lincolnW lutym dystrybutorzy tradycyjnie serwują nam sporą dawkę ciekawych produkcji nagradzanych i nominowanych do wielu prestiżowych nagród. Wśród nich Lincoln, Poradnik pozytywnego myślenia, Wróg numer jeden, Lot, Pan Lazhar, Rust and Bone czy Ziemia obiecana.

Poza tym niespodziewanie wiele dobrego polskiego kina – Drogówka Smarzowskiego, Kanadyjskie sukienki z rewelacyjną Anną Seniuk, Nieulotne Jacka Borcucha oraz Syberiada polska Janusza Zaorskiego.

Dla lubiących nieco lżejsze tematy – Gangster Squad, Hansel i Gretel: łowcy czarownic, Piękne istoty, Szklana pułapka 5, Mama oraz rodzime Last MinuteSwing znanego z Kabaretu Limo Abelarda Gizy. Tysiące uczniów zapewne wybierze się na Tajemnicę Westerplatte. Dla najmłodszych tym razem tylko animowana Zambezia.


PREMIERY – 1 LUTEGO


Drogówka
Dramat/kryminał, Polska, 118 min.
reżyseria: Wojciech Smarzowski
obsada: Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik, Eryk Lubos

Historia siedmiu policjantów, których, poza pracą, łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król. Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy. (opis dystrybutora)

– Gangster Squad. Pogromcy mafii
Kryminał/dramat, USA, 113 min.
reżyseria: Ruben Fleischer
obsada: Ryan Gosling, Emma Stone, Sean Penn

Los Angeles, rok 1949. Miastem niepodzielnie rządzi bezwzględny, urodzony na Brooklynie król mafii Mickey Cohen. Nielegalne zyski czerpie z handlu narkotykami, bronią, prostytucji i hazardu i, jeśli tylko znajdzie sposób, pieniędzy zarobionych we wszystkich kasynach na zachód od Chicago. Chronią go nie tylko opłacane przez niego zbiry, ale także policja i politycy, których kontroluje. Nawet najtwardsi i najbardziej doświadczeni policjanci nie chcą mieszać się w jego sprawy… za wyjątkiem niewielkiego, tajnego oddziału policyjnych outsiderów dowodzonych przez sierżantów Johna O’Marę i Jerry’ego Wootersa. To oni spróbują zniszczyć imperium Cohena. (opis dystrybutora)

Kanadyjskie sukienki
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Maciej Michalski
obsada: Anna Seniuk, Zofia Czerwińska, Ewa Kasprzyk

Na urodzinach Zofii przenosimy się w świat polskiej wsi z lat 80. Urodziny te są wielką ucztą smaków, kolorów, ludzi tamtego czasu, ale przede wszystkim oczekiwaniem na przyjazd Amelii i Tadeusza – córki i męża mieszkających od 10 lat w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama. Przenosząc się w przeszłość poznajemy prawdziwe powody jej wyjazdu i Kanadę daleką od wymarzonego ideału całej rodziny. Brutalna prawda o ojcu i niej samej ukrywana jest przed Zofią do ostatniego momentu, a to tylko początek zawiłych historii rodzinnych. (opis dystrybutora)
   
Lincoln
Biograficzny/dramat, USA, 149 min.
reżyseria: Steven Spielberg
obsada: Daniel Day-Lewis, Joseph Gordon-Levitt, James Spader

Ostatnie cztery miesiące życia i prezydentury Abrahama Lincolna to świadectwo jego zaangażowania i pełnej oddania walki z podziałami w narodzie. To ostatnia bitwa, jaką stoczył ten wielki człowiek, mimo ogromnej presji publicznej, trudnych okoliczności i problemów osobistych. (opis dystrybutora)

Pan Lazhar
Komediodramat, Kanada, 94 min.
reżyseria: Philippe Falardeau
obsada: Mohamed Fellag, Sophie Nélisse, Émilien Néron

Pan Lazhar jest wzruszającą, pełną ciepła i subtelnego humoru opowieścią o grupie uczniów szkoły podstawowej, przedwcześnie zmuszonych do wejścia w świat dorosłych i próbujących go zrozumieć, oraz o inspirującym wychowawcy, który dzięki swojej intuicji, empatii i elokwencji zmienia ich życie. Akcja filmu rozgrywa się w montrealskiej podstawówce, gdzie nagle umiera wychowawczyni jednej z klas. O incydencie dowiaduje się z gazety Bachir Lazhar, 55-letni algierski imigrant, który oferuje szkole swoje usługi jako nauczyciel zastępczy. Z braku innych chętnych szybko zostaje zatrudniony. (opis dystrybutora)

Wesele w Sorrento
Komedia/romans, Dania/Szwecja/Włochy/Francja/Niemcy, 116 min.
reżyseria: Susanne Bier
obsada: Pierce Brosnan, Kim Bodnia, Paprika Steen

Wesele w Sorrento opowiada o dwóch bardzo różnych rodzinach, które przyjeżdżają do pięknej willi położonej w cytrusowym sadzie nad morzem. Okazją do spotkania jest wesele, podczas którego nic nie przebiega zgodnie z planem, a zarazem wszystko zmierza do przewrotnego i radosnego finału. (opis dystrybutora)
   
Zambezia
Animacja, RPA, 83 min.
reżyseria: Wayne Thornley
głosy: Jakub Mróz, Weronika Łukaszewska, Janusz R.Nowicki

W samym sercu Afryki, nieopodal majestatycznego wodospadu, leży imponująca ptasia metropolia – Zambezia. Młody sokół, skuszony obietnicą sławy, opuszcza rodzinną dżunglę, by – wbrew woli strachliwego ojca – odwiedzić stolicę pierzastych i przystąpić do prestiżowej eskadry myśliwców, szkolonych do patrolowania nieba nad Zambezią. Zatroskany losem potomka ojciec rusza jego śladem, ale wkrótce zostaje schwytany przez niesympatycznego jaszczura. Złoczyńca chce wykorzystać sokoła do niecnego planu przejęcia kontroli nad ptasim rezerwatem. Od tej chwili przyszłość całej Zambezii spocznie na skrzydłach młodego bohatera oraz jego wiernej przyjaciółki. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 8 LUTEGO


Hansel i Gretel: łowcy czarownic
Horror/komedia, USA, ? min.
reżyseria: Tommy Wirkola
obsada: Jeremy Renner, Gemma Arterton, Famke Janssen

Opowiadana na ekranie historia rozpoczyna się 15 lat po tym, jak bliźniętom Hanselowi  i Gretel udaje się wydostać z rąk porywającej dzieci czarownicy. Spotkanie z wiedźmą odmienia ich na zawsze… i sprawia, że zaczynają odczuwać żądzę krwi. Dorosłe już rodzeństwo to zdeterminowani i utalentowani łowcy głów w 100% pochłonięci tropieniem czarownic i zemstą. Kiedy jednak na niebie pojawia się Krwawy Księżyc, a niewinne dzieci muszą zmierzyć się z nocnymi koszmarami, Hansel i Gretel stawiają czoła złu wszystkich czarownic, na jakie kiedykolwiek polowali – złu, które skrywa tajemnicę ich przerażającej przeszłości. (opis dystrybutora)

Movie 43
Komedia, USA, 90 min.
reżyseria: Elizabeth Banks, Steven Brill
obsada: Emma Stone, Chloë Grace Moretz

W Movie 43 wielkie gwiazdy Hollywood – Kate Winslet, Hugh Jackman, Halle Berry, Naomi Watts, Richard Gere, Elizabeth Banks, Gerard Butler, Emma Stone, Kevin Spacey, Uma Thurman, Terrence Howard i dziesiątki innych – obnażają swoje prawdziwe oblicza, nie próbując się powstrzymywać przed absurdalnym, niedorzecznym, kontrowersyjnym, przekraczającym wiele granic humorem. To nie jest film dla kochających poprawność polityczną, biorących do siebie każdą ekranową obelgę  widzów. Movie 43 oferuje szokująco niestosowne, łamiące każde tabu, lecz równocześnie niemożliwie zabawne krótkie filmowe opowieści z piekła i nieba rodem, które zmieniają postrzeganie kina. (opis dystrybutora)
   
Nieulotne
Dramat, Hiszpania/Polska, 95 min.
reżyseria: Jacek Borcuch
obsada: Jakub Gierszał, Magdalena Berus, Andrzej Chyra

Pulsująca emocjami historia miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów. (opis dystrybutora)

Poradnik pozytywnego myślenia
Dramat/romans, USA, 120 min.
reżyseria: David O. Russell
obsada: Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper

Pat Solitano nie jest zwykłym facetem i ma papiery, którymi może to udowodnić. Po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu, by zacząć od nowa w ramach filozofii „pozytywnego myślenia”. Jego konsekwentna strategia zmienia się, gdy poznaje intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany. Wzajemna niechęć pary ekscentryków przeradza się w niespodziewaną więź, a wszystkie dotychczasowe plany mogą stać się jedynie nieważnymi wspomnieniami. (opis dystrybutora)
   
Post Tenebras Lux
Dramat, Frnacja/Holandia/Meksyk/Niemcy, 120 min.
reżyseria: Carlos Reygadas
obsada: Nathalia Acevedo, Adolfo Jiménez Castro, Willebaldo Torres

Czołowy mistyk latynoamerykańskiego kina, z jednej strony medytujący nad meksykańskim charakterem, z drugiej – nad istotą człowieczeństwa, w swoim najnowszym filmie opowiada o utracie niewinności. Z pozbawionej chronologii, epizodycznej fabuły wyłania się historia młodego małżeństwa z klasy średniej, mieszkającego z dwójką dzieci i psami w zasobnym domu na wsi. Rodzina przeżywa swoje mniejsze i większe dramaty, próbując wejść w relację z otaczającym ją, osobnym (także „obcym klasowo”) światem, a także przetrwać w konfrontacji z własnymi lękami, mrocznymi tęsknotami, z naturą. (opis dystrybutora)

Wróg numer jeden
Dramat/thirller, USA, 157 min.
reżyseria: Kathryn Bigelow
obsada: Jessica Chastain, Jason Clarke, Kyle Chandler

Był najbardziej poszukiwanym człowiekiem na świecie. Polowały na niego setki agentów wielu tajnych służb. Wydawało się, że jest nieuchwytny. Osama bin Laden. Jednak dzięki uporowi i zdecydowaniu młodej agentki CIA niemożliwe stało się faktem. Grupa najlepiej wyszkolonych amerykańskich marines wytropiła kryjówkę najgroźniejszego terrorysty wszech czasów. I w końcu padł rozkaz: zlikwidować… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 15 LUTEGO


Moja ulica
Dokumentalny, Francja/Polska, 80 min.
reżyseria: Marcin Latałło

Łódzka Moja Ulica mieści w sobie dwa światy. Z jednej strony, szarą codzienność robotniczej rodziny Furmańczyków, która mieszka na Ogrodowej od pięciu pokoleń, a po zmianie ustroju poznaje smak biedy i z trudem wiąże koniec z końcem. Z drugiej, blichtr największego centrum rozrywkowo-handlowego w Europie Środkowej, które powstało w ruinach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Co wyniknie z zetknięcia się dwóch krańcowo odmiennych rzeczywistości?… (opis dystrybutora)

– Piękne istoty
Dramat/fantasy, USA, ? min.
reżyseria: Richard LaGravenese
obsada: Alice Englert, Jack O’Connell, Jeremy Irons

Ethan jest zupełnie zwyczajnym nastolatkiem, ale skrywa pewną tajemnicę – od wielu miesięcy śni o pewnej dziewczynie. Gdy pewnego dnia spotyka ją na szkolnym korytarzu, jego życie zmienia się na zawsze, podobnie jak losy wielu mieszkańców Gatlin. Lena mieszka w ponurej posiadłości swego wuja, którego mieszkańcy Gatlin uważają za szaleńca i czciciela Szatana. Dziewczyna nie szuka towarzystwa rówieśników, chodzi swoimi drogami i sprawia wrażenie jakby była „nie z tego świata”. Między dwojgiem tak różnych od siebie istot zaczyna rodzić się uczucie, które wkrótce stanie się śmiertelnym zagrożeniem dla Ethana. Lena wyznaje mu bowiem, że jej rodzina od wieków związana jest z czarną magią, a jej nie wolno wiązać się ze zwykłymi śmiertelnikami. Mroczne siły zła niedługo upomną się o zakochanych… (opis dystrybutora)

Swing
Komedia, Polska, 76 min.
reżyseria: Abelard Giza
obsada: Julia Kamińska, Szymon Jachimek, Kacper Ruciński

Pierwszy kinowy film twórców kabaretu Limo to szalona komedia pomyłek. Marek – fan internetowych forów – postanawia odświeżyć związek z Lucyną za pomocą seksu grupowego. Namówienie swojej dziewczyny i przyjaciela na swing wydaje się być misją niemożliwą i, na szczęście dla widzów, faktycznie nie jest łatwe. Wbrew pozorom Swing to opowieść o miłości, przyjaźni oraz tak rzadkiej dzisiaj szczerości. (opis dystrybutora)
   
Szklana pułapka 5
Akcja/thriller, USA, ? min.
reżyseria: John Moore
obsada: Bruce Willis, Jai Courtney, Radivoje Bukvic

Bruce Willis ponownie wciela się w detektywa Johna McClane’a. Tym razem stawia czoło korupcji i personalnym rozgrywkom politycznym. Jedzie do Moskwy, żeby namierzyć swojego syna Jacka (Jai Courtney), z którym jest skłócony. Ze zdziwieniem odkrywa, że chłopak jest tajniakiem i chroni rządowego demaskatora, Komarova. McClane’owie muszą odłożyć swoje zatargi na bok i zrobić wszystko co w ich mocy, żeby zapewnić Komarovowi bezpieczeństwo i zapobiec zbrodni, do której ma dojść w najbardziej opustoszałym miejscu na Ziemi czyli Czarnobylu. (opis dystrybutora)

Tajemnica Westerplatte
Dramat/wojenny, Polska, ? min.
reżyseria: Paweł Chochlew
obsada: Michał Żebrowski, Robert Żołędziewski, Przemysław Cypryański

Kolejna polska superprodukcja. Tym razem opowiadająca o wydarzeniach dziejących się w 1939 roku na Westerplatte.
   
Zamieszkajmy razem
Komedia, Francja/Niemcy, 96 min.
reżyseria: Stephane Robelin
obsada: Guy Bedos, Daniel Bruhl, Geraldine Chaplin

Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 22 LUTEGO


Lot
Dramat, USA, 138 min.
reżyseria: Robert Zemeckis
obsada: Denzel Washington, Don Cheadle, John Goodman

Pewnego jesiennego ranka, samolot pasażerski linii SouthJet 227 startuje z Orlando na Florydzie. Ma to być kolejny rutynowy lot. Kapitanem jest Whip Whitaker, a towarzyszy mu młody pilot i pierwszy oficer Ken Evans – pod każdym względem zupełne przeciwieństwo Whipa. Samolot wkrótce po starcie wlatuje w burzę i jest zmuszony stawić czoła większym niż oczekiwano turbulencjom. Jak się szybko okazuje, dla kapitana to żaden problem… (opis dystrybutora)
   
Mama
Horror, Hiszpania/Kanada, ? min.
reżyseria: Andres Muschietti
obsada: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Megan Charpentier

Ginie matka, tajemniczo znikają siostry. Lata poszukiwań – brak śladów, do chwili gdy jedna z córek odnajduje się w leśniczówce…
   
– Last Minute
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Patryk Vega
obsada: Wojciech Mecwaldowski, Anna Szarek, Klaudia Halejcio

Polska komedia opowiadająca o losie pewnej rodziny, dla których wycieczka do Egiptu miała być spełnieniem marzeń.

Sugar Man
Dokumentalny, Szwecja/Wielka Brytania, 86 min.
reżyseria: Malik Bendjelloul
obsada: Clarence Avant, Malik Bendjelloul, Dennis Coffey

Niewiarygodna, a jednocześnie prawdziwa opowieść o zapomnianym piosenkarzu, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana, a który przepadł bez wieści na początku lat 70. Historia wielkiej determinacji dwóch fanów muzyka, którzy postanowili odkryć okoliczności jego życia i tajemniczej śmierci. Trzy dekady poszukiwań, pozwoliły im poznać prawdę o wspaniałym człowieku. A teraz dzięki nim świat poznał tę fascynującą i pełną optymizmu historię, która przekracza najśmielsze fantazje. (opis dystrybutora)

Syberiada polska
Dramat, Polska, 125 min.
reżyseria: Janusz Zaorski
obsada: Paweł Krucz, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska

Dramatyczne losy Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. (opis dystrybutora)
   
Turyści
Komedia, Wielka Brytania, 98 min.
reżyseria: Ben Wheatley
obsada: Alice Lowe, Steve Oram, Eileen Davies

Tina i Chris podróżują z przyczepą kampingową trasą największych atrakcji turystycznych Anglii. Muzeum starych tramwajów w Crich, jaskinia Wiedźmy w Shipton czy muzeum ołówków w Keswick to według nich, idealny pomysł na wymarzone, romantyczne wakacje. Gdy na drodze zakochanych staną zbyt głośni nastolatkowie, wścibski turysta lub nieuprzejma kelnerka, Chris i Tina postanawiają usunąć każdego, kto odważy się zmącić ich spokój. (opis dystrybutora)

– Promise Land – Ziemia obiecana
Dramat, USA, ? min.
reżyseria: Gus Van Sant
obsada: Matt Damon, John Krasinski, Lucas Black

Opowieść o zderzeniu świata zwykłych ludzi ze światem wielkich pieniędzy. Steve przybywa do niewielkiego miasteczka, aby pozyskać nowe tereny pod wydobycie gazu łupkowego…

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2. Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych w 6 dzielnicy
charlie
Filmobranie 2011 – program, informacje
Premiery kinowe – lipiec 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*