ironskyTradycyjnie okres przedświąteczny to moment, w którym na ekranach kin pojawia się niewiele tytułów. Dopiero po 13 kwietnia sezon zacznie rozkręcać się. Warto przyjrzeć się kino europejskiemu m. in. takim tytułom jak: Czarny ocean, Nietykalni, Życie to jest to, KajinekPołów szczęścia w JemenieFour Lions, Przebaczenie krwi, The Lady oraz Wichrowe wzgórza.

Wielbiciele komedii nie mogą przepuścić najnowszemu American Pie z udziałem wszystkich aktorów z pierwszej części cyklu, a także Facetowi do dziecka. Na wielbicieli kina akcji czeka 5 dni wojny, Battleship: bitwa o Ziemię, Ghost Rider 2, na fanów horrorów Rec 3 i Dom w głębi lasu.

Cieszy, ze w kwietniu w kinach pojawi się spora dawka kina dokumentalnego – Jazda na krawędzi, Wszystko płynie, Arirang, Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze. Dla najmłodszych w tym miesiącu przygotowano Piratów!, dla nieco starszych druga część StreetDance. Na zakończenie miesiąca prawdziwy smakołyk – Iron Sky, to trzeba obejrzeć.


PREMIERY – 6 KWIETNIA


Czarny ocean
Dramat, Belgia/Francja/Niemcy, 87 min.
reżyseria: Marion Hansel
obsada: Alexandre de Seze, Jean-Marc Michelangeli, Romain David

Jest rok 1972. Grupa młodych rekrutów wyrusza okrętem wojennym na atol Mururoa. Nie znają celu swojej podróży, choć wiedzą, że przyszło im uczestniczyć w wyjątkowej misji. Podróż przebiega niczym wakacyjna wyprawa na rajską wyspę. Chłopcy grają w karty, łowią ryby i piją alkohol ukradkiem wyniesiony z kapitańskiej mesy. Są młodzi i nie zadają zbędnych pytań. Jednak ładunek, który znajduje się pod podkładem, i związana z nim tajemnica, zaczynają psuć beztroską atmosferę. Kiedy napięcie staje się nie do wytrzymania, nadchodzi kres podróży. Przeszłość znika i nic, co było, nigdy już nie będzie takie same. (opis dystrybutora)

Jazda na krawędzi
Dokumentalny, Wielka Brytania, 104 min.
reżyseria: Richard De Aragues
obsada: Guy Martin, Ian Hutchinson

TT 3D to opowieść o pasji, wolności wyboru i woli walki, której akcja rozgrywa się na brytyjskiej wyspie Man. Już od 1904 roku organizowane są tam uliczne wyścigi motocyklowe „Isle of Man TT Races” – zaliczane do jednych z najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych imprez tego typu na świecie. Wyspa jest jedynym terytorium należącym do Wielkiej Brytanii, na którym nie obowiązuje ograniczenie prędkości. (opis dystrybutora)

Wszystko płynie
Dokument fabularyzowany, Polska, 74 min.
reżyseria: Piotr Ivan Ivanov, Krzysztof Dziomdziora
obsada: Piotr Kamont

Prosta historia człowieka zagubionego, który ucieka przed wielkomiejskimi problemami, staje się spokojną opowieścią o przyrodzie i przestrzeni dzikiej rzeki w środku Europy. Dzięki pięknym zdjęciom i nastrojowej narracji muzycznej widz przebywa podróż wraz z głównym bohaterem. Na rzece wszystko się zmienia, wszystko przemija, pozostaje nostalgia, która może być źródłem mądrości. „Wszystko Płynie” spokojnie, niespiesznie skłania do refleksji o życiu i powrocie do natury. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 13 KWIETNIA


American Pie: zjazd absolwentów
Komedia, USA, ? min.
reżyseria: Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg
obsada: Jason Biggs, Alyson Hannigan

Latem 1999 roku czterech przyjaciół z małego miasteczka w Michigan rozpoczęło misję, której celem była utrata dziewictwa. W kolejnych latach, Jim  i Michelle pobrali się, a Kevin  i Vicky zerwali ze sobą. Oz i Heather bardzo oddalili się od siebie, a Finch ciągle wzdycha do matki Stiflera. Stifler natomiast pozostał taki, jak zawsze. Teraz, ci długoletni przyjaciele wrócili do domu jako dorośli, aby powspominać czasy, kiedy byli nastolatkami, w których buzowały hormony. (opis dystrybutora(

Ghost Rider 2
Akcja/fantastycznonaukowy, USA, 95 min.
reżyseria: Mark Neveldine, Brian Taylor
obsada: Nicolas Cage, Violante Placido

Chciał oszukać przeznaczenie. Wydawało mu się, że jest Bogiem. Został najgorętszym bohaterem roku. Johny Blaze powraca w spektakularnym stylu, tym razem ścigając demony w prawdziwym 3D! Szybkie motocykle, nieziemskie kaskaderskie ewolucje i bohaterowie z piekła rodem sprawiają, że widz zabrany zostaje na piekielnie ostrą przejażdżkę. Tak jak po Matrixie, wszystko w kinie się zmieniło, tak i tym razem reżyserzy Neveldine i Taylor zapowiadają, że Ghost Rider „przesuwa granice w kinematografii! (opis dystrybutora)

Nietykalni
Dramat/komedia, Francja, 112 min.
reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
obsada: Francois Cluzet, Omar Sy

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich… nietykalnymi! (opis dystrybutora)

Piraci!
Animacja, USA/Wielka Brytania, 88 min.
reżyseria: Peter Lord
głosy (polskie): Waldemar Barwiński, Grzegorz Kwiecień, Karol Wróblewski

W animowanym filmie Piraci, Hugh Grant użycza głosu szczycącemu się bujną brodą Kapitanowi Piratów – bezgranicznie entuzjastycznemu, chociaż często bardzo mało skutecznemu postrachowi mórz. Mający u boku beznadziejną załogą i zupełnie nieświadomy przeciwności, jakie się przed nim piętrzą, Kapitan ma tylko jedno marzenie: pokonać swoich rywali – Czarnego Bellamiego (Jeremy Piven) i Cutlass Liz (Salma Hayek) i zdobyć pożądany przez wszystkich tytuł Pirata Roku. (opis dystrybutora)

Street Dance 2
Muzyczny/dramat, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Max Giwa, Dania Pasquini
obsada: Falk Hentschel, Sofia Boutella

Niezwykle ambitny i utalentowany Ash po niezbyt udanym występie tanecznym zostaje wyśmiany przez amerykańską grupę Invincible. Chłopak jednak nie poddaje się tak łatwo i wspólnie z nowopoznanym Eddim wyruszają w podróż po Europie w poszukiwaniu najlepszych tancerzy. Ich celem jest stworzenie grupy, która pozwoli im pokonać rywali. Głos serca i rytm ulicy prowadzi ich od gorącej Ibizy, przez Amsterdam, Paryż czy Londyn aż po Rzym! Brakującym ogniwem nowej grupy okazuje się być zdolna i niezwykle seksowna Eva. Jej gorący latynoski temperament i taneczne umiejętności dadzą Ashowi siłę, aby stanąć do ponownego pojedynku przeciwko dawnemu przeciwnikowi – grupie Invincible. (opis dystrybutora)  

Życie to jest to
Dramat, Hiszpania, 98 min.
reżyseria: Alex de la Iglesia
obsada: Salma Hayek, Santiago Segura, Nacho Vigalondo

Álex de la Iglesia bierze na warsztat medialny cyrk i pragnienie sławy, opowiadając historię Roberto – speca od marketingu i autora powszechnie znanego hasła reklamowego Coca-Coli sprzed lat. Dziś jednak nikt o tym nie pamięta, a sfrustrowanego Roberto nikt nie chce zatrudnić. Szansa na zmianę złej passy pojawia się, gdy mężczyzna spada z rusztowania w ruinach rzymskiego amfiteatru w Kartagenie. Zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią, z prętem wbitym w głowę, staje się natychmiast pożywką dla dziennikarzy, podczas gdy ekipy ratunkowe głowią się, jak go uwolnić. Zdesperowany Roberto postanawia wykorzystać sytuację: zatrudnia agenta, by zbić fortunę na ekskluzywnych wywiadach i zapewnić rodzinie lepszą przyszłość. Intrydze sprzeciwia się jego kochająca żona, podczas gdy żądny sukcesu agent dochodzi do wniosku, że uratowanie jego klienta to koniec lukratywnego biznesu… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 20 KWIETNIA


Battleship: bitwa o Ziemię
Akcja/fantastycznonaukowy, USA, ? min.
reżyseria: Peter Berg
obsada: Liam Neeson, Alexander Skarsgard, Taylor Kitsch

Pełne rozmachu kino s-f oparte na pomyśle gry w „Statki”. Kiedy na oceanie pojawia się tajemniczy obiekt wojsko rozpoczyna z nim walkę w obronie naszej planety.

Lęk wysokości
Dramat, Polska, 90 min.
reżyseria: Bartosz Konopka
obsada: Marcin Dorociński, Krzysztof Stroiński

To poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka, którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca. Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los? (opis dystrybutora)

Minister
Dramat, Belgia/Francja, 112 min.
reżyseria: Pierre Schoeller
obsada: Arly Jover, Zabou Breitman, Michel Blanc

Minister transportu – Bertrand Saint-Jean budzi się w środku nocy. Dzwoni jego osobista sekretarka. Autobus z dziećmi wpadł do rowu w ośnieżonych Ardenach. Jest kilka śmiertelnych ofiar. Minister nie ma wyjścia, musi jechać na miejsce tragedii, bo tego oczekują od niego wyborcy i media. W świetle kamer współczuje rodzinom ofiar i buduje własny wizerunek medialny.  (opis dystrybutora)

Połów szczęścia w Jemenie
Dramat/komedia, Wielka Brytania, 107 min.
reżyseria: Lasse Hallstrom
obsada: Emily Blunt, Ewan McGregor, Kristin Scott Thomas

Co mogło połączyć dwójkę tak różnych ludzi? Zamknięty w sobie Fred pracuje dla rządowego departamentu ds. Rybołówstwa i nie może odnaleźć życiowej drogi tkwiąc w nieudanym małżeństwie. Piękna i odnosząca sukcesy Harriet jest energiczną managerką w wielkiej korporacji. Poznają się za sprawą pewnego szalonego marzenia jemeńskiego szejka, który chce sprowadzić ławicę łososi na… pustynię! W sfinansowanie projektu zaangażowany jest brytyjski rząd – władze Wielkiej Brytanii za wszelką cenę szukają atrakcyjnej historii dla mediów. Dzięki niesamowitemu, acz przepełnionemu wiarą i nadzieją, planowi jemeńskiego szejka Fred i Harriet przypomną sobie co oznacza dawno przez nich zapomniane słowo: szczęście. (opis dystrybutora)

Rec 3
Horror, Hiszpania, 80 min.
reżyseria: Paco Plaza
obsada: Leticia Dolera, Diego Martin

Prequel dwóch fantastycznych horrorów. Także zrealizowana w formie paradokumentu opowieść wyjaśniająca główne wątki zawarte w pierwszych częściach Rec. Tym razem rzecz dzieje się podczas wesela, w czasie którego niektórych z gości ogarnia niesamowity szał i żądza mordu.

She Monkeys
Dramat, Szwecja, 84 min.
reżyseria: Lisa Aschan
obsada: Mathilda Paradeiser, Linda Molin, Isabella Lindquist

Dwie młode dziewczyny podejmują  relację opartą na próbach sił, pokusach i wzajemnym gwałtownym przyciąganiu. Emma jest osobą, która lubi kontrolować. Kiedy zaczyna trenować w drużynie woltyżerki (gimnastyka artystyczna na koniu), poznaje Cassandrę, silną, atrakcyjną i energiczną dziewczynę. Szybko okazuje się, że łączy je potrzeba specyficznej, nieczystej rozrywki… i zostają najlepszymi przyjaciółkami. Równie szybko jednak pojawia się zamęt. (opis dystrybutora)

Wichrowe wzgórza
Dramat, Wielka Brytania, 128 min.
reżyseria: Andrea Arnold
obsada: Kaya Scodelario, James Howson, James Northcote

„Wichrowe wzgórza” to historia wielkiej namiętności Catherine i Heathcliffa. Opowieść o pożądaniu, okrucieństwie, zazdrości, bólu i zemście. O wszystkim tym, co w miłości najsilniejsze i najbardziej pierwotne. Bez niepotrzebnych słów. Pośród zamglonych wrzosowisk Yorkshire.  (opis dystrybutora)


PREMIERY – 27 KWIETNIA


5 dni wojny
Akcja/wojenny, USA, ? min.
reżyseria: Renny Harlin
obsada: Emmanuelle Chriqui, Rupert Friend, Val Kilmer

Bohaterami tego pełnego akcji thrillera są: amerykański dziennikarz renegat, w rolę którego wcielił się Rupert Friend, oraz jego operator – w tej roli Richard Coyle. Przygotowując materiał filmowy w przygranicznej wsi Vizina, niespodziewanie znajdują się oni w samym środku konfliktu podczas pierwszego rosyjskiego ataku na Gruzję. Ratując z opresji Tatię, młodą gruzińską nauczycielkę, dwaj reporterzy zgadzają się pomóc jej w odnalezieniu bliskich, z którymi straciła kontakt, gdy pomagała Amerykanom jako tłumaczka w chaosie, jaki zapanował po ataku. Próbując w trójkę przedostać się w bezpieczne miejsce, są oni świadkami okrutnych działań wojsk rosyjskich i przerażających scen mordowania z zimną krwią bezbronnych cywilów. Wszystko to nagrywają kamerą. (opis dystrybutora)

Dom w głębi lasu
Horror, USA, 105 min.
reżyseria: Drew Goddard
obsada: Richard Jenkins, Bradley Whitford, Jesse Williams

Nowy horror w 3D z Chrisem Hemsworthem w roli głównej. „Piła” była przy nim jedynie niewinną zabawą. Grupa studentów wybiera się na weekend do domku w lesie, gdzie z dala od cywilizacji mogą robić wszystko, na co przyjdzie im ochota. W miejscu, do którego dotrą nie ma zasięgu komórek, a GPS nie odnajduje go na mapie. Jak mówi spotkany w pobliżu farmer „Mogę pomóc wam tam dotrzeć, ale wydostać się będziecie musieli na własną rękę”. Ale czy będą w stanie? Jeśli sądzisz, że już znasz tę historię, zastanów się raz jeszcze. (opis dystrybutora)

Iron Sky
S-F, Finlandia, 93 min.
Reżyseria: Timo Vuorensola

Gdy w 1945 roku III Rzesza chyli się ku upadkowi, z tajnej bazy na Antarktydzie naziści wysyłają na Księżyc misję ostatniej szansy. Wkrótce po ciemnej stronie srebrnego globu powstanie tajna baza, w której hitlerowcy rozpoczną realizację diabelskiego planu zemsty. W 2018 roku Ziemia stanie się celem kontrataku imperium fuhrera, zapoczątkowanego przez „meteorblitzkrieg”, który skalą zniszczeń przyćmi nawet kosmiczną zagładę z „Dnia Niepodległości”. (opis dystrybutora)

Przebaczenie krwi
Dramat, Albania/Dania/USA/Włochy, 109 min.
reżyseria: Joshua Marston
obsada: Tristan Halilaj, Sindi Lacej, Refet Abazi

Nik i Rudina są rodzeństwem. On ma siedemnaście lat i jest w ostatniej klasie liceum, chce po szkole otworzyć kafejkę internetową. Ona, choć o dwa lata młodsza, już myśli o studiach. Jednak świat nastolatków już wkrótce się zawali. (opis dystrybutora)

Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze
Dokumentalny, Niemcy, 90 min.
reżyseria: Werner Herzog, Dmitrij Wasiukow
narracja: Werner Herzog

W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata. (opis dystrybutora)

Tulisie. Przygoda w słonecznej krainie
Animacja, Hiszpania, ? min.
reżyseria: Alex Colls

W pewien ciepły, wiosenny dzień krówka-marzycielka Mumu spotyka w parku stado śnieżnobiałych owieczek. Zafascynowana ich widokiem, nie może się nadziwić, jak wiele różni je od dotychczasowych kompanów jej zabaw: inteligentnego misia Milo, psotnej żyrafy Rity, małomównego ptaszka Talalo, nieustraszonego psa Alfreda i najczulszej świnki świata Olgi. Każdy z jej przyjaciół wygląda jak zlepek najróżniejszych kawałków materiału i ma niezliczoną ilość plam, pozostałych po zabawach na trawie i w kałużach. Mumu zazdrości nieskazitelnym owieczkom i zaczyna wstydzić się przyjaciół. Przecież tak wyjątkowa krowa nie może tracić czasu, zadając się z zaniedbanymi zwierzakami. Gdy łaciata marzycielka dowie się, że nienaganne owieczki są słynnymi artystkami, przygotowującymi się do występu przed wielką widownią, postanowi zostać gwiazdą. Jednak wkrótce Mumu zrozumie, że prawdziwa przyjaźń jest ważniejsza od pięknego wyglądu i sławy. (opis ze strony dytrybutora)

The Lady
Biograficzny, Francja, 132 min.
reżyseria: Luc Besson
obsada: Michelle Yeoh, David Thewlis, Jonathan Raggett

W szarpanej wewnętrznymi konfliktami Birmie nie ma miejsca na demokrację. Wojskowy reżim wymaga od mieszkańców oddania i za nic ma ich prawa. Jedyną szansą na przywrócenie normalności są działania Aung San Suu Kyi – córki antyrządowego aktywisty. Wykształcona na Oxfordzie kobieta decyduje się wrócić do ojczyzny i zrobić wszystko co w jej mocy, aby ocalić Birmę. Jej walka daleka jest od agresji – kobieta wybiera drogę pokoju, miłości i wiary w ludzi.  (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat_przeglad_Orly_Lodz
Przegląd filmów Orły 2017
2014-07_step_up_29zl_406
ENEMEF: Noc Step Up
wiezien_labiryntu_825
ENEMEF: Minimaraton Więźnia Labiryntu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*