O ile nie zdarzy się jakieś przysłowiowe „trzęsienie ziemi”, to lipiec będzie mniej więcej normalnym miesiącem dla dystrybutorów filmowych. Na ekranach pojawi się kilka propozycji, które miały mieć premiery w ciągu ostatnich miesięcy. Jak zawsze okres wakacyjny to sporo propozycji dla młodszego widza, a w tym roku dodatkowo dużo kina azjatyckiego.

 

PREMIERY – 3 LIPCA

– Coś się kończy, coś zaczyna
Romans/dramat, USA/Korea Południowa, ? min.
reżyseria: Drake Doremus
obsada: Shailene Woodley, Jamie Dornan, Sebastian Stan

Daphne rzuca pracę, rozstaje się z chłopakiem, przeprowadza do siostry i chce zmienić coś w swoim życiu: postanawia odpocząć od związków. Jednak kiedy na jednej imprezie poznaje Jacka i Franka, i zaczyna spotykać się z nimi jednocześnie, pojawiają się uczucia, a sprawy zaczynają się komplikować. (opis dystrybutora)

Czworo dzieci i Coś
Familijny/Fantasy, Wielka Brytania, 110 min.
reżyseria: Andy De Emmony
obsada: Teddie-Rose Malleson-Allen, Pippa Haywood, Matthew Goode

Alice i David właśnie zamierzają wziąć ślub i zabierają czwórkę dzieci na wspólny wyjazd, by im o tym powiedzieć. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że dzieci niekoniecznie za sobą przepadają. Róża uwielbia czytać a jej młodszy brat Robert to nieco gapowaty wrażliwiec. Oboje woleliby trochę spokoju, ale starsza „przyszywana” siostra Psujka ciągle im przeszkadza. Jedyną osobą, która łączy tę skłóconą trójkę jest Magdalenka, młodsza córeczka Alice. Pierwsze wspólne wakacje zapowiadają się jako ciąg kłótni i nieporozumień, aż do dnia pikniku, kiedy dzieci znajdują na plaży magiczne i bardzo zrzędliwe…COŚ. Piaskoludek – bo tak się nazywa zabawna kudłata istota – ma niezwykłą moc spełniania życzeń. (opis dystrybutora)

– Niezwykłe lato z Tess
Familijny, Holandia/Niemcy, ? min.
reżyseria: Steven Wouterlood
obsada: Sonny Coops Van Utteren, Josephine Arendsen, Tjebbo Gerritsma

10-letni Sam spędza z rodziną wakacje nad morzem. Wkrótce poznaje nieco ekscentryczną Tess. Spotkanie to okaże się źródłem nie tylko letnich przygód, ale i refleksji o tym, co w życiu najważniejsze. (opis dystrybutora)

Smak pho
Dramat, Polska/Niemcy, 84 min.
reżyseria: Mariko Bobrik
obsada: Thang Long Do, Aleksandra Domańska, Lena Nguyen

Pan Long, specjalista od zupy pho, musi się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie kolejnych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie bystrej dziesięcioletniej córki. Skrząca się subtelnym humorem polsko-wietnamska historia, w której detale mówią więcej niż słowa, to wzruszająca opowieść o bliskości i wyobcowaniu, małych radościach i upartym dążeniu do celu. (opis dystrybutora)

– Zaginiona dziewczyna
Dramat, Japonia/Francja, 111 min.
reżyseria: Kôji Fukada
obsada: Mariko Tsutsui, Mikako Ichikawa, Miyu Ogawa

Ichiko pracuje na co dzień jako domowa pielęgniarka. Do jej obowiązków należy przede wszystkim opieka nad chorą na raka starszą kobietą. Bohaterka jednak do tego stopnia zaprzyjaźniła się z mieszkającą razem trzypokoleniową rodziną, że aktywnie uczestniczy także w życiu wnuczek swojej pacjentki – Motoko i Saki. Siostry uwielbiają towarzystwo Ichiko i doceniają jej pomoc. Rysa na ich wzorowej relacji pojawia się z chwilą, gdy w tajemniczych okolicznościach znika młodsza z dziewcząt. Policja rozpoczyna śledztwo, sprawa obiega także żądne sensacji media. (opis dystrybutora)

Zdrajca
Kryminał, Włochy/Francja/Niemcy/Brazylia, 155 min.
reżyseria: Marco Bellocchio
obsada: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi, Fabrizio Ferracane

W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maksiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 10 LIPCA

– #tuiteraz
Komedia, Francja/Belgia, 100 min.
reżyseria: Eric Lartigau
obsada: Doona Bae, Alain Chabat, Vincent Nemeth

Stéphane, francuski szef kuchni, ma wszelkie powody, by czuć się spełniony. Dumny z dwóch dorosłych synów i za pan brat z wyrozumiałą eks żoną, wiedzie spokojne życie mężczyzny w średnim wieku. Do chwili, gdy zupełnie przypadkiem, poznaje na Instagramie tajemniczą i piękną Soo z Korei. Ich Instagramowe kontakty nie mają końca. Stéphane opowiada jej o przepięknych widokach z francuskiej części Kraju Basków a ona o życiu w Seulu, mieście kwitnącej wiśni. Pomimo dystansu i barier kulturowych świetnie się rozumieją. Pewnej nocy Stéphane decyduje się na spontaniczny i szalony wyjazd do Seulu.

– Na topie
Melodramat/Muzyczny, USA,
reżyseria: Nisha Ganatra
obsada: Dakota Johnson, Bill Pullman, June Diane Raphael

Znajdujemy się w olśniewającym świecie sceny muzycznej Los Angeles, gdzie błyszczy wspaniała Grace Davis, gwiazda, której talent (i ego) osiągnęły szczyty. Maggie to przepracowana osobista asystentka Grace, która nie porzuciła jednak dziecięcego marzenia o produkowaniu muzyki. Sprawy nabierają tempa, gdy wieloletni menedżer Grace przedstawia piosenkarce wybór, który może zmienić bieg jej kariery, a Grace musi podjąć decyzję, która może wpłynąć na jej dalsze życie. Główne bohaterki czeka seria trudnych do przewidzenia wydarzeń, na które nawet doskonała asystentka nie byłaby się w stanie przygotować. Z pewnością wszystko się zmieni. (opis dystrybutora)

Nieobliczalny
Thriller, USA, ? min.
reżyseria: Derrick Borte
obsada: Russell Crowe, Jimmi Simpson, Caren Pistorius

Tego ranka Rachel jest już spóźniona do pracy, a przedzieranie się przez zakorkowane miasto to prawdziwa walka z czasem. Wszyscy kierowcy są sfrustrowani i wzburzeni, ale jeden z nich jest jak tykająca bomba. Przepełniony gniewem i nienawiścią do świata, kipiący rządzą wymierzenia sprawiedliwości za wszystkie swoje nieszczęścia, tylko czeka na znak. Gdy Rachel zatrąbi na niego na światłach, nieznajomy ruszy za nią w pogoń, gotowy dać jej bolesną lekcję. To co mogło być uliczną sprzeczką, wkrótce zmieni życie Rachel i jej bliskich w walkę o przetrwanie.

Więzień zero
Horror, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Russell Owen
obsada: Meg Alexandra, Gabz Barker, Kate Bell

Wyspa St. Leonard położona na Północnym Atlantyku to nie tylko więzienie dla największych zwyrodnialców z całego świata. To również miejsce, w którym przeprowadzane są najbardziej radykalne eksperymenty na ludziach. Gdy jeden z nich nie powiedzie się, wyspa stanie się przerażającym labiryntem bez wyjścia dla zdesperowanych ocalałych. (opis dystrybutora)Wiking i magiczny miecz
Animacja, Francja/Niemcy/Belgia, 77 min.
reżyseria: Éric Cazes
głosy: –

Wigi jest synem wodza wikingów mocarnego Halvara. Jego tatko ma złote serce, ale działa szybciej niż myśli, co niestety jest źródłem problemów całego plemienia. Wigi może nie ma ojcowskiej siły i postury mamuta, dysponuje za to odwagą i nie lada sprytem. Obie te cnoty okażą się kluczowe, gdy na skutek złowrogiej klątwy, mama Wigiego zmieni się w złoty posąg. Dzielny chłopak kompletuje załogę, która wyruszyć ma na poszukiwania magicznej wyspy. Według legendy tylko tam można odczynić czar i przywrócić mamie jej dawną postać. Wigi, jego dzielny tatko Halvar i kudłata drużyna walecznych wikingów będą musieli zmierzyć się z potężnymi falami, wrednymi stworami i wyjątkowo bezczelnym wrogiem, który podąża za nimi wiosło w wiosło. Stawką okaże się nie tylko dobro kochanej rodzicielki, ale los całego plemienia. (opis dystrybutora)

Zaklinaczka
Familijny/Fantasy, Dania/Norwegia/Węgry/Czechy, 90 min.
reżyseria: Kaspar Munk
obsada: Gerda Lie Kaas, Sonja Richter, Signe Egholm Olsen

12-letnia Klara była podobna do każdej innej dziewczynki w jej wieku. Aż pewnego razu podrapał ją tajemniczy, czarny kot. Klara wkrótce odkryje, że może się z kotem komunikować i że należy do rodziny Dzikich Czarownic, które mają nadnaturalną więź z naturą i zwierzętami.Wraz ze swą mentorką ciotką Isą i jej przyjaciółmi, Clara będzie musiała stawić czoła swemu przeznaczeniu. Wyruszy w niebezpieczną podróż, aby uratować siebie i Dziki świat. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 17 LIPCA

– Cały Świat Romy
Dla dzieci, Holandia/Niemcy, 90 min.
reżyseria: Mischa Kamp
obsada: Vita Heijmen, Beppie Melissen, Noortje Herlaar

Nastoletnia Roma z trudnością odnajduje siebie samą w patchworkowej rodzinie. Jest jedynaczką, którą nie zajmuje się ani zapracowana mama, ani rzadko obecny ojciec, ani niedostępna emocjonalnie babcia. Z dnia na dzień, za sprawą postępującej demencji, to ta ostatnia staje się dla dziewczynki najbliższą towarzyszką codzienności; tym bliższą, im mniej samodzielną. Roma z samotnej nastolatki staje się zaradną młodą kobietką, czuje się coraz mniej niechciana, a coraz bardziej potrzebna i pewna siebie. Starsza kobieta powierza jej swoje wspomnienia, marzenia i sekrety. Między babcią i wnuczką nawiązuje się szczera, pełna troski relacja, podszyta przeczuciem nadchodzącej utraty. (opis dystrybutora)

Ojciec
Dramat, Bułgaria/Grecja, 87 min.
reżyseria: Kristina Grozeva
obsada: Ivan Barnev, Ivan Savov, Tanya Shahova

Pełna absurdów i sytuacyjnego tragikomizmu opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem. (opis dystrybutora)

– Turu. W pogoni za sławą
Animacja/ Komedia, Hiszpania/Argentyna, 80 min.
reżyseria: Eduardo Gondell, Víctor Monigote
obsada: Eva Hache, Jose Mota, Ana Angeles Garcia

Przez swój śmieszny wygląd oraz fakt, że nie potrafi składać jajek, kurka Turu jest źródłem żartów dla całego kurnika. Wszystko zmienia się, kiedy Isabel – emerytowana nauczycielka muzyki zabiera kwoczkę na swoją farmę. Tam też dochodzi do niebywałego odkrycia. Okazuje się, że Turu posiada niezwykły talent. Nie tylko potrafi mówić ludzkim głosem, ale również wspaniale śpiewać. Isabel jednak – z obawy, że inni ludzie mogą chcieć wykorzystać kurkę do własnych celów – postanawia zatrzymać jej sekret w tajemnicy. Niestety pewnego dnia dochodzi do nieszczęśliwego wypadku. Kobieta spada z dachu i traci pamięć… Kiedy karetka zabiera ją do szpitala, Turu pozostaje sama i bez ochrony. Dzielna kwoczka nie załamuje się jednak i postanawia wyruszyć w podróż, aby odnaleźć przyjaciółkę. W jej trakcie poznaje małego Mateo, syna właściciela cyrku. Wspólnie tworzą spektakl, który przynosi Turu wielki rozgłos. Mimo sławy i scenicznego sukcesu rozśpiewana kurka nie zamierza jednak zrezygnować z misji odnalezienia ukochanej Isabel. (opis dystrybutora)

24 lipca, piątek

– Furie
Horror, Australia, ? min.
reżyseria: Tony D’Aquino
obsada: Airlie Dodds, Linda Ngo, Taylor Ferguson

Pewnego dnia Kayla zostaje porwana i wbrew swojej woli musi wziąć udział w krwawej grze, w której zamaskowani mężczyźni polują na młode kobiety. Czy uda się jej uniknąć śmierci? (opis dystrybutora)

Jak być żoną i nie zwariować
Dramat, Francja, ? min.
reżyseria: Martin Provost
obsada: Juliette Binoche, Yolande Moreau, Noemie Lvovsky

Paulette wraz z małżonkiem prowadzą prywatną szkołę dla dziewcząt, w której nastolatki uczą się, jak być perfekcyjną żoną i panią domu. Niestety po nagłej śmierci męża Paulette odkrywa, że szkoła jest na skraju bankructwa i ona sama musi wziąć sprawy w swoje ręce. Sytuacji nie ułatwiają feminizm i rewolucja seksualna, które z dnia na dzień zmieniają społeczeństwo i świat dookoła. Aby ratować szkołę, Paulette łączy siły ze swoją pierwszą miłością – André, ekscentryczną przyrodnią siostrą – Gilberte oraz surową zakonnicą Marie-Thérèse. Nieoczekiwanie jednak sama zaczyna mieć wątpliwości co do własnych poglądów i przekonań. Czy to możliwe, żeby miała stać się… wyzwoloną kobietą? (opis dystrybutora)

Polowanie
Thriller, USA, ? min.
reżyseria: Craig Zobel
obsada: Betty Gilpin, Emma Roberts, Hilary Swank

Dwanaścioro obcych sobie ludzi budzi się na polanie. Nie wiedzą, gdzie są i jak się tu znaleźli. Nie wiedzą, że zostali wybrani… w bardzo nieoczywistym celu. Tym celem jest tytułowe polowanie. (opis dystrybutora)

– xABo: Ksiądz Boniecki
Dokumentalny
reżyseria: Aleksandra Potoczek

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku; bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 31 LIPCA

– Jezioro dzikich gęsi
Kryminał, Chiny/Francja, 113 min.
reżyseria: Yi’nan Diao
obsada: Hu Ge, Gwei Lun Mei, Liao Fan

Główny bohater filmu, gangster Zhou, wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka. Pomocy Zhou szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny. (opis dystrybutora)– Kwiat szczęścia
Dramat/Sci-Fi, Wielka Brytania/Austria/Niemcy, ? min.
reżyseria: Jessica Hausner
obsada: Emily Beecham, Ben Whishaw, Kerry Fox

Alice jest pomysłową biotechnolożką i pracoholiczką, która nie ma czasu na związki – odrzuca m.in. zaloty kolegi z pracy . Udaje jej się wyhodować w laboratorium eksperymentalny, genetycznie zmodyfikowany kwiat, który emituje zapach wywołujący u ludzi wydzielanie oksytocyny, co wprowadza ich w błogi nastrój. Jednak uprawa wymyka się spod kontroli… (opis dystrybutora)

Maggie
Dramat, Korea Południowa
reżyseria: Ok-seop Yi
obsada: Gyo-hwan Koo, Ju-Young Lee, So-Ri Moon

Niewielkim szpitalem wstrząsa skandalik: światło dzienne ujrzała klisza rentgenowska, na której widnieje niezbity dowód, że jakaś para w laboratorium bawiła się w doktora. Do winy poczuwa się pielęgniarka Yoon-young i jej chłopak, który potrafi kreślić tuszem kosmiczne tatuaże. Tymczasem prawie wszyscy pracownicy biorą urlop zdrowotny – czyżby także mieli coś na sumieniu? Co mają z tym wspólnego pojawiające się nagle na ulicach Seulu głębokie kratery? I co na ten temat sądzi gadający sum? (opis dystrybutora)

Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka
Familijny, Niemcy, 81 min.
reżyseria: Ali Samadi Ahadi
obsada: Marianne Sagebrecht, Stefan Kurt, Max Herbrechter

Żywiołowy Findus nie może nacieszyć się swoim nowym materacem, skacze po nim i skacze, co irytuje starszego, zmęczonego Pettsona. Idealnym rozwiązaniem wydaje się przeprowadzka do wybudowanego specjalnie przez Pettsona domku zabaw, znajdującego się w pobliżu ich aktualnego miejsca zamieszkania. Ale chodzący swoimi ścieżkami Findus wyobraża sobie swoją przeprowadzkę inaczej niż jego przyjaciel. Czy uda im się znaleźć kompromisowe rozwiązanie? Jak potoczą się losy tej dwójki lubianych przez dzieci bohaterów? (opis dystrybutora)

– Saint Maud
Horror, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Rose Glass
obsada: Morfydd Clark, Jennifer Ehle, Lily Knight

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Noc_Reklamozercow_2013_PLAKAT
Noc Reklamożerców 2013
Andrzej_Traczykowski2
Podróże i wspomnienia w Kinie Polonia
kochankowie_mojej_mamy
Kino Radosława Piwowarskiego w Kinematografie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*