Premiery kinowe – marzec 2010

Premiery 1 marca
Dramat, USA, 131 min.
reżyseria: Kathryn Bigelow
obsada: Jeremy Renner
James (Jeremy Renner) obejmuje dowództwo nad oddziałem wykwalifikowanych specjalistów w czasie trwania poważnego konfliktu. Zaskakuje swoich podwładnych decyzjami, które sprawiają, że wydaje się, że śmierć jest mu obojętna. W czasie gdy żołnierze próbują okiełznać swojego nieprzewidywalnego dowódcę, irackie miasto, w okolicach którego stacjonują, pogrąża się w chaosie.
Premiery 5 marca
Przygodowy/fantasy, USA, 108 min.
reżyseria: Tim Burton
obsada/dubbing: Johnny Depp, Mia Wasikowski, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Crispin Glover/ Cezary Pazura, Marta Wierzbicka, Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska
Kiedy Alicja była małą dziewczynką, pobiegła za Białym Królikiem, wpadła do jego nory i niespodziewanie znalazła się w fantastycznym i nieco dziwacznym świecie, gdzie żyją bajkowe stwory, mówiące zwierzęta i śpiewające kwiaty, a mieszkańcy obchodzą nie-urodziny. Teraz Alicja ma już 19 lat i powraca do tej niezwykłej krainy, by ponownie spotkać dawnych znajomych. (opis dystrybutora)
– Liban
Dramat/wojenny, Francja/Izrael/Liban/Niemcy, 94min.
reżyseria: Samuel Maoz
obsada: Oshri Cohen, Michael Moshonov, Zohar Shtrauss
Pierwsza wojna libańska, początek czerwca 1982 roku. Czterech młodych czołgistów, wspartych niewielką grupą żołnierzy piechoty, zostaje wysłanych na swoją pierwszą walkę. Łatwa na pozór misja sprawdzenia obcego terenu przeradza się jednak w horror, okazuje się śmiertelną pułapką, a czwórka izraelskich żołnierzy jest zdana wyłącznie na siebie… Liban to film wyjątkowy. Nikt wcześniej nie pokazał bowiem wojny w taki sposób, w jaki uczynił to Maoz. Świat zewnętrzny możemy oglądać tylko z perspektywy uwięzionych w czołgu żołnierzy, obserwując go przez wizjer lufy, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie klaustrofobii. (opis dystrybutora)
– Opętani
Horror, USA, 101 min.
reżyseria: Breck Eisner
obsada: Radha Mitchell, Danielle Panabaker, Timothy Olyphant
David jest szanowanym szeryfem w niewielkim miasteczku w Stanach Zjednoczonych. Na jednym z meczy bejsbolowych na boisku pojawia się znany wszystkim mieszkaniec. Intruz jest uzbrojony w naładowaną strzelbę, którą celuje w szeryfa. Zmuszony do obrony szeryf zabija go. W innej części miejscowości mężczyzna podpala swój dom, w którym wcześniej zamyka na klucz własną żonę. Wkrótce całe miasto staje się areną krwawych wypadków i rozprzestrzeniającego się wśród mieszkańców szaleństwa. Rząd w celu powstrzymania niebezpiecznej epidemii wysyła do miejscowości oddziały wojskowe, aby zlikwidowały wszystkich zarażonych. David wraz z kilkoma mieszkańcami próbuje wydostać się z zagrożonej strefy. Przed nimi najdłuższa i najstraszniejsza noc w życiu. (mat. prasowe)
Komedia, USA, 103 min.
reżyseria: Marc Lawrence
obsada: Sarah Jessica Parker, Hugh Grant, Mary Steenburgen
– Ślepy los
Dokumentalny/przygodowy, Rosja, 104 min.
reżyseria: Lucy Walker
obsada: Gavin Attwood, Sally Berg, Sonam Bhumtso
Erik Weihenmeyer był niewidomy od 15. roku życia. Zanim został alpinistą i pierwszym niewidomym, który zdobył Mount Everest, musiał zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami. Jego droga do samoakceptacji przebiegała w sprzyjających warunkach: pod opieką braci i czuwającego nad wszystkim ojca. Teraz Erik zdecydował się pomóc innym. Wybrał Tybet, bo tu niewidomi żyją jak wyrzutkowie, na marginesie społecznym. W powszechnym mniemaniu ślepota jest karą za grzechy w poprzednim życiu lub dowodem opętania…
Dokument Lucy Walker łączy różne elementy. Reżyserka z uwagą obserwuje uczestników ekspedycji oraz jej burzliwy przebieg. Przygląda się też wpływowi wyprawy na psychikę dzieci i dorosłych. Dla niektórych wspinaczka staje się szansą na przemianę, na której zależało organizatorom. Inni na nowo przeżywają przeszłość i wracają do bolesnych wspomnień. Choć Ślepy los w naturalny sposób staje się opowieścią o górskiej ekspedycji, autorka nawet na chwilę nie traci z pola widzenia celu swojego dzieła.
– Tlen
Dramat/musical, Rosja, 75 min.
reżyseria: Ivan Vyrypayev
obsada: Aleksiej Filimonow, Karolina Gruszka
Sańka (Aleksiej Filimonow) nie usłyszał piątego przykazania i zabił żonę dla rudowłosej Saszy (Karolina Gruszka). Dlaczego? Bo łaknął tlenu pięknej dziewczyny. Film Iwana Wyrypajewa to ekranizacja jego kontrowersyjnej sztuki Tlen, gdzie rapowano Dekalog i którą krytycy uznali za manifest „beztlenowców”. Miłosna historia opowiedziana w nowoczesnej, czasem kiczowatej, innym razem poetyckiej oprawie, łączy w sobie niemal wszystkie gatunki kultury popularnej. Jest tu romans, dramat, horror i kryminał. Ironiczna opowieść rozpisana na dziesięć słowno-muzycznych scen ma formę wideoklipu, nawiązuje do estetyki graffiti, komiksu, telewizji i Internetu.
Przygodowy, Hiszpania/Malta, 126 min.
reżyseria: Alejandro Amenabar
obsada: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac
Aleksandria, 391 rok, rozwija się chrześcijaństwo. Davus jest niewolnikiem zakochanym w swej pięknej pani – adeptce filozofii i astrologii z – Hypatii (Rachel Weisz). Podczas gdy Hypatia ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata przed fundamentalizmem religijnym, Davus jest rozdarty pomiędzy miłością do a pragnieniem wolności, którą mogłoby mu zapewnić przejście na chrześcijaństwo. (opis dystrybutora)
– Beats of Freedom – Zew wolności
Dokument, Polska, 75 min.
reżyseria: Piotr Stachurski, Leszek Gnoiński
obsada: Marek Niedźwiecki, Krzysztof Skiba
Komediodramat, Francja, 119 min.
reżyseria: Roman Polański, Lars Von Trier, Jane Campion i inni
obsada: –
„Kocham Kino” to swoisty hołd złożony kinu i towarzyszącej mu magicznej atmosferze, który powstał na 60. urodziny festiwalu w Cannes. Cenieni autorzy trzyminutowych krótkometrażówek składają jednak hołd kinu samemu w sobie, a każdy robi to na swój niepowtarzalny sposób. Najwięksi reżyserzy współczesnego kina w jednym filmie – to marzenie każdego kinomana.(opis dystrybutora)
Akcja/komedia, USA, 92 min.
reżyseria: Brian Levant
obsada: Jackie Chan, Amber Valletta, Lucas Till
Mieszanka komedii i kina akcji z Jackie Chanem w roli, tajnego agenta pracującego dla CIA, który postanawia rzucić pracę w wywiadzie, by rozpocząć nowe, spokojne życie z dziewczyną z sąsiedztwa Gillian (Amber Valletta). Zanim jednak Gillian zgodzi się na ślub, Bob ma do spełnienia ostatnią misję – musi zdobyć serca trójki pewnych siebie dzieci Gillian. Gdy Gillian wyjeżdża za miasto, Bob (Jackie Chan) ochoczo zgłasza się do opieki nad dziećmi, by zdobyć ich przychylność. Kiedy 12-letni syn Gillian omyłkowo pobiera tajny program z komputera Boba, jego wróg nr 1, rosyjski bardzo wredny terrorysta, przypuszcza atak, zmuszając Boba do lawirowania pomiędzy rolą super szpiega i troskliwej niani, co okazuje się największym wyzwaniem w jego dotychczasowej karierze! (mat. prasowe)
– Nostalgia anioła
Dramat, USA/Wielka Brytania/Nowa Zelandia, 135 min.
reżyseria: Peter Jackson
obsada: Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Susan Sarandon
– Różyczka
Dramat, Polska, 117 min.
reżyseria: Jan Kidawa-Błoński
obsada: Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz
Znany pisarz (Andrzej Seweryn) ma romans z dużo młodszą od siebie kobietą (Magdalena Boczarska). Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji, intelektualista poślubia atrakcyjną “dziewczynę znikąd”. Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną (Robert Więckiewicz), z którym łączy ją silna namiętność i niebezpieczna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem, przekazuje mu informacje, które mają skompromitować pisarza. Erotyczna fascynacja kochankiem powoli przeradza się w głębokie uczucie, choć kobieta zdaje sobie sprawę, że jest jedynie narzędziem w zaplanowanej akcji tajnych służb. (mat. prasowe)
– Trick
Sensacyjny, Polska, ? min.
reżyseria: Jan Hryniak
obsada: Andrzej Chyra, Piotr Adamczyk
„Trick” jest pierwszym od wielu lat polskim filmem sensacyjnym z błyskotliwym poczuciem humoru o genialnych oszustach i ich misternie zaplanowanej zemście na tych, którzy ich zdradzili. Ten rodzaj kina przeżywał w Polsce prawdziwy rozkwit w latach 80. za sprawą „Vabanku” i „Wielkiego Szu”, a na całym świecie do dziś dostarcza widzom rozrywkę na najwyższym poziomie m.in. w kolejnych częściach „Ocean’s Eleven”, jednak w ostatnich latach był rzadko reprezentowany w naszej kinematografii. (opis dystrybutora)
Premiery 19 marca
– Była sobie dziewczyna
Dramat, Wielka Brytania, 95min.
reżyseria: Lone Scherfig
obsada: Dominic Cooper, Rosamund Pike, Emma Thompson
Młoda, inteligentna dziewczyna dorasta w Londynie w latach sześćdziesiątych. Jej rodzina bardzo chce, by studiowała na Oksfordzie. Tymczasem ona wdaje się w szalony romans z poznanym w niezwykłych okolicznościach mężczyzną, który obiecuje, że nauczy ją życia i miłości… Te niepowtarzalne lekcje będą się odbywały w luksusowych salach balowych i dyskotekach, zadymionych kafejkach Londynu i pod dachami dekadenckiego Paryża… (mat. prasowe)
– Legion
Horror/akcja, USA, 100min.
reżyseria: Scott Stewart
obsada: Dennis Quaid, Kevin Durand, Lucas Black
Thriller, USA, 115 min.
reżyseria: Richard Kelly
obsada: Cameron Diaz, James Marsden, Frank Langella
Trzymająca w niezwykłym napięciu historia zdesperowanego małżeństwa, Normy i Arthura Lewisów, które staje przed upiornym dylematem w chwili, gdy tajemnicze szklane pudełko trafia na próg ich drzwi. Jeśli nacisną guzik, znajdujący się wewnątrz, otrzymają dość pieniędzy, by rozwiązać wszystkie swoje problemy. Ale w zamian za to, gdzieś na świecie umrze ktoś inny. Kiedy pokusa, staje się nie do odparcia, Norma naciska guzik. Wkrótce w pobliżu padają strzały. Świadoma swojej winy Norma wie, że musi zrobić wszystko, co w jej mocy, by rozwikłać sprawę morderstwa, które umyślnie sprowokowała… (opis dystrybutora)
– Twój na zawsze
Dramat/romans, USA, ? min.
reżyseria: Allen Coulter
obsada: Robert Pattinson, Emilie de Ravin, Pierce Brosnan
Tyler Roth (Robert Pattinson) jest zbuntowanym chłopakiem, który cały czas popada w kłopoty. Pewnej nocy wdaje się w bójkę i zostaje poturbowany przez silniejszego od siebie policjanta. Wkrótce po tych wydarzeniach Tyler poznaje córkę funkcjonariusza – Ally. Początkowo chłopak zamierza ją uwieść, a następnie porzucić. Okazuje się jednak, że Tylera i dziewczynę łączy coś więcej. (opis dystrybutora)
Premiery 26 marca
– Kwiat pustyni
Thriller, Austria/Niemcy/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Sherry Hormann
obsada: Liya Kebede, Sally Hawkins, Timothy Spall, Juliet Stevenson, Craig Parkinson, Soraya Omar-Scego
Kiedy w wieku 13. lat Waris (Soraya Omar -Scego) dowiaduje się, że zgodnie z wolą ojca ma zostać czwartą żoną znacznie od siebie starszego mężczyzny, decyduje się na ucieczkę. W środku nocy żegna się z ukochanym bratem i wykrada się z rodzinnego obozu. Samotnie, bez jedzenia i w sandałach pokonuje kamienistą pustynię, by dotrzeć do Mogadiszu, gdzie żyje rodzina jej matki. By ochronić dziewczynę, krewni wysyłają ją do pracy w somalijskiej ambasadzie w Londynie. Po latach, pełnoletniej już Waris (Liya Kebede), grozi deportacja. Ucieka więc jeszcze raz z pomocą wiernej przyjaciółki Marylin (Sally Hawkins). W barze szybkiej obsługi, gdzie Waris znajduje zatrudnienie, zauważa ją sławny fotograf mody – Terry Donaldson (Timothy Spall). Dziewczyna waha się, czy przyjąć zaproszenie na sesję zdjęciową, ale ostatecznie postanawia spróbować. Od tego momentu, wszystko toczy się jak w bajce: Donaldson otwiera przed nią drzwi do kariery w świecie mody… (opis dystrybutora)
Thriller, Polska, 115 min.
reżyseria: Jacek Koprowicz
obsada: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Ewa Błaszczyk
Jest rok 1968. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji. Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że wielki mistrz, prowokator i skandalista wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk – kłamstwo i wszelkie jego odmiany – na dudka-wystrychizm, kłamizm, neo-naciągizm, fałszyzm, nabieryzm i w pole-wyprowadzizm… (opis dystrybutora)
Dramat, USA, 138 min.
reżyseria: Martin Scorsese
obsada: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley
(rozkład i tytuły premier mogą ulegać zmianie, stronę aktualizujemy na bieżąco)
już się nie mogę doczekać „Alicji”, nawet mi się śniła premiera ;D