przelotniMaj, to miesiąc dobrych reżyserów. Na ekranach polskich kin pojawią się filmy autorstwa Pedro Almodovara (Przelotni kochankowie), Lasse Hallstroma (Hipnotyzer), Francoisa Ozona (U niej w domu), Michaela Winterbottoma (Prawdziwa historia króla skandali)

Na pewno warto wybrać się na Wielkiego Gatsby’ego, Uciekiniera czy Drugie oblicze. Ponieważ wiosna w pełni nie zabraknie również „czystej rozrywki” – Iron Mana 3 StokeraSzybkich i wściekłych 6 i W ciemność. Star Trek. Dla najmłodszych czekają Mambo, Lula i piraci oraz Tajemnica zielonego królestwa.


PREMIERY – 3 MAJA


– Proste sprawy
Dramat, Rosja, 110 min.
reżyseria: Aleksiej Popogriebski
obsada: Siergiej Puskepalis, Leonid Broniewoj, Swietłana Kamynina, Dinara Kutujewa, Iwan Osipow, Iwan Szwedow

Nad życiem Siergieja Masłowa wisi jakieś fatum. W szpitalu, w którym pracuje, kiepsko mu płacą, nastoletnia córka uciekła z domu z podejrzanym typem, żona spodziewa się drugiego dziecka i chce je urodzić, mimo że rodzina ledwo się mieści w ciasnym mieszkanku w zrujnowanej kamienicy. Uciążliwi sąsiedzi codziennie uprzykrzają mu życie, a za jazdę po pijanemu stracił prawo jazdy. Szukając dodatkowego źródła dochodu Siergiej trafia do podstarzałego aktora, któremu ma podawać środki przeciwbólowe – artysta umiera bowiem na raka. Starszy pan prosi Siergieja o pewną przysługę, w zamian proponując korzyści finansowe… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 9/10 MAJA


– Iron Man 3
S-f/ akcja,USA/Chiny, 130 min.
reżyseria: Shane Black
obsada: Robert Downey Jr., Guy Pearce, Gwyneth Paltrow, Ben Kingsley

Świat Tony’ego Starka legł w gruzach w skutek podstępnych działań jednego z jego najpotężniejszych wrogów. W
poszukiwaniu zemsty Stark wyrusza w podróż, która wystawi na próbę siłę jego charakteru i ducha walki. Przyparty do muru, znów może polegać wyłącznie na swojej pomysłowości i instynkcie. Wkrótce odkrywa odpowiedź na od dawna nurtujące go pytanie: Czy to zbroja czyni superbohatera? (opis dystrybutora)

– Madryt 1987
Dramat, Hiszpania, 104 min.
reżyseria: David Trueba
obsada: Jose Sacristan, Maria Valverde, Ramon Fontsere

W pewien upalny letni dzień znany dziennikarz Miguel i młodziutka studentka dziennikarstwa Angela spotykają się w jednej z madryckich kawiarni na umówiony wywiad. Wokół jest dość gwarno, więc Miguel zaprasza swoją towarzyszkę do mieszkania kolegi, które znajduje się nieopodal. Jego intencje są jasne – zamierza uwieść śliczną dziewczynę. Ona spontanicznie zgadza się z nim iść, licząc, że uda jej się przechytrzyć starego lisa i osiągnąć swoje cele. Przypadek sprawia, że ci dwoje na wiele godzin zatrzaskują się w ciasnej łazience, nadzy, bez możliwości ucieczki. Od tej pory są na siebie skazani. Z dala od zewnętrznego świata toczą burzliwą dyskusję na temat życia, miłości, literatury, sztuki pisania, polityki i nieuchronności upływu czasu. Z czasem przeradza się ona w namiętny seks. Fizyczna nagość i erotyczne napięcie w miarę rozwoju akcji tracą jednak znaczenie – dużo ważniejsze staje się poznanie drugiego człowieka, dotarcie do tego, co skrywa on w swoim wnętrzu… (opis dystrybutora)

– Mambo, Lula i piraci
Animacja, Dania, 75 min.
reżyseria: Jan Rahbek
głosy: Klaudiusz Kaufmann, Katarzyna Pakosińska, Jarosław Boberek, Zbigniew Zamachowski

Piosenkarka Lula i dzielny strażnik plaży Mambo próbują powstrzymać złoczyńcę Carlosa, który zamierza przejąć władzę na wyspie prezydenta Małpiozo i nękać jej mieszkańców podrzędnym disco 24-godziny na dobę. Mambo i Lula, wspierani przez załogę piratów-melomanów, rzucą wyzwanie Carlosowi i udowodnią całym tropikom, że nie ma mocnego na człekokształtnego, a muzyka pochodzi od małpy! (opis dystrybutora)

– Od czwartku do niedzieli
Dramat, Chile/Holandia, 96 min.
reżyseria: Dominga Sotomayor Castillo
obsada: Santi Ahumada, Emiliano Freifeld, Paola Giannini

Od czwartku do niedzieli to chilijskie „kino drogi”, opowieść o rodzinie, która wyrusza na kilkudniową wakacyjną przejażdżkę, prawdopodobnie ostatnią w ich wspólnym życiu, zapowiadającą rozstanie. Na subtelną, osobistą historię, pięknie sfilmowaną przez Bárbarę Álvarez, składają się zwykłe czynności, rozmowy, codzienna bliskość, która jednak z minuty na minutę staje się  coraz bardziej melancholijna, skazana na nieuchronny koniec… (opis dystrybutora)

Oszukane
Dramat, Polska, 90 min.
reżyseria: Marcin Solarz
obsada: Katarzyna Herman, Artur Żmijewski, Karolina Chapko

Przypadkowe spotkanie dwóch bardzo podobnych do siebie nastolatek prowadzi je do odkrycia nieprawdopodobnej pomyłki sprzed lat. Historia sióstr podmienionych w jednym ze szpitali, nagłośniona przez media wzbudziła ogromne emocje. Wstrząsnęła życiem dwóch rodzin, które od tego momentu nie było już takie samo…  Nowe życie odnalezionych po latach sióstr, szybko okaże się mieć pozornie słodki smak. Ile warte jest poznanie prawdy?  Czy miłość może rozgrzeszyć wszystkie nasze działania? Czy obu rodzinom uda się wyjść zwycięsko z próby, którą zgotował im los? (opis dystrybutora)

Przelotni kochankowie
Komedia, Hiszpania, 96 min.
reżyseria: Pedro Almodovar
obsada: Javier Camara, Penelope Cruz, Antonio Banderas, Cecilia Roth, Blanca Suarez

Na pokładzie samolotu poznajemy: nowożeńców wyruszających w podróż poślubną, królową plotkarskich magazynów, bezwzględnego biznesmena uciekającego z Hiszpanii przed policją oraz Don Juana próbującego rozstać się z jedną ze swoich kochanek. Każde z nich leci do Meksyku w określonym celu – by coś załatwić albo przed czymś uciec. Co musi się wydarzyć, by ta grupa nieznajomych wyznała sobie swoje tajemnice? Co musi się stać, by wszyscy – włącznie z pilotami – wyjawili najgłębiej skrywane pragnienia? (opis dystrybutora)

– Stoker
Thriller, USA/Wielka Brytania, 98 min.
reżyseria: Chan-Wook Park
obsada: Mia Wasikowska, Nicole Kidman, Matthew Goode

India Stoker ma zaledwie 18 lat, gdy traci w wypadku ojca, będącego też jej najlepszym przyjacielem. To tragiczne wydarzenie niszczy życie jej rodziny. Dziewczyna udaje niewzruszoną, czym maskuje ból i chroni swoją wrażliwość, którą rozumiał tylko zmarły Richard. Zrozpaczona India zbliża się do swego stryja Charliego, który niespodziewanie przyjeżdża na pogrzeb brata i postanawia zostać z Indią i jej niestabilnie emocjonalnie matką, Evie. Mimo że dziewczyna początkowo nie ufa stryjowi, czuje się nim zafascynowana i powoli odkrywa, jak wiele ich łączy. Charlie stopniowo odkrywa się przed Indią, a ona dochodzi do wniosku, że jego przyjazd to nie przypadek. Stryj ma być jej przewodnikiem prowadzącym ją ku jej niezwykłemu przeznaczeniu. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 17 MAJA


28 pokoi hotelowych
Dramat, USA, 82 min.
reżyseria: Matt Ross
obsada: Marin Ireland, Chris Messina

Ona jest mężatką. On ma dziewczynę. Zaczyna się od niewinnego spotkania w hotelowej restauracji, a kończy na szalonej nocy w pokoju hotelowym. Ta noc powtórzy się 28 razy, za każdym razem w innym hotelu i za każdym razem będzie inaczej. Zasada jest prosta: to tylko seks bez zobowiązań. (opis dystrybutora)

Dla Ellen
Dramat, USA, 94 min.
reżyseria: So Yong Kim
obsada: Paul Dano, Margarita Levieva, Shaylena Mandigo

Kiedy Joby, zbuntowany młody rockman, w końcu zgadza się podpisać papiery rozwodowe, odkrywa, że jego już prawie była żona chce go pozbawić prawa do opieki nad ich córką, sześcioletnią Ellen. Skoncentrowany na sobie i nieobecny dotąd w życiu dziewczynki, Joby nagle zdaje sobie sprawę, że nie jest gotowy na to, by ją stracić. Mając nadzieję, że uda mu się wszystko odkręcić, rusza w długą podróż, by zawalczyć o Ellen, poznać ją i zdobyć jej serce… (opis dystrybutora)

– Hipnotyzer
Thriller/kryminał, Szwecja, ? min.
reżyseria: Tobias Zilliacus, Mikael Persbrandt, Lena Olin
obsada: Lasse Hallstrom

Komisarz Joona Linna prowadzi śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa. Z całej rodziny ocalał tylko nastoletni chłopak. Ponieważ jest w ciężkim stanie i nie można wydobyć od niego zeznań, Linna prosi o pomoc znanego psychiatrę Erika M. Barka, przed laty eksperymentującego z hipnozą. Bark podejmuje wyzwanie, inicjując serię dramatycznych wydarzeń, które narażą na niebezpieczeństwo nie tylko samego psychiatrę, ale i jego najbliższych.  (opis dystrybutora)

Pocałuj mnie
Dramat, Szwecja, ? min.
reżyseria: Alexandra-Therese Keining
obsada: Ruth Vega Fernandez, Liv Mjones, Krister Henriksson

Mia (Ruth Vega Fernandez) i Frida (Liv Mjönes), dwie trzydziestolatki, spotykają się na przyjęciu zaręczynowym swoich rodziców. Ojciec Mii, Lasse (Krister Henriksson), zamierza wziąd ślub z matką Fridy, Elisabeth (Lena Endre), a one staną się przyrodnimi siostrami. Mia, która jest skonfliktowana z ojcem i nie była w domu rodzinnym od dawna, przyjeżdża ze swoim chłopakiem, Timem (Joakim Nätterquist). Również planują ślub. Jednak podczas tego pierwszego spotkania między kobietami zaiskrzy, a ich nagła bliskość, wywróci relacje z bliskimi w nieprzewidywalny sposób… (opis systyrbutora)

Wielki Gatsby
Dramat/romans, Australia/USA, ? min.
reżyseria: Baz Luhrmann
obsada: Leonardo DiCaprio, Carey Mulligan, Joel Edgerton

Nowa kinowa adaptacja powieści F. Scotta Fitzgeralda.  Film przedstawia losy niedoszłego pisarza Nicka Carrawaya, który opuszcza Środkowy Zachód i przybywa do Nowego w epoce upadającej moralności, połyskliwego jazzu i królów przemytu alkoholowego. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 24 MAJA


Drugie oblicze
Kryminał, USA, 140 min.
reżyseria: Derek Cianfrance
obsada: Ryan Gosling, Bradley Cooper, Eva Mendes

Tajemniczy motocyklista Luke zostawia za sobą przeszłość igrającego ze śmiercią cyrkowego showmana i wraca do Schenectady w stanie Nowy Jork, gdzie dowiaduje się, że jego była dziewczyna, Romina, urodziła mu w tajemnicy syna. Próbując zapewnić swojej nowej rodzinie utrzymanie, Luke porzuca dawne życie i korzystając ze swoich niezwykłych umiejętności jazdy na motocyklu, zaczyna okradać banki. Stawka wzrasta, kiedy Luke napotyka na swojej drodze ambitnego funkcjonariusza policji, Avery’ego Crossa. Dla obu będzie to zarówno koniec, jak i początek. (opis dystrybutora)

Po drugiej stronie snu
Dramat, Irlandia/Holandia/Węgry, 88 min.
reżyseria: Rebecca Daly
obsada: Antonia Campbell-Hughes, Sam Keeley, Olwen Fouere

Nieśmiała i wycofana Arlene wiedzie nudne, na pozór spokojne życie. Mieszka w sennym irlandzkim miasteczku, w otoczeniu pól, lasów i ścieżek, wśród których można zniknąć i nigdy nie wrócić. Za dnia pracuje w fabryce, wieczorem… lunatykuje. Cierpi na zaburzenia snu od wczesnego dzieciństwa i choć próbuje zapanować nad swoimi nocnymi wędrówkami, regularnie budzi się w nieznanych miejscach, nie pamiętając, jak się tam znalazła. Pewnego ranka Arlene odzyskuje świadomość w środku lasu. Nie jest sama. Obok niej leży martwa młoda kobieta. Próbując opanować niepokój, Arlene ucieka z miejsca zdarzenia, bierze w domu prysznic i idzie do pracy, jak gdyby nigdy nic. Nie wie, że ktoś obserwuje ją zza drzew… (opis dystrybutora)

– Szybcy i wściekli 6
Akcja, USA, ? min.
reżyseria: Justin Lin
obsada: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson

Szósta odsłona filmu dla wielbicieli czterech kółek. Tym razem grupa kierowców wykrada wojskowy transport. Dom i jego przyjaciele pomagają agentowi Hobsowi odnaleźć złoczyńców.

– Tajemnica zielonego królestwa 3D
Animowany/przygodowy, USA, 100 min.
reżyseria: Chris Wedge
głosy: Dominika Sell, Jakub Szydłowski, Sławomir Pacek

Tajemnica Zielonego Królestwa to animacja pełna humoru i akcji, która pokazuje niezwykły i nieznany świat. Twórcy Epoki lodowcowej i Rio przedstawiają klasyczną opowieść o walce dobra ze złem. Kiedy młoda dziewczyna trafia do sekretnej krainy, przyłącza się do wyjątkowych wojowników, walczących o Matkę Naturę i ocalenie swojego – i naszego – świata. (opis dystrybutora)

U niej w domu
Thriller, Francja, 105 min.
reżyseria: Francois Ozon
obsada: Fabrice Luchini, Ernst Umhauer, Kristin Scott Thomas, Emmanuelle Seigner

Życie Germaina, znudzonego pracą nauczyciela i niespełnionego pisarza, zmieni się, gdy pozna 16-letniego Claude’a. Chłopak postanawia wkroczyć w życie rodziny szkolnego kolegi i opisywać wszystko, co uda mu się podejrzeć w cudzym domu. Relacja nauczyciela i ucznia przeistacza się w nietypową przyjaźń. Germain nie może doczekać się kolejnych tekstów. Mężczyzna pokazuje intymne opowieści Claude’a żonie i wspólnie ulegają fascynacji niezwykłym talentem chłopaka. Kolejne dni spędzone przez 16-stolatka z obcą rodziną prowadzą do coraz większej bliskości z atrakcyjną matką szkolnego kolegi. Niebezpieczna gra nauczyciela i ucznia wymyka się spod kontroli, kiedy spisywana na papierze fikcja zaczyna niebezpiecznie mieszać się z rzeczywistością. (opis dystrybutora)

We mgle
Dramat/wojenny, Niemcy/Holandia/Białoruś/Rosja/Litwa, 127 min.
reżyseria: Siergiej Łoźnica
obsada: Władimir Swirskij, Władisław Abaszyn, Nikita Pieriemotow

Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei – Suszenja, wykoleja się pociąg. Niewinny Suszenja wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci – Burow i Wojtek, wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 31 MAJA


– Michael Haneke. Zawód: reżyser
Dokumentalny, Autria/Francja, ? min.
reżyseria: Yves Montmayeur
obsada: Juliette Binoche, Beatrice Dalle, Michael Haneke

W ciągu 25 lat twórczości Haneke osiągnął pozycje jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina. Od wczesnych prac, po film Miłość stworzył unikalny wszechświat, pokazując w nim męty społeczne, egzystencjalne lęki czy emocjonalne wybuchy. Poprzez wizję swoich aktorów i wcześniej nie pokazywane ujęcia film przedstawia pracę prawdziwego artysty. (opis dystrybutora)

– Prawdziwa historia króla skandali
Komediodramat, Wielka Brytania/USA, 102 min.
reżyseria: Michael Winterbottom
obsada: Steve Coogan, Anna Friel, Imogen Poots

Witamy w skandalicznym świecie Paula Raymonda, przedsiębiorcy, impresario i „króla Soho”. Raymond po otwarciu pierwszego „klubu dżentelmeńskiego” stopniowo budował swoje imperium klubów i czasopism erotycznych, które przyniosło mu ogromne bogactwo i przez lata skutecznie obrażało brytyjską obyczajowość. (opis dystrybutora)

– Uciekinier
Obyczajowy, USA, ? min.
reżyseria: Jeff Nichols
obsada: Matthew McConaughey, Tye Sheridan, Jacob Lofland

Uciekinier opowiada historię niespotykanej przyjaźni między 14-letnim chłopcem a charyzmatycznym zbiegiem o imieniu Mud. Uciekający przed wymiarem sprawiedliwości i łowcami nagród Mud zjednuje sobie przyjaźń chłopców, którzy planują pomóc mu w ucieczce i odszukaniu miłości jego życia – Juniper… (opis dystyrbutora)

– W ciemność. Star Trek
S-f, USA, 129 min.
reżyseria: J.J. Abrams
obsada: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana

…Akcja zaczyna nabierać tempa wraz z powrotem statku do bazy na ziemi. Powodem tego jest zastanawiający incydent, który miał miejsce w galaktyce i powstrzymuje Kapitana od wyruszenia w kolejną, pokojową misję badawczą. Jednak na Błękitnej Planecie sprawy mają się coraz gorzej. Zaskakujący akt terroryzmu obnażył budzący niepokój fakt:  Gwiezdna Flota jest atakowana przez wewnętrznego wroga, co może wywołać kryzys na całym świecie. (opis dystyrbutora)

(Uwaga! Daty premier mogą ulec zmianie)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiery filmowe – październik 2019
2015-04_igrzyska_825
ENEMEF: Noc Igrzysk Śmierci
Sławy światowej animacji na ANIMARKT Stop Motion Forum 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*