Adaptacje komiksów – Avengers: Koniec gry, Shazam! i Hellboy, a także horrory – Impostor i Belzebub, musical Vox Lux i kino akcji Wilcze echa. Do tego mniej komercyjne – Żniwa, Schyłek dnia oraz coś dla młodszych odbiorców – Manu. Bądź sobą!, Porwanie, Mamy talent! i Praziomek. Tak wygląda kwiecień we kinach.

PREMIERY – 5 KWIETNIA

– Berlin, Barcelona
Dramat, Hiszpania, 99 min.
reżyseria: Elena Trapé
obsada: Alexandra Jiménez, Miki Escarbé, Isak Ferriz, Bruno Sevilla, Maria Ribera

Z okazji 35. urodzin Comasa, przyjaciele udają się do Berlina, aby złożyć mu niespodziewaną wizytę. Powitanie ze strony dawno niewidzianego przyjaciela nie jest jednak takie, jakiego się wszyscy spodziewali. W trakcie weekendu, nierozerwalna zdawałoby się więź łącząca przyjaciół, zostaje wystawiona na ciężką próbę. A oni odkrywają, że czas i odległość mogą wszystko zmienić… (opis dystrybutora)

– Impostor
Horror, Irlandia, 90 min.
reżyseria: Lee Cronin
obsada: Seána Kerslake, James Cosmo

Sarah, chcąc uciec przed przeszłością, przeprowadza się ze swoim synkiem Chrisem do domu na wsi i ma nadzieję że tu uda im się rozpocząć nowe życie. Pewnej nocy Chris znika w lesie, a gdy się odnajduje, nie jest do końca sobą. Z dnia na dzień jego zachowanie staje się coraz bardziej dziwne, a Sarah zaczyna podejrzewać, że chłopiec, który wrócił do domu, może wcale nie być jej synem… (opis dystrybutora)

– Jutro albo pojutrze
Dokumentalny, USA, 100 min.
reżyseria: Bing Liu

„Jutro albo pojutrze” powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę oraz zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. „Jutro albo pojutrze” jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością. (opis dystrybutora)

– Manu. Bądź sobą!
Animacja/Familijny/Przygodowy, Niemcy, 88 min.
reżyseria: Christian Haas
głosy: Czesław Mozil, Adam Zdrójkowski, Jacek Król, Klementyna Umer

Manu dorasta w kochającej rodzinie, wierząc, że jest mewą. Jednak w trakcie pierwszej lekcji latania okazuje się, że należy do zupełnie innego gatunku skrzydlatych. Odrzucony przez swoje dotychczasowe stado, opuszcza rodzinne gniazdo w poszukiwaniu prawdziwej tożsamości. Na swojej drodze spotyka ptasie rodzeństwo jerzyków, które szybko przyjmuje go do swojej paczki. Przyjaciołom towarzyszy pewien przerośnięty, niepotrafiący latać, ale za to bardzo sympatyczny indyk Percival. Wkrótce wraz z mewami, wszystkie gatunki będą musiały połączyć siły, aby stawić czoła gangowi gryzoni, który specjalizuje się w podkradaniu ptasich jaj. Za rogiem czai się jednak kolejne niebezpieczeństwo, które pokaże, że w byciu sobą jest moc a różnienie się od innych bywa bardziej przydatne niż wszystkim się może wydawać. (opis dystrybutora)

– Powrót
Dramat, Polska, 106 min.
reżyseria: Magdalena Łazarkiewicz
obsada: Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt tych zasad nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala pod sztandarem wiary boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych. (opis dystrybutora)

– Schyłek dnia
Dramat, Węgry, 144 min.
reżyseria: László Nemes
obsada: Juli Jakab, Susanne Wuest, Vlad Ivanov, Marcin Czarnik

Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty. (opis dystrybutora)

– Shazam!
Fantasy/Akcja, USA, ? min.
reżyseria: David F. Sandberg
obsada: Zachary Levi, Mark Strong

Każdy ma w sobie superbohatera. Potrzeba jedynie odrobinę magii, aby go wydobyć. W przypadku Billy’ego Batsona wystarczy wypowiedzieć jedno słowo — SHAZAM. Wówczas ten cwany nastolatek zmienia się w dorosłego superbohatera Shazama, a wszystko za sprawą starożytnego czarodzieja. Shazam, który w głębi duszy nadal jest dzieckiem — choć zamkniętym w umięśnionym ciele herosa — wykorzystuje swoją dorosłą powłokę tak, jak zrobiłby to każdy nastolatek z supermocami — do zabawy! Czy umie latać? Czy może prześwietlać wzrokiem? Czy potrafi ciskać piorunami? Czy może się nie pojawić na sprawdzianie z WOS-u? Shazam poznaje swoje możliwości i ograniczenia z radosnym nieskrępowaniem dziecka. Jednak będzie zmuszony szybko okiełznać supermoce, aby stawić czoła zabójczym siłom zła kontrolowanym przez dra Thaddeusa Sivanę. (opis dystrybutora)

– Wilcze echa
Dramat, Francja, 115 min.
reżyseria: Abel Lanzac
obsada: François Civil, Omar Sy, Mathieu Kassovitz, Reda Kateb, François Civil, Paula Beer

Załoga Titane – supernowoczesnej łodzi podwodnej z napędem atomowym, wykonuje misję wojskową u wybrzeży Syrii. W pewnym momencie doskonale wyszkolony specjalista obsługi sonaru melduje niezidentyfikowany dźwięk dobiegający z morskich głębin. Chwilę później okręt zostaje zaatakowany, a dowódcom z trudem udaje się uratować załogę od pewnej śmierci. Gdy wszyscy bezpiecznie docierają do portu, okazuje się, że świat znalazł się na krawędzi wojny nuklearnej. Dowództwo otrzymuje wiadomość, że w stronę Francji zmierza pocisk z głowicą atomową. Załoga okrętu Titane otrzymuje rozkaz kontrataku, po czym niezwłocznie wyrusza na misję, która może doprowadzić do globalnego konfliktu na niewyobrażalną skalę. Coś jednak nie daje spokoju specjaliście od analizy podwodnych dźwięków. Jeżeli jego podejrzenia są słuszne, to może się okazać, że najnowocześniejsza technologia przegra walkę z genialnie zaplanowanym podstępem. (opis dystrybutora)

– Yomeddine. Podróż życia
Dramat/Komedia/Przygodowy, Austria/USA/Egipt, 93 min.
reżyseria: A.B. Shawky
obsada: Rady Gamal, Ahmed Abdelhafiz

40-letni Beshay od dzieciństwa mieszka w kolonii dla trędowatych na egipskiej pustyni. Choć dawno już zwalczył chorobę, nigdy nie opuścił zamkniętej społeczności, w której przyszło mu żyć. Nagła śmierć żony wyzwala w nim potrzebę odnalezienia swoich korzeni. W towarzystwie nubijskiego sieroty Obamy i swojego ukochanego osła wyrusza w podróż do oddalonego o setki kilometrów rodzinnego miasta, by dowiedzieć się, dlaczego przed laty ojciec porzucił go na pastwę losu. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 12 KWIETNIA

– After
Dramat/Romans, USA, ? min.
reżyseria: Jenny Gage
obsada: Josephine Langford, Hero Fiennes Tiffin, Selma Blair

Pilna uczennica i oddana córka Tessa Young zaczyna pierwszy rok college’u z wielkimi ambicjami. Doskonale wie, co chce osiągnąć, jaką drogą ma podążać i kim powinna się stać. To uporządkowane życie rozpadnie się jak domek z kart w chwili, gdy Tessa spotka tajemniczego Hardina Scotta. W jego spojrzeniu kryje się mrok, jego ciało pokrywają tatuaże, a jego zachowanie pełne jest buntu. Hardin jest wszystkim, czego Tessa starała się unikać w dotychczasowym życiu, ale po jednym spotkaniu nad jeziorem stanie się wszystkim, czego Tessa będzie odtąd pragnąć. Chłopak otworzy przed grzeczną i do bólu przyzwoitą Tessą, świat uczuć, doznań i namiętności o jakie nigdy wcześniej, by siebie nie podejrzewała. Odtąd nic już nie będzie takie samo…szczególnie, że wkrótce na jaw wyjdzie tajemnica z przeszłości Hardina Scotta. (opis dystrybutora)

– Hellboy
Fantasy/Akcja, USA, ? min.
reżyseria: Neil Marshall
obsada: David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane

Pojmana i unieszkodliwiona przed wiekami królowa czarownic powraca do naszego świata, by znów nieść śmierć i zniszczenie. Jej demoniczny plan zakłada sprowadzenie na Ziemię plag tak potężnych, że ludzkość nie ma z nimi żadnych szans. Tylko bohater o tak piekielnych korzeniach jak Hellboy jest w stanie stawić czoła zagrożeniu i podjąć walkę z czarownicą i jej armią. Jego szanse wzrosną jeszcze bardziej, gdy okaże się dziedzicem potęgi samego Króla Artura. Jednak nawet on w pojedynkę nie jest w stanie wygrać wojny z siłami zła. Zanim dojdzie do decydującego starcia Hellboy musi odzyskać swych dawnych sprzymierzeńców… (opis dystrybutora)

– Jean-Luc Godard. Imaginacje
Dramat, Francja, 85 min.
reżyseria: Jean-Luc Godard
obsada: Dimitri Basil

Filmowy esej złożony z cytatów, newsów, filmików z youtube etc.

– Maksymiuk. Koncert na dwoje
Dokumentalny, Polska, 75 min.
reżyseria: Tomasz Drozdowicz

Dyrygent Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony. To ona wspiera go w codziennych, najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji. Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami. Ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy, pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury. Poznamy także artystę od strony prywatnej. Ten drugi portret pełen jest barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i kłopotliwych natręctw. Film opowiada o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie – płaconej za ten talent. (opis dystrybutora)

– Ocalić i zginąć
Dramat, Francja, 116 min.
reżyseria: Frédéric Tellier
obsada: Pierre Niney, Anaïs Demoustier

Franck jest jednym z najlepszych strażaków w Paryżu. Ich credo to: ratuj albo giń! Ma piękną żonę, spodziewają się bliźniąt, są szczęśliwi. Podczas jednej z interwencji gaszenia pożaru Franck z poświeceniem ratuje swoich kolegów, a sam wpada w pułapkę ognia. Kiedy budzi się w centrum leczenia oparzeń, uświadamia sobie, że jego twarz rozpłynęła się w płomieniach, a jego ciało już nigdy nie będzie takie samo. Czy teraz ktoś ,,uratuje” jego? Czy będzie to wciąż kochająca żona? A może młoda ciężarna kobieta, która da mu nową pracę? (opis dystrybutora)

– Porwanie
Familijny/Komedia/Kryminał, Dania, 81 min.
reżyseria: Frederik Meldal Nørgaard
obsada: Brian Lykke, Luca Reichardt Ben Coker

Co zrobić gdy twoją rodzinę wyrzucą z mieszkania za to, że nie płaciła czynszu? Pod przewodnictwem szalonego wujka można zaplanować porwanie bogatego dzieciaka i od jego rodziny zażądać okupu. Lecz niestety często sprawy nie idą tak jak zostały zaplanowane. (opis dystrybutora)

– Przypływ wiary
Biograficzny/Dramat, USA, 116 min.
reżyseria: Roxann Dawson
obsada: Chrissy Metz, Josh Lucas

Nieprawdopodobna, lecz prawdziwa historia matczynej miłości, która pokonała niewyobrażalne przeszkody. Gdy adoptowany syn Joyce Smith, John, wpada do lodowatej wody na zamarzniętym jeziorze w Missouri, wszystko wydaje się stracone. John leży bez życia w szpitalu, ale Joyce nie poddaje się. Jej niezachwiana wiara porywa wszystkich dookoła do modlitwy za uzdrowienie Johna, mimo iż nauka jest bezsilna, a lekarze nie dają mu żadnych szans. (opis dystrybutora)

– Żniwa
Dramat, Francja/Grecja/Polska/RPA, 102 min.
reżyseria: Etienne Kallos
obsada: Brent Vermeulen, Alex van Dyk

Republika Południowej Afryki, Wolne Państwo, odcięty od reszty kraju bastion mniejszości etnicznej białych Afrykanerów. W tej konserwatywnej społeczności, obsesyjnie przywiązanej do siły i męskości żyje skryty, wrażliwy Janno. Pewnego dnia jego gorliwie wierząca matka przyprowadza do domu Pietera, sierotę z ulicy, którą chce uratować. Matka prosi Janno, by stał się bratem dla nieznajomego, doświadczonego życiem chłopaka. Rozpoczyna się rywalizacja o władzę, dziedzictwo i rodzicielską miłość. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 17/19/22 KWIETNIA

– Belzebub
Horror, Meksyk, 114 min.
reżyseria: Emilio Portes
obsada: Joaquín CosioTobin Bell

Wybierz się wraz z agentem Ritterem na granicę Meksyku i USA i przekonaj się, kto naprawdę stoi za serią dzieciobójczych zbrodni… (opis dystrybutora)

– Praziomek
Animacja/Komedia, Kanada/USA, 95 min.
reżyseria: Chris Butler
głosy: Piotr Adamczyk

Charyzmatyczny sir Lionel Frost to najwybitniejszy na świecie tropiciel mitów i potworów. W każdym razie za takiego sam się uważa. Problem w tym, że cieszy się raczej opinią postrzelonego dziwaka niż szacownego naukowca. Nic dziwnego zatem, że chętnie skorzysta z okazji, by udowodnić całemu światu jaki to z niego Indiana Jones. Na listowne zaproszenie intrygującego nieznajomego wyrusza w dzikie ostępy Ameryki Północnej, by odnaleźć i ujawnić najbardziej tajemniczą z mitycznych istot – brakujące ogniwo, czyli najbliższego przodka człowieka zwanego także Wielką Stopą. Łowca przygód po przybyciu na miejsce dokona dwóch niezwykłych odkryć! (opis dystrybutora)

– Wywiad z Bogiem
Dramat, USA, 97 min.
reżyseria: Perry Lang
obsada: David Strathairn, Brenton Thwaites

Po powrocie do domu z wojny w Afganistanie, dziennikarz Paul Asher stara się poradzić sobie z następstwami swoich doświadczeń, nieudanego małżeństwa i jego umierającej wiary. Nie wiedząc, do kogo się zwrócić, zanurza się głęboko w coś, co może okazać się historią jego życia – wywiadzie z tajemniczym mężczyzną, który twierdzi, że jest Bogiem. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 25/26 KWIETNIA

– Avengers: Koniec gry
Akcja/Sci-Fi, USA, ? min.
reżyseria: Anthony Russo
obsada: Robert Downey Jr., Chris Evans

Połowa życia w kosmosie przestała istnieć i możliwa jest tylko jedna przyszłość. Czy Avengers i stojący u ich boku Superbohaterowie zdołają odwrócić niszczycielską moc Kamieni Nieskończoności? (opis dystrybutora)

– Mamy talent!
Komedia, Norwegia/Szwecja, 94 min.
reżyseria: Christian Lo
obsada: Tage Johansen Hogness, Jakob Dyrud

Dwaj najlepsi przyjaciele, Grim i Axel, od zawsze marzą o udziale w największym skandynawskim festiwalu rockowym. Wspólnie grają w zespole – Los Bando, ale brakuje im basisty, a Axel, wokalista i gitarzysta, nie może zaśpiewać, bo jego głos jest fatalny, o czym Grim nie nie ma serca mu powiedzieć. Kiedy zostają zaproszeni do udziału w Festiwalu, muszą szybko znaleźć rozwiązanie. Przeprowadzają przesłuchanie, ale nie mają szczęścia ze znalezieniem odpowiedniego członka zespołu. Ich basistą zostaje więc dziewięcioletnia Thildie, która gra na wiolonczeli. Kierowcą, który ma dowieźć ich na festiwal ma być Martin – znany z talentu rajdowca, ale chłopcy nie wiedzą, że nie ma on prawa jazdy. Zespół wyrusza w szaloną podróż przez Norwegię. Ścigani przez rodziców i policję mają coraz mniej czasu aby zdążyć na festiwal i spełnić swe muzyczne marzenia. (opis dystrybutora)

– Pewnego dnia
Dramat, Węgry, 99 min.
reżyseria: Zsófia Szilágyi
obsada: Zsófia Szamosi, Leó Füredi, Ambrus Barcza

Anna ma troje dzieci, męża, pracę, kredyt do spłacenia i jak to współczesna kobieta, zawsze brakuje jej czasu. Boryka się z różnymi terminami, składa rozmaite obietnice, dba o wszystkich i wszystko pamięta. Ale w tym całym zabieganiu ma świadomość, że nigdy nie dogoni męża. A chciałaby z nim tylko porozmawiać. Tymczasem czuje, że go traci. I…, że coraz rzadziej potrafi znaleźć usprawiedliwienie na taki stan rzeczy. (opis dystrybutora)

– Terapia
Thriller, Niemcy, 90 min.
reżyseria: Constanze Knoche
obsada: Stephanie Amarell, Godehard Giese

– Vox Lux
Dramat/Musical, USA, 110 min.
reżyseria: Brady Corbet
obsada: Natalie Portman, Jude Law

Niezwykły zestaw okoliczności przynosi niespodziewany sukces gwiazdy muzyki pop. (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2017-02_antywalentynki_825
ENEMEF: Noc Grozy – Antywalentynki
kamerakacja
Kamera Akcja – Nimfomanka i Lśnienie
New York Portuguese Short Film Festival 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*