Premiery kinowe – grudzień 2022

Avatar: Istota wody Jamesa Camerona, Fabelmanowie Stevena Spilberga plus biograficzny I Wanna Dance with Somebody i familijny Wielki zielony krokodyl domowy, to najciekawsze premiery nadchodzącego miesiąca.

Poza tym czeka nas kilka innych propozycji dla młodszego widza: Kierunek: Księżyc!, Uwolnić Poly, Mecz o wszystko, Świąteczna niespodzianka, Wielka ucieczka i Pan Zabawka.

PREMIERY – 2 GRUDNIA

Dzika noc
Akcja, USA, ? min.
reżyseria: Tommy Wirkola
obsada: David Harbour, John Leguizamo, Beverly D’Angelo

Kiedy pewna, bogata rodzina zostaje zakładnikami w Wigilię, przestępcy nie są przygotowani na niespodziewanego bojownika. Święty Mikołaj jest na miejscu i ma zamiar pokazać, dlaczego Mikołaj nie będzie taki święty. (opis dystrybutora)

Kierunek: Księżyc!
Animowany/przygodowy, Niemcy/Austria, 85 min.
reżyseria: Ali Samadi Ahadi
obsada: Jacob Banigan, Stephan Benson, David Daria

Czasami lepiej posłuchać młodszej siostry! Pewnej nocy Piotrek odkrywa, że mała Ania zniknęła. Gdy próbowała pomóc w spełnieniu magicznej przepowiedni gadającemu robaczkowi, panu Żukosławowi, porwał ją zły Lunos. Aby uratować siostrę, chłopiec nie ma wyjścia – musi udać się za nią na Księżyc! Podczas tej nieprawdopodobnej wyprawy połączy swe siły ze strzegącym dziecięcych snów Piaskunem, weźmie udział w kosmicznym wyścigu po Drodze Mlecznej i poprosi o wsparcie Nocną Wróżkę. Zanim Piotrek odnajdzie Anię, czeka go mnóstwo przygód. Niekiedy starszy brat może mieć większą moc niż niejeden superbohater! (opis dystrybutora)

Kociarze
Dokumentalny, USA, 89 min.
reżyseria: Mye Hoang
obsada: Nathan Kehn, Ridoanul Haque Siyam, Jordan Lide

Wzruszająca, piękna i wspaniale nakręcona opowieść o dziewięciu mężczyznach kochających koty. Reżyserka Mye Hoang na bohaterów swojego filmu wybiera mężczyzn, których dzieli wszystko – zawód, status majątkowy, miejsce zamieszkania czy wiek. Łączy ich jednak miłość do kotów i nieodparta chęć pomocy wszystkim czworonogom, których spotykają na swojej drodze. (opis dystrybutora)

Matecznik
Obyczajowy, Polska, 80 min.
reżyseria: Grzegorz Mołda
obsada: Agnieszka Kryst, Michał Zieliński, Wioletta Kopańska

Warunkowo zwolniony z poprawczaka nastoletni Karol, przebywa w mieszkaniu treningowym. Objęty dozorem elektronicznym rozpoczyna swoje życie na nowo. W codziennym „treningu życia” może liczyć na pomoc Marty. Relacja między nimi pogłębia się i stwarza szansę na coś więcej. Z czasem lekcje Marty stają się coraz bardziej niekonwencjonalne, a relacja z Karolem przeradza się w dwuznaczną więź. (opis dystrybutora)

Nitram
Thriller/dramat, Austalia, 112 min.
reżyseria: Justin Kurzel
obsada: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia

Bohaterem opartego na faktach „Nitram” jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń. (opis dystrybutora)

Pięć diabłów
Fantasy/dramat, Francja, 96 min.
reżyseria: Lea Mysius
obsada: Adele Exarchopoulos, Daphne Patakia, Noee Abita

Młodziutka Vicki ma niezwykły dar: potrafi chwytać, zapamiętywać i odtwarzać wszystkie możliwe zapachy, które kolekcjonuje w starannie oznakowanych słoiczkach. Wśród nich szczególne miejsce zajmują te poświęcone zapachowi jej mamy, Joanne. Ich z pozoru poukładane życie zaburza pojawienie się Julii, dawno niewidzianej, tajemniczej siostry męża Joanne. Vicki, zaintrygowana niespodziewaną wizytą ciotki, „kradnie” jej zapach i odkrywa, że dzięki niemu może przenieść się w przeszłość Julii, poznając skrywane od lat sekrety swojej rodziny. Na jaw wychodzą ogniste romanse, złamane serca i uśpione emocje. (opis dystrybutora)

Śubuk
Dramat, Polska, 112 min.
reżyseria: Jacek Lusiński
obsada: Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Aleksandra Konieczna

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. (opis dystrybutora)

Uwolnić Poly
Familijny, Francja/Belgia, 102 min.
reżyseria: Nicolas Vanier
obsada: Francois Cluzet, Julie Gayet, Patrick Timsit

Dziesięcioletnia Cecile wraz z mamą powraca po latach do rodzinnego miasteczka. Dziewczynka czuje się tu obco, nie ma przyjaciół i nie potrafi się odnaleźć w nieznanym miejscu. Nic dziwnego, że z radością przyjmuje wiadomość o pojawieniu się w okolicy objazdowego cyrku. Cecile jest zachwycona prezentowanymi przez artystów sztuczkami, a cyrkowe zwierzaki kradną jej serce. Szczególną sympatią dziewczynka obdarza Poly – uroczego kucyka o niesamowitych zdolnościach. Wkrótce okazuje się, że gburowaty właściciel cyrku bardzo źle traktuje swoje zwierzęta, a szczególnie biednego Poly. Cecile układa więc brawurowy plan ratunkowy. Wykrada kucyka i z pomocą miejscowych dzieciaków i tajemniczego pana Victora rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podroż w poszukiwaniu dobrego domu dla swojego czworonożnego przyjaciela. (opis dystrybutora)

Wielki zielony krokodyl domowy
Familijny, USA, 106 min.
reżyseria: Will Speck, Josh Gordon
obsada: Javier Bardem, Scoot McNairy, Constance Wu

Kiedy rodzina Primmów przeprowadza się do Nowego Jorku, ich syn, Josh z trudem przystosowuje się do nowej szkoły i nowych przyjaciół. Wszystko to zmienia się, kiedy chłopiec poznaje Lyle’a – śpiewającego krokodyla, który uwielbia kąpiele, kawior i muzykę i mieszka na strychu ich domu. Dwójka szybko się zaprzyjaźnia, ale kiedy na  Lyle’a czycha  zły sąsiad, pan Grumps, Primmowie muszą połączyć siły z właścicielem Lyle’a, Hectorem P. Valenti, aby pokazać światu, że nie ma nic złego w wielkim śpiewającym krokodylu o wspaniałej osobowości. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 9 GRUDNIA

Kobieta na dachu
Dramat, Polska/Francja/Szwecja, 96 min.
reżyseria: Anna Jadowska
obsada: Dorota Pomykała, Adam Bobik, Bogdan Koca

Mirka to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach swojego bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym napada na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy? (opis dystrybutora)

Mecz o wszystko
Familijny, Holandia/Niemcy, 90 min.
reżyseria: Camiel Schouwenaar
obsada: Maik Cillekens, Anouar Kasmi, Kailani Busker

Dylan to pasjonat piłki nożnej, który pod okiem swojego taty-trenera ambitnie pracuje na upragnione zwycięstwo w turnieju. Niestety nieszczęśliwy wypadek sprawia, że pełen zapału młody napastnik musi poruszać się za pomocą wózka inwalidzkiego. Jego miejsce w turnieju zajmuje najlepszy przyjaciel z drużyny, który staje się nowym liderem zespołu. Dylan, pomimo trudności, nadal jest zdeterminowany, aby wygrać Złoty Puchar. Czy zdoła zmierzyć się z nową, wymagającą sytuacją? (opis dystrybutora)

Piękny poranek
Dramat/romans, Francja/Wielka Brytania/Niemcy, 112 min.
reżyseria: Mia Hansen-Love
obsada: Lea Seydoux, Pascal Greggory, Melvil Poupaud

Sandra, młoda samotna matka, opiekuje się schorowanym ojcem. Razem z rodziną walczy, by zapewnić mu odpowiednią opiekę. W tym samym czasie na nowo nawiązuje relację z Clémentem, dawno nie widzianym przyjacielem. Choć mężczyzna nie jest wolny, zaczynają namiętny romans. (opis dystrybutora)

Świąteczna niespodzianka
Familijny, Norwegia, 78 min.
reżyseria: Andrea Eckerbom
obsada: Marte Klerck-Nilssen, Mariann Hole, Jan Gunnar Roise

Nie wszystkie misie zapadają w zimowy sen. A w tym, jednym naprawdę można się zakochać, szczególnie że, potrafi mówić ludzkim głosem. I to nie tylko w Wigilię. Marianna zauważa misia na loterii fantowej podczas jarmarku świątecznego. Od początku czuje z nim niesamowitą więź. Ale niestety dla niej, nasz miś ma inne plany gdyż pragnie aby wygrał go ktoś bogaty. Taki ktoś kto nauczy go wszystkiego o świecie ludzi. Teraz Marianna ma czas tylko do Świąt aby przekonać misia o tym co tak naprawdę jest w życiu ważne. (opis dystrybutora)

Wielka ucieczka
Familijny, USA/Wielka Brytania, 99 min.
reżyseria: Morgan Matthews
obsada: Jenny Agutter, John Bradley, Sheridan Smith

Jest rok 1944. Trójka rodzeństwa zostaje wysłana do oddalonej od zagrożeń małej miejscowości na prowincji Anglii. Na peronie stacji kolejowej czeka już na nich zaprzyjaźniona rodzina. Z pomocą życzliwych ludzi, dzieci już wkrótce przyzwyczajają się do życia z dala od zgiełku niebezpiecznego miasta. Pewnego dnia, podczas zabawy w chowanego, dzieci spotykają ukrywającego się na stacji kolejowej młodego żołnierza, który mówi im, że ma do wykonania ściśle tajną misję. Na tropie nieznajomego jest Żandarmeria Wojskowa, która próbuje go schwytać za wszelką cenę. Tak oto rozpoczyna się niezwykła i ekscytująca przygoda. Jednak trójka rodzeństwa to za mało, więc do akcji ratowania żołnierza przyłączają się również dzieci z całej okolicy. Młodzi bohaterowie muszą zrobić wszystko co w ich mocy, aby pomóc mu wsiąść do pociągu, który odwiezie go w bezpieczne miejsce. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 16 GRUDNIA

Avatar: Istota wody
Fantasy/s-f, USA, ? min.
reżyseria: James Cameron
obsada: Zoe Saldana, Sam Worthington, Vin Diesel, Kate Winslet

Akcja filmu „Avatar: Istota wody” rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. To opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 23 GRUDNIA

I Wanna Dance with Somebody
Biograficzny/muzyczny, USA, ? min.
reżyseria: Kasi Lemmons
obsada: Ashton Sanders, Naomi Ackie, Stanley Tucci

„I Wanna Dance With Somebody” opwie o życiu Whitney Houston – ikonie współczesnej muzyki (6 nagród Grammy, ponad 200 mln sprzedanych płyt). (opis dystrybutora)

Terrifier 2. Masakra w Święta
Horror, USA, 138 min.
reżyseria: Damien Leone
obsada: David Howard Thornton, Jenna Kanell, Lauren LaVera

Maniakalny zabójca klaun Art wrócił, by ponownie karmić się strachem swoich ofiar i budzić grozę. Jakiś czas temu reżyser wystosował specjalne oświadczenie do mediów. Z jednej strony, aby ostrzec widzów przed „Terrifier 2. Masakra w Święta”, a z drugiej – by przygotować ich na krwawą ucztę. Czytamy w nim, m. in., że: „ten film zawiera brutalne sceny przemocy. Widzowie o wrażliwych sercach i żołądkach powinni o tym pamiętać. Zostaliście ostrzeżeni”. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 30 GRUDNIA

Comedy Queen
Dramat, Szwecja, 93 min.
reżyseria: Sanna Lenken
obsada: Jasmin Ashkani, Tyra Askerlund, Nick Basiri

Sasza ma 12 lat i marzy, aby zostać „comedy queen”. Jej mama zawsze mawiała, że są ludzie, którzy mają do tego dryg. Ale mama Saszy nie żyje. Z powodu depresji popełniła samobójstwo. Sasza wie, że musi zrobić wszystko inaczej niż mama, żeby mieć inne życie. Zaczyna więc… Po pierwsze, obciąć włosy, bo wszyscy mówią, że wyglądam jak mama…. Po trzecie, nie czytać książek, bo mama czytała, a się zabiła… Po siódme… Po dziesiąte – zostać Comedy Queen! (opis dystrybutora)

Fabelmanowie
Dramat, USA, 151 min.
reżyseria: Steven Spielberg
obsada: Michelle Williams, Seth Rogen, Paul Dano

Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych. (opis dystrybutora)

Pan Zabawka
Familijny/komedia, Francja, 112 min.
reżyseria: James Huth
obsada: Daniel Auteuil, Jamel Debbouze, Laurent Bozzi

Remake kultowej francuskiej komedii „Zabawka” w reżyserii Francisa Vebera z 1976 roku. Czy przyjaźń można kupić? Nie, ale jak ma się przyjaźń to nie trzeba już niczego więcej kupować! (opis dystrybutora)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy