piraci4W maju tradycyjnie wysyp premier kinowych. Wiele nowości i propozycji głównie wśród kina lekkiego i przyjemnego. Dla Pań dramat Woda dla słoni, dokument Bobasy, komedie: Your Highness, Wspaniała i kochana przez wszystkich, Pożyczony narzeczony. Dla Panów – kino akcji: Szybcy i wściekli 5, Kod nieśmiertelności, thriller Tożsamość i horror Ksiądz. Dla najmłodszych Gnomeo i Julia 3D, Delfin Plum, Kung Fu Panda 2. Dla wymagających: nowy dokument Wernera Herzoga Jaskinia zapomnianych snów, biograficzny Mr. Nice, Melancholia Larsa von Tiera, Lincz powstały na kanwie słynnego wydarzenia z podwarszawskiej wsi oraz W imieniu diabła nakręcony według historii grupy zbuntowanych zakonnic mieszkających w klasztorze. A dla wszystkich oczywiście Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach.

 

 


Premiery 6 maja


Gnomeo i Julia 3D
Animacja/familijny, USA/Wielka Brytania, 2011, 85 min.
reżyseria: Kelly Asbury
głosy: Piotr Adamczyk, Borys Szyc, Cezary Pazura

Romans wszech czasów w nowej, komediowej odsłonie. Twórcy Shreka 2 zapraszają do świata ogrodowych krasnali, gdzie dwie walczące ze sobą rodziny będą musiały zmagać się z miłością swoich potomków.

Jaskinia zapomnianych snów 3D
Dokumentalny, Francja, 90 min.
reżyseria: Werner Herzog
obsada: Charles Fathy

Przez ponad 20 000 lat jaskinia Chauvet była kompletnie odizolowana od reszty świata w wyniku przysłonięcia olbrzymim blokiem skalnym. Jej wnętrze, przypominające wielkością boisko do gry w piłkę nożną, przedstawia zachwycające malowidła, pochodzące z epoki lodowcowej i prezentujące olbrzymich rozmiarów, prehistoryczne ssaki. Od momentu odkrycia jaskini, zaledwie kilka osób miało do niej dostęp. Wspaniałe wnętrze, jakie skrywa jaskinia, pozostawało tajemnicą dopóki Werner Herzog nie sfilmował go w wersji 3D. Odsłonił tym samym przed naszymi oczami niezwykłe piękno i urok jednego z najbardziej niesamowitych i inspirujących miejsc na Ziemi. „Jaskinia zapomnianych snów 3D” to pierwszy w historii artystyczny film nakręcony w technice trójwymiarowej! (opis dystrybutora)

Kod nieśmiertelności
Fantastycznonaukowy, Francja/USA, 93 min.
reżyseria: Duncan Jones
obsada: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga

Kapitan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) budzi się w jadącym z dużą prędkością pociągu. Nie poznaje siedzącej obok niego dziewczyny, nie wie, gdzie jest. Po 8 minutach od jego przebudzenia pociąg eksploduje. Wtedy mężczyzna przekonuje się, że bierze udział w rządowym eksperymencie o nazwie: „Kod nieśmiertelności”, który pozwala na wejście w ciało innego człowieka na ostatnich 8 minut jego życia. Zadaniem Stevensa jest rozpoznanie i powstrzymanie zagrażającego całemu Chicago terrorysty podkładającego bomby. „Kod nieśmiertelności” pozwala wracać na miejsce zdarzeń wielokrotnie i żołnierz z każdym powrotem na ostatnich 8 minut życia pasażerów pociągu będzie wiedział coraz więcej. Czy uda mu się znaleźć i powstrzymać atak bombowy… który już się wydarzył? (opis dystrybutora)

Oni szli Szarymi Szeregami

Wojenny/dokumentalny, Polska, 84 min.
reżyseria: Mariusz Malec
obsada: Lesław Żurek, Maciej Zacharzewski, Bartłomiej Firlet

Fabularyzowana opowieść o polskich organizacjach podziemnych działających w czasie II Wojny Światowej.

Puzzle
Dramat, Argentyna/Francja, 87 min.
reżyseria: Natalia Smirnoff
obsada: Maria Onetto, Gabriel Goity, Arturo Goetz

Maria del Carmen mieszka w Buenos Aires. Jej synowie są już niemal dorośli, a małżeństwo całkiem znośne, choć dalekie od idealnego. Jednak za sprawą urodzinowego prezentu – puzzli z portretem Nefretete – Maria niespodziewanie odkrywa talent, o którego istnieniu nie miała pojęcia. Dzięki niemu otworzą się przed nią nowe możliwości, które dotąd istniały jedynie w sferze jej marzeń… (opis dystrybutora)    

Szybcy i wściekli 5
Akcja, USA, 107 min.
reżyseria: Justin Lin
obsada: Vin Diesel, Dwayne Johnson, Paul Walker

Piąta część niezłego filmu akcji. Tym razem bohaterowie poprzednich „Szybkich i wściekłych” walczą razem przeciwko stróżom prawa. Dużo wyścigów i wybuchów, zabawa gwarantowana.

