Premiery kinowe – listopad 2010

harry71W listopadzie w polskich kinach pojawi się wreszcie Precious (Hej, skarbie) – genialny amerykański dramat oparty na faktach. Warto wspomnieć o filmie Banksy’ego, legendarnego grafficiarza – Wyjście przez sklep z pamiątkami. Dla mniej wymagających thrillery Niepowstrzymany, Pogrzebany i Amerykanin, film akcji Maczeta oraz komedie Skrzydlate świnie z Pawłem Małaszyńskim i rewelacja festiwalów, Cyrus. Dla najmłodszych Zakochany wilczek, Mysi agenci, Iluzjonista, Zaplątani i oczywiście Harry Potter i Insygnia Śmierci.


Premiery 5 listopada


Amerykanin
Thriller, USA, 105 min.
reżyseria: Anton Corbijn
obsada: George Clooney

Niemający sobie równych pośród płatnych zabójców, Amerykanin Jack (Clooney), napotyka na trudności w realizacji zlecenia w Szwecji. Mistrz postanawia się wycofać i przysięga, że następne zadanie będzie jego ostatnim. Zaszywa się w małym włoskim miasteczku, delektując się życiem z dala od śmierci. Zbliża się jednak termin realizacji zlecenia, które przekazała mu pewna Belgijka, Mathilde (Thekla Reuten znana z „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”). Konstruowanie broni potrzebnej do jego wykonania jest na ukończeniu. Jack – ku swemu własnemu zaskoczeniu – zaprzyjaźnia się z miejscowym księdzem, ojcem Benedetto (włoski weteran sceny i ekranu,  Paolo Bonacelli) i nawiązuje romans z mieszkanką miasteczka, Clarą (włoska odtwórczyni głównych ról,  Violante Placido). Wychodząc z ukrycia, Jack niebezpiecznie kusi los. (opis dystrybutora)
 
Skrzydlate świnie
Komedia, Polska, 99 min.
reżyseria: Anna Kazejak
obsada: Paweł Małaszyński, Olga Bołądź, Piotr Rogucki

Gdy pewnego dnia lokalny klub sportowy przestaje istnieć, życie czwórki głównych bohaterów wywraca się do góry nogami. Oskar (Paweł Małaszyński) zostanie zmuszony do założenia garnituru i przyjęcia posady od miejscowego Bossa (Cezary Pazura). Nowa działalność Oskara ściągnie na niego prawdziwe kłopoty i doprowadzi do tego, że w środku dnia wyląduje zupełnie nagi na rynku, zostawi go ukochana, stanie się obiektem westchnień dziewczyny brata i zupełnie niespodziewanie ktoś zobaczy w nim… superbohatera. (prom)

Zakochany wilczek 3D
Animowany, USA, 88 min.
reżyseria: Anthony Bell, Ben Gluck
głosy: Waldemar Barwiński, Milena Suszyńska, Włodzimierz Bednarski

Ucieczka przed rozjuszonym niedźwiedziem i kłującymi jeżozwierzami, podróże autostopem, zatrzymywanie ciężarówek, skoki nad przepaścią i do tego gęś grająca w golfa ze swym kaczym przyjacielem! To recepta na przygodę, która aż nadto wystarczy dwóm młodym wilczkom! Ona jest samicą z grupy Alfa – wysportowana, zdyscyplinowana i zwinna niczym Lara Croft! On pochodzi ze stada Omeg. Uwielbia żartować i wygłupiać się z kumplami, spędzać czas na lenistwie i zadawaniu się z grającymi w gry video wiewiórkami. Kiedy jednak pewnego dnia oba wilczki zostają porwane przez strażników rezerwatu, muszą nauczyć się przezwyciężyć dzielące je różnice charakteru. Mają przed sobą setki kilometrów, dziesiątki przygód i rodzące się nieśmiało uczucie. (opis dystrybutora)

Zanim odejdą wody
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Todd Phillips
obsada: Robert Downey Jr., Zach Galifianakis, Michelle Monaghan


Premiery 12 listopada


Chloe
Dramat, USA, 96 min.
reżyseria: Atom Egoyan
obsada: Liam Neeson, Amanda Seyfried, Julianne Moore

Catherine ma wszystko. Jest piękna, utalentowana, odnosi sukcesy zawodowe. Pewnego dnia zaczyna podejrzewać, że jej mąż David ją zdradza. Chcąc sprawdzić jego wierność, wynajmuje luksusową prostytutkę. Pełna uroku, tajemnicza dziewczyna o imieniu Chloe ma uwieść Davida. Planując erotyczną intrygę, Catherine nie spodziewa się, że sama wpadnie w jej sidła. (opis dytrybutora)

 
Mysi agenci
Animowany/przygodowy, Argentyna/Hiszpania, 90 min.
eżyseria: Andrés G. Schaer
obsada: Alejandro Awada, Mara Campanelli, Miguel Dedovich

Stefan Malutki staje się celem perfidnej intrygi rekina show-biznesu, który zamierza uwięzić mówiącego gryzonia i uczynić zeń gwiazdę telewizji. Na szczęście Stefan może liczyć na pomoc nowej przyjaciółki – odważnej mysiej mistrzyni salsy. (opis dystrybutora)

Niepowstrzymany
Akcja/Thriller, USA, ? min.
reżyseria: Tony Scott
obsada: Denzel Washington, Chris Pine, Rosario Dawson

Spektakularny film akcji w reżyserii mistrza gatunku Tony’ego Scotta (”Metro strachu”, ”Deja vu”, ”Gliniarz z Beverly Hills II”). Dwukrotny laureat Oscara Denzel Washington (”Dzień próby”, ”Chwała”) w roli pracownika kolei, który usiłuje zapobiec grożącej skażeniem na ogromną skalę katastrofie pociągu towarowego, wiozącego trujące i wybuchowe chemikalia. W pozostałych rolach: Chris Pine (”Star Trek”) i Rosario Dawson (”Death Proof”). (opis dytrybutora)

Ostatni egzorcyzm
Horror, USA, 87 min.
reżyseria: Daniel Stamm
obsada: Patrick Fabian, Ashley Bell, Iris Bahr

Wielebny Cotton Marcus przeprowadził w swoim życiu niezliczoną liczbę egzorcyzmów. Teraz, na skraju wyczerpania fizycznego i ze złamaną wiarą zostaje wezwany na niewielką farmę w Luizjanie. Na miejscu dowiaduje się, że chodzi o młodą dziewczynę o imieniu Nell, która ostatnio zaczęła dziwnie się zachowywać. Zaniepokojona rodzina obawia się, że ich córka została opętana przez diabła. Cotton wyruszając do Luizjany zabiera ze sobą kamerę video i postanawia uwiecznić swój ostatni egzorcyzm. Na miejscu okazuje się, że przypadek Nell to coś, z czym do tej pory się nie spotkał. Pastor będzie musiał sięgnąć w głąb swojej znikającej wiary, aby ocalić dziewczynę, ekipę filmową i samego siebie. (opis dystrybutora)

 
– Pianomania
Muzyczny/dokumentalny, Austria/Niemcy, 93 min.
reżyseria: Robert Cibis, Lilian Franck
obsada: Pierre-Laurent Aimard, Alfred Brendel

Co łączy Langa Langa, Alfreda Brendla i Pierre-Laurenta Aimarda? Wszyscy trzej słynni pianiści mają tego samego stroiciela. Stefan Knüpfer jest odpowiedzialny za ledwo zauważalne niuanse dźwięku, które sprawiają, że dobry koncert zmienia się w koncert wirtuozerski. „Pianomania” śledzi jego niezwykłą codzienność, pozwalając nam zajrzeć za kulisy świata muzyki klasycznej. To film o umiłowaniu doskonałości i rzadkich chwilach, kiedy doskonałość może zostać osiągnięta (przynajmniej jeżeli chodzi o muzykę). To także historia niezwykłej miłości, doskonałości i odrobiny szaleństwa. (opis dystrybutora)
  
Policja zastępcza
Komedia/akcja, USA, 107 min.
reżyseria: Adam McKay
obsada: Mark Wahlberg, Will Ferrell, Samuel L. Jackson

Śniadanie do łóżka
Komedia obyczajowa, Polska, ? min.
reżyseria: Krzysztof Lang
obsada: Tomasz Karolak, Piotr Adamczyk, Małgorzata Socha

Piotr (Tomasz Karolak) ku swemu zaskoczeniu trafia na rozkładówkę poczytnego magazynu i z dnia na dzień zostaje celebrytą. Sesja zdjęciowa przynosi mu sławę i… miłość. Piotr zakochuje się bez pamięci w ponętnej stylistce Marcie (Małgorzata Socha), jednak jego była narzeczona Ewa (Iza Kuna) – szefowa działu mody magazynu i przełożona Marty – jest gotowa na wszystko, aby odzyskać względy eks-faceta. Piotra z kolejnych opresji wyciąga jego niezawodny kumpel Konrad (Piotr Adamczyk) – koneser japońskiej kuchni i japońskich kobiet. Czy wspólnie zdołaja przekonać Martę, że to właśnie Piotr jest facetem, który powinien serwować jej śniadania do łóżka? (opis dystrybutora)

Wyjście przez sklep z pamiątkami
Komedia, USA/Wielka Brytania, 87 min.
reżyseria: Banksy
obsada: Banksy , Shepard Fairey, Thierry Guetta

Chcieliśmy, aby nasz film zrobił dla street artu to, co Karate Kid dla sztuk walki. Żeby każde dziecko wyszło na ulice z puszką sprayu w dłoni. Skończy się tak, że nasz film może zrobić dla street artu to, co Szczęki dla surfingu… – mówi Banksy, legendarny, brytyjski artysta graffiti, któremu od lat udaje się utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość, choć poluje na nią cały świat. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” jest jego reżyserskim debiutem i genialną prowokacją, podobną do zaskakujących akcji ulicznych Banksiego.

Bohaterem jest Therry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy „murze bezpieczeństwa” w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.
Niemożliwe? (synopsis)


Premiery 19 listopada


Dla niej wszystko
Kryminał, USA, ? min.
reżyseria: Paul Haggis
obsada: Russell Crowe, Olivia Wilde, Liam Neeson

Spokojne życie profesora Johna Brennana w jednej chwili zostaje wywrócone do góry nogami, gdy policja aresztuje jego ukochaną żonę pod zarzutem morderstwa. Brennan od początku nie wierzy w winę żony, choć dowody wydają się być wyjątkowo mocne. Gdy zawodzą wszelkie legalne metody, Brennan decyduje się podjąć ekstremalne kroki, by uwolnić swą żonę z więzienia. (opis dytrybutora)

Harry Potter i Insygnia Śmierci cz. 1
Fantasy, USA/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: David Yates
obsada: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint

 
– Hej, Skarbie (org. Precious)
Dramat, USA, 110 min.
reżyseria: Lee Daniels
obsada: Gabourey Sidibe, Mo’Nique, Paula Patton

16-letnia Claireece Precious Jones (Gabourey Sidibe), chorobliwie otyła czarnoskóra analfabetka, mieszka w Harlemie. Jej życie to, odzwierciedlenie najgorszej patologii społecznej: jest  fizycznie i psychicznie wykorzystywana przez własną, bezrobotną matkę Mary Lee (Mo’Nique), po raz drugi zaszła  w ciążę ze swoim ojcem w wyniku czego została zawieszona w prawach ucznia.Dzięki pomocy dyrektora szkoły, podejmuje naukę w placówce alternatywnej dla kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji i dopiero tam powoli odzyskuje pewność siebie i poczucie własnej wartości. Pomimo tragicznej sytuacji, silna i pełna determinacji dziewczyna postanawia radykalnie zmienić życie swoje i dwójki swoich dzieci. Los przygotowuje jej jednak kolejne przeszkody… (opis dystrybutora)

