolicznościach. Po 20 latach dawni kochankowie spotykają się na pogrzebie najlepszego przyjaciela. Wraz ze wspomnieniami wraca pożądanie, ale powody, przez które kiedyś się rozstali, są wciąż żywe. Być może teraz stanowią jeszcze większe zagrożenie. Ta niezwykła historia miłosna opowiada o losach pierwszej miłości i o wyborach, których musimy dokonywać dążąc do szczęścia. (opis dystrybutora)

Dracula Historia Nieznana
Fantasy/horror/ USA, 100 min.
reżyseria: Gary Shore
obsada: Luke Evans, Sarah Gadon

Myślicie, że znacie tę postać. Ale czy na pewno? Całą wieczność czekano na człowieka o jego sile. Lecz jaki śmiertelnik we własnym grobie szukałby nadziei? Zdesperowany. Turcy chcieli zniszczyć jego królestwo. Byli blisko. Pragnął mieć siłę, by ocalić swoich ludzi i swoją rodzinę. Ocalenie znalazł w mroku. Dostał wielką moc i władzę nad nocą i jej stworzeniami. Ale nie wiedział, jaką cenę przyjdzie mu zapłacić. Ludzie nie lękają się miecza, lękają się potworów. Jego najbliżsi nie przetrwali dlatego, że potrafili walczyć. Przetrwali dzięki temu, co zrobił, by ich ocalić. I tak zrodziła się legenda o Draculi. (opis dystrybutora)

– Dzikie historie
Komedia/thiller, Argentyna, Hiszpania, 122 min.
reżyseria: Damián Szifrón
obsada:  Ricardo Darín, Oscar Martínez

Modelka, kierowca, kelnerka, milioner, specjalista od materiałów wybuchowych i panna młoda – każda z tych osób pochodzi z zupełnie innego świata i pozornie nic ich ze sobą nie łączy. Jednak wszyscy będą musieli zmierzyć się ze stresującą sytuacją, jedną z tych, które każdy z nas przeżywa każdego dnia: gadatliwy pasażer na miejscu obok, niespodziewane spotkanie z kochanką męża, bezduszny urzędnik, kolejne spóźnienie do domu z pracy, pirat drogowy… (opis dystrybutora)

– Jeziorak
Dramat/kryminał, Polska, ? min.
reżyseria: Michał Otłowski
obsada: Jowita Budnik, Sebastian Fabijański, Mariusz Bonaszewski, Michał Żurawski, Łukasz Simlat

Iza Dereń, policjantka z prowincjonalnego miasteczka, prowadzi śledztwo w sprawie śmierci młodej kobiety. Równocześnie trwają poszukiwania dwóch policjantów, zaginionych na służbie. Jeden z nich jest partnerem Izy i ojcem mającego niebawem się narodzić dziecka. (opis dystrybutora)

– Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele
Familijny, Norwegia, 74 min.
reżyseria: Arne Lindtner Naess
obsada: Nora Amundsen, Janne Formoe

Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele są ekranizacją bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt. Przygody dwójki przedszkolaków przeplatane piosenkami i animowanymi fragmentami to opowieść o przyjaźni, ale i o trudnościach związanych z nowymi sytuacjami w życiu pięciolatków, takimi jak pierwszy dzień w przedszkolu czy poznawanie nowych koleżanek i kolegów. (opis dystrybutora)

– Mama
Dramat, Kanada, 122 min.
reżyseria: Xavier Dolan
obsada: Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon

Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. (opis dystrybutora)

– Mój kuzyn Zoran
Komedia, Włochy, 106 min.
reżyseria: Matteo Oleotto
obsada: Giuseppe Battiston, Teco Celio

Paolo Bressan  to 40-letni ekscentryk, wielbiciel wina i nałogowy kłamczuch, który nie przepada za pracą i nie ustaje w marzeniach o swojej byłej żonie, Stefanii. Całymi dniami przesiaduje z Gustino, który prowadzi tawernę w małej wiosce nieopodal Gorycji. Pewnego dnia niespodziewanie spotyka swojego siostrzeńca Zorana, niezdarnego szesnastolatka, który dorastał w słoweńskich górach. Rola wujka przyprawia Paolo o mdłości. Zmienia swoje podejście dopiero, gdy okazuje się, że Zoran posiada fenomenalny talent do gry w rzutki. (opis dystrybutora)

– Pinokio
Familijny, Niemcy, ? min.
reżyseria: Anna Justice
obsada:  Mario Adorf, Ulrich Tukur, Florian Lukas

Ubogi konstruktor zabawek Dżepetto rzeźbi drewnianą kukiełkę. Ku jego wielkiemu zdziwieniu, zrobiona z sosnowego pnia zabawka zaczyna się ruszać i mówić. Dżepetto nadaje jej imię Pinokio. Ożywiony pajacyk za nic ma dobre wychowanie i sprawia swojemu stwórcy coraz więcej kłopotów wychowawczych. Wreszcie ucieka z domu i wyrusza w świat w poszukiwaniu przygód. Wkrótce będzie musiał ratować się przed oszustami, dowie się, jak to jest być w oślej skórze, a nawet zwiedzi wnętrze prawdziwego wieloryba. Podróż stanie się doskonałą okazją, aby Pinokio poznał znaczenie słów prawdomówność, lojalność i odwaga. (opis dystrybutora)

– Sędzia
Dramat, USA, 141 min.
reżyseria: David Dobkin
obsada: Robert Downey Jr., Robert Duvall

Robert Downey Jr. wciela się w postać Hanka Palmera, adwokata z wielkiego miasta, który powraca w rodzinne strony. Na miejscu dowiaduje się, że jego owdowiały ojciec, sędzia (Duvall), jest podejrzany o popełnienie morderstwa. Hank postanawia dotrzeć do prawdy, a w trakcie swoich poszukiwań odnawia relacje z rodziną, z którą stracił kontakt wiele lat wcześniej. (opis dystrybutora)


24 PAŹDZIERNIKA – PREMIERY


– Diabelska plansza Ouija
Przygodowy/thriller, USA, ? min.
reżyseria: Stiles White
obsada: Douglas Smith, Erin Moriarty

OUIJA to gra wykorzystująca planszę z literami alfabetu, które wskazywane tworzą odpowiedź na pytania zadawane przez członków seansu spirytystycznego. Bohaterowie filmu używają jej do kontaktu z duchami, na ich odpowiedź nie trzeba czekać długo. (opis dystrybutora)

– Furia
Dramat/wojenny, USA, ? min.
reżyseria: David Ayer
obsada: Brad Pitt, Logan Lerman

Kwiecień 1945 roku. Alianckie wojska rozgromiły niemiecką armię w Ardenach i maszerują wprost na Berlin. Znany z odwagi, zahartowany w boju dowódca czołgu pieszczotliwie nazywanego Furia, sierżant Wardaddy otrzymuje zadanie specjalne. Wraz ze swoją załogą będzie musiał wykonać tajną misję za linią frontu i stawić czoła znacznie potężniejszym silom wroga. (opis dystrybutora)

– Huba
Dramat, Polska/Wielka Brytania, 66 min.
reżyseria: Wilhelm Sasnal
obsada: Joanna Drozda, Jerzy Gajlikowski

Umieszczenie akcji w przytłaczających, industrialnych przestrzeniach sytuuje Hubę w bliskim sąsiedztwie Czerwonej pustyni Antonioniego. Anna i Wilhelm Sasnalowie pokazują na ekranie świat, który doskonale znają. (opis dystrybutora)

– Kapitał ludzki
Dramat, Włochy, 109 min.
reżyseria: Paolo Virzì
obsada: Fabrizio Bentivoglio, Matilde Gioli, Valeria Bruni-Tedeschi

Wieczór przed Wigilią w jednym z miasteczek w północnych Włoszech. Impreza szkolna dobiegła końca. Kelnerzy sprzątają jedzenie ze stołów. Jeden z nich wsiada na rower i jedzie do domu, a po drodze potrąca go samochód. Kierowca zostawia go w rowie i ucieka. Wypadek jest wynikiem serii niefortunnych zdarzeń, prowadzących do tragedii, w którą uwikłanych jest kilka osób. Dino stara się o awans społeczny i za wszelką cenę chce zaprzyjaźnić się z Giovannim – bogatym ojcem chłopaka swej nastoletniej córki Sereny. Dzieli ich przepaść, ale Dino zdaje się tego nie zauważać, bo wierzy, że bogactwo to pełnia szczęścia. Decyduje się na bardzo ryzykowny interes, który przynosi mu kłopoty. Żona Giovanniego – Carla przez całe życie wspierała męża w budowaniu fortuny. Przyjemność i blichtr to cały jej świat, ale czuje się niedoceniana i pomijana. Postanawia reaktywować istniejący w mieście teatr. Uniesiona emocjami angażuje się w krótki romans z profesorem teatrologii, a gdy sprawa wychodzi na jaw, ucina go w obawie, że może stracić wszystko. (opis dystrybutora)

– Siostry wampirki
Familijny, Niemcy, 92 min.
reżyseria:  Wolfgang Groos
obsada: Marta Martin, Laura Antonia Roge

Pewnego pięknego letniego dnia do domu na spokojnych przedmieściach Bindburga wprowadzają się nowi sąsiedzi – państwo Tepes z 12-letnimi bliźniaczkami: Silvanią i Dakarią. Matka wygląda całkiem normalnie, ale pozostała trójka jest blada i dziwacznie ubrana. Tepesowie od razu wzbudzają podejrzenia mieszkającego obok Dirka von Kombasta. Nie bez powodu – wkrótce okazuje się, że ojciec i dziewczynki to wampiry – i tylko matka, Elvira, jest człowiekiem. Przez dwanaście lat cała rodzina mieszkała w Transylwanii, ale teraz, za namową matki, postanowiła osiedlić się w Niemczech… (opis dystrybutora)

– Udając gliniarzy
Komedia/akcja, USA, 104 min.
reżyseria: Luke Greenfield
obsada: Damon Wayans Jr., Jake Johnson

Justin Miller  i Ryan O’Malley przyjaźnią się od dziecka. Odkąd skończyli szkołę, ich życie stoi w miejscu. Justin pracuje w firmie, produkującej gry wideo, ale jego szef woli zrobić kolejną grę o zombie, niż zrealizować pomysł Justina o grze policyjnej.  Kolei Ryan – dawna gwiazda drużyny futbolowej- nigdzie nie może zagrzać miejsca i chwyta się różnych zajęć. Jego największy sukces to udział w reklamie leku na opryszczkę. Wszystko się zmienia, gdy koledzy idą na imprezę. Wkładają mundury policyjne użyte przez Justina podczas prezentacji pomysłu na grę. Kiedy się okazuje, że zostali zaproszeni na przyjęcie pod krawatem, a nie imprezę przebieraną, idą na miasto. (opis dystrybutora)

– We are the best!
Dramat, Dania/Szwecja, 102 min.
reżyseria: Lukas Moodysson
obsada: Mira Barkhammer,  Mira Grosin, Liv LeMoyne

Sztokholm, 1982 rok. Bobo, Klara i Hedvig to zbuntowane 13-latki, które włóczą się po mieście i uważają, że ćwiczenia na w-fie to nuda. Są jednocześnie odważne, silne i bezkompromisowe, ale też niepewne siebie, dziwne i delikatne.  Kiedy mama wychodzi do pubu, odgrzewają sobie paluszki rybne w tosterze, stawiają irokezy i piszą piosenki. Zakładają zespół punkowy, mimo że nie potrafią grać na żadnym instrumencie, a wszyscy twierdzą, że punk is dead. (opis dystrybutora)

– Xenia
Dramat, Belgia/Francja/Grecja, 128 min.
reżyseria: Panos H. Koutras
obsada: Kostas Nikouli, Nikos Gelia

16-letni Dany przyjeżdża ze swoim białym króliczkiem do Aten, gdzie mieszka jego brat Odysseas. Ponieważ ich niedawno zmarła matka była emigrantką z Albanii, a oni nie mają greckiego obywatelstwa, grozi im deportacja. Żeby do tego nie dopuścić, wyruszają w pełną przygód podróż, aby odnaleźć ojca, który jest Grekiem, ale zostawił ich, kiedy byli jeszcze mali. Tymczasem trwają przesłuchania do popularnego programu dla wokalistów. Dany marzy o tym, że Odysseas zostanie nową gwiazdą kraju, który dotąd nie chciał ich zaakceptować. (opis dystrybutora)

– Zbliżenia
Dramat/psychologiczny, Polska, ? min.
reżyseria: Magdalena Piekorz
obsada: Joanna Orleańska, Andrzej Seweryn, Ewa Wiśniewska

Marta ma 37 lat. Bez przerwy odzywający się sygnał telefonu: „Martusiu, odbierz tu mama!” nie pozwala jej czuć się swobodnie nawet w najbardziej intymnych chwilach. Lata, które spędziła z matką pod jednym dachem i ich bliska relacja sprawiają, że kobieta nie potrafi rozpocząć życia na własny rachunek. Mimo że prawie każda wizyta u mamy kończy się awanturą, Marta wciąż do niej wraca. Kobiety nie potrafią bez siebie żyć, dłuższa rozłąka jest dla nich cierpieniem. Tej sytuacji próbuje sprostać Jacek, który chce stworzyć z Martą prawdziwy dom… (opis dystrybutora)

– Zimowy sen
Dramat, Francja/Niemcy/Turcja, 196 min.
reżyseria:  Nuri Bilge Ceylan
obsada: Haluk Bilginer Melisa Sözen

Aydin, emerytowany aktor, prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla. Zimą, w miarę jak śnieg pokrywa step, hotel staje się schronieniem, ale także sceną ich dramatów. (opis dystrybutora)


31 PAŹDZIERNIKA – PREMIERY


– 20 000 dni na ziemi
Dramat, USA, 97 min.
reżyseria: Jane Pollard
obsada: Nick Cave, Blixa Bargeld, Warren Ellis, Kylie Minogue, Kirk Lake

Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave’a – od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie – zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. W swoim filmowym debiucie Jane Pollard i Iain Forsyth łączą fikcję z prawdą, a sprawy publiczne z prywatnymi, by opowiedzieć historię jego życia. (opis dystrybutora)

– Gość
Thriller, USA, 99 min.
reżyseria: Adam Wingard
obsada: Ethan Embry, Dan Stevens, Candice Patton

Ma urok i czar rodem z Downton Abbey. Kto nie wpuściłby Dan’a Stevens’a do swojego domu? Jednak gościnność może okazać się zgubna. (opis dystrybutora)

– Klub Jimmy’ego
Dramat, Francja/Irlandia/Wielka Brytania, 109 min.
reżyseria: Ken Loach
obsada: Barry Ward, Simone Kirby

Stworzyć młodzieżowy klub. Miejsce, w którym można się uczyć, wymieniać poglądy, otwarcie mówić o tym, co się myśli, bawić się, tańczyć. Czy to grzech? Na prowincji w Irlandii lat trzydziestych ubiegłego wieku, nikt by się na coś takiego nie odważył. Nikt, poza Jimmym Graltonem. (opis dystrybutora)

– REC 4: Apokalipsa
Horro, Hiszpania, 96 min.
reżyseria: Jaume Balagueró
obsada: Manuela Velasco, Héctor Colomé

Angela Vidal, młoda dziennikarka, której kamera towarzyszyła barcelońskim strażakom w pierwszej części filmu, cudem przeżyła koszmar, jaki rozegrał się w kamienicy pełnej krwiożerczych istot. Ocalona przez wojsko, zostaje przetransportowana do tajnego ośrodka badawczego mieszczącego się na pokładzie starego tankowca. W miejscu bezpiecznie oddalonym od stałego lądu, Angela ma zostać poddana obserwacji i kwarantannie. Jej wybawcy nie widzą jednak, że jest nosicielką śmiertelnej zarazy.

– Rogi
Horror, Kanada/USA, 123 min.
reżyseria: Alexandre Aja
obsada: Daniel Radcliffe, Juno Temple

Ig Perrish nie może przypomnieć sobie wydarzeń poprzedniego wieczoru. Jego dziewczyna zostaje znaleziona martwa, a on sam podejrzany o jej morderstwo. W poszukiwaniu zabójcy niespodziewanie pomocne okazują się tajemnicze rogi, które wyrastają młodzieńcowi z czoła. Dzięki nim Ig poznaje najmroczniejsze tajemnice i myśli otaczających go ludzi. Pod ich wpływem górska osada przerodzi się w istne piekło na Ziemi i nawet święci zamienią się w grzeszników. Jak znaleźć mordercę, gdy wszyscy podejrzani swoim zachowaniem zawstydziliby samego Szatana? (opis dystrybutora)

– Roxanne
Dramat, Rumunia, 97 min.
reżyseria: Valentin Hotea
obsada: Şerban Pavlu, Diana Dumbrava

Bukareszt dwadzieścia lat po rewolucji. W Rumunii trwają właśnie rozliczenia z komunizmem i informatorami Sekuritate (tajna policja). Głównym bohaterem jest niedojrzały trzydziestoparolatek Tavi, który w tajnych aktach poszukuje informacji o Roxanie, miłości z lat młodzieńczych, która – jak podejrzewa – mogła urodzić jego syna. Rozpoczynając prywatne śledztwo nie przewidział jednak, że dokumenty mogą okazać się dla niego puszką Pandory, z której wylecą ukryte prawdy godzące w życie jego i jego bliskich. Po raz pierwszy w życiu Tavi jest zmuszony do podjęcia bardzo dojrzałych decyzji. (opis dystrybutora)


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
I Polsko-Rosyjski Festiwal FilmówAnimowanych „Dialogi / Диалоги”
Czas dziecka z O!PLA
bollywood
Maraton Bollywood w Silver Screenie
1 Komentarz
  • 17 września 2017 at 12:52

    Zagadnienie przedstawione na najwyższym poziomie.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*