Tożsamość
Thriller, USA, 113 min.
reżyseria: Jaume Collet-Serra
obsada: Liam Neeson, January Jones, Diane Kruger

Wypadek samochodowy. Doktor Martin Harris po kraksie budzi się. Jednak jego życie nie jest już takie same, jego żona nie rozpoznaje go, a jego tożsamość przejmuje inny mężczyzna.    

Woda dla słoni
Dramat, USA, 122 min.
reżyseria: Francis Lawrence
obsada: Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz

Ekranizacja bestsellerowej powieści Sary Gruen w rewelacyjnej obsadzie aktorskiej: Robert Pattinson (saga ”Zmierzch”), nagrodzona Oscarem dla ”Spacer po linie” Reese Witherspoon i nagrodzony Oscarem za ”Bękarty wojny” Christoph Waltz. Młody chłopak porzuca studia weterynaryjne i dołącza do wędrownego cyrku, gdzie zakochuje się w pięknej kobiecie, podczas gdy jej zazdrosny mąż śledzi każdy ich krok… Reżyseria: Francis Lawrence (”Jestem legendą”, ”Constantine”). (opis dystrybutora)


Premiery 13 maja


Armadillo – wojna jest w nas
Dokumentalny, Dania, 100 min.
reżyseria: Janus Metz Pedersen

Armadillo to nazwa wojskowej bazy operacyjnej, zlokalizowanej w prowincji Helmand w południowym Afganistanie. Stacjonuje w niej zazwyczaj około 170 brytyjskich i duńskich żołnierzy. Są wśród nich młodzi ludzie, traktujący wyjazd wojnę niczym przygodę, test lub wyzwanie, któremu nie da się oprzeć. Jednak w trakcie półrocznego pobytu w bazie zarówno ich osobowość, jak i charakter ulegają gwałtownej zmianie. Do wyjazdu na wojnę pieczołowicie przygotowują się w domach, a na miejscu, podczas dyżurów nocnych, oglądają na laptopach filmy porno i niczym mali chłopcy rozkoszują się życiem w żołnierskim plutonie. Jednak ich spontaniczna brawura trwa krotko i gwałtownie się kończy. Podczas walk z Talibami jeden z nich zostaje ranny, a jego przerażona twarz dowodzi, że ta wojna wcale nie jest chłopięcą zabawą w bohaterów lub też zwykłą grą w paintball. A wszystko dzieje się na oczach całego świata, który zdaje się nie reagować, przyjmując rolę niemego świadka wojennych zdarzeń. (opis dystrybutora)

Bejbis
Dramat, USA, 90 min.
reżyseria: David Ross
obsada: Katherine Waterston, John Leguizamo, Cynthia Nixon

Opowieść o młodych amerykankach, które aby dorobić sprzedają się. Tak powstają „bejbis” – dziewczyny do towarzystwa i nie tylko.

Ksiądz
Horror, USA, ? min.
reżyseria: Scott Stewart
obsada: Paul Bettany, Cam Gigandet, Karl Urban

Pełna akcji opowieść o byłym księdzu, Ivanie Issacu, który wyrusza śladem grupy wampirów w poszukiwaniu siostrzenicy.

Lincz
Dramat, Polska, 81 min.
reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
obsada: Leszek Lichota, Agnieszka Podsiadlik, Wiesław Komasa

Zainspirowany głośnymi wydarzeniami we Włodowie thriller o zbrodni, która wstrząsneła polskimi mediami i wymiarem sprawiedliwości. W niewielkiej mazurskiej miejscowości dochodzi do krwawego morderstwa, którego sprawcą może być niemal każdy z okolicznych mieszkańców. Okazuje się, że ofiara – 60-letni recydywista – od lat okrutnie znęcała się nad sąsiadami. Rozpoczyna się śledztwo, w którym na jaw wyjdą skrzętnie ukrywane tajemnice miejscowych. (opis dystrybutora)

Milion dolarów
Komedia obyczajowa, Polska, 108 min.
reżyseria: Janusz Kondratiuk
obsada: Kinga Preis, Tomasz Karolak

Film pokazuje w komediowo przerysowanej formie stan oczekiwań i wyobrażeń egzystencjalnych współczesnych, „postransformacyjnych” Polaków, a więc ludzi, którzy zastąpili niepokój moralny niepokojem bytowym. Atakowani przez agresywny marketing żyją na granicy między realną i wirtualną rzeczywistością, zapominając, że w realu czyn pociąga za sobą nieodwracalne konsekwencje i niczego nie da się później wykasować, zresetować, albo powtórzyć w innym wariancie.  (opis dystrybutora)

Premiery 20 maja


Bobasy
Dokumentalny, Francja, 79 min.
reżyseria: Thomas Balmes
obsada: Bayar, Hattie, Mari, Ponijao

W zjawiskowych „Bobasach” obserwujemy pierwszy rok z życia czwórki maluchów, od niezapomnianej chwili narodzin aż do przełomowego pierwszego kroku dzielnych bohaterów. Cztery sympatyczne brzdące zdaje się wszystko dzielić, ale w obiektywie kamery cenionego dokumentalisty Thomas Balmesa energiczna Mari z Tokio, niezłomny Ponijao z Namibii, wszędobylski Bayarjagal z Mongoli, oraz pławiąca się w luksusach Hattie z San Francisco udowadniają, że ciekawość świata, pęd do przygody i bezkresna miłość do mamy łączy dzieciaki ze wszystkich krańców świata. (opis dystrybutora)

Delfin Plum
Animacja, Brazylia, 86 min.
reżyseria: Eduardo Schuldt
głosy: Robbie Daymond, Debra Repashy, Michael Ferreri

Wesołe przygody delfina, który wyrusza na ekscytującą wyprawę w nieznane, poszukując legendarnej wielkiej fali. Jednak zanim dzielny bohater spełni swoje marzenia, będzie musiał – korzystając z pomocy niezawodnych przyjaciół – stawić czoło wyjątkowym przeciwnikom: wrażliwemu rekinowi i podstępnemu potworowi morskiemu. (opis dystrybutora) 

Mamas & Papas
Dramat, Czechy, 110 min.
reżyseria: Alice Nellis
obsada: Zuzana Bydzovska, Filip Capka, Vaclav Jiracek

Opowieść o radościach i trudach rodzicielstwa, opowiedziana przez pryzmat czterech wzajemnie przeplatających się historii. Adopcja, aborcja, sztuczne zapłodnienie – egzystencję bohaterów naznaczają myśli o dzieciach i chęć lub niechęć wobec doświadczenia rodzicielstwa. Dla jednych los jest okrutny, bo choć się starają, czeka ich jedynie frustracja, inni natomiast nie potrafią skorzystać z boskiego daru. Są też imigranci, którzy z przyczyn finansowych zostają zmuszeni, by oddać malucha do adopcji. Klamrą dla całości jest historia kobiety, której nieoczekiwanie zmarło dziecko. Alice Nellis przygląda się zachowaniom różnych osób w diametralnie odmiennych sytuacjach i tworzy słodko-gorzką opowieść o ludzkich pragnieniach i słabostkach. (opis dystrybutora)

Mr. Nice
Komedia/akcja, Wielka Brytania, 121 min.
reżyseria: Bernard Rose
obsada: Rhys Ifans, Chloe Sevigny, David Thewlis

Oparty na bestsellerowej, autobiograficznej powieści film, opowiada historię Howarda Marksa – absolwenta uniwersytetu w Oxfordzie i międzynarodowego przemytnika narkotyków na olbrzymią skalę. Autor książki, z pochodzenia Walijczyk, jest ikoną kontrkultury pokolenia dzieci kwiatów, wymienianą w jednym szeregu z takimi znakomitościami jak John Lennon czy Timothy Leary. W czasie swej, trwającej wiele lat, przestępczej działalności, Marks posługiwał się ponad czterdziestoma tożsamościami, był zarejestrowany jako agent MI-6, posiadał kontakty w mafii, CIA i kolumbijskich kartelach narkotykowych. Nigdy nie stosował przemocy. (opis dystrybutora)

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach
Przygodowy//komedia, USA, 141 min.
reżyseria: Rob Marshall
obsada: Johnny Depp, Penelope Cruz, Ian McShane

Ścieżki kapitana Jacka Sparrowa tym razem skrzyżują się ze ścieżkami pewnej kobiety z jego przeszłości (Penelope Cruz). Sparrow będzie zastanawiał się czy połączyła ich miłość, czy wyłącznie poszukiwania osławionego Źródła Młodości. Kiedy kobieta zmusza go do wejścia na pokład statku pirackiego „Zemsta Królowej Anny” pod dowództwem osławionego Czarnobrodego (Ian McShane), Jack nie wie kogo winien się lękać bardziej – jej czy Czarnobrodego. (opis dystrybutora)

Świnki
dramat, Niemcy/Polska, 100 min.
reżyseria: Robert Gliński
obsada: Filip Garbacz, Anna Kulej, Daniel Furmaniak

Szesnastoletni Tomek mieszka w małym miasteczku na polsko-niemieckim pograniczu. Wyrasta w szarej rzeczywistości typowego blokowiska, w rodzinie, w której od zawsze brakuje pieniędzy. Tomek jednak, w odróżnieniu od swojej starszej siostry, nie przywiązuje szczególnej wagi do spraw materialnych. Bardziej zajmuje go nauka, a szczególnie astronomia, której poświęca każdą wolną chwilę. Wydaje się, że Tomek ma przed sobą dobrą przyszłość. Zda maturę i wyruszy do wielkiego miasta na studia. Jednak wszystko komplikuje się, gdy w jego życiu pojawia się dziewczyna. (opis dystrybutora)

Wspaniała i kochana przez wszystkich
Komedia romantyczna, Szwecja, 106 min.
reżyseria: Hannes Holm
obsada: Martina Haag, Nikolaj Coster-Waldau, Ellen Mattsson

Bella jest niezależną aktorką, która raczej nie może pochwalić się wielkimi sukcesami. Dobiega 40-tki, jest sama, do tego wiecznie spłukana, a najlepsza przyjaciółka naciska na nią by coś zrobiła ze swoim życiem. Nic nie idzie po jej myśli, więc pewnego dnia postanawia”upiększyć” swoje CV o zdolności akrobatyczne i rozesłać je do wszystkich agencji aktorskich. Na jej szczęście właśnie Ingmar Bergman kręci swój najnowszy film i potrzebuje aktorki ze zdolnościami akrobatycznymi. Bella otrzymuje rolę życia, ale w przeciągu miesiąca musi stać się mistrzynią salta… (opis dystrybutora)


Premiery 27 maja


Kung Fu Panda 2
reżyseria: Jennifer Yuh Nelson
Animacja/komedia, USA, ? min.

Kolejna odsłona opowieści o Po, niezbyt zgrabnej pandzie, która potrafi jednak narobić wiele szumu.

Melancholia
Akcja/fantastycznonaukowy, Dania/Francja, ? min.
reżyseria: Lars von Trier
obsada: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland

Opowieść o dwóch siostrach i katastrofie, jaką czeka Ziemia, do której zbliża się inna planeta.

Pożyczony narzeczony
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Luke Greenfield
obsada: Kate Hudson, John Krasinski, Ginnifer Goodwin

Rachel (Ginnifer Goodwin) pracuje w wielkiej firmie prawniczej, gdzie odnosi spektakularne sukcesy zawodowe. Ma wszystko, czego pragną kobiety. Prawie wszystko, bo wciąż nie znalazła swojej drugiej połowy. Jej samopoczucia nie poprawia także zbliżający się ślub najlepszej przyjaciółki Darcy (Kate Hudson) oraz przygotowania związane z uroczystością. Sprawy mocno się skomplikują, gdy po hucznych obchodach 30-tych urodzin  Rachel obudzi się rano w łóżku z Dexem (Colin Egglesfield). Nie dość, że mężczyzna jest obiektem jej cichej fascynacji, to niedługo ma stanąć na ślubnym kobiercu z jej najlepszą przyjaciółką! (opis dystrybutora)

Prosto z nieba
reżyseria: Piotr Matwiejczyk
Dramat, Polska, ? min.
obsada: Olga Bołądź, Marcin Bosak, Renata Dancewicz
Polska, 2011, dystr. Lancelot Media Distribution

Pięć nowel, które przedstawiają historię rodzin związanych w jakimś stopniu, większym lub mniejszym, z katastrofą smoleńską. W oryginalny sposób ukazuje nieszczęśliwe zdarzenie z kwietnia 2010 roku, tak by historia nie rozdrapywała ran osób, które straciły bliskich w katastrofie. Odbiega od obrazów, jakie od roku ukazywały media.
   
Szalona miłość – Yves Saint Laurent
reżyseria: Pierre Thoretton
Dokumentalny, Francja, 100 min.
obsada: Yves Saint-Laurent, Betty Catroux, Loulou De La Falaise

Osobisty hołd na rzecz dekadencji i piękna, złożony słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania.Yves Saint Laurent i Pierre Bergé poznali się w 1958 roku. Każdy znalazł mężczyznę swojego życia. Pierwszy raz w filmie kinowym, Pierre Bergé opowiada o tej miłości. O pięćdziesięciu latach żaru i burz, niezwykłych sukcesów i osobistych cierpień.
               

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
4._FF_Kino_Dzieci
4, Festiwal Filmowy Kino Dzieci – Pora na ciekawość
Facebook-FKA-01
Festiwal Kamera Akcja 2016
2015-04_igrzyska_825
ENEMEF: Noc Igrzysk Śmierci

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*