niebezpiecznametodaW listopadzie wiele produkcji nagradzanych na światowych festiwalach, w tym oscarowe pewniaki – Niebezpieczna metoda Davida Cronenberga, Anonimus Rolanda Emmericha, Restless Gusa Van Santa oraz Druga Ziemia, Służące, Attenberg. Dla najmłodszych Przygody Tintina, Latająca maszynaMali agenci: wyścig z czasem w 4D, Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 1, Artur ratuje Gwiazdkę. Dla wielbicieli kina z dreszczykiem i fantasy Immortals. Bogowie i herosi 3D. Wielbiciele komedii zapewne pójdą na Wyjazd integracyjny, Listy do M.Tower Heist: zemsta cieciów i Zamiana ciał.


Premiery – 4 listopada


Ilu miałaś facetów?
Komedia, USA, 106 min.
reżyseria: Mark Mylod
obsada: Chris Evans, Anna Faris, Zachary Quinto

Komedia o dziewczynie,która postanawia odwiedzić wszystkich swoich dwudziestu byłych chłopaków, by przekonać się raz na zawsze, czy któryś z nich nie jest miłością jej życia.  (opis dystrybutora)

Lapońska odyseja
Komedia, Finladnia, 92 min.
reżyseria: Dome Karukoski
obsada: Jussi Vatanen, Jasper Paakkonen, Timo Lavikainen

Lapońska odyseja to komedia o Janne – facecie, który mieszka z Laponii w północnej Finlandii i który robi karierę żyjąc z zasiłku. Inari, jego dziewczyna, jest zmęczona jego życiowym nieudacznictwem. Janne nie był w stanie kupić cyfrowego TV box’a, nawet jak dostał na to pieniądze! Inari daje mu ostatnią szansę: jeśli nie uda mu się go kupić do świtu, odchodzi. Chłopak rusza więc wraz ze swoimi dwoma kumplami, by zdobyć upragniony box. A w drodze do miasta muszą stawić czoła wielu wyzwaniom oraz pokonać liczne przeszkody i przełamać pokusy. Zdają sobie sprawę z tego że muszą być odważni, bo nie ma zmiłuj. Najważniejszą rzeczą jednak nie jest wcale to, żeby się udało, tylko sama podróż. (opis dystrybutora)

Latająca maszyna
Animacja, Norwegia/Indie/Polska/Wielka Brytania, 76 min.
reżyseria: Martin Clapp, Geoff Lindsey
głosy: Anna Dereszowska, Wojciech Paszkowski, Jan Rotowski

Fabuła filmu dzieli się na dwie części. W części I dwójka dzieci odnajduje stary fortepian, w którym zaklęta jest dusza Chopina. Instrument zamienia się w latającą maszynę i zabiera bohaterów w pełną przygód podróż po Europie. W części II – londyńska bizneswoman Georgie, para jej dzieci oraz pianista Lang Lang zostają wciągnięci do świata animowanego filmu 3D, gdzie czeka ich misja sprowadzenia latającej machiny z powrotem do Polski, do kraju urodzenia Fryderyka Chopina. (opis dystrybutora)

Niebezpieczna metoda
Dramat/thriller, Francja/Kanada/Niemcy/Szwajcaria/Wielka Brytania/Irlandia, 93 min.
reżyseria: David Cronenberg
obsada: Viggo Mortensen, Keira Knightley, Michael Fassbender

Zygmunt Freud i Carl Jung, dwaj wielcy twórcy psychoanalizy, poznają się dzięki 19– letniej, pięknej Sabinie cierpiącej na ataki histerii. Pewnego dnia pacjentka przywieziona zostaje do szpitala psychiatrycznego, w którym pracuje Jung. Już wkrótce ich więź przerodzi się w coś znacznie poważniejszego niż zwykła relacja pacjentki z lekarzem. Skrywane dotąd żądze Sabiny przemienią ten związek, w pełen erotycznych perwersji, gorący romans. Historia skomplikuje się jeszcze bardziej, gdy kobieta pozna osobiście okrytego sławą i starszego od siebie Freuda.  Ta znajomość doprowadzi do przełomowych odkryć dotyczących ludzkiej seksualności. (opis dystrybutora)

Przygody Tintina
Familijny/animacja, USA, ? min.
reżyseria: Steven Spielberg
obsada: Jamie Bell, Daniel Craig, Simon Pegg

Ekranizacja kultowego komiksu o przygodach nieustraszonego reportera i jego dzielnego psa.

Służące
Dramat, USA, 146 min.
reżyseria: Tate Taylor
obsada: Emma Stone, Viola Davis, Bryce Dallas Howard

Akcja filmu toczy się w stanie Mississippi w latach 60. W roli głównej występuje Emma Stone (gwiazda hitu kinowego „Zombieland”) grająca Skeeter, dziewczynę z dobrego domu z południa, która po studiach marzy o karierze pisarki. Niespodziewanie wywraca do góry nogami życie swoich przyjaciół i mieszkańców rodzinnego miasteczka, gdy postanawia przeprowadzić wywiad z czarnoskórą służącą najzamożniejszych rodzin w okolicy. (opis dystrybutora)

Szczęście ty moje
Dramat, Niemcy/Holandia/Ukrainia, 127 min.
reżyseria: Siergiej Łożnica
obsada: Vlad Ivanov, Viktor Nemets

Georgi – kierowca ciężarówki, wyjeżdża z rodzinnego miasta z ładunkiem towarów. Zmuszony do zjechania z autostrady gubi się w szczerym polu w głębi Rosji. Próbując rozpaczliwie odnaleźć właściwą drogę zostaje wciągnięty w spiralę szaleństwa i przemocy. (opis dystrybutora)

Wyjazd integracyjny
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Przemek Angerman
obsada: Jan Frycz, Tomasz Karolak, Katarzyna Glinka

Trzej faceci (Tomasz Kot, Tomasz Karolak, Jan Frycz) i piękna dziewczyna (Katarzyna Glinka). Ich losy połączy tytułowy wyjazd integracyjny, który wymknie się spod kontroli i przerodzi w prawdziwą imprezową apokalipsę.  (opis dystrybutora)


Premiery – 10-11 listopada


– Anonimus
Kostiumowy, USA, 130 min.
reżyseria: Roland Emmerich
obsada: Edward Hogg, Rhys Ifans, Vanessa Redgrave
kostiumowy/dramat, USA, 2011, 130min., dystr. UIP

Opowieść o rzekomym autorze dzieł Williama Szekspira, Edwardzie de Vere.

Chłopiec na rowerze
Dramat, Belgia/Francja/Włochy, 87 min.
reżyseria: Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne
obsada: Thomas Doret, Cecile de France

Tytułowy chłopiec to 11-letni Cyryl, mający tylko jedno pragnienie – za wszelką cenę odnaleźć ojca, który go porzucił. Podczas kolejnej ucieczki z domu dziecka poznaje fryzjerkę, Samantę (Cecile de France). To spotkanie, staje się punktem zwrotnym w jego życiu. Między kobietą a chłopcem stopniowo zawiązuje się więź – Samanta zgadza się, by Cyryl odwiedzał ją w weekendy. Początkowo chłopiec nie rozpoznaje uczucia, którym obdarza go Samanta. Uczucia, którego potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek. To właśnie ono pomoże mu opanować gniew i bunt, oraz uchronić przed pokusami półświatka, który niewątpliwie coraz bardziej go pociąga. (opis dystrybutora)

Immortals. Bogowie i herosi 3D
Akcja/fantasy, USA, ? min.
reżyseria: Tarsem Singh
obsada: Henry Cavill, Mickey Rourke, Kellan Lutz

Wiele lat po mitycznym zwycięstwie Bogów nad Tytanami na horyzoncie pojawia się nowe zagrożenie. Żądny władzy król Hyperion (Mickey Rourke) wypowiada wojnę ludzkości. Plądrując bezbronne, wobec jego brutalnej armii, ziemie Grecji poszukuje legendarnego Łuku – broni o niewyobrażalnej mocy, wykutej niegdyś w niebiosach przez Boga Wojny, Aresa. Ten kto posiądzie broń będzie dowodził czekającymi na uwolnienie Tytanami. Jedynym, który postanawia przeciwstawić się Hyperionowi jest wybrany przez bogów Tezeusz. W rękach tego prostego człowieka spoczywa teraz los ludzkości i tylko on może uratować ją przed całkowitą zagładą. (opis dystrybutora)

Jeden dzień
Dramat, USA, 108 min.
reżyseria: Lone Scherfig
obsada: Anne Hathaway, Jim Sturgess, Romola Garai

Pozornie trudno o mniej dobraną parę niż Emma i Dexter. Ona – niepoprawna idealistka i marzycielka, brak jej siły przebicia. On – pewny siebie przystojniak i prawdziwy król życia. Ona na wszystko musi ciężko zapracować. On od razu dostaje to o czym zamarzy. Ona szuka miłości, on seksu. Spotykają się w noc po zakończeniu studiów. Jutro każde pójdzie własną drogą. Gdzie będą za rok, za dwa? I każdego następnego roku? (opis dystrybutora)

Listy do M.
Komedia romantyczna, Polska, 116 min.
reżyseria: Mitja Okorn
obsada: Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Paweł Małaszyński

W jeden, wyjątkowy dzień w roku, pięć kobiet i pięciu mężczyzn przekona się, że przed miłością i świętami nie da się uciec. Paweł Małaszyński, Maciej Stuhr, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Dygant i Katarzyna Zielińska pokażą jak kochać, w najbardziej romantycznym przeboju tego roku. (opis dystrybutora)

Tower Heist: zemsta cieciów
Komedia/akcja, USA, ? min.
reżyseria: Brett Ratner
obsada: Ben Stiller, Eddie Murphy, Casey Affleck

Opowieść o grupie pracowników fizycznych, którzy oszukani przez „grubą rybę” z Wall Street na własną rękę próbują wyrównać z nim rachunki. Ta grupa to zespół obsługi luksusowego apartamentowca przy Central Park zwanego „The Tower”, a „gruba ryba” to miliarder, który zdefraudował pieniądze składane przez nich na emeryturę. Taka rażąca niesprawiedliwość musi być pomszczona – pracownicy postanawiają przeprowadzić skok, który ma im umożliwić odzyskanie skradzionych pieniędzy.  (mat.pras.)


Premiery – 18 listopada


– Mali agenci: wyścig z czasem w 4D
Akcja/Familijny, USA, 89 min.
reżyseria: Robert Rodriguez
obsada: Jessica Alba, Danny Trejo, Antonio Banderas

Uwaga! Marissa wcale (Jessica Alba) nie jest zwykłą gospodynią domową! Może i jest żoną słynnego reportera, kochającą i cierpliwą matką, ale należałoby dodać do tego jeszcze kilka szczegółów… W rzeczywistości, matkowanie Rebece (Rowan Blanchard) i Cecilowi (Mason Cook), którzy wyraźnie sobie tego nie życzą, wystawia jej cierpliwość na ciężkie próby. Ponadto jej mąż Wilbur (Joel McHale) nie grzeszy bystrością – przez lata nie zorientował się, że jego żona jest agentką specjalną w stanie spoczynku. Świat Marissy zostaje wywrócony do góry nogami, gdy maniakalny Timekeeper (Jeremy Piven) grozi przejęciem planety, a ona zostaje wezwana do działania przez szefa organizacji, w której utworzono oddział Małych Agentów. Do akcji wkraczają również Rebecca i Cecil. Tym razem muszą odłożyć kłótnie na bok i razem z macochą stworzyć zespół, który przy pomocy hiper-wymyślnych gadżetów ocali świat, a skutecznością zawstydzi nawet Jamesa Bonda. (opis dystrybutora)

Saga Zmierzch: Przed świtem. Część 1
Romans/fantasy, USA, ? min.
reżyseria: Bill Condon
obsada: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner

Po pięknym ślubie i hucznym weselu, Bella (Kristen Stewart) i Edward (Robert Pattinson) wyjeżdżają na miesiąc miodowy do Rio de Janeiro. W tym gorącym mieście karnawału, młodzi mogą wreszcie w pełni cieszyć się sobą i oddawać namiętności. Wkrótce Bella odkrywa, że jest w ciąży, która staje się początkiem pełnych dramatyzmu wydarzeń. Narodziny dziecka wzbudzą niepokój Volturi – przywódców świata wampirów, a także zmuszą Jacoba (Taylor Lautner) do wyboru między przyjaźnią, a miłością. Ostateczną decyzję podejmie także Edward. Podaruje Belli nieśmiertelność, ale czy zdąży na czas i czy uda mu się ocalić to, co kocha najbardziej? (opis dystrybutora)
  
Wymyk
Obyczajowy, Polska, 85 min.
reżyseria: Greg Zgliński
obsada: Robert Więckiewicz, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała

Najmocniejszy polski film tego roku! Niezwykła rola Roberta Więckiewicza, która łamie stereotyp bohatera męskiego kina. Twoje życie może zmienić się w ułamku sekundy. Alfred (Robert Więckiewicz) żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców – wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przeradza się w otwarty konflikt. Tego dnia Alfred zrobi coś, co zmieni jego życie na zawsze. (opis dystrybutora).


Premiery – 25 listopada


80 milionów
Sensacja, Polska, ? min.
reżyseria: Waldemar Krzystek
obsada: Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski

Dolny Śląsk, jesień 1981 roku. Po serii prowokacji SB, konfrontacja opozycji z komunistami wydaje się nieunikniona. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego, młodzi działacze Solidarności postanawiają zagrać va banque i organizują brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa podążają za nimi krok w krok. Rozpoczyna się pasjonująca rozgrywka, w którą zostają zaangażowani duchowni i… cinkciarze. Każda ze stron ma asy w rękawie.  (opis dystrybutora)

– Artur ratuje Gwiazdkę
Animacja, USA/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Barry Cook, Sarah Smith

Opowieść o nakmłodszym synie Świętego Mikołaja, który będzie musiał uratować gwiazdkę.

Jutro będzie lepiej
Obyczajowy, Japonia/Polska, 118 min.
reżyseria: Dorota Kędzierzawska
obsada: Oleg Ryba, Jewgienij Ryba, Akhmed Sardalov

Trzech bezdomnych chłopców: najmłodszy Pietia, jego brat Waśka i Liapa ruszają przed siebie. Nie mają za czym się oglądać, nie mają na co czekać. Dworcowa rzeczywistość jest jedyną jaką znają, wyżebrane na targu jedzenie już dawno przestało hańbić, pytania o rodziców pozostają bez odpowiedzi – jednak dzieci intuicyjnie wiedzą, że okoliczności mogą być lepsze, a świat inny. Zamierzają więc przekroczyć polską granicę. „Jutro będzie lepiej” to impresja z życia małego tułacza.  (mat.pras.)

Nie ten człowiek
Czarna komedia, Polska, 87 min.

reżyseria: Paweł Wendorff
obsada: Piotr Adamczyk, Gabriela Muskała, Maria Maj

Prawie trzydziestoletni Kuba decyduje się podjąć pierwszą pracę, zostaje dostawcą zakupów. Nie przypuszcza, że będzie to jeden z najdziwniejszych dni w jego życiu i jak ważną rolę, będzie miał tego dnia do spełniania. (mat.pras.)

– Restless
Dramat, USA, ? min.
reżyseria: Gus Van Sant
obsada: Mia Wasikowska, Jane Adams, Schuyler Fisk

Nieuleczalnie chora na raka, piękna Annabel Cotton (MIA WASIKOWSKA) pełna jest radości życia i umiłowania natury. Natomiast nastoletni Enoch Brae (HENRY HOPPER) po śmierci rodziców w wypadku samochodowym zupełnie stracił wszelkie chęci do życia. Kiedy tych dwoje przypadkowo spotyka się na pogrzebie, pojawia się między nimi niespodziewana nić porozumienia związana z postrzeganiem świata. Światem Enocha jest m.in. jego najlepszy przyjaciel Hiroshi (RYŌ KASE), który okazuje się być duchem pilota kamikadze. Annabel jest zafascynowana teoriami Karola Darwina i życiem wszelkich stworzeń. Dowiadując się o zbliżającej się śmierci Annabel, Enoch oferuje jej pomoc w zmierzeniu się z ostatnimi chwilami życia, kusząc los, a nawet samą śmierć. (opis dystrybutora)

– Seks po fińsku
Komediodramat, Finlanida, 102 min.
reżyseria: Mika Kaurismaki
obsada: Anna Easteden, Kati Outinen, Antti Reini

Psychoterapeuta, 35-letni Juhani Helin i trener biznesu, 34-letnia Tuula Helin decydują się zakończyć swoje wieloletnie małżeństwo w cywilizowany sposób oraz przeprowadzić w różne miejsca, zaraz po sprzedaży ich dotychczasowego domu. Do czasu wyprowadzki starają się przestrzegać kilku reguł domowego współżycia. Kiedy jednak Tuula przyprowadza do domu swojego kochanka – Marco, Juhani postanawia się zemścić. Rozpoczyna się prawdziwa wojna… Rozgrywający się w pięknych krajobrazach Finlandii „Seks po fińsku” to komedia o walce byłych partnerów, którzy odkrywają nagle, jak wolność może być niebezpieczna. (mat.pras.)

Siostra Mozarta
Dramat, Francja, 120 min.
reżyseria: Rene Feret
obsada: Marie Feret, Marc Barbe

Za każdym wielkim mężczyzną stoi wielka kobieta. Tym razem nie chodzi o typowe relacje damsko-męskie a o rodzeństwo Mozartów. Siostra Wolfganga Amadeusza Mozarta posiada niebanalny talent muzyczny. Dla swojego ojca jest jednak tylko siostrą swojego dużo zdolniejszego brata. A na domiar złego – jest kobietą. XVIII wiek, w którym umiejscowiona jest akcja, nie sprzyja emancypacji. Nannerl, jak zwykło się do niej mówić, próbuje odnaleźć się w czasach, w których przyszło jej żyć, ale patriarchalny układ społeczeństwa i stosunek ojca do jej talentu powoli zabija jej marzenia.  (opis dystrybutora)

Szpieg
Thriller, Francja/Wielka Brytania, 127 min.
reżyseria: Tomas Alfredson
obsada: Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy

W Cyrku działa głęboko zakonspirowany podwójny agent. Kuzyni nie byli w stanie pomóc w jego identyfikacji. Zawiedli szperacze, inkwizytorzy i ciecie. W końcu matka, artyści uliczni i latarnicy zostali wciągnięci do akcji. Kto jest persilem? (opis dystrybutorza)

– Zamiana ciał
Komedia, USA, 112 min.
reżyseria: David Dobkin
obsada: Ryan Reynolds, Jason Bateman, Olivia Wilde

Kolejna opowieść w stylu – dwie odmienne osobowości zamieniają się ciałami. Tym razem będą to – sumienny mąż i bawidamek.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plasterkultury
Plastry Kultury – wydarzenie filmowe roku
2015-03_polskie_825
ENEMEF: Noc Kina Polskiego
1920
Premiery kinowe – wrzesień 2011
1 Komentarz
  • julia
    7 listopada 2011 at 18:44

    bardzo się cieszę że w końcu 18 listopada będzie IV część
    sagi Zmierzch: Przed Świtem cz.I. Nie mogłam się tego doczekać.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*