Premiery kinowe – październik 2010
Październik to miesiąc bez kinowych hitów, chyba że za taki uznamy „Essential Killing”. Na uwagę zasługuje brytyjska ekranizacja „Doriana Graya” i polska „Ślubów panieńskich”. Dla mało wymagających „Piła 3D”, „Pirania 3D”, „Paranormal Activity 2”, „Pozwól mi wejść” i „Red”. Dla najmłodszych „Żółwik Sammy” i „Zemsta Futrzaków”, dla nieco starszych „Legendy sowiego królestwa. Strażnicy Ga’Hoole”.
Premiery 1 października
Thriller, Wielka Brytania, 112 min.
reżyseria: Oliver Parker
obsada: Ben Barnes, Rebecca Hall, Colin Firth
Młody chłopak, Dorian Gray (Ben Barnes) przybywa do Londynu. Na miejscu poznaje malarza Basila Hallwarda (Ben Chaplin), który zafascynowany hipnotyczną urodą i niewinnością młodzieńca postanawia namalować jego portret. Na jednym ze spotkań towarzyskich, Dorian poznaje Lorda Henry’ego Wottona (Colin Firth), który urzeka go swoimi oryginalnymi poglądami. I choć teorie Henry’ego na początku budzą w chłopcu sprzeciw, to mimowolnie im ulega. Gdy Dorian po raz pierwszy widzi swój portret, wypowiada pochopne życzenie: oddałby wszystko, żeby zachować młodość i urodę jak te uchwycone na płótnie – nawet za cenę duszy. Od tego momentu życie Doriana zmienia się radykalnie. Z niewinnego chłopca zmienia się w upadłego anioła, choć jeszcze nie wie jaką cenę przyjdzie mu zapłacić. (opis dystrybutora)
– Jedz, módl się, kochaj
Dramat, USA, 2010, 133 min.
reżyseria: Ryan Murphy
obsada: Julia Roberts, James Franco, Javier Bardem
Dramat, Austria/Bośnia/Hercegowina/Niemcy, 100 min.
reżyseria: Jasmila Zbanic
obsada: Mirjana Karanovic, Zrinka Cvitesic, Jasna Beri
Luna i Amar to kochająca się para młodych Bośniaków, która musi stawić czoła przeciwnościom losu zagrażającym ich związkowi. Jeśli chcą zachować nadzieję na upragnione przez nich dziecko muszą porzucić rozrywkowy tryb życia. Co gorsza, Amar zostaje zwolniony z pracy za nadużywanie alkoholu. Pomocną dłoń podaje mu kolega z wojska, który przeszedł na wahabizm – radykalną odmianę islamu. Pod jego wpływem Amar przestaje pić, palić, zaczyna regularnie się modlić, odnajdując sens życia w świecie ortodoksyjnej religii (opis dystrybutora).
Thriller/S-f, Wielka brytania, 97 min.
reżyseria: Duncan Jones
obsada: Sam Rockwell, Matthew Berry, Robin Chalk, Dominique McElligott
Sam Bell pracuje dla firmy Lunar Industries. W ramach kontraktu od 3 lat samotnie przebywa w stacji kosmicznej na Księżycu. Jego jedynym towarzyszem jest superinteligentny komputer Gerty. Sam nie ma bezpośredniego kontaktu z Ziemią. Raz na jakiś czas otrzymuje jedynie krótkie wiadomości video od swojej ukochanej żony Tess. Misja Sama zbliża się do upragnionego końca. Zanim jednak wybije godzina powrotu na Ziemię, Sam dokona szokującego odkrycia. Wszystko wskazuje na to, że oprócz niego i Gerty’ego w stacji przebywa ktoś jeszcze. Pewnego dnia, podczas prac w terenie, Sam ulega wypadkowi i traci przytomność. Po przebudzeniu zyskuje coraz większą pewność, że stał się obiektem cynicznej manipulacji. Przekonany, że nikomu nie może ufać, zaczyna szukać odpowiedzi na dręczące go pytania. Krok po kroku zbliża się do odkrycia prawdy, która może się okazać znacznie bardziej niebezpieczna niż podejrzewa. (opis dystrybutora)
Animowany, Belgia, 85 min.
reżyseria: Ben Stassen
głosy: Adam Ferency, Kacper Cybiński, Grzegorz Drojewski, Justyna Bojczuk, Krzysztof Szczerbiński, Iza Miko, Jacek Król, Maciej Orłoś
Premiery 8 października
Dramat, Nowa Zelandia, 87 min.
