Premiery kinowe – luty 2023

Wieloryb Aronofsky’ego, Tár z Cate Blanchette oraz marvelowski Ant-Man i Osa: Kwantomania – to nas czeka w lutym. Warto poza tym obejrzeć m.in. Aftersun, Forever Young, Właściciele, czy bardziej komercyjne Pukając do drzwi i Magic Mike: Ostatni taniec.

Dla młodszego widza – Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona, Asteriks i Obeliks: Imperium smoka oraz Super Futrzak ratuje świat.

PREMIERY – 3 LUTEGO

– Aftersun
Dramat, Wielka Brytania/USA, ? min.
reżyseria: Charlotte Wells
obsada: Paul Mescal, Frankie Corio, Celia Rowlson-Hall

Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek. (opis dystrybutora)

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona
Familijny, Szwecja, 83 min.
reżyseria: Tina Mackic
obsada: Christoffer Alehed, Hannah Alem-Davidson, Elliot Bosvik

Przed Lassem i Mają wyzwanie godne największych detektywów. Zbliża się wielkie święto – obchody 500-lecia Valleby, jednak przygotowania przerywa seria zuchwałych kradzieży. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców Valleby uroczystość nie doszła do skutku. Lasse i Maja bez wahania angażują się w sprawę i z pomocą zrzędliwej, emerytowanej mistrzyni złodziei Lillie próbują wpaść na trop złodzieja. Ale kim tak naprawdę jest ten przebiegły Skorpion i jaki jest jego motyw? Czy Lasse i Maja zdołają rozwiązać zagadkę i powstrzymać rabusia przed zrujnowaniem święta Valleby? (opis dystrybutora)

Chora na siebie
Komedia/dramat, Norwegia/zwecja, 95 min.
reżyseria: Kristoffer Borgli
obsada: Kristine Kujath Thorp, Eirik Saether, Elisabeth Bech Aschehoug

Na pierwszy rzut oka Signe i Thomas wydają się być idealną parą. Młodzi, inteligentni, z szerokimi horyzontami oraz niebanalnym gustem. Pozory jednak mylą, bo ich relacja, zamiast wzajemnego wsparcia, oparta jest w dużej mierze na niezdrowej rywalizacji, a kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie to, które z nich ma większe ego. (opis dystrybutora)

Masz ci los!
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Mateusz Głowacki
obsada: Izabela Kuna, Piotr Głowacki, Sonia Bohosiewicz

Podczas stypy po pogrzebie kochanego dziadka rodzina orientuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi dziadek grał przez całe życie. Nie ma czasu na rozpacz i łzy, kiedy zwycięski kupon jest w marynarce. Trzy metry pod ziemią. Rodzina i przyjaciele nagle z wielką mocą odczuwają potrzebę zobaczenia dziadka jeszcze raz… Do gry niespodziewanie wkracza także ksiądz okolicznej parafii, który doskonale wie co knują krewni i sam chętnie odświeżyłby kościół (i nie tylko) przy pomocy pieniędzy z wygranej. (opis dystrybutora)

Podejrzana
Kryminalny/dramat, Korea Południowa, 138 min.
reżyseria: Park Chan-wook
obsada: Tang Wei, Park Hae-il, Go Kyung-Pyo

Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Czy jest aż takim mięczakiem? Czy ona jest aż tak zła? (opis dystrybutora)

Pukając do drzwi
Thriller/horror, USA, ? min.
reżyseria: M. Night Shyamalan
obsada: Jonathan Groff, Dave Bautista, Rupert Grint

Eric i Adrew razem z adoptowana córka są na wakacjach w oddalonym od cywilizacji w domku letniskowym. Jednak ich wypoczynek zostaje przerwany przez napad. Jeden z włamywaczy, Leonard twierdzi, że zbliża się apokalipsa i że rodzina została wybrana do działania. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 10 LUTEGO

Abyzou
Horror, USA/Wielka Brytania/Bułgaria, 93 min.
reżyseria: Oliver Prank
obsada: Paul Kaye, Nick Blood, Allan Corduner

Owiana posępną legendą, demoniczna istota o imieniu Abyzou w żydowskiej tradycji obwiniana była o powodowanie poronień i śmierć niemowląt. Kierowała się ponoć zawiścią, gdyż sama nie mogła zostać matką. Złą moc sprzed wieków nieświadomie uwalnia główny bohater filmu – Art, gdy próbuje nakłonić swego ojca, ortodoksyjnego Żyda, do sprzedaży domu pogrzebowego. Do rodzinnej kostnicy trafia tajemnicze ciało, w którym zamieszkuje starożytny demon. Przebudzony, skupia uwagę na ciężarnej żonie Arta. (opis dystrybutora)

Asteriks i Obeliks: Imperium smoka
Komedia/familijny, Francja, ? min.
reżyseria: Guillaume Canet
obsada: Marion Cotillard, Franck Gastambide, Vincent Cassel

Jest rok 50 p.n.e. Cesarzowa Chin, w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez zdradzieckiego księcia, zostaje uwięziona. Córka porwanej władczyni – księżniczka Sass-Yi, wraz ze swoim wiernym ochroniarzem i fenickim kupcem wyrusza do odległej Galii, aby szukać pomocy dla swojego kraju. Tak oto poznaje Asteriksa i Obeliksa – dwóch dzielnych bohaterów, którzy nie cofną się przed niczym, aby zaprowadzić ład i porządek wszędzie tam, gdzie zapanował chaos i bezprawie… (opis dystrybutora)

Heaven in Hell
Romans, Polska, ? min.
reżyseria: Tomasz Mandes
obsada: Magdalena Boczarska, Simone Susinna, Katarzyna Sawczuk, Sebastian Fabijański

Olgę i Maksa dzieli 15 lat różnicy. Ona to kobieta sukcesu, matka dorosłej córki. On – przystojny, młody mężczyzna czerpiący z życia garściami i łapiący każdą chwilę. Los postawił ich sobie na drodze, rozpalił zmysły i uwikłał w płomienny romans. (opis dystrybutora)

Forever Young
Komedia/dramat, Francja/Włochy, 126 min.
reżyseria: Valeria Bruni Tedeschi
obsada: Nadia Tereszkiewicz, Sofiane Bennacer, Louis Garrel

Lata 80. Dwudziestolatkowie – Stella, Victor, Adele i Etienne, przystępują do egzaminu wstępnego do słynnej szkoły aktorskiej – Theatre des Amandiers w Nanterre. Wrzuceni na głęboką wodę, w pełni oddają się życiu, pasji i miłości, przeżywając też pierwszą tragedię. Reżyserka oddaje hołd tamtym czasom i teatrowi. (opis dystrybutora)

Magic Mike: Ostatni taniec
Komedia/dramat, USA, ? min.
reżyseria: Channing Tatum, Salma Hayek, Gavin Spokes
obsada: Steven Soderbergh

„Magic” Mike Lane powraca na scenę po długiej przerwie. Jego interes spalił na panewce, tak więc spłukany musiał się zatrudnić jako barman na Florydzie. Ale w nadziei na przysłowiową ostatnią szarżę Mike udaje się do Londynu z bogatą celebrytką, która kusi go propozycją nie do odrzucenia. Kobietą kierują też jednak jej własne, skrywane powody. Mike wreszcie dowiaduje się, o co naprawdę chodzi jego towarzyszce, ale nie ma już odwrotu. Czy razem z nowymi, seksownymi tancerzami, których musi doprowadzić do porządku i formy, zdoła sprostać oczekiwaniom. (opis dystrybutora)

Play Dead
Horror, USA, 106 min.
reżyseria: Patrick Lussier
obsada: Bailee Madison, Jerry O’Connell, Anthony Turpel

Studentka kryminologii Chloe pozoruje własną śmierć, by wniknąć do kostnicy. Ta śmiała akcja to jedyna szansa na przejęcie dowodu, który mógłby obciążyć jej brata w sprawie o morderstwo. Gdy Chloe wybudza się w zimnym prosektorium, odkrywa, że zatrudniony tam koroner prowadzi na boku makabryczną działalność. Okazuje się, że najbardziej przerażającą rzeczą w kostnicy nie są martwi, lecz żywi. (opis dystrybutora)

Rzeka
Dokumentalny, Australia, 75 min.
reżyseria: Jennifer Peedom, Joseph Nizeti
obsada: Willem Dafoe

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując je w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy. (opis dystrybutora)

Skinamarink
Horror, Kanada, 100 min.
reżyseria: Kyle Edward Ball
obsada: Jaime Hill, Lucas Paul, Ross Paul

PREMIERY – 17 LUTEGO

Ant-Man i Osa: Kwantomania
S-f/Akcja, USA, 125 min.
reżyseria: Peyton Reed
obsada: Michelle Pfeiffer, Evangeline Lilly, Paul Rudd, Michael Douglas

Superbohaterowie Scott Lang i Hope Van Dyne powracają jako Ant-Man i Osa. Razem z rodzicami Hope, Hankiem Pymem i Janet Van Dyne oraz córką Scotta, Cassie Lang przeżyją nowe przygody, przemierzając niezwykły kwantowy świat. Podczas tej misji będą musieli zmierzyć z nieznanymi dotąd stworzeniami i zostaną zmuszeni do przekroczenia granic tego, co dotychczas uważali za możliwe. (opis dystrybutora)

Blisko
Dramat, Belgia/Holandia/Francja, 105 min.
reżyseria: Lukas Dhont
obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Emilie Dequenne

Czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić Rémiego. (opis dystrybutora)

Królowa wojownik
Akcja, USA, 135 min.
reżyseria: Gina Prince-Bythewood
obsada: Lashana Lynch, Viola Davis, Sheila Atim

Opowieść o Afryce i jednym z najważniejszych państw na tym kontynencie w XVIII i XIX wieku – Królestwie Dahomej. Zobaczymy historię walki królowej o własny lud i jego najważniejsze wartości. (opis dystrybutora)

Oczy demona
Horror, Malezja, 95 min
reżyseria: Brando Lee
obsada: Jordan Belfi, Ashlyn Boots, Malin Creépin

Amerykańska, telewizyjna ekipa poszukująca zjawiska paranormalne na całym świecie, udaje się do idyllicznego Fraser”s Hill na górzystym obszarze Malezji.W skład ekipy wchodzą między innymi piękna, ezoteryczna Jules i sceptyczny Ben. Mają tam nagrać materiał o nawiedzeniach starego domu. Jego nowi właściciele Ian i Martha twierdzą, że doświadczyli tam dziwnych fenomentów. (opis dystrybutora)

Wieloryb
Dramat, USA, 117 min.
reżyseria: Darren Aronofsky
obsada: Brendan Fraser, Sadie Sink, Hong Chau

Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie. (opis dystrybutora)

Właściciele
Komedia/dramat, Czechy, 97 min.
reżyseria: Jiri Havelka
obsada: Tereza Ramba, Vojtech Kotek, Dagmar Havlova

Akcja rozgrywa się w trakcie zebrania współwłaścicieli pewnej praskiej kamienicy. Prym podczas spotkania wiedzie przewodnicząca Zahrádková, która chce wcielić w życie swój plan. Przez kobietę przemawia chęć uratowania budynku wymagającego pilnego remontu. Problem w tym, że nie każdy podziela jej zdanie. A przy wspólnym stole spotykają się starsi, młodsi, idealiści, wolnorynkowcy, starzy lokatorzy oraz ludzie, którzy właśnie wprowadzają się do kamienicy. Jednym słowem, pełny przekrój czeskiego społeczeństwa. Wzajemne pretensje, uprzedzenia i stereotypy szybko biorą górę, zastępując spokojną, merytoryczną dyskusję. Zwłaszcza że każdy przekonany jest do swojej racji i niezbyt skory do pójścia na kompromis. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 24 LUTEGO

Maskarada
Romans/komedia, Francja, 144 min.
reżyseria: Nicolas Bedos
obsada: Isabelle Adjani, Marine Vacth, James Wilby

On – łamacz kobiecych serc, ona – urodzona uwodzicielka. Pewnego letniego wieczoru poznają się na jednej z wystawnych imprez na francuskiej Riwierze i nawiązują namiętny romans. Od pierwszych chwil wiadomo jednak, że miłość nie wystarczy, by żyli długo i szczęśliwie. Adrien i Margot pragną czegoś więcej. Marzą o nieprzyzwoicie wielkich pieniądzach. Fantazjując o wspólnej przyszłości, wymyślają przekręt doskonały i perfidny plan, który zmieni życie bogatych mieszkańców Lazurowego Wybrzeża. (opis dystrybutora)

Najbardziej samotny chłopak na świecie
Komedia/horror, Wielka Brytania, 91 min.
reżyseria: Martin Owen
obsada: Max Harwood, Hero Fiennes Tiffin, Susan Wokoma

Oliver to najbardziej samotny chłopak na świecie. Nie ma przyjaciół ani rodziny. Mieszka sam, a jego ulubione zajęcie to oglądanie „Alfa” w TV. Regularnie odwiedza go dwójka pracowników opieki społecznej. Pewnego dnia dostaje ultimatum: albo znajdzie przyjaciół, albo trafi do placówki opiekuńczej. Proste? Nie, jeśli się jest lokalnym dziwadłem. (opis dystrybutora)

Nowicjusz
Dokumentalny, Polska, 67 min.
reżyseria: Łukasz Woś

Opowieść o stylu życia zbudowanym na paradoksie. W filmie wchodzimy w niedostępne na co dzień meandry życia klasztoru Dominikanów. Towarzyszymy zakonnikom, czyli ludziom, którzy uwierzyli obietnicy: strać życie, a zyskasz życie. Rytm funkcjonowania za klauzurą poznajemy z perspektywy nowicjuszy, czyli osób, które są na początkowym etapie życia zakonnego. Wraz z naszymi bohaterami poprzez redukcję bodźców i przewidywalny rytm funkcjonowania wyruszamy w mozolną podróż w głąb Zakonu i w głąb siebie. Jedną z jej części są spotkania z dojrzałymi zakonnikami, których nowicjat sprzed 35 lat został uwieczniony na unikatowych czarno-białych nagraniach. Oglądanie archiwalnych obrazów wspólnie przez starszych i młodszych zakonników pozwala nam wejść w dialog dwóch punktów widzenia – świeżości i doświadczenia. Jesteśmy zaproszeni do bogatego świata emocji: entuzjazmu, rezygnacji, tęsknoty, frustracji i spełnienia. (opis dystrybutora)

Opiekun
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Dariusz Regucki
obsada: Karolina Chapko, Radosław Pazura, Rafał Zawierucha

Akcja filmu rozgrywa się w Kaliszu, a oparta na faktach historia rodzinna jest pretekstem do opowieści o postaci świętego Józefa i roli, jaką odegrał w życiu wielu ludzi. Przez narastające problemy i ciągły brak pieniędzy Dominika zaczyna interesować się bogatym biznesmenem, a Robert nie radzi sobie z rozpadem rodziny. Czy w kulminacyjnym momencie, gdy Robert będzie musiał podjąć decyzję, która zaważy na losach jego rodziny, zachowa się jak… św. Józef? (opis dystrybutora)

Plan na miłość
Komedia, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Shekhar Kapur
obsada: Lily James, Emma Thompson, Taj Atwal, Shazad Latif

Jak odnaleźć prawdziwą miłość we współczesnych czasach? Zoe , filmowa dokumentalistka szuka odpowiedzi i idealnego faceta w aplikacjach randkowych. Niestety jej relacje z internetu to pasmo komicznych katastrof, które coraz bardziej niepokoją matkę dziewczyny – Cath. Dla sąsiada i przyjaciela Zoe z dzieciństwa – Kazima, sposób na ułożenie życia to zaaranżowane przez rodziców małżeństwo z piękną panną młodą z Pakistanu. Kiedy się na nie decyduje, Zoe postanawia towarzyszyć mu w pełnej nadziei podróż z Londynu do Lahore. Chcąc sfilmować ślub przyjaciela z wybraną przez rodzinę nieznajomą, sama zaczyna zastanawiać się, czy to odmienne podejście do tematu miłości może ją czegoś nauczyć? (opis dystrybutora)

Super Futrzak ratuje świat
Familijny, Finlandia, 90 min.
reżyseria: Joona Tena
obsada: Timo Vuorensola, Tommi Korpela, Kari Hietalahti

Super Futrzak to przytulaśna świnka morska, która postanawia wyruszyć na niebezpieczną misję. Bardzo chce pokazać, że nie jest zwykłym, domowym zwierzątkiem, które bezczynnie siedzi w klatce. Postanawia więc zrobić coś, co pomoże zbawić świat – uratować zagrożone wyginięciem pszczoły. (opis dystrybutora)

Tár
Dramat/muzyczny, USA, ? min.
reżyseria: Todd Field
obsada: Cate Blanchett, Mark Strong, Sydney Lemmon

Kate Blanchett wcieli się w postać dyrygentki, niemieckiej orkiestry, Lydii Tar. Lidia jest uważana za jedną z najwybitniejszych w swoim zawodzie. (opis dystrybutora)

Tata
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Anna Maliszewska
obsada: Eryk Lubos, Klaudia Kurak, Polina Gromova

Lubos wciela się w postać Michała – kierowcy TIRa i samotnie wychowującego córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, córką opiekuje się jego ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przymusowa podróż z dziećmi sprawi, że w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze. (opis dystrybutora)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy