Premiery kinowe – czerwiec 2022

W czerwcu w kinach blockbustery – Elvis, Jurassic World Dominion plus Czarny telefon. Dla młodszych – Foki kontra rekiny, Drogi Panie Dyktatorze, Jeżyk i przyjaciele, Buzz Astral.

PREMIERY – 3 CZERWCA

– Foki kontra rekiny
Animacja, RPA/USA, 101 min.
reżyseria: Greig Cameron, Kane Croudace
głosy: –

Quinn jest uroczą, ale i zadziorną foką, która chętnie wystrzępiłaby płetwę niejednemu żarłaczowi. Niestety, odkąd gang rekinów pod przywództwem niejakiego Grimesa na dobre zadomowił się w podwodnej okolicy, ciężko o zadowalające jedzenie poza resztkami z uczt zębatych drapieżników. Tak być nie może! Quinn postanawia skompletować drużynę marzeń i przepędzić raz na zawsze swoich uzbrojonych po zęby wrogów. W skład foczego oddziału do zadań specjalnych wejdą największe asy podmorskiej żeglugi, a w ich płetwach znajdzie się sprzęt, z którym (prawie) nie ma żartów: samopompujące się miny rozdymkowe, krabowe pistolety, barakudy dalekiego zasięgu i oczywiście naładowane odnawialną energią węgorze elektryczne. (opis dystrybutora)

– Men
Horror, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Alex Garland
obsada: Jessie Buckley, Rory Kinnear, Gayle Rankin

Po tajemniczej śmierci męża Harper wyjeżdża i zaszywa się w odludnej posiadłości, gdzie próbuje uporać się z dręczącą ją przeszłością. Jednak ktoś lub coś z okolicznych lasów nie pozwala jej zaznać spokoju. Seria niepokojących wydarzeń budzi w młodej kobiecie lęki i mroczne wspomnienia z nieznaną dotąd siłą, a pobyt w sielskiej posiadłości zamienia się w jej najgorszy koszmar. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 10 CZERWCA

Drogi Panie Dyktatorze
Familijny, Niemcy, 93 min.
reżyseria: Christian Lerch
obsada: Xari Wimbauer, Lisa Wagner, Hans Low

Niemcy. Rok 1945. Kiedy życie w Monachium, ze względu na wojnę, robi się coraz bardziej niebezpiecznie, Felix wraz ze swoją Mamą wyjeżdżają na wieś. Choć wokół kwitną łąki, a powietrze pachnie wiosną, tu również widać samoloty i słychać ryk syren. W nowej rzeczywistości Felix musi nie tylko przyzwyczaić się do obcego domu, ale również przekonać do siebie rówieśników. Kiedy chłopiec zaprzyjaźnia się z Karrim, synem lokalnego dowódcy, zaczyna coraz bardziej podzielać jego poglądy i niezachwianą wiarę w zwycięstwo Niemiec. Wkrótce jednak będzie musiał zmierzyć się z niespodziewanymi wydarzeniami i odpowiedzieć na trudne pytania. Dlaczego uznajemy kogoś za wroga? I co w rzeczywistości oznacza bohaterstwo? (opis dystrybutora)

Goliat
Dramat, Francja/Belgia, 121 min.
reżyseria: Frederic Tellier
obsada: Gilles Lellouche, Pierre Niney, Emmanuelle Bercot

Wielki skandal ekologiczny splecie ze sobą losy trzech z pozoru obcych sobie osób. Pierwszym z nich jest Patrick – skromny i samotny, ale uczciwy prawnik specjalizujący się w ochronie środowiska, który w obronie prawdy jest gotów na wszystko. Druga to France – nauczycielka wychowania fizycznego, która jako aktywistka mocno angażuje się w kampanię na rzecz wycofania pestycydów. Trzecim jest Mathias – młody i ambitny przedstawiciel przemysłu agrochemicznego, który nie cofnie się przed niczym, aby służyć interesom bezdusznych firm niszczących środowisko. Życiem całej trójki wstrząśnie zdesperowana rolniczka, która posunie się do strasznego i nieodwracalnego czynu. (opis dystrybutora)

Jeżyk i przyjaciele
Animowany, Niemcy, 81 min/
reżyseria: Regina Welker, Nina Wels
głosy: –

Mila i Mędrek to dzieciaki-zwierzaki i para najlepszych przyjaciół, zamieszkujących leśną polanę. Dzielna jeżyczka i przebojowy wiewiór wyruszają w świat by uratować leśne stworzenia, którym na skutek suszy zabrakło wody. Choć będą musieli stawić czoła wielu trudnościom, udowodnią, że nawet będąc małym, można zostać wielkim bohaterem. (opis dystrybutora)

Jurassic World Dominion
S-F, USA, ? min.
reżyseria: Colin Trevorrow
obsada: Bryce Dallas Howard, Chris Pratt, Sam Neill

Jurassic World Dominion rozgrywa się cztery lata po zniszczeniu Isla Nublar. Dinozaury żyją i polują teraz razem z ludźmi na całym świecie. Ta krucha równowaga zmieni przyszłość i raz na zawsze okaże się, czy ludzie mają pozostać największymi drapieżnikami na planecie, którą teraz dzielą z najbardziej przerażającymi stworzeniami w historii.

Między dwoma światami
Dramat, Francja, 110 min.
reżyseria: Emmanuel Carrere
obsada: Helene Lambert, Louise Pociecka, Steve Papagiannis

Ceniona pisarka Marianne Winkler swoją najnowszą książkę planuje poświęcić sytuacji społecznej na północy Francji, która jest następstwem globalnego kryzysu ekonomicznego. Chcąc poznać problem od podszewki, kobieta udaje się do portowego Caen, gdzie incognito zatrudnia się jako sprzątaczka. (opis dystrybutora)

Nakręcony tata
Komedia, USA, 97 min.
reżyseria: Brad J. Silverman
obsada: Michael Jr., Chonda Pierce, James Denton

Ben, niespełniony komik, montażysta reality TV, pogrąża się w kryzysie wieku średniego. Umieszczane w internecie filmiki z jego komediowymi występami nie cieszą się popularnością – do czasu, aż syn nagrywa go próbującego nieudolnie naprawić… spłuczkę sedesową. Dziesięciolatek wrzuca do sieci film, a ten momentalnie staje się viralem i rozpoczyna karierę Bena w mediach społecznościowych jako Selfie Dad. (opis dystrybutora)

– Po miłość/Pour L’Amour
Dramat, Polska, ? min.
reżyseria: Andrzej Mańkowski
obsada: Jowita Budnik, Artur Dziurman, Mamadou Ba

Marlena zmaga się z poważnym kryzysem małżeńskim wywołanym przez alkoholizm jej męża. Za pośrednictwem Internetu poznaje Senegalczyka Bruna, który przywraca jej poczucie własnej wartości i kobiecości. Okazuje się jednak, że mężczyzna ma wobec niej nieco inne zamiary niż stworzenie związku. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 17 CZERWCA

Bez strachu
Thriller, Francja/USA, 110 min.
reżyseria: Emmanuel Saez
obsada: Philippe Gastel, Solenne Midena, Elissa Houles

Elon Coretti jest synem jednego z najpotężniejszych szefów mafii południa Francji. Pragnie dołączyć do grona doświadczonych gangsterów, którymi otacza się jego ojciec. Na tę możliwość nie musi długo czekać. Zapada decyzja, że działalność albańskich dilerów na terenie Corettich musi zostać bezwzględnie skończona tu i teraz. Zbrojny atak na ich siedzibę to zatem kwestia czasu. Elon, cierpiący na chorobę dwubiegunową, bierze udział w akcji. Czy przezwycięży swój strach, czy zasłuży na ojcowską pochwałę, czy dokona się swoisty rytuał przejścia w dorosłość? (opis dystrybutora)

Buzz Astral
Animowany, USA, ? min.
reżyseria: Angus MacLane
głosy: –

Pełna międzygalaktycznych przygód produkcja opowiada historię Buzza Astrala – postaci, która była pierwowzorem kultowej zabawki. (opis dystrybutora)

Negatyw
Dramat, Polska, 75 min.
reżyseria: Robert Wichrowski
obsada:Michał Gadomski, Anita Jancia, Wojciech Chorąży

Opowieść o znanym fotografie, który odbywa podróż do miejsc swojego dzieciństwa. Droga, którą odbywa pociągiem jest swoistą metaforą jego skomplikowanego życia. (opis dystrybutora)

Sekret Madeleine Collins
Dramat, Francja/Belgia/Szwajcaria, 102 min.
reżyseria: Antoine Barraud
obsada: Virginie Efira, Quim Gutierrez, Bruno Salomone

Judith prowadzi tajemnicze, podwójne życie. W Szwajcarii mieszka z Abdelem, z którym wychowuje małą córeczkę; we Francji jest związana z Melvilem, z którym ma dwóch starszych synów. Dwa różne światy, które Judith zbudowała na tajemnicach, kłamstwach i ciągłych podróżach, powoli wymykają się spod kontroli. Ta misterna układanka, w której nawet na pytanie o imię nie ma prostej odpowiedzi, zaczyna się sypać. Ale Judith, nie zważając na nic, decyduje się dalej brnąć w tę niebezpieczną grę. Do czego jest w stanie się posunąć, żeby zachować dwa odrębne życia? (opis dystrybutora)

Żywy
Dokumentalny, Hiszpania, 80 min.
reżyseria: Jorge Pareja Trigo

„Żywy” to prawdziwe historie osób, które stanęły twarzą w twarz z Kimś, kogo wielu nie chce lub nie potrafi zobaczyć. Niewierzący student medycyny, dziewczyna, której chłopak zginął w wypadku czy młody gangster przeżywają najbardziej zaskakujące i niespodziewane spotkanie. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 24 CZERWCA

Czarny telefon
Horror, USA, 102 min.
reżyseria: Scott Derrickson
obsada: Ethan Hawke, Jeremy Davies, James Ransone

Nieśmiały, ale sprytny 13 – letni Finney Shaw zostaje uprowadzony przez sadystycznego zabójcę i uwięziony w dźwiękoszczelnej piwnicy, gdzie krzyki na nic się nie zdadzą. Kiedy odłączony od kabla telefon powieszony na ścianie piwnicy zaczyna dzwonić, Finney uświadamia sobie, że ​​słyszy głosy poprzednich ofiar mordercy. Chcą one zrobić wszystko, żeby chłopiec nie podzielił ich losu. (opis dystrybutora)

Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę
S-F, Polska, 98 min.
reżyseria: Michał Krzywicki
obsada: Dagmara Brodziak, Michał Krzywicki, Marek Kalita, Philippe Tłokiński

Elvis
Biograficzny, USA/Australia, ? min.
reżyseria: Baz Luhrmann
obsada: Tom Hanks, Austin Butler, Olivia DeJonge

Historia Elvisa Presleya zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem (Hanks), która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley. (opis dystrybutora)

Kolano Ahed
Dramat, Francja/Izrael/Niemcy, 109 min.
reżyseria: Nadav Lapid
obsada: Avshalom Pollak, Nur Fibak, Oded Azulay

Łobuzerska stylówa i grymas buntu na twarzy: tak Y. dociera do wyschniętego na wiór Sappiru, gdzie w lokalnej bibliotece ma się odbyć spotkanie wokół jego ostatniego filmu. Prawie wszystko jest tu martwe: włącznie ze spalonymi słońcem paprykami na porzuconej plantacji. A jednak jest ktoś, komu na tym miejscu zależy: Yahalom, pracowniczka Ministerstwa Kultury, idzie na etyczny kompromis i swoją działalnością przywraca tam życie. Godzenie się na absurdy systemu ma jednak swoje konsekwencje, które Y. prowokacyjnie wywleka na wierzch. (opis dystrybutora)

Księgarnia w Paryżu
Dramat, Włochy/Francja, 90 min.
reżyseria: Sergio Castellitto
obsada: Sergio Castellitto, Bérénice Bejo, Matilda De Angelis

Życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. (opis dystrybutora)

Paryż, 13 dzielnica
Dramat, Francja, 105 min.
reżyseria: Jacques Audiard
obsada: Lucie Zhang, Makita Samba, Noemie Merlant

Akcja „Paryża, 13. dzielnicy” rozgrywa się pośród wieżowców i esplanad paryskiego blokowiska, tutejszego Chinatown. Na tle surowej, brutalistycznej architektury uczucia młodych bohaterów wydają się szczególnie kruche i podatne na zranienie. Emilie zakochuje się w swoim sublokatorze Camille’u. Ten podejmuje erotyczną grę, ale broni się przed uczuciami – do czasu, gdy poznaje Norę, która jednak ma obsesję na punkcie kogoś innego: Amber (Jehnny Beth), tajemniczej dziewczyny pracującej na seks-kamerce. Jacques Audiard misternie plącze drogi swoich bohaterów, przykleja i odrywa ich od ekranów oraz z niebywałą świeżością i ciętym humorem kreśli portret współczesnych kochanków: śmiało otwierających drzwi do swoich sypialni, ale trzymających serca pod kluczem. (opis dystrybutora)

Room 203
Horror, USA, 104
reżyseria: Ben Jagger
obsada: Francesca Xuereb, Viktoria Vinyarska, Eric Wiegand

Kiedy długoletnie przyjaciółki Kim i Izzy wprowadzają się do ROOM 203, dziwacznego mieszkania z przerażającym średniowiecznym witrażem, Kim powoli nabiera przekonania, że ich nowy dom może być nawiedzony. Z pomocą swojego chłopaka, Iana, Kim bada koszmarną historię mieszkania, odkrywając serię zaginięć byłych mieszkańców, tajemnicę morderstwa sprzed pół wieku i pradawną klątwę, która wydała na nich wyrok śmierci. (opis dystrybutora)

Samiec Alfa
Komedia, Polska, 100 min.
reżyseria: Katia Priwieziencew, Igor Priwieziencew
obsada: Mirosław Haniszewski, Adam Bobik, Tomasz Schuchardt

Pięciu mężczyzn spotyka się na kursie samorozwoju, prowadzonym przez charyzmatycznego coacha, który obiecuje, że naprawi ich relacje z partnerkami. Jednak kontrowersyjne metody samozwańczego specjalisty stawiają ich życie na głowie, co prowadzi do serii zabawnych, niekiedy mrożących krew w żyłach konsekwencji. (opis dystrybutora)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy