selmaKwiecień, ze względu na święta, w kinach wygląda niezbyt okazale. W kinach wreszcie zagości Selma, nominowany do Oscara obraz o marszu protestacyjnym Martina Luthera Kinga. Poza tym Szybcy i wściekli 7 z ostatnią rolą Paula Walkera.

Na ekranach zagości również m.in. najnowszy obraz Lecha Majewskiego pt. Onirica, a także horror Piramida. Warto przyjrzeć się obrazowi Biały cień, który opowiada o życiu albinosów w Afryce, ekranizacji Klubu dla wybrańców, a także dokumentowi Optymnistki prezentującemu drużynę siatkarek-seniorów. Dla najmłodszych animowany Dom oraz familijny Svein i szczur.


PREMIERY – 3 KWIETNIA


Motyl Still Alice
USA, Dramat, 99 min.
reżyseria: Richard Glatzer
obsada: Julianne MooreKate Bosworth

Życie dr Alice Howland, wykładowczyni Uniwersytetu Columbii jest spokojne, ustabilizowane i szczęśliwe. Wraz z mężem mają troje dorosłych i dorastających dzieci: Annę, Toma i najmłodszą, Lydię. Kiedy wydaje się, że nic nie zmąci rodzinnego szczęścia, mająca drobne problemy z pamięcią Alice, otrzymuje druzgocącą diagnozę – choruje na rzadką odmianę dziedzicznego Alezheimera. Dramat paraliżuje życie rodziny, Anna jest matką bliźniąt, a każde z dzieci Alice jest zagrożone chorobą.


PREMIERY – 10 KWIETNIA


– Dom
Animacja/s-f, USA, 94 min.
reżyser: Tim Johnson
głosy: Przemysław Stippa, Monika Dryl, Anna Gajewska, Mariusz Czajka

Kiedy Och, uroczy przybysz z innej planety, trafia na Ziemię i ucieka przed swoimi rodakami, nawiązuje przyjaźń z Tip, która przeżywa własną przygodę. Dzięki niej Och uświadamia sobie, że nie ma nic złego w byciu innym i każdy popełnia błędy. (opis dystrybutora)

Selma
Biograficzny/thriller, USA/Wielka Brytania, 127 min.
reżyser: Ava DuVernay
obsada: David Oyelowo, Tom Wilkinson, Tim Roth

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a. (opis dystrybutora)

– Szybcy i wściekli 7
Akcja, Japonia/USA, 140 min.
reżyser: James Wan
obsada: Vin Diesel, Paul Walker

Tej prędkości, tej wściekłości nigdy dość! Dominic Toretto, Brian O’Conner, Letty Ortiz i inni szybcy i wściekli wracają na ekrany kin. Za każdym razem twórcy filmu starają się przebić efekty poprzedniej części, tak będzie i tym razem – zwłaszcza że motywem przewodnim filmu będzie zemsta. Tyle że ta nie będzie słodka, a wyrafinowana, brutalna i skuteczna – Ian Shaw planuje pomścić śmierć brata – Owena. W filmie po raz ostatni zobaczymy Paula Walkera. (opis dystrybutora)

– W kręgu
Melodramat, Szwajcaria, 100 min.
reżyser: Stefan Haupt
obsada: Matthias Hungerbühler, Sven Schelker

Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn „W kręgu”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, jednak bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że jego związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy wśród osób związanych z magazynem „W kręgu” dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii. (opis dystrybutora)

– Z jednej krwi
Dramat, Francja, 94 min.
reżyser: Jean-Charles Hue
obsada: Frédéric Dorkel, Jason François

18-letni Jason Dorkel należy do żyjącej na uboczu społeczności wędrowców. Zbliża się dzień jego chrztu, gdy po wieloletniej odsiadce wychodzi z więzienia jego starszy brat Fred i wywraca świat Jasona do góry nogami. Bracia Dorkel wyruszają na wspólną wyprawę, by dokonać ostatniego skoku, którego stawką będzie drogocenny ładunek… (opis dystrybutora)

– Ze wszystkich sił
Dramat/sportowy, Belgia/Francja, 86 min.
reżyser: Nils Tavernier
obsada: Jacques Gamblin, Alexandra Lamy

Julien, jak wszystkie nastolatki, marzy o przygodach i mocnych wrażeniach, które dla osoby niepełnosprawnej są trudne do realizacji. By osiągnąć swój cel, osiemnastolatek namawia swego ojca do wspólnego startu w triatlonie IRONMAN w Nicei. Jedna z najtrudniejszych konkurencji sportowych na nowo zbliża rodzinę rozpadającą się pod ciężarem kalectwa syna. Wspierani przez najbliższych oraz grono przyjaciół ojciec i syn podejmują niewiarygodnie trudne wyzwanie. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 17 KWIETNIA


– Chłopak z sąsiedztwa
Thriller, USA, 91 min.
reżyser: Rob Cohen
obsada: Jennifer Lopez, Ryan Guzman

Krótko po rozwodzie nauczycielka Claire Peterson wdaje się w romans z nad wyraz dojrzałym nastolatkiem Noah, który właśnie wprowadza się do domu obok. Kiedy uświadamia sobie, że to, co robi jest złe i zrywa romans, jest już za późno. Chłopak nie przyjmuje odmowy. Nakręca się spirala terroru. Socjopatyczny Noah, jak się okazuje, ma za sobą trudną przeszłość. Wszelkimi sposobami osacza Peterson, próbując zrujnować jej karierę zawodową, „zaprzyjaźniając się” z jej synem, by w końcu zapisać na zajęcia, które prowadzi. (opis dystrybutora)

– Druga strona muru
Dramat, Niemcy, 102 min.
reżyser: Christian Schwochow
obsada: Jördis Triebel, Tristan Göbel

Lata 70, XX wieku. Trzydziestoletnia Nelly i jej syn Aleksiej zaczynają nowe życie w zachodnich Niemczech. Udało im się uciec z Berlina Wschodniego, gdzie zostawili za sobą trudne i bolesne wspomnienia. Trzy lata wcześniej w tajemniczych okolicznościach chłopiec stracił ojca, a Nelly partnera, Wassilija. Kobieta wierzy, że po drugiej stronie muru, zapewni sobie i dziecku dobre i spokojne życie. Pierwsze kroki w nowym miejscu stawiają w ośrodku dla uchodźców, oczekując na przyznanie prawa do stałego pobytu. Nelly zaprzyjaźnia się z pochodzącą z Polski Krysią, a jej syn poznaje rówieśniczkę Jeleną. Oboje znajdują również wspólny język z Hansem, który, tak jak oni, jest  uciekinierem z NRD. Kiedy Nelly wydaje się, że życie wreszcie się ułoży, zaczynają się nią interesować agenci służb specjalnych, którzy drążą temat zaginięcia Wassilija. Niespodziewanie dogania ją przeszłość. Czy uda się jej przed nią uciec? (opis dystrybutora)

– Heavy Mental
Dramat/komedia, Polska, 99 min.
reżyser: Sebastian Buttny
obsada: Grzegorz Stosz, Piotr Głowacki

To tragikomiczna opowieśd o bezrobotnym aktorze, który dostaje propozycję odegrania roli we własnym życiu. W zamian za mieszkanie ma poderwad pewną dziewczynę, a potem „przekazad” ją swojemu zleceniodawcy. Niemoralna propozycja prowadzi trójkę bohaterów w głąb najskrytszych uczud i lęku, który do tej pory chowali przed sobą i światem – lęku przed byciem zwyczajnym. To historia, w której granica między zabawnym, dziwnym i smutnym jest wyjątkowo płynna. (opis dystrybutora)

– Jak całkowicie zniknąć
Obyczajowy, Polska, 97 min.
reżyser: Przemysław Wojcieszek
obsada: Agnieszka Podsiadlik, Pheline Roggan

Gerda poznaje Małą Rozbójniczkę w berlińskim metrze. Łapie jej spojrzenie, bezczelny uśmiech. Coraz mniej skrycie zaczyna iść jej śladem. Zmieniają wagony, pociągi, stacje. Kiedy zamienią ze sobą pierwsze słowa, gra będzie już w toku. Rozstaną się za dziesięć, może dwanaście godzin. Zainteresowanie zmieni się w fascynację, a ta w miłość, która skończy się nad ranem. Ale póki co przed nimi cała noc, całe miasto, całe życie. (opis dystrybutora)

– Onirica
Dramat, Polska, 95 min.
reżyser: Lech Majewski
obsada: Michał Tatarek, Elżbieta Okupska

Adam „w życia wędrówce, w głębi ciemnego znalazł się lasu”. Cudem przeżył wypadek samochodowy, w którym zginęli jego ukochana, Basia i jego najlepszy przyjaciel, Kamil. Stał się także świadkiem dramatu zbiorowego. Rok 2010 okazał się dla polskiego społeczeństwa „rokiem biblijnym”, działy się dantejskie sceny: powodzie, pożary, osuwająca się ziemia i katastrofa samolotu prezydenckiego. Tragedia narodowa jeszcze bardziej wzmacnia doświadczenie tej osobistej. Adam, znawca literatury symbolicznej, decyduje się porzucić karierę wykładowcy akademickiego i zatrudnia się w hipermarkecie jako kasjer. Próbuje mu pomóc ciotka Xenia. Intelektualistka, wielbicielka literatury, jego ostatnia krewna. Stara się go przekonać, aby zaakceptował swój los. Argumentując, przywołuje metaforę polany. (opis dystrybutora)

– Piramida
Horror, USA, 89 min.
reżyser: Grégory Levasseur
obsada: Ashley Hinshaw, Denis O’Hare

Z odkrywaniem starożytnych tajemnic od lat wiążą się klątwy, które dotykają śmiałków, decydujących się na badanie sekretów z przeszłości. Najsłynniejsza jest tak zwana Klątwa Faraona, według której egipscy władcy mszczą się na tych, którzy naruszają ich grobowce. W 1699 roku polski statek, na pokładzie którego transportowano dwie mumie, prawie utonął wskutek niespotykanie silnego sztormu, w 1803 roku czterech badaczy weszło do piramidy Chefrena i już z niej nie wyszło, a w 1922 roku wielu członków ekspedycji, podczas której otwarto grobowiec Tutenchamona, zmarło w tajemniczych okolicznościach. Przez kolejnych 90 lat nie otwierano innych grobowców. Aż do teraz. Grupa amerykańskich archeologów odkrywa na egipskiej pustyni osobliwą piramidę. Nie zdają sobie sprawy, że wchodząc do środka skazują się na nawiedzenie przez duchy. (opis dystrybutora)

– THE DUFF [#ta brzydka i gruba]
Komedia, USA, 101 min.
reżyser: Ari Sandel
obsada: Mae Whitman, Robbie Amell

ianka jest pewną siebie licealną luzarą, dopóki nie dowiaduje się, że jest też… the DUFF (Designated Ugly Fat Friend), czyli #tąbrzydkąigrubą. Jej „przyjaciółki” potrzebują kogoś takiego, żeby na jego tle wypadać lepiej, a ci, którzy chcą do nich dotrzeć – żeby mieć punkt zaczepienia. Rzecz w tym, że ona wcale nie ma na to ochoty. Brutalnie uświadomiona przez Wesleya postanawia rozprawić się ze szkolną  rzeczywistością… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 24 KWIETNIA


– Biały cień
Dramat, Niemcy/Włochy/Tanzania, 110 min.
reżyser: Noaz Deshe
obsada: Hamisi Bazili, James Gayo, Glory Mbayuwayu, Salum Abdallah, Riziki Ally, Tito D. Ntanga

W Tanzanii, Kenii i Kongo albinosi traktowani są jak lukratywny towar. Szamani płacą fortunę za części ciała i narządy dotkniętych bielactwem Afrykańczyków, wierzą bowiem, że sporządzone z nich amulety przynoszą szczęście i dobrobyt. Alias jest młodym albinosem z tanzańskiej wioski. Po tym, jak zostaje świadkiem brutalnego morderstwa swojego ojca, również albinosa, matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia. Trafia pod opiekę wuja, ale zawiedziony ulicznym życiem przenosi się do chatki na obrzeżach miasta, w której żyje grupa podobnych do niego dzieci. Tam przekonuje się, że nie sposób uciec przed swym genetycznym dziedzictwem i tylko akceptacja tego faktu może dać mu szansę na osiągnięcie fizycznej i duchowej równowagi. (opis dystrybutora)

– Klub dla wybrańców
Dramat, Wielka Brytania, 106 min.
reżyser: Lone Scherfig
obsada: Sam Claflin,  Max Irons

Miles  i Alistair, studenci pierwszego roku Uniwersytetu Oksfordzkiego, dołączają do prestiżowego „The Riot Club”, chcąc za wszelką cenę zyskać akceptację jego pozostałych członków. Akcja filmu toczy się w ciągu jednego wieczoru, podczas którego bohaterowie mogą zyskać upragniony szacunek lub całkowicie stracić reputację. Zabłyśnięcie w towarzystwie warte jest każdej ceny i każdego postępku. (opis dystrybutora)

– Naginając reguły
Dramat, Iran, 93 min.
reżyser: Behnam Behzadi
obsada: Amir Jafari, Ashkan Khatibi

Amatorska grupa teatralna ma możliwość wystąpienia poza granicami Iranu. Początkowa radość z wyjazdu szybko ustępuje miejsca kolejnym niepokojom. Paszport Szeherezady, aktorki grającej główną rolę w spektaklu, ginie. Dziewczyna podejrzewa, że dokument ukrył jej ojciec, który niechętnie podchodzi do pomysłu wyjazdu. Jej przyjaciele z trupy stają przed dylematem: jechać bez koleżanki, solidarnie zostać razem z nią w Iranie, a może za wszelką cenę przekonać ojca do tego, aby wyraził zgodę na wyjazd córki? (opis dystrybutora)

Nocny wyścig
Akcja/dramat, USA, ? min.
reżyseria: Jaume Collet-Serra
obsada: Liam Neeson, Ed Harris, Joel Kinnaman

Pochodzący z Brooklynu gangster i niezawodny płatny zabójca Jimmy Conlon, niegdyś znany jako Grabarz, najlepsze lata ma już za sobą. 55-letniego mężczyznę, przez lata najlepszego przyjaciela bossa mafii Shawna Maguire’a, prześladują grzechy przeszłości. Przez ostatnie 30 lat nieustannie depcze mu też po piętach zawzięty detektyw. Wydaje się, że ostatnimi czasy Jimmy może znaleźć pocieszenie jedynie, zaglądając do kieliszka. Kiedy jednak jego syn Mike, z którym od dawna nie utrzymywał kontaktów, staje się celem, Jimmy musi dokonać wyboru pomiędzy przestępczą rodziną, do której dołączył, a swoją własną, którą porzucił wiele lat temu. Mike musi uciekać, a Jimmy ma tylko jedną szansę odpokutowania za błędy przeszłości. Chce uchronić syna przed losem, który jak sądzi, pisany jest i jemu samemu… czyli przed znalezieniem się po niewłaściwej stronie lufy pistoletu. W obliczu niebezpieczeństwa Jimmy musi w ciągu jednej nocy podjąć decyzję, komu jest winien swoją lojalność i przekonać się, czy wreszcie uda mu się wszystko naprawić. (opis dystrybutora)

– Optymistki
Dokumentalny, Norwegia, 80 min.
reżyser: Gunhild Magnor

„Optymistki” to niezwykła drużyna siatkarska! W jej skład wchodzą panie w wieku od 66 do 98 lat. Pomimo odbywanych co tydzień treningów, od trzydziestu lat nie zagrały żadnego meczu. Teraz to jest jednak ich cel! Dopracowują ostateczną strategię meczową, składającą się ze śmiechu, poczucia jedności i wyszydełkowanych kwiatów. Lecz kto będzie ich przeciwnikiem? Plotka niesie, że czeka ich drużyna szwedzkich przystojniaków! Towarzyszymy paniom zarówno na boisku, jak i poza nim, podczas bardzo poważnych, a zarazem przekomicznych przygotowań zawierających dosłownie wszystko: od intensywnych treningów, do szydełkowania w ramach „team buildingu” – wprost do wielkiego finału. (opis dystrybutora)

System (Child 44)
Dramat/thriller, USA, 100 min.
reżyser: Daniel Espinosa
obsada: Tom Hardy, Gary Oldman

Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę. (opis dystrybutora)

– Wędrówka na Zachód
Dokumentalny, Francja/Tajwan, 56 min.
reżyser: Ming-liang Tsai
obsada: Kang-sheng Lee,  Denis Lavant

Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które – czymś zaintrygowane – zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości. (opis dystrybutora)

Zabójcy bażantów
Kryminał/thriller, Dania, 119 min.
reżyser: Mikkel Nørgaard
obsada: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares

Detektywi z Departamentu Q – zajmującego się nierozwiązanymi i przeterminowanymi sprawami – próbują rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat.  Choć rzekomy zabójca od prawie dwóch dekad siedzi za kratkami, na policję zgłasza się świadek, który rzuca nowe światło na dawno zamkniętą sprawę. Podejrzani – byli uczniowie prestiżowej szkoły z internatem – aktualnie należą do elity duńskiego społeczeństwa. Detektyw Carl Mørck i jego asystent Assad muszą rozwikłać zagadkę i znaleźć sposób na pociągnięcie do odpowiedzialności prawdziwych morderców. Czy pomoże im w tym bezdomna Kimmie, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły, która była zamieszana w tajemnicze wydarzenia sprzed lat? (opis dystrybutora)


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ms_plakat_new2
RekoneSuns w klubokawiarni ms cafe
bazyl
Premiery kinowe – wrzesień 2010
shrekforever
Premiery kinowe – lipiec 2010

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*