walesa

Wydarzeniem miesiąca będzie zapewne premiera Wałęsy. Jednakże najnowszy film Andrzeja Wajdy to nie jedyny obraz, z którym warto się zapoznać.

Surrealistyczna, włoska Legenda Kaspara Hausera, palestyńsko-izraelski dramat W ciemności, francuskie Życie Adeli czy niemiecki Nie zapomnij mnie. Z bardziej komercyjnych propozycji ciekawie zapowiadają się m.in. Labirynt z Hugh Jackmanem i Jake Gyllenhaalem w rolach głównych, Grawitacja z Sandrą Bullock i Georgem Clooney’em, francuska komedia Wieczni chłopcy, AmbaSSada Juliusza Machulskiego, Maczeta zabija Roberta Rodrigueza z Dannym Trejo w roli tytułowej oraz Piąta władza czyli opowieść o Julianie Assange.

Dla najmłodszych Klopsiki kontratakują i Kumba. 31 października odbędzie się premiera Gry Endera.


4 PAŹDZIERNIKA – PREMIERY


Droga na północ
Dramat, Finlandia, 110 min.
reżyseria: Mika Kaurismäki
obsada: Irina Björklund, Samuli Edelmann, Vesa-Matti Loiri, Peter Franzen

Poukładane życie czterdziestoletniego pianisty Timo (Samuli Edelmann) rozsypuje się jak domek z kart, gdy opuszcza go żona, a on zastaje pod drzwiami mieszkania, niejako w zamian, schorowanego ojca, Leo (Vessa-Matti Loiri), którego nie widział od 30 lat. Ich ponowne spotkanie zbiega się z momentem dla obu przełomowym. Stracili niemal wszystko, co mieli i w co wierzyli, lecz jeden jest absolutnym przeciwieństwem drugiego. Starszy pan to wrak człowieka zniszczony przez życie pełne alkoholu i papierosów. Kłótliwy i niesubordynowany, zdaje sobie jednak sprawę, że stoi nad grobem i najbliższe dni to prawdopodobnie jego ostatnia szansa poprawienia relacji z synem. Kradnie więc z parkingu Pontiaca Catalinę i przekonuje Timo do wyprawy do Laponii. W drodze ma zamiar wyznać mu ważną rodzinną tajemnicę… (opis dystrybutora)

Labirynt
Thriller, USA, 146 min.
reżyseria: Denis Villeneuve
obsada: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Paul Dano

Jak daleko można się posunąć, by chronić swoją rodzinę? Keller Dover staje twarzą w twarz z najgorszym koszmarem, który może przytrafić się każdemu rodzicowi: jego sześcioletnia córka, Anna, zostaje porwana wraz ze swą koleżanką, Joy. Minuty mijają jak godziny, powstaje panika. Pierwszy trop prowadzi do samochodu, który zaparkowano na ulicy. Prowadzący śledztwo detektyw Loki aresztuje jego kierowcę, Alexa Jonesa, wkrótce musi go wypuścić z braku dowodów. Zdeterminowany Dover świadomy, że życie jego dziecka jest w niebezpieczeństwie bierze sprawy w swoje ręce. Do czego zdoła posunąć się zrozpaczony ojciec, by ochronić swoją rodzinę? (opis dystrybutora)

Legenda Kaspara Hausera
Dramat, Włochy, 90 min.
reżyseria:  Davide Manuli
obsada: Vincent Gallo, Claudia Gerini

Znajdujemy się na bezludnej wyspie, czas i miejsce są nieokreślone. W morzu unosi się ciało, które w końcu przybija do brzegu. To Kaspar Hauser, następca tronu, który zniknął w tajemniczych okolicznościach, gdy był dzieckiem. Jego przeznaczeniem było to, że powrócił tu żywy, ale nie potrafi się odnaleźć w rzeczywistości, jego myśli są poplątane, rozumowanie zaburzone. Opiekuje się nim Szeryf, który pozwala mu zamieszkać w starym więzieniu. Jego pojawienie się wprowadza niepokój w jednostajność życia na wyspie. Kaspar będzie musiał dowiedzieć się, kto jest jego przyjacielem (Szeryf, Jasnowidz), a kto wrogiem (Pusher, Księżna). Jego pobyt na wyspie będzie, niestety, trwał krótko. Wkrótce chłopiec umrze i wróci tam, skąd przybył: do morza. (opis dystrybutora)

– Metallica: Through the Never
Musical, USA, 92 min.
reżyseria: Nimród Antal
obsada: Dane DeHaan, Toby Hargrave

To intrygujące połączenie fabuły oraz ujęć z koncertu, który legendarny zespół zagrał na potrzeby filmu, a który nigdy wcześniej nie był prezentowany. Ogromny ekran kin IMAX, najnowocześniejszy system głośników oraz doskonałe efekty 3D sprawią, że widz stanie się uczestnikiem oglądanych wydarzeń, a jego idole będą na wyciągnięcie ręki! Zapowiada się film jakiego dotąd jeszcze nie było! (opis dystrybutora)

Wałęsa. Człowiek z nadziei
Biograficzny, Polska, 127 min.
reżyseria: Andrzej Wajda
obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maria Rosaria Omaggio, Zbigniew Zamachowski

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 11 WRZEŚNIA


Chce się żyć
Dramat, Polska, 107 min.
reżyseria: Maciej Pieprzyca
obsada: Dawid Ogrodnik, Katarzyna Zawadzka, Kamil Tkacz

Kiedy Mateusz przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za „roślinę”. Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z tą diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę. Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka, a on sam przyciągnie uwagę lekarki, która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia. (opis dystrybutora)

Grawitacja
S-f/dramat, USA/Wielka Brytania, 90 min.
reżyseria: Alfonso Cuarón
obsada: Sandra Bullock, George Clooney

Sandra Bullock gra dr Ryan Stone, błyskotliwą inżynier medyczną, która wyrusza w swoją pierwszą podróż kosmiczną wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskym. Na tej pozornie rutynowej wyprawie zdarza się wypadek. Prom kosmiczny ulega zniszczeniu, a Stone i Kowalsky zostają zupełnie sami — przywiązani do siebie linami odpływają w ciemny bezkres. Ogłuszająca cisza dowodzi, że stracili jakiekolwiek połączenie z Ziemią… i być może wszelkie szanse na ratunek. Strach przeradza się w panikę, a każdy oddech pozbawia ich resztek niewielkiego zapasu tlenu. Jednak jedyną drogą powrotną może być zapuszczenie się jeszcze dalej w przerażającą głębię kosmosu. (opis dystrybutora)

– Klopsiki kontratakują
Animowany, USA, ? min.
reżyseria: Cody Cameron
obsada: Jacek Bończyk, Monika Pikuła, Tomasz Borkowski, Anna Sztejner-Pierczyńska , Piotr Bąk

Geniusz Flinta Lockwooda zostaje w końcu doceniony przez jego idola Chestera V, który zaprasza młodego wynalazcę do dołączenia do zespołu Live Corp Company, gdzie najbłyskotliwsi konstruktorzy świata tworzą nowe technologie mające na celu polepszenie życia ludzkości. Prawą ręką Chestera – i jednym z jego najwspanialszych wynalazków – jest Barb, znajdujący się na wysokim poziomie ewolucji orangutan z ludzkim mózgiem – bardzo złośliwy manipulator wyjątkowo lubiący malować sobie usta. Chociaż marzenie Flinta zostało spełnione, wszystko zmienia się z chwilą, kiedy odkrywa, że jego niesławna maszyna (zamieniająca wodę w jedzenie) ciągle działa i tworzy teraz hybrydy będące połączeniem jedzenia ze zwierzętami – „jerzęta!”. Mając w swoich rękach los planety, Chester wysyła Flinta i jego przyjaciół na niebezpiecznie smaczną misję. Muszą opanować głodne takodyle, szympagrysy, hipomniaki, tarantoburger i mnóstwo innych stworzeń, aby ocalić świat! (opis dystrybutora)

– Kumba
Animacja, RPA, 90 min.
reżyseria: Anthony Silverston
głosy: Maciej Musiał, Jarosław Boberek, Małgorzata Kożuchowska

Wszystkie zwierzęta w Afryce wiedzą, że zebra bez pasów jest jak słoń bez trąby i lew bez grzywy. Kiedy jesteś zebrą i rodzisz się pasiasty do połowy, życie potrafi być bardzo skomplikowane. Na własnej, mało wypasionej, skórze przekonuje się o tym Kumba. Odtrącony przez rodzinne stado, Kumba wyrusza na poszukiwanie magicznego źródła, w którym – jak głosi stara legenda – pierwsze zebry zyskały pasy. W wędrówce po Afryce towarzyszą mu nowi przyjaciele – nadopiekuńcza antylopa gnu oraz postrzelony struś. Wspólnie przeżyją mnóstwo przygód, spotkają wielu niezwykłych mieszkańców Afryki i zmierzą się z groźnym lampartem Fango, który poluje na Kumbę, wierząc, że schwytanie wyjątkowej zebry da mu ponadzwierzęcą moc. (opis dystrybutora)

W ciemno
Melodramat, USA/Izrael/Palestyna, 96 min.
reżyseria: Michael Mayer
obsada: Nicholas Jacob, Michael Aloni

Obsypana nagrodami kilkuwymiarowa historia romansu Palestyńczyka i Żyda z rozdartego konfliktem etnicznym Izraela. Żurnalowego Roya, dziedzica prawniczej fortuny i Nimera, studenta psychologii ze społecznego awansu dzieli nie tylko wyznanie, język, polityka, ale również pieniądze. Pomimo sprzeciwu obu rodzin, wszechobecnej służby bezpieczeństwa i arabskiej homofobii starają się znaleźć miłość tam, gdzie jej nie ma, a przynajmniej być nie powinno. Łącznikiem porozumienia staje się Loai Noufi w roli właściciela gejowskiego klubu, którego dramat jest lustrzanym odbiciem prawdopodobnego losu Nimera Mashrawi. Siłą debiutu fabularnego Michaela Mayera jest jednak przede wszystkim niespodziewane acz oczywiste przejście między melodramatem a politycznym thrillerem, w którym do końca zagryzamy wargi, nie spodziewając się szczęśliwego zakończenia. (opis dystrybutora)

– Wieczni chłopcy
Komedia, Francja, 95 min.
reżyseria: Anthony Marciano
obsada: Max Boublil, Alain Chabat, Sandrine Kiberlain

Thomas, marzy o komponowaniu piosenek. Tymczasem w jego życiu pojawia się Lola i bardzo zostaje jego dziewczyną, a następnie narzeczoną. Plany poślubienia Loli, a tym samym konieczność zarobienia na ślub, dom, przyszłą rodzinę, powodują, że z obiecującego muzyka staje się szarym wyrobnikiem na urzędniczym etacie. Gdy z przyszłą żoną odwiedza jej rodziców: cynicznego Gilberta i jego żonę Suzanne jego świat zostaje wywrócony do góry nogami. Gilbert wyniszczony przez monotonię trzydziestoletniego małżeństwa postanawia uratować Thomasa od popełnienia życiowego błędu – poślubienia młodszej kopii swojej żony. Chce pokazać chłopakowi, że szczęście tkwi jak najdalej od stabilnego, rodzinnego życia. Kryzys wieku średniego  u Gilberta  i frustracja Thomasa połączone razem zrywają z wszelkimi regułami poprawności, stosowności i mieszczańskiego obycia. Mężczyźni rzucają się w wir szalonych imprez, kończących się nad ranem… albo w Maroku. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 18 WRZEŚNIA


AmbaSSada
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Juliusz Machulski
obsada: Magdalena Grąziowska, Bartosz Porczyk, Adam „Nergal” Darski, Robert Więckiewicz

Przełom sierpnia i września 2012 roku. Młode małżeństwo – Melania i Przemek przyjeżdża do Warszawy, aby zająć się luksusowym apartamentem stryja. Mieszkanie położone jest w centrum miasta, w miejscu gdzie od 1946 znajdował się parking a przed wojną ambasada III Rzeszy. Młodzi bohaterowie nie podejrzewają, że przysługa oddana stryjowi zmieni się w największą przygodę ich życia a także zmieni losy Warszawy, Polski a nawet…całego świata! (opis dystrybutora)

Carrie
Horror, USA, ? min.
reżyseria: Kimberly Peirce
obsada: Chloë Grace Moretz, Julianne Moore, Judy Greer

Głęboko wierząca i konserwatywna Margaret White wraz z córką Carrie mieszka na cichym przedmieściu małego miasteczka w stanie Maine. Carrie jest miłą dziewczyną, którą nadopiekuńcza matka izoluje przed światem. Nie przysparza jej to popularności w szkole, gdzie czuje się bardzo samotna. Jest w niej jednak coś wyjątkowego. Prześladujący ją rówieśnicy odkryją sekret Carrie w dniu balu maturalnego, kiedy  dziewczyna ujawni swoje telekinetyczne moce i wykorzysta je, aby wyrównać rachunki… (opis dystrybutora)

– Maczeta zabija
Akcja, Rosja/USA, ? min.
reżyseria: Robert Rodriguez
obsada: Danny Trejo, Mel Gibson

Meksykański supertwardziel Maczeta Cortez zostaje zwerbowany przez prezydenta USA, który powierza mu misję namierzenia i powstrzymania Luthera Voza – bezwzględnego handlarza bronią, szykującego ekspansję w kosmos. (opis dystrybutora)

– Ślepy traf
Dramat/kryminał, USA, 91 min.
reżyseria: Brad Furman
obsada: Ben Affleck, Justin Timberlake

Richie to absolwent Princeton, który udaje się do Kostaryki, żeby znaleźć człowieka, który go – jego zdaniem – oszukał. Mowa o magnacie internetowego hazardu, Ivanie Blocku. Daje się omamić biznesmenowi, który obiecuje mu wielkie bogactwo, ale szybko odkrywa niepokojącą prawdę o mężczyźnie. Kiedy FBI proponuje mu współpracę w celu obnażenia oszustw Blocka, Richie musi podjąć największe ryzyko w swoim życiu – wyprowadzić w pole obie strony… (opis dystrybutora)

Z miłości do…
Dramat/komedia/muzyczny, Wielka Brytania, 93 min.
reżyseria: Paul Andrew Williams
obsada: Gemma Arterton, Vanessa Redgrave

Para głównych bohaterów, Marion i Arthur, to starsze małżeństwo, mieszkające w obskurnym blokowisku w Newcastle. Ona, niezmiennie pogodna, otwarta na ludzi, uśmiechnięta i życzliwa, uczęszcza na próby chóru emerytów, prowadzone przez młodą nauczycielkę śpiewu, Elisabeth w osiedlowej świetlicy. On, zgorzkniały, mrukliwy tetryk, skłócony z synem, stroniący od ludzi, dowozi tylko swoją schorowaną żonę,  na wózku inwalidzkim raz w tygodniu na próby, samemu nie wchodząc nawet na salę. Ponieważ chór przygotowuje się do konkursu, Elisabeth wybiera repertuar składający się z dość zaskakujących i nie oczywistych evergreenów, w rodzaju „let’s talk about sex”. (opis dystrybutora)

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2
Melodramat, Francja, 179 min.
reżyseria: Abdellatif Kechiche
obsada: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2 zaczyna się, kiedy tytułowa bohaterka ma 15 lat i jest w liceum. Przeżywa pierwsze zauroczenie, pierwszy seks, miłosne rozczarowanie. Jedna rzecz nie ulega dla niej wątpliwości: dziewczyny chodzą z chłopakami. Jej życie zmienia się jednak na zawsze, gdy pewnego razu spotyka Emmę, młodą kobietę o niebieskich włosach. To właśnie dzięki niej Adela odkryje swoje pragnienia i kobietę w sobie. Na oczach widzów Adela dojrzewa, poszukuje swojej życiowej drogi, gubi ją i znowu odnajduje… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 25 PAŹDZIERNIKA


– Bitwa roku
Muzyczny, USA, 109 min.
reżyseria: Benson Lee
obsada: Josh Peck, Josh Holloway

Dante Graham, potentat w świecie hip-hopu, który zbudował na swojej przeszłości b-boya miliardowy biznes, zamierza stworzyć zespół marzeń, który będzie w stanie zwyciężyć legendarną Bitwę Roku odbywającą się we francuskim Montpellier. Zespół ma poprowadzić jego stary przyjaciel i dawny członek zespołu Jason Blake. Przy pomocy asystenta Franklyna i choreografki Stacy, Blake stara się sprawić, by 13 indywidualistów stworzyło zdyscyplinowany i spójny zespół. Kiedy konkurs zbliża się wielkimi krokami, okazuje się, że rywalizacja między dwoma tancerzami Roosterem i Do Knockiem zaczyna dzielić grupę, a Blake nie radzi sobie z alkoholem, którego nadużywa od czasu tragicznej śmierci żony i dziecka. Jeśli zespół naprawdę chce po 15 latach przywrócić Ameryce mistrzostwo świata w b-boyingu, jego członkowie muszą zwalczyć własne dręczące ich demony. (opis dystrybutora)

Ida
Dramat, Polska, ? min.
reżyser: Paweł Pawlikowski
obsada: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik

Polska. Rok 1962. Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach rodziny. Wyznaje, że Anna jest Żydówką. Decydują się pojechać do miejscowości, gdzie przed wojną mieszkali dziadkowie i rodzice Anny. W czasie wojny rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali przez niego zabici. W ich rodzinnym domu mieszka teraz syn sąsiada, Feliks. Wandzie udaje się wydobyć od niego informacje o ojcu. Kobiety odnajdują mężczyznę w szpitalu. Wanda przepytuje go, ale załamuje się przy pytaniu o małego chłopca, imieniem Tadzio. Anna domyśla się, że chodzi o chłopca ze zdjęcia i że jest on synem Wandy.. (opis dystrybutora)

– Mój biegun
Biograficzny, Dramat, Polska, 93 min.
reżyseria: Marcin Głowacki
obsada: Bartłomiej Topa, Magdalena Walach

Prawdziwa historia Jaśka Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kliku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. Historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo. (opis dystrybutora)

Nie zapomnij mnie
Biograficzny/dokumentalny, Niemcy, 88 min.
reżyseria: David Sieveking

Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi, ale dzieje się to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas. (opis dystrybutora)

– Piąta władza
Biograficzny/dramat, Belgia/USA/ Wielka Brytania, 124 min.
reżyseria: Bill Condon
obsada: Benedict Cumberbatch, Daniel Brühl

Julian Assange i Daniel Domscheit-Berg rozpoczynają działalność w internetowym podziemiu jako obserwatorzy światowego establishmentu. Projektują serwis, który umożliwia użytkownikom publikację ściśle tajnych danych, rzucając światło na pilnie strzeżone tajemnice rządów i międzynarodowych korporacji. W krótkim czasie ujawniają więcej szokujących faktów, niż tradycyjne media w ciągu wielu lat. Sytuacja zagęszcza się, gdy Assange i Berg zyskują dostęp do największego zbioru tajnych informacji w historii USA. Stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi na Ziemi. Rozpoczyna się dramatyczna walka i rodzi się jeden z największych dylematów naszych czasów. Jakie konsekwencje niesie za sobą utrzymywanie tajemnic w wolnym społeczeństwie ery Google, i jaką cenę płacimy za ich ujawnienie? (opis dystrybutora)


PREMIERY – 31 PAŹDZIERNIKA


– Gra Endera
S-f, USA, ? min.
reżyseria: Gavin Hood
obsada: Harrison Ford, Ben Kingsley, Abigail Breslin, Asa Butterfield

Jest rok 2070. Minęło 40 lat od nieudanej inwazji obcych. Cały świat żyje w oczekiwaniu na powrót najeźdźców. Ziemskie centrum obrony realizuje tajny plan polegający na rekrutowaniu najinteligentniejszych jednostek jeszcze na etapie dzieciństwa i poddawaniu ich szkoleniu w walce z obcymi. Najlepszym spośród kadetów jest Andrew Wiggin zwany Enderem, który po wstępnym szkoleniu zostaje wysłany do orbitalnej szkoły bojowej. Tam przechodzi trening mający przygotować go na zbliżające się starcie z kosmicznym wrogiem. (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kultura Dostępna w Kinie Helios
9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy StopTrik
OiW_Short_Waves_Krajowa_Siodemka
Short Waves Festival 2016: Krajowa Siódemka

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*