bestiezW październiku wiele dobrego kina. Na pewno warto wybrać się na wielokrotnie nagradzane Bestie z południowych krain, Paryż Manhattan z Woody’m Allenem w roli… Woody’ego Allena, a także Bitwę pod Wiedniem z Jerzym Skolimowskim w roli Jana III Sobieskiego oraz Whisky dla aniołów Kena Loacha. Plus interesujące dokumenty: Marina Abramović – artystka obecna oraz przepiękna Samsara wprost z rąk twórcy Baraki.

Dla mniej wymagających horrory – Kronika opętania, Paranormal Activity 4 i W szczękach rekina, komedie – Niewierni, Cafe de Fore oraz Delikatność. Zapewne wiele osób obejrzy najnowszego Bonda czyli Skyfall. Na najmłodszych czeka tym razem Żółwik Sammy 2.


5 PAŻDZIERNIKA – PREMIERY


Gra
Kryminał/dokumentalny, Szwecja, 118 min.
reżyseria: Ruben Ostlund
obsada: Kevin Vaz, John Ortiz, Yannick Diakite

W centrum handlowym w Göteborgu pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby im odpowiedzieć, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. „Telefon wygląda na taki sam”, podkreśla nastolatek. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu. (opis dystrybutora)

– Kronika opętania
Horror, USA, 92 min.
reżyseria: Ole Bornedal
obsada: Jeffrey Dean Morgan, Kyra Sedgwick, Madison Davenport

Młoda dziewczyna kupuje na ulicznej straganie antyczne pudełko, nie wiedząc że zawiera ono złośliwego pradawnego ducha kolekcjonującego życia. Ojciec dziewczyny oraz jego była żona jednoczą siły, aby przerwać klątwę, która opętała ich córkę. (opis dystrybutora)

Marina Abramović – artystka obecna
Dokumentalny, USA, 106 min.
reżyseria: Matthew Akers, Jeff Dupre
obsada: Marina Abramovic

Marina Abramović – ikona body artu i performance’u – jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. O Abramović pisze się: „nieustraszona, radykalna, nonkonformistyczna” i nie są to puste słowa. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje. (opis dystrybutora)

Paryż – Manhattan
Komedia/romans, Francja, 77 min.
reżyseria: Sophie Lellouche
obsada: Alice Taglioni, Patrick Bruel, Woody Allen

Najbardziej „allenowska” ze wszystkich komedii, w których wystąpił Woody Allen! Mistrz ciętej riposty i absurdalnego poczucia humoru, który twierdzi, że o związkach damsko – męskich wie wszystko, powraca w rewelacyjnej komedii „Paryż- Manhattan”. Niezawodny Woody Allen, tym razem doradza, szukającej idealnego mężczyzny (niekoniecznie przystojnego bruneta) – romantycznej Alice. Dzięki zabawnym spostrzeżeniom Allena, Alice zrozumie, że prawdziwa miłość, mimo że jest wieczna, to wieki czekać nie będzie. (opis dystrybutora)

Szybki cash
Dramat/kryminał, Szwecja, 119 min.
reżyseria: Daniel Espinosa
obsada: Joel Kinnaman, Matias Padin, Dragomir Mrsic

Johan jest obiecującym studentem ekonomii, który imprezuje ze swoimi bogatymi kumplami z uczelni. Pozuje na syna dyplomaty, ale w rzeczywistości zarabia na chleb jeżdżąc taksówką. Zazdrości kolegom, których bez trudu stać na wszystko. W dodatku zakochuje się w dziewczynie z wyższych sfer. Aby mieć więcej pieniędzy na wystawne życie, wplątuje się w ciemne interesy. Mrado ściąga haracze dla serbskiej mafii, a teraz ma zabić kogoś na jej zlecenie. Próbuje też pogodzić swoją „pracę” z opieką nad ośmioletnią córką, której matka wylądowała na odwyku. Jorge właśnie uciekł z więzienia. Chce zgarnąć duży szmal, a potem czmychnąć z kraju. Ma plan. Ale po piętach depczą mu nie tylko stróże prawa, lecz także Serbowie, którym podpadł. Wszyscy trzej marzą o dużej forsie, a złośliwy los w końcu krzyżuje ich drogi. Szybki cash okazuje się jednak nie tak łatwy do zdobycia i ma wysoką cenę… (opis dystrybutora)

Take This Waltz
Dramat, Kanada, 116 min.
reżyseria: Sarah Polley
obsada: Seth Rogen, Michelle Williams, Sarah Silverman

Dwudziestoośmioletnia Margot (Michelle Williams) jest szczęśliwą żoną Lou, autora książek kucharskich (obsadzony wbrew swemu komediowemu emploi Seth Rogen). Ale kiedy Margot poznaje Daniela (Luke Kirby), natychmiast zaczyna pomiędzy nimi iskrzyć. Co gorsza, okazuje się, że Daniel mieszka po przeciwnej stronie ulicy. Dwójka bohaterów zaczyna spędzać ze sobą coraz więcej czasu, zwalczając namiętności i rodzące się między nimi uczucie. (opis dystrybutora)

Uprowadzona 2
Akcja/kryminał, Francja, 98 min.
reżyseria: Olivier Megaton
obsada: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen

Liam Neeson wciela się ponownie w postać Bryana Millsa, emerytowanego agenta CIA, który w „Uprowadzonej” rozpętał prawdziwe piekło porywaczom jego córki. Kiedy w drugiej części Bryan sam stanie się celem tajemniczego mężczyzny pałającego żądzą zemsty, będzie znów musiał wykorzystać swoje „specyficzne umiejętności”, aby uchronić swą rodzinę przed zgubą. (opis dystrybutora)

Żółwik Sammy 2
Animacja, Belgia, 92 min.
reżyseria: Ben Stassen, Vincent Kesteloot
głosy: Olga Zaręba, Maciej Falana, Piotr Bąk

Tym razem dzielny Sammy wpada w sidła kłusowników i trafia do luksusowego oceanarium, gdzie u boku najbardziej malowniczych mieszkańców rafy koralowej bawi swoją opancerzoną osobą bogatych turystów z różnych zakątków globu. Jednak żółw to istota wolna z natury i Sammy nie byłby sobą, gdyby nie zaczął szykować planu wielkiej ucieczki. Wspierają go przyjaciele – waleczny żółw Ray, nieustraszona rybka Szpecio, zakręcony homar Lolek oraz sentymentalny rekin-młot Albert. (opis dystrybutora)


12 PAŹDZIERNIKA – PREMIERY


Bestie z południowych krain
Dramat, USA, 92 min.
reżyseria: Benh Zeitlin
obsada: Quvenzhane Wallis, Dwight Henry

W zapomnianej, buntowniczej społeczności odciętej od świata, sześcioletnia Hushpuppy prowadzi pełne odwagi i chęci przetrwania życie. Otaczający ją świat postrzega jako delikatną strukturę pełną żywych, oddychających, wzrastających rzeczy.  Kiedy więc największa od stuleci burza nawiedza miasto, Hushpuppy wie, że naturalny porządek wszystkiego, co jest dla niej ważne został zachwiany. Zdeterminowana by naprawić walącą się strukturę świata, ocalić słabnącego ojca i uratować tonący dom, mała bohaterka swoją siłę i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu. (opis dystrybutora)

Bitwa pod Wiedniem
Historyczny, Włochy/Polska, ? min.
reżyseria: Renzo Martinelli
obsada: Jerzy Skolimowski, Enrico Lo Verso, F.Murray Abraham

Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po ucieczce Cesarza Leopolda los miasta staje się coraz bardziej niepewny. Jeśli Wiedeń upadnie, armia Wielkiego Wezyra bez trudu dotrze aż do Morza Północnego, a potem także do Rzymu. Po wielu tygodniach oblężenia, we  wrześniu 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy. (opis dystrybutora)
   
Niewierni
Komedia, Francja, 109 min.
reżyseria: Emmanuelle Bercot, Eric Lartigau
obsada: Jean Dujardin, Gilles Lellouche

Najoryginalniejsza od lat komedia o miłości i zdradzie, na którą – wzorem „Zakochanego Paryża” i „Zakochanego Nowego Jorku” – składa się szereg niecodziennych i wyjątkowo zabawnych przygód miłosnych największych gwiazd francuskiego kina. (opis dystrybutora)


19 PAŻDZIERNIKA – PREMIERY


– Arktyka 3D
Dokumentalny, USA, 40 min.
reżyseria: Greg MacGillivray
głosy: Danuta Stenka

Kolejny dokument spod znaku IMAX 3D.

Cafe de Flore
Komedia romantyczna, Francja/Kanada, 120 min.
reżyseria: Jean-Marc Vallee
obsada: Vanessa Paradis, Kevin Parent, Hélène Florent

„Café de Flore” to opowieść o miłości i ludziach rozdzielonych przez czas i miejsce, ale połączonych w sposób głęboki i tajemniczy. Atmosferyczny, fantastyczny, tragiczny i niosący nadzieję film jest kroniką losów Jacqueline, młodej matki, wychowującej syna z zespołem Downa w latach 60. w Paryżu, i Antoine’a, niedawno rozwiedzionego popularnego DJ-a, mieszkającego współcześnie w Montrealu. Tym, co łączy te dwie historie, jest miłość – pełna euforii, obsesyjna, tragiczna, młodzieńcza i ponadczasowa. (opis dystrybutora)
   
Obława
Wojenny, Polska, 90 min.
reżyseria: Marcin Krzyształowicz
obsada: Marcin Dorociński, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz

Jak zaznaczają twórcy, skomplikowana intryga ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta, który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i – co najtrudniejsze – własną, mroczną przeszłością. Jak zapewnia obsadzony w głównej roli Marcin Dorociński – laureat nagrody dla najlepszego aktora na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: „Obława” to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi. Scenariusz Marcina Krzyształowicza jest bardzo inspirujący, bez trudu uruchomił moją wyobraźnię. (opis dystrybutora)

Paranormal Activity 4
Horror, USA, 95 min.
reżyseria: Henry Joost, Ariel Schulman
obsada: Katie Featherston, Brady Allen

Kolejna odsłona paradokumentalnego horroru.

Samsara
Dokumentalny, USA, 102 min.
reżyseria: Ron Fricke

To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard i Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł zaś wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin , życia, śmierci i odrodzenia. „Samsara” to wizualna i dźwiękowa uczta, której nie można przegapić. (opis dystyrbutora)

Whisky dla aniołów
Dramat/komedia, Francja/Wielka Brytania, 101 min.
reżyseria: Ken Loach
obsada: Paul Brannigan, John Henshaw, Roger Allam

Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć. Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a Rhino poczucie humoru, które rozbroi każdego. Razem mogą wszystko. Czeka na nich najdroższa whisky na świecie, szkocki kilt i przygoda, której długo nie zapomną. (opis dystrybutora)

W szczękach rekina 3D
Akcja/przygodowy, Australia, 91 min.
reżyseria: Kimble Rendall
obsada: Phoebe Tonkin, Sharni Vinson, Julian McMahon

Opowieść o grupce ocalałych po przejściu fali tsunami. uwięzieli w zalanym supermarkecie zmuszeni są walczyć o przetrwanie z krwiożerczym rekinem.


26 PAŻDZIERNIKA – PREMIERY


Chińczyk na wynos
Dramat, Arghentyna/Hiszpania, 93 min.
reżyseria: Sebastian Borensztein
obsada: Ricardo Darin, Muriel Santa Ana

Mrukliwy Roberto prowadzi w Buenos Aires sklep żelazny. Z pogardą patrzy na klientów i wykłóca się z producentami gwoździ o swoje zamówienia. Jego życie jest spokojne i uporządkowane. Tylko pozornie. Roberto pasjami przeczesuje prasę codzienną w poszukiwaniu pikantnych, pełnych absurdu, ociekających krwią wiadomości o wydarzeniach, które przytrafiły się ludziom na całym świecie. Najciekawsze wkleja do albumów z wycinkami, które zapełniają jego mieszkanie.Z kolei Chińczyk Jun przyjechał do Buenos Aires, aby odszukać stryja. Nie zna słowa po hiszpańsku, nikt nie jest w stanie go  zrozumieć, jedyne, co ma, to  adres wytatuowany na przedramieniu. (opis dystrybutora)

Internat
Horror, Irlandia/Kanada, 82 min.
reżyseria: Mary Harron
obsada: Scott Speedman, Lily Cole, Sarah Bolger

Pełna erotycznego napięcia opowieść o narodzinach kobiecej zmysłowości i strachu przed namiętną siłą, która kusi, zniewala i podstępnie pozbawia życia młode mieszkanki angielskiego internatu. Zafascynowana gotyckimi powieściami Rebecca zauważa, że skrycie adorowana przez nią przyjaciółka Lucie darzy coraz gorętszym uczuciem świeżo przybyłą, tajemniczą koleżankę Ernessę. Zazdrosna Rebecca zaczyna obserwować nową uczennicę. (opis dystrybutora)

Sanctuary
Obyczajowy, Irlandia/Polska, 90 min.
reżyseria: Norah McGettigan
obsada: Jan Frycz, Agnieszka Żulewska, Anne-Marie Duff

Jan jest cenionym chirurgiem plastycznym, ma żonę, córkę i duży dom z ogrodem. Po latach rezygnuje jednak z wykonywania zawodu, odsuwa się od rodziny, a na przyrodę patrzy już tylko z okna swojego pokoju. Pewnego dnia, po powrocie z podróży na wycieraczce znajduje trzydniową prasę, a w ogrodzie ciało żony. To zdarzenie uruchamia lawinę skrywanych dotąd emocji. Powracają wspomnienia, a w jego życiu znowu pojawia się dorosła córka Nadia. Pod pretekstem podróży służbowej Jan wyjeżdża za granicę. Nie przypuszcza, że z daleka od domu odżyją uczucia, przed którymi zawsze uciekał. (opis dystrybutora)

Skyfall
Akcja, USA/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Sam Mendes
obsada: Daniel Craig, Javier Bardem, Helen McCrory

„Skyfall” to 23. film o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości. Za kamerą po raz pierwszy
stanął Sam Mendes – twórca m.in. „American Beauty”, „Drogi do szczęścia” i „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej”. Film będzie kontynuacją stylu „nowego” Bonda, który zapoczątkowało przełomowe „Casino Royale” z Danielem Craigiem w roli głównej. W „Skyfall” zobaczymy również nowe gorące gwiazdy – Javiera Bardema w roli czarnego charakteru oraz Ralpha Fiennesa, którego postać owiana jest do tej pory tajemnicą. W roli dziewczyny Bonda wystąpi zjawiskowa Bérénice Marlohe. (opis dystrybutora)

Trzy siostry T
Psychologiczny/thriller, Polska, 85 min.
reżyseria: Maciej Kowalewski
obsada: Rafał Mohr, Bogusława Schubert-Massoc, Małgorzata Rożniatowska

Film „Trzy siostry T” jest opartym na faktach thrillerem psychologicznym. Opowiada historię Roberta, 35-cio letniego mężczyzny, który wydaje się być upośledzony. Od urodzenia spędza czas w domu z nadopiekuńczą matką i jej dwoma siostrami, które traktują Roberta jak dziecko. Rodzina wydaje się być konwencjonalna, bardzo dbająca o dobrą reputację, ale za tą woalką, kryje się prawdziwe zło. Szybko okazuje się, że mieszkanie jest siedliskiem trzech wynaturzonych kobiet, morderczyń i dewiantek, które znęcają się fizycznie i psychicznie nad Robertem. Ich dom odwiedza piękna fryzjerka Marianna, której młodość, niewinność i inność inspiruje Roberta do uwolnienia się z koszmaru, w którym żyje. (opis dystrybutora)

W sypialni
Dramat, Polska, 80 min.
reżyseria: Tomasz Wasilewski
obsada: Katarzyna Herman, Tomasz Tyndyk, Agata Buzek

Czterdziestoletnia Edyta (Katarzyna Herman) przyjeżdża do Warszawy, by ukryć się przed rodziną. Samochód, który służy jej za dom i kilka sukienek to jedyne rzeczy, które ma ze sobą. Zmuszona brakiem pieniędzy, umawia się przez Internet z przypadkowymi mężczyznami. Podczas tych spotkań usypia ich środkami nasennymi, dzięki czemu może spędzić czas w ich mieszkaniu, korzystać z łazienki, kuchni i spokojnie przespać noc. W ten sposób poznaje młodszego od siebie Patryka (Tomasz Tyndyk). Spotkanie jednak wymyka się spod kontroli Edyty. (opis dystrybutora)

Zostań ze mną
Dramat, USA, 101 min.
reżyseria: Ira Sachs
obsada: Thure Lindhardt, Zachary Booth, Julianne Nicholson

Nowojorskie środowisko artystyczne w latach 80. Twórca filmów dokumentalnych Erik  i prawnik Paul umawiają się na przygodne spotkanie, z którego rodzi się prawdziwe uczucie. Na początku wszystko układa się świetnie, powoli jednak pojawiają się pierwsze rysy. W ich prawie dziesięcioletnim związku pełnym wzlotów, upadków i toksycznych relacji, Erik próbuje określać własne granice i walczyć o swoją godność, by pozostać w zgodzie ze sobą. (opis dystyrbutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kamerakacja
Kamera Akcja – Nimfomanka i Lśnienie
18TKH_plakat2
18. Tydzień Kina Hiszpańskiego
transatlantyk
Retrospektywa Andrzeja Barańskiego na 8. Transatlantyk Festival w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*