reżyseria: Taika Waititi
obsada: Taika Waititi, Craig Hall, James Rolleston
Jest rok 1984. 11-letni Boy mieszka na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii i uwielbia Michaela Jacksona. Uwielbia też swojego ojca, który jest dla chłopaka wspaniałym bohaterem, mimo że nie widział go całe dzieciństwo. Wraz z jego powrotem, Boy musi zmierzyć się z prawdą, pogodzić się z utratą ideału i znaleźć własną drogę ku dorosłości. Wejdzie w nią w rytm piosenek swojego idola. „Boy” to pełna ciepła i wyrazistego humoru opowieść o dorastaniu, która pobiła rekordy frekwencji na krańcu świata. (opis dystrybutora)
Dramat, Iran/Niemcy, 90 min.
reżyseria: Rafi Pitts
obsada: Rafi Pitts, Mitra Hajjar, Naser Madahi
Ali, mimo iż pracuje na nocną zmianę, każdą wolną chwilę poświęca pięknej żonie i córeczce. Uciekając przed stresującym życiem w Teheranie, mężczyzna oddaje się ulubionemu hobby – polowaniu. Życie Alego przybiera dramatyczny obrót, kiedy jego żona Sara przypadkowo ginie w strzelaninie między policją a demonstrantami. Po frustrujących doświadczeniach na komisariacie główny bohater Myśliwego rozpoczyna własne śledztwo, i w akcie zemsty zabija policjantów na stołecznej autostradzie. Ścigany przez policję ucieka do podmiejskiego lasu. Z myśliwego staje się celem polowania, nie składa jednak broni… (opis dystrybutora)
Dramat/romans, Belgia/Francja/Tunezja, 93 min.
reżyseria: Mehdi Ben Attia
obsada: Claudia Cardinale, Antonin Stahly-Vishwanadan, Salim Kechiouche
30-letni Malik (Antonin Stahly) wraca z Francji do Tunezji po śmierci ojca. Zamieszkuje razem z matką (Claudia Cardinale) i podejmuje pracę architekta. Malik jest homoseksualny. Ukrywa to przed światem i odczuwa, że sieć własnych kłamstw coraz bardziej go więzi. Kiedy poznaje Bilala (Salim Kechiouche), przystojnego araba, który jest służącym w posiadłości matki. Zakochuje się w nim ze wzajemnością i wówczas wszystko staje się możliwe.. (opis dystrybutora)
– Pirania 3D
Horror/thriller, USA, 88 min.
reżyseria: Alexandre Aja
obsada: Steven R. McQueen, Elisabeth Shue, Jessica Szohr
Jezioro Wiktoria to raj dla tysięcy młodych ludzi spragnionych słońca, wody i niesamowitych imprez do rana. Jednak spokojne zazwyczaj wody jeziora tego lata staną się żerowiskiem wyjątkowo krwiożerczych istot. Na skutek podwodnego trzęsienia ziemi, uwięzione w głęboko położonym zbiorniku wodnym prehistoryczne piranie przedostaną się do jeziora i rozpoczną krwawe polowanie na ludzi. Julie (Elizabeth Shue) – piękna policjantka – staje na czele grupy nieznajomych, którzy wspólnie starają się uciec przed potężnymi szczękami krwiożerczych potworów. (opis dystrybutora)
– Śluby panieńskie
Komedia, Polska, 100 min.
reżyseria: Filip Bajon
obsada: Anna Cieślak, Marta Żmuda Trzebiatowska, Maciej Stuhr
Albin (Borys Szyc) i Gustaw (Maciej Stuhr) to niegrzeczni faceci, którzy próbują za wszelką cenę uwieść spiskujące przeciw mężczyznom panny – Anielę (Anna Cieślak) i Klarę (Marta Żmuda Trzebiatowska). Jednak tym razem poszukiwacze mocnych miłosnych wrażeń i słabych kobiecych punktów trafiają na ekstremalnie trudne przeciwniczki. Piękne dziewczyny zrobią wszystko, żeby pokrzyżować plany nałogowych podrywaczy i spektakularnie utrzeć im nosa. Wybucha wielka wojna męsko-damska, w której intryga goni intrygę, seryjnie łamane są serca, a każdy chwyt jest dozwolony. Czy rozważny, choć romantyczny twardziel Radost (Robert Więckiewicz) zatrzyma lawinę zabawnych nieporozumień i doprowadzi aferę do szczęśliwego końca? (opis dystrybutora)
– Wichry Kołymy
Biograficzny/dramat, Niemcy/Francja. Polska, 117 min.
reżyseria: Marleen Gorris
Premiery 14 października
Animacja/fantasy/przygodowy, Australia/USA, ? min.
reżyseria: Zack Snyder
Premiery 15 października
Dramat, Polska, 86 min.
reżyseria: Marcin Wrona
obsada: Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński, Natalia Rybicka
Michał (Wojciech Zieliński) uciekł z prowincjonalnego Tarnowa do wielkomiejskiej Warszawy. W dużym mieście, z piękną żoną Magdą (Natalia Rybicka) i nowonarodzonym synkiem wiedzie z pozoru idealne życie. Michał ma wszystko o czym można marzyć: nową rodzinę, własny biznes i luksusowe mieszkanie na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca. Sielankę zakłóca pojawienie się Janka (Tomasz Schuchardt) – przyjaciela z dawnych lat, który ma wkrótce zostać ojcem chrzestnym ich dziecka. (opis dystrybutora)
Akcja/komedia, USA, 2010, ? min.
reżyseria: Robert Schwentke
obsada: Bruce Willis, Morgan Freeman, John C. Reilly
Frank Moses (Bruce Willis) od czasu zakończenia czynnej służby wraz z młodziutką Sarą wiedzie spokojne życie na przedmieściach. Pewnego dnia do jego domu wpada brygada zamaskowanych zabójców. Były agent CIA nie zapomniał, jak się zabija – rozprawienie się z intruzami zajmuje mu kilkanaście sekund. Szybko jednak zdaje sobie sprawę, że to dopiero początek. Wie, że jedyną obroną w tym wypadku jest atak. Moses postanawia zebrać starą, nieco zwariowaną już z upływem czasu, ekipę. Obierają za cel kwaterę główną CIA, aby dowiedzieć się kto za tym wszystkim stoi. Mówią o nich RED – Radykalni Emerytowani Degeneraci. (opis dystrybutora)
– Social Network
Komedia/dramat, USA, ? min.
reżyseria: David Fincher
Premiery 22 października
Komedia/dramat/romans, USA, 103min.
reżyseria: Aaron Schneider
obsada: Robert Duvall, Bill Murray, Sissy Spacek
– Essential Killing
Thriller/wojenny, Polska/Norwegia/Irlandia/Węgry, 2010, 100 min.
reżyseria: Jerzy Skolimowski
obsada: Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner, Phillip Goss
– Paranormal Activity 2
Horror, USA, ? min.
reżyseria: Tod Williams
– Pozwól mi wejść
Dramat/horror, USA, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Matt Reeves
obsada: Chloe Moretz, Richard Jenkins, Kodi Smit-McPhee
Nastoletni Owen od czasu rozwodu rodziców przechodzi trudne chwile. Nielubiany w szkole staje się coraz częstszym obiektem kpin kolegów. Czas spędza samotnie oddając się marzeniom o zemście na swych prześladowcach. Pewnego dnia w sąsiedztwie pojawia się tajemnicza Abby. Owen zaprzyjaźnia się z dziewczyną nie zwracając początkowo uwagi na jej nietypowe zachowania: Abby wychodzi na dwór tylko po zmroku i podobnie jak Owen nie ma żadnych przyjaciół. Wkrótce okazuje się, że dziewczyna skrywa pewien mroczny sekret. W miasteczku dochodzi do brutalnych morderstw, a mieszkańcy zaczynają podejrzewać właśnie ją. Gdy Owen odkrywa sekret przyjaciółki, rozumie, że właśnie wkroczył w nowy niebezpieczny, ale niezwykle pociągający świat przyjaźni z wampirem. (opis dystrybutora)
– Sekret jej oczu
Dramat/thriller, Argentyna/Hiszpania, 127 min.
reżyseria: Juan Jose Campanella
obsada: Ricardo Darin, Soledad Villamil, Guillermo Francella
Dokumentalny, Brazylia/Wielka Brytania, 90 min.
reżyseria: Lucy Walker, Joao Jardim
obsada: Vik Muniz
Najczęściej chyba nagradzane przez publiczność na tegorocznych festiwalach „Śmietnisko” Lucy Walker, opowiada o genialnym projekcie sławnego nowojorskiego twórcy pop-artu, Vika Muniza – jednego z najlepiej opłacanych, współczesnych artystów na świecie. Żeby stworzyć nową kolekcję swych dzieł Muniz wyjeżdza na największe w Rio de Janeiro wysypisko śmieci. Wraz z zepchniętymi na margines społeczeństwa mieszkańcami okolicznych faweli komponuje ze znalezionych na śmietniku odpadków ich gigantyczne portrety. (opis dystrybutora)
– Zemsta Futrzaków
Komedia, USA, 92 min.
reżyseria: Roger Kumble
obsada: Brendan Fraser, Ken Jeong, Brooke Shields
Kiedy Dan wraz z rodziną przeprowadza się do zielonego Oregonu, nawet nie podejrzewa, jak trudno przyjdzie mu żyć w zgodzie z naturą. Gdy rozpoczyna pracę nad budową dużego osiedla okazuje się, że teren jest już zajęty. Zamieszkujące tam zwierzęta wszystkich kształtów i rozmiarów jednoczą swe siły, by wykurzyć Dana z lasu obracając plac budowy w prawdziwe pole bitwy. Rozpocznie się nieprzerwana salwa gagów i komicznych sytuacji. Natura pokaże pazur, a dzięki skunksowi pojęcie „śmierdząca sprawa” nabierze zupełnie nowego i bardziej dosłownego znaczenia. (opis dystrybutora)
– Zwycięzca
dramat/historyczny, Włochy/Francja, 128 min.
reżyseria: Marco Bellocchio
obsada: Giovanna Mezzogiorno, Filippo Timi
Premiery 29 października
dramat, USA, 2010, 99 min.
reżyseria: Burr Steers
obsada: Zac Efron, Amanda Crew
– Piła VIII 3D
Horror, USA, 2010, ? min.
reżyseria: Kevin Greutert
obsada: Tobin Bell, Betsy Russell, Costas Mandylor
Grupa ludzi, którzy przetrwali mordercze zabawy Jigsawa, szuka wsparcia u guru samopomocy, a przy okazji również niedoszłej ofiary geniusza zbrodni – Bobby’ego Dagena. Okazuje się, że skrywa on mroczne sekrety, których ujawnienie doprowadza do nowej fail terroru na niewyobrażalną skalę. (opis dystrybutora)
– Tokijska opowieść
Dramat, Japonia, 1953, 136 min.
obsada: Chishu Ryu, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara, Haruko Sugimura
Fabuła filmu jest prosta: starsi już rodzice wybierają się do Tokio, by odwiedzić swoje dzieci. Jednak te są zbyt zaabsorbowane własnymi sprawami, aby poświęcić im czas. Jednak siła tego wybitnego dzieła sztuki filmowej płynie z jego mistrzowskiej realizacji – wspaniałej gry aktorskiej, precyzyjnych ustawień kamery, wyjątkowego rytmu opowiadania. „W kinie europejskim z podobną subtelnością psychologiczną spotykamy się u Bergmana, Olmiego czy Romera” – pisał Tadeusz Sobolewski w „Kinie”. „Tokijska opowieść” to czołowe osiągnięcie Yasujiro Ozu, uznawanego za „najbardziej japońskiego z japońskich reżyserów”. Podczas gdy Akira Kurosawa zyskał największą sławę poza granicami Japonii, Ozu do dziś cieszy się uwielbieniem w ojczyźnie. Jak żaden z klasycznych mistrzów kina ma ciągły wpływ na nie tylko japońskie, ale całe azjatyckie współczesne kino. Był też pierwszym filmowcem wybranym do Japońskiej Akademii Literatury i Sztuki.
Dramat/romans, Kanada, 102 min.
reżyseria: Xavier Dolan-Tadros
obsada: Xavier Dolan-Tadros, Niels Schneider, Monia Chokri
To pełna energii i emocji opowieść o przyjaźni i miłości, rywalizacji i zdradzie. Bohaterowie, Francis i Marie, są dobrymi przyjaciółmi. Pewnej szalonej nocy spotykają Nicolasa, młodego chłopaka, który właśnie przyjechał do Montrealu. Od spotkania do spotkania, od jednej wspólnie spędzonej chwili do drugiej Francis i Marie stają się coraz bardziej zafascynowani nowym znajomym. Wkrótce zorientują się, że ich obsesja na jego punkcie zamienia się w miłosny pojedynek. Rywalizacja o względy i uczucie Nicolasa zagrozi ich przyjaźni, która jeszcze niedawno wydawała się niezniszczalna. (opis dystrybutora)