 
– Kobiety bez mężczyzn
Dramat, Austria/Francja/Niemcy, 95 min.
reżyseria: Shirin Neshat
obsada: Navíd Akhavan, Pegah Ferydoni, Arita Shahrzad

Lato 1953 roku w Iranie tuż przed zamachem stanu. Amerykanie i Brytyjczycy chcą obalić rząd nowo wybranego premiera Mohammeda Mosadegha i na jego miejsce ustanowić rządy szacha Rezy Pahlaviego. W obliczu politycznego chaosu i ulicznych zamieszek cztery różne kobiety próbują odnaleźć własne miejsce na ziemi i odkryć głębszy sens ich życia. Dzieli ich wiele – społeczne pochodzenie, doświadczenie i życiowa pasja. Łączy natomiast jedno – silna wrażliwość i poczucie kobiecości, a także niezaspokojona potrzeba męskiej miłości. (opis dytrybutora)
 
 Podaj mi dłoń
Dramat, Francja/Niemcy, 80 min.
reżyseria: Pascal – Alex Vincent
obsada: Alexandre Carril, Victor Carril, Anais Demoustier

Quentin i Antoine to 18-letni bliźniacy. Łączy ich subtelna lecz zarazem skomplikowana relacja. Bez wiedzy ojca wyruszają stopem z Francji do Hiszpanii na pogrzeb matki. Podróż obfitować będzie w kolejne kłótnie i pojednania. Nowe przeżycia na zawsze zmienią ich relację. (opis dytrybutora)

– Prosta historia o miłości
Romans, Polska, 80 min.
reżyseria: Arkadiusz Jakubik
obsada: Rafał Maćkowiak, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska

Dwoje scenarzystów podczas podróży pociągiem na Hel wymyśla fabułę scenariusza filmowego: prostej historii o miłości. Na początku bohaterowie ich historii funkcjonują w sali prób, z umowną scenografią plenerów i wnętrz, by wreszcie przesiąść się do prawdziwego pociągu (opis dystrybutora)

– Święty Mikołaj
Dramat/familijny, Finlandia, 80 min.
reżyseria: Juha Wuolijoki
obsada: Hannu-Pekka Bjorkman, Otto Gustavsson, Jonas Rinne

W odciętej od świata wiosce w Laponii młody Mikołaj traci w wypadku całą rodzinę.  Mieszkańcy wioski postanawiają wspólnie zaopiekować się osieroconym chłopcem. Każda rodzina będzie sprawowała pieczę nad nim przez okres jednego roku. W każde kolejne Boże Narodzenie Mikołaj będzie przenosił się do następnego domu. Żeby okazać wdzięczność, chłopiec postanawia obdarowywać dzieci swoich gospodarzy własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Z biegiem czasu prezenty pojawiają się na progach większości domostw, bo prawie wszyscy gościli Mikołaja. Kiedy pewnego razu w wiosce zaczyna brakować jedzenia, mieszkańcy są zmuszeni wysłać Mikołaja na naukę zawodu stolarza do pustelnika o imieniu Lisakki. Pod czujnym okiem srogiego nauczyciela Mikołaj szybko się uczy. Coraz sprawniej wykonuje zabawki i są one coraz piękniejsze. Jednak Lisaki, który nie lubi dzieci, zakazuje Mikołajowi wykonywania prezentów. Świąteczna tradycja wzajemnego obdarowywania się jest zagrożona. (opis dystrybutora)


Premiery 26 listopada


 – Iluzjonista
Animacja, Francja/Wielka Brytania, 90 min.
reżyseria: Sylvain Chomet
głosy: Jean-Claude Donda, Edith Rankin

Drugi, po słynnym „Trio z Belleville”, film genialnego francuskiego rysownika Silvaina Chometa. Wzruszająca historia starego iluzjonisty obserwującego pędzącą w szaleńczym tempie, byle jaką rzeczywistość. Piękny film dla każdego dziecka w wieku od 7 do 77 lat. (Hagi)

– Joanna
Dramat, Polska, 105 min.
reżyseria: Feliks Falk
obsada: Urszula Grabowska, Sara Knothe, Joachim Assboeck

Łatwa dziewczyna
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Will Gluck
obsada: Emma Stone, Aly Michalka, Stanley Tucci

 
Maczeta
Akcja, USA, 105 min.
reżyseria: Ethan Maniquis, Robert Rodriguez
obsada: Danny Trejo, Michelle Rodriguez
 
Świetnie posługujący się maczetą tytułowy mściciel, w którego wcielił się Danny Trejo, to były agent federalny Meksyku, ukrywający się w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystuje go do własnych celów pewien skorumpowany senator (w tej roli Robert de Niro). Popełnia duży błąd – oszukany, wkurzony Machete wkracza do akcji. Wkracza na całego. Musi przecież udowodnić, że nie na próżno nosi groźnie brzmiący przydomek. A także pochwalić się wewnętrzną stroną swojego płaszcza. (opis dystrybutora) 
   
– Mia i Migusie
Animacja, Francja/Włochy, 92 min.
reżyseria: Jaques-Remy Girer
dobsada: Dany Boon, Garance Lagraa, Charlie Girerd
  
– Na północ od Kalabrii
Dokument, Polska, 72 min.
reżyseria: Marcin Sauter

„Na północ od Kalabrii” to „dokument bajkowy” o wymarzonym miejscu do życia, gdzie czas płynie powoli, ludzie dobrze się znają, akceptują swoje niedoskonałości, spotykają się, żeby porozmawiać i po prostu być razem. Sauterowi i jego ekipie udało się do filmu zaangażować całe miasteczko. Wystarczyło tylko dać mieszkańcom parę lekcji kuchni śródziemnomorskiej i sztuki carpe diem, by polska prowincja zaczęła przypominać malowniczą Kalabrię, a film – włoską komedię. Film został wyprodukowany przez Szkołę Wajdy i Studio Munka.

   
Pogrzebany
Thriller, Hiszpania, 95 min.
reżyseria: Rodrigo Cortes
obsada: Ryan Reynolds

Paul Conroy (Ryan Reynolds) pracował na kontrakcie w Iraku. Zostaje porwany przez grupę Irakijczyków podczas zorganizowanego przez nich ataku. Kolejną rzecz jaką pamięta to pobudka w zakopanej pod ziemią trumnie. Może być gdziekolwiek na liczącej setki kilometrów kwadratowych pustyni, a tlenu wystarczy mu zaledwie na 90 minut. Ma zapalniczkę, telefon komórkowy i długopis. (opis dystrybutora) 
   

– W drodze do domu
Dramat, Niemcy/Norwegia/Szwecja, 85 min.
reżyseria: Bent Hamer
obsada: Nina Borud, Trond Fausa Aurvaag, Arianit Berisha

W wigilijny wieczór w małym norweskim miasteczku Skogli kilka osób, mimo przeszkód, próbuje odnaleźć drogę do domu na święta. Różnią się pod względem wieku i charakterów, ale łączy je jedno – chęć powrotu do domu z własnym bagażem życiowych doświadczeń. I choć dom traktowany jest tu symbolicznie – jako ostoja miłości i bezpieczeństwa – to dla wszystkich okazuje się być wartością najcenniejszą. „W drodze do domu” to najnowszy film twórcy znakomitych „Historii kuchennych”. (opis dystrybutora)

 
Zaplątani
Animacja, USA, ? min.
reżyseria: Nathan Greno, Byron Howard
głosy: Pam Hyatt, Kevin Linehan

Oto pełna przygód i niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o dziewczynie, która miała najdłuższe włosy na świecie. Złotowłosa księżniczka została porwana jako dziecko z zamku swoich rodziców i uwięziona w samotnej wieży. Teraz jest już nastolatką, która z pomocą pewnego złodziejaszka ucieka na wolność i wyrusza w niesamowitą podróż. Razem ze swoim nowym pomocnikiem musi zmierzyć się nie tylko z groźnym pościgiem, ale także z… burzą blond włosów. (opis dytrybutora)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy