W czerwcu czeka nas wysyp premier, które miały mieć miejsca w ostatnim półroczu. Pojawią się zarówno filmy oscarowe – Na rauszu, Minari, jak i inne ciekawe produkcje – La Gomera, Śniegu już nigdy nie będzie, Lato ’85, Sweet, Niepamięć.

Nie zabraknie komercyjnego kina – Ciche miejsce 2, Godzilla vs. Kong, Jeden gniewny człowiek, Obecność 3: Na rozkaz diabła, Spirala: Nowy rozdział serii Piła, Szybcy i wściekli 9.

Dla młodszego widza – Skąd się biorą sny, Podroż księcia, Tom & Jerry, Luca, Piotruś Królik 2. Na gigancie, Czarny młyn, Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów.

PREMIERY – 4 CZERWCA

– Ciche miejsce 2
Horror/Sci-Fi, USA, 96 min.
reżyseria: John Krasinski
obsada: Emily Blunt, Millicent Simmonds, Noah Jupe

W następstwie dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w domu Abbottów, rodzina (Emily Blunt, Millicent Simmonds, Noah Jupe) musi stawić czoła temu, co dzieje się poza domem, temu, jak wygląda teraz świat. Wie, że kluczem do przetrwania jest cisza. Idąc w nieznane, Abbottowie szybko przekonają się, że tajemnicze stworzenia, które do ataku prowokuje dźwięk, to nie jedyne zagrożenie… (opis dystrybutora)

Godzilla vs. Kong
Akcja/Sci-Fi, USA/Australia/Kanada/Indie, 113 min.
reżyseria: Adam Wingard
obsada: Millie Bobby Brown, Alexander Skarsgard, Rebecca Hall

„Godzilla vs. Kong” ukazuje dwóch legendarnych przeciwników w spektakularnym pojedynku, którego stawką są następne stulecia świata. Kong i jego obrońcy podejmują niebezpieczną wyprawę, by odnaleźć prawdziwy dom kolosa. Towarzyszy im Jia, młoda sierota, którą z Kongiem łączy wyjątkowa i silna zażyłość. Niespodziewanie na drodze ekspedycji staje wściekła Godzilla, siejąca zniszczenie na całym globie. Monumentalne starcie tych dwóch tytanów, zaaranżowane przez pozostające w ukryciu siły, jest zaledwie początkiem tajemnicy, której rozwiązanie leży głęboko w jądrze Ziemi. (opis dystrybutora)

Jeden gniewny człowiek
Thriller/Akcja, Wielka Brytania/USA, ? min.
reżyseria: Guy Ritchie
obsada: Jason Statham, Josh Hartnett, Scott Eastwood

W ciągu ostatnich miesięcy kilka jej konwojów zostało napadniętych, ograbionych, a ochraniające je ekipy wymordowano. W takich okolicznościach do firmy dołącza H, milczący twardziel o niejasnej przeszłości, ale o nieocenionych kompetencjach. Jego zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa konwojów i wykrycie sprawców napadów. Wkrótce okaże się jednak, że jego prawdziwym celem jest zemsta. H odkrywa, że za napady odpowiada gang, którego ludzie kilka miesięcy temu zabili jego syna. Wkrótce ulice LA spłyną krwią, bo dla H „oko za oko” to za mało. (opis dystrybutora)La Gomera
Komedia/thriller, Rumunia/Francja/Niemcy, ? min.
reżyseria: Corneliu Porumboiu
obsada: Vlad Ivanov, Catrinel Marlon, Rodica Lazar

Mistrz rumuńskiej Nowej Fali zabiera nas więc na wakacje od powagi, i to nie byle gdzie, bo na Gomerę, jedną z Wysp Kanaryjskich. To tu przypływa skorumpowany, ponury gliniarz z Bukaresztu, by nauczyć się sekretnego lokalnego języka gwizdów, el silbo. Dzięki niemu Cristi może dogadywać się z mafią i planować porwanie, gwiżdżąc na policyjne podsłuchy. Nauczycielami Rumuna zostają tutejszy gangster i tajemnicza, ciemnowłosa femme fatale, której nie mogło zabraknąć w opowieści mistrzowsko doprawiającej mieszankę kryminału, komedii, heist movie i westernu garścią błyskotliwych nawiązań do filmów noir. Zresztą to właśnie kobiety pociągają za sznurki tej nietypowej opowieści o policjantach i złodziejach. (opis dystrybutora)

Proste rzeczy
Dramat, Polska, 84 min.
reżyseria: Grzegorz Zariczny
obsada: Błażej Kitowski, Magdalena Sztorc, Tomasz Schimscheiner

W Prostych rzeczach, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka – brata zmarłego ojca Błażeja, który pojawia się, by pomóc młodym w remoncie wiejskiego domu. To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. Zariczny w umiejętny sposób zderza tu słodko-gorzką codzienność z bezmiarem uniwersalnych problemów. (opis dystrybutora)Skąd się biorą sny
Animacja/Familijny, Dania, ? min.
reżyseria: Kim Hagen
obsada: Martin Buch, Rasmus Botoft, Mia Lerdam

Spokojne życie Minny komplikuje się, kiedy poznaje swoją przyrodnią siostrę Jenny a ich ojciec postanawia, że zamieszkają wszyscy w jednym domu. Nieznośna dziewczynka daje się we znaki, ale Minna nie zamierza jednak dawać za wygraną i próbuje zrobić wszystko, aby pozbyć się małej intruzki. Przypadkowo pewnej magicznej nocy odkrywa niesamowitą krainę, w której powstają sny. Poznaje tam zwariowanych konstruktorów, którzy stają się jej przyjaciółmi i uczą ją tajników swojej pracy. Dzięki nim Minna wpada na genialny pomysł. Planuje stworzyć dla siostry sen, który wystraszy niesforną dziewczynkę raz na zawsze. Niestety sytuacja wymyka się spod kontroli. Minna wpada w panikę i decyduje się wkroczyć do zaprojektowanego przez siebie świata snów, aby ruszyć Jenny na ratunek. Ta przygoda przejdzie wszystkie najśmielsze wyobrażenia! (opis dystrybutora)Śniegu już nigdy nie będzie
Dramat/Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Małgorzata Szumowska
obsada: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od 'gorszego’ świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich. (opis dystrybutora)

– Wnuki dla początkujących
Komedia, Niemcy, 104 min.
reżyseria: Wolfgang Groos
obsada: Maren Kroymann, Heiner Lauterbach, Barbara Sukowa

Karin, Gerhard i Filippa przeszli na emeryturę. Jednak zamiast cieszyć się wolnym czasem, czują się starzy i bezużyteczni. Postanawiają więc poszukać sobie zajęcia. Wkrótce świat obiega wiadomość o nowej inicjatywie o uroczej nazwie „babcia niańcia”. Emeryci chcą zająć sobie czas, a przy okazji pomóc zapracowanym rodzinom w opiece nad dziećmi. Szybko jednak okazuje się, że nadpobudliwe dzieci, nadopiekuńczy rodzice i problemy rodzinne nie są wcale tym, czego oczekiwali, a na szczęśliwą emeryturę nigdy nie jest za późno. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 11 CZERWCA

– 10 dni z tatą
Komedia, Francja, ? min.
reżyseria: Ludovic Bernard
obsada: Franck Dubosc, Alice David, Alexis Michalik, Héléna Noguerra

Antoine jest dyrektorem HR w dużej, międzynarodowej firmie. Pewnego dnia jego żona – Isabelle postanawia wyjechać na wakacje i zostawić dom i czwórkę dzieci pod opieką męża. Antoine, dla którego zarządzanie ludźmi to bułka z masłem, godzi się bez wahania. Nie docenia jednak chaosu i bałaganu, jaki może spowodować gromadka psotnych dzieciaków. Czy zdany wyłącznie na siebie dyrektor korporacji zdoła przetrwać dziesięć dni w samym środku rodzinnego piekła? (opis dystrybutora)

Geniusze
Biograficzny/Dramat, Niemcy/Polska/Wielka Brytania, 102 min.
reżyseria: Thor Klein
obsada: Philippe Tłokiński, Fabian Kocięcki, Esther Garrel

Niemiecko-brytyjsko-polska koprodukcja w reżyserii Thora Kleina wydobywa postać genialnego polskiego matematyka ze znanej „Szkoły Lwowskiej”, Stanisława Ulama, z mroków zapomnienia. „Geniusze” skupiają się na najbarwniejszym okresie w życiu naukowca, który w 1935 roku wyemigrował z Europy do USA. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Stanisław zrobił imponującą karierę akademicką, lecz przede wszystkim znalazł się w gronie współtwórców słynnego „projektu Manhattan”. Powołana przez prezydenta Roosevelta inicjatywa doprowadziła do skonstruowania bomby atomowej. (opis dystrybutora)

Lokal zamknięty
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Krzysztof Jankowski
obsada: Mateusz Damięcki, Janusz Chabior, Paweł Koślik

Bart i Nerd mają świetny plan. Chcą włamać się do mieszkania skorumpowanego Polityka, który ukrywa kasę z łapówek w lodówce. Dużą kasę! Droga do celu wiedzie przez agencję towarzyską, więc panowie będą musieli użyć podstępu, żeby zrealizować swój plan. Na ich drodze pojawiają się jednak nieoczekiwane przeciwności. A to w lokalu zjawia się stały klient – Policjant, a to Sutener, żądający zapłaty. Co gorsza, nieugięty Pracownik Sanepidu zamyka agencję na 10 dni, wraz z wszystkimi obecnymi w niej klientami. Łatwy i prosty plan zaczyna się coraz bardziej komplikować. Chętnych do kasy jest coraz więcej. Czy ten skok na forsę może zakończyć się happy endem? (opis dystrybutora)

Magnezja
Dramat/Gangsterski, Polska, ? min.
reżyseria: Maciej Bochniak
obsada: Dawid Ogrodnik,, Maja Ostaszewska, Małgorzata Gorol, Agata Kulesza

Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki – Róży. Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew. Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia – Albin i Albert Hudini – wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. (opis dystrybutora)

Na rauszu
Dramat/Komedia, Dania/Szwecja/Holandia, 115 min.
reżyseria: Thomas Vinterberg
obsada: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Lars Ranthe

„Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy… (opis dystrybutora)

Obecność 3: Na rozkaz diabła
Horror, USA, ? min.
reżyseria: Michael Chaves
obsada: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Julian Hilliard

Obecność 3: Na rozkaz diabła to budząca grozę historia przerażającego morderstwa i nieznanych złych mocy. Wstrząsnęła ona nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych Edem i Lorraine Warrenami. Ten jeden z najbardziej zdumiewających przypadków w ich karierze zaczyna się od walki o duszę młodego chłopca. Wkrótce małżeństwo staje w obliczu czegoś, z czym jeszcze nie miało do czynienia. Dochodzi do bezprecedensowego procesu. Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych podejrzany o morderstwo broni się, twierdząc, że był opętany przez demona. (opis dystrybutora)

Podroż księcia
Animacja/Przygodowy, Francja/Luksemburg. ? min.
reżyseria: Jean-François Laguionie
obsada: Enrico Di Giovanni, Thomas Sagols, Gabriel Le Doze

Ciekawski Tom znajduje zagubionego rozbitka na brzegu morza. Kim jest tajemniczy książę? Czy mówi prawdę o swoim pochodzeniu? Opiekunowie Toma, poważni naukowcy i naukowczynie, poddają księcia seriom testów, aby odkryć jego zamiary i zdolności. Czy jest taki sam jak inne małpy? Nieufność i sceptycyzm społeczności nie wróżą nic dobrego. Nikt nie wierzy, że w odległych krainach mogą żyć inne, tak samo rozumne małpy. Czy podróż księcia dobiegnie końca za kratami zoo? A może zamknięta społeczność otworzy się na nowe doświadczenia? (opis dystrybutora)

Spacer z Aniołami
Dokumentalny, Polska, 84 min.
reżyseria: Tomasz Wysokiński
obsada: –

Każdego dnia w RPA znika wiele dzieci. Uciekają z domów, są z nich wyrzucane lub uprowadzane, a potem zmuszane do prostytucji lub zabijane dla organów. Misją mężczyzny o imieniu Jerry jest odnajdywanie zagubionych dzieci. W Spacerze z Aniołami towarzyszymy mu w poszukiwaniach dziewczynki porwanej w Soweto. Duchy przodków mówią, że dziecko żyje, ale ostrzegają, że odnalezienie go może spowodować śmierć jego matki. Poszukiwania podjęte przez Jerry’ego przywołują bolesne wspomnienia. Będąc jeszcze dzieckiem, żył na ulicy skąd zrekrutowano go w szeregi zbrojnego ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego, w którym heroicznie walczył z reżimem apartheidu. Zabliźnione rany krwawią na nowo, a konfrontacja z przeszłością ujawnia prawdziwą duszę Jerry’ego. (opis dystrybutora)

Słoń i motyl
Dramat, Belgia, 86 min.
reżyseria: Amélie van Elmbt
obsada: Isabelle Barth, Thomas Blanchard, Judith Chemla

Antoine wraca do rodzinnego miasta, gdzie spotyka swoją byłą kochankę Camille. Okazuje się, że kobieta ukryła przed nim dzisiaj już pięcioletnią córkę Elsę. Kilka dziwnych zbiegów okoliczności sprawi, że Antoine będzie musiał zająć się dociekliwym i żywiołowym dzieckiem. (opis dystrybutora)Ściema po polsku
Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Mariusz Pujszo
obsada: Grzegorz Halama, Katarzyna Motloch, Mariusz Pujszko

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. Trójka przyjaciół, samozwańczych biznesmenów – dwóch Januszy biznesu i „bogu ducha winny” znany komik, postanawia wkroczyć do branży filmowej i nakręcić film, który powali widzów na kolana. Wystarczy w końcu kamera, kilka kartek niedokończonego scenariusza i obietnica sławy. Chętnych na casting jest mnóstwo. Atrakcyjne, ambitne dziewczyny, z rybimi ustami i biustem XXL, zrobią wszystko by zagrać. Talent nie jest tu najważniejszy! Tylko co, jeśli filmu wcale ma nie być! Zamiast wielkich pieniędzy są czeki bez pokrycia, a strumieniami nie leje się szampan, a kolejne katastrofy! Gorzej być nie może? A jednak! (opis dystrybutora)

– Tom & Jerry
Animacja/Komedia/Przygodowy, USA, ? min.
reżyseria: Tim Story
głosy: –

Jerry obiera sobie za mieszkanie najlepszy hotel w Nowym Jorku w przeddzień mającego się tam odbyć „ślubu stulecia”. Tym samym zmusza zdesperowaną organizatorkę wesela do zatrudnienia Toma w celu pozbycia się gryzonia. Istna bitwa między kotem a myszą, do której dochodzi, może jednak zrujnować jej karierę, ceremonię, a być może nawet sam hotel. Wkrótce jednak pojawia się jeszcze większy problem: otóż przeciw całej trójce spiskuje diabolicznie ambitny pracownik. (opis dystrybutora)

PREMIERY – 18 CZERWCA

– Ci, którzy życzą mi śmierci
Thriller, Kanada/USA, ? min.
reżyseria: Taylor Sheridan
obsada: Angelina Jolie, Nicholas Hoult, Jon Bernthal

Nagrodzona Oscarem Jolie wciela się w rolę Hannah, strażaczki rozpamiętującej śmierć trzech osób, których nie zdołała uratować przed ogniem. Pewnego dnia na swej drodze spotyka roztrzęsionego dwunastoletniego chłopca po ciężkich przeżyciach, dla którego staje się ostatnią deską ratunku. (opis dystrybutora)

– Luca
Animacja/Komedia/Przygodowy, USA, ? min.
reżyseria: Enrico Casarosa
obsada: –

Pełen niezwykłych przygód film opowiada o dorastaniu dwójki przyjaciół. Chłopcy wspólnie przeżywają niezapomniany letni czas, który upływa im na niekończących się przejażdżkach na skuterze i delektowaniu się lodami. Jednak ich beztroską zabawę może w każdej chwili zepsuć ujawnienie głęboko skrywanego sekretu. Obaj są potworami morskimi z innego świata znajdującego się tuż pod powierzchnią wody. (opis dystrybutora)

– Małe rzeczy
Dramat/Kryminał/Thriller, USA, 128 min.
reżyseria: John Lee Hancock
obsada: Denzel Washington, Rami Malek, Jared Leto

Zastępca szeryfa hrabstwa Kern, Joe „Deke” Deacon, zostaje wysłany do Los Angeles z prostym z pozoru zadaniem zebrania dowodów rzeczowych. Na miejscu wikła się jednak w poszukiwania seryjnego zabójcy, który terroryzuje miasto. Prowadzący obławę miejscowy sierżant, Jim Baxter, który jest pod wrażeniem intuicji Deke’a, nieoficjalnie angażuje go do pomocy. Baxter nie ma jednak pojęcia, że śledztwo przywołuje wydarzenia z przeszłości Deke’a i ujawnia niepokojące sekrety, które mogą zagrozić nie tylko dochodzeniu. (opis dystrybutora)

Minari
Dramat, USA, 115 min.
reżyseria: Lee Isaac Chung
obsada: Noel Cho, Yeri Han, Alan S. Kim, Will Patton, Steven Yeun, Youn Yuh-Jung

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma… kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami. Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. (opis dystrybutora)

Moja kochana Vivian
Dokumentalny, USA, ? min.
reżyseria: Matt Riddlehoover
obsada: Larry King, Holly Hunter, Kristen Wiig

Historia Vivian Liberto, pierwszej żony Johnny’ego Casha i matki czwórki jego dzieci. Reżyser Matt Riddlehoover zabiera widzów w romantyczną, ale również traumatyczną podróż do doświadczeń kobiety, która przez długi czas w świadomości wielu ludzi funkcjonowała jedynie jako dodatek do sławnego męża. Wyprodukowany przez Dustina Tittle’a, wnuka Vivian i Johnny’ego, film zawiera dużo nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych – zdjęć oraz nagrań z życia rodziny. Cztery córki przedstawiają własną perspektywę na historię miłości, samotności, strachu i przetrwania. (opis dystrybutora)

– Najlepsze lata
Dramat, Włochy, 128 min.
reżyseria: Gabriele Muccino
obsada: Pierfrancesco Favino, Micaela Ramazzotti, Kim Rossi Stuart

Od niewinnej młodości aż po blaski i cienie dorosłego życia. Od idealizmu po rozczarowania oraz frustracje. W nowym filmie ceniony włoski reżyser i scenarzysta Gabriele Muccino towarzyszy swoim bohaterom przez czterdzieści lat. Obrazuje ich losy, a tłem czyni pełną politycznychzawirowań najnowszą historię swojego kraju. (opis dystrybutora)

Ostatni Komers
Dramat/Obyczajowy, Polska, 84 min.
reżyseria: Dawid Nickel
obsada: Michał Sitnicki, Mikołaj Matczak, Nel Kaczmarek

Akcja filmu rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. (opis dystrybutora)


Piotruś Królik 2. Na gigancie
Animacja, Australia/Indie/USA/Wielka Brytania/Kanada, ? min.
reżyseria: Will Gluck
obsada: Margot Robbie, Elizabeth Debicki, Rose Byrne

Kiedy Piotruś Królik ucieka z ogrodu, odkrywa, że jego złośliwość pomaga mu przetrwać w obcym świecie, ale kiedy zobaczy, że jego rodzina ryzykuje wszystkim, by go odnaleźć, będzie musiał podjąć decyzję: jakim króliczkiem chce być. (opis dystrybutora)

Spirala: Nowy rozdział serii Piła
Horror, USA/Kanada, ? min.
reżyseria: Darren Lynn Bousman
obsada: Samuel L. Jackson, Chris Rock, Max Minghella, Marison Nichols

Młody arogancki detektyw Ezekiel „Zeke” Banks i jego nowy policyjny partner prowadzą śledztwo w sprawie sadystycznych morderstw, które przypominają serię krwawych zbrodni sprzed lat. Przekonany o swojej przenikliwości Zeke, nie zdaje sobie sprawy, że krok po kroku daje się wciągnąć w wyszukaną i przemyślaną grę. W szalonym umyśle mordercy zrodził się plan tak okrutny, że nawet policyjni weterani nie wyobrażają sobie tego, co nadchodzi… (opis dystrybutora)Sweat
Dramat, Polska/Szwecja, ? min.
reżyseria: Magnus von Horn
obsada: Magdalena Koleśnik, Julian Świeżewski, Aleksandra Konieczna

„Sweat” opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama. (opis dystrybutora)

W jak morderstwo
Kryminał/Komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Piotr Mularuk
obsada: Anna Smołowik, Paweł Domagała, Piotr Adamczyk

Spokojną Podkową Leśną wstrząsa morderstwo. Ciało ofiary, młodej kobiety, znajduje Magda, gospodyni domowa i nałogowa czytelniczka kryminałów. Policyjne śledztwo prowadzi komisarz Jacek Sikora. Niestety, brak mu zmysłu rasowego detektywa – ten ma Magda. Kiedy okazuje się, że ofiara miała na szyi wisiorek w kształcie litery „W”, należący do dawno zaginionej przyjaciółki Magdy, kobieta postanawia wyjaśnić tę sprawę na własną rękę. A to oznacza nieustanne wtrącanie się w pracę nieporadnego komisarza. Podejrzanych jest mnóstwo, poszlak niewiele. Tropy prowadzą do najbardziej szanowanych mieszkańców Podkowy, a nawet szejka Kataru… Czy Magdzie i Sikorze uda się dojść do prawdy i rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? (opis dystrybutora)


– Wesele
Komedia, USA, 88 min.
reżyseria: Sara Zandieh
obsada: Shohreh Aghdashloo, Houshang Touzie, Nina Nayebi

Młoda Iranka zakochuje się w ekscentrycznym, biseksualnym artyście. Rodzina Noushy jest tym przerażona, zwłaszcza że do tej pory dziewczyna miała zwyczaj sabotowania swoich związków. Postanawiają przeczekać fascynację Alexem, ale kiedy okazuje się, że córka i Alex mieszkają razem, wpadają w szał. Nie pozostaje nic innego jak naprędce zorganizowane wesele. A co nagle to po diable! (opis dystrybutora)

PREMIERY – 25 CZERWCA

Ciotka Hitlera
Dramat, Polska, 80 min.
reżyseria: Michał Rogalski
obsada: Piotr Kaźmierczak, Marta Ścisłowicz, Małgorzata Pyziak, Michał Pietruś

Historia Leona, piaskarza, pracującego wraz z synami na Wiśle. Mężczyźni wyławiają z rzeki kobietę z dzieckiem, które w akcie desperacji próbują popełnić samobójstwo. Gdy okazuje się, że są Żydówkami, Leon podejmuje heroiczną walkę o ich życie. Postanawia pomóc kobiecie i ukrywa ją wraz z córką w swoim domu, ryzykując przy tym życiem swoim i swojej rodziny. (opis dystrybutora)

Czarny młyn
Dla młodzieży, Polska, ? min.
reżyseria: Mariusz Palej
obsada: Iwo Wiciński, Borys Wiciński, Mateusz Winek

Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń. Odkrywają, że w Młynie żyje tajemnicza siła, która może stanowić ogromne zagrożenie. Aby się jej przeciwstawić, dzieciaki będą musiały trzymać się razem. Nic jednak nie jest w stanie przygotować je na zaskakujący finał walki. (opis dystrybutora)

kRAJ
Komedia/dramat/sensacja, Polska, ? min.
reżyseria: Maciej Ślesicki, Veronica Andersson, Filip Hillesland, Mateusz Motyka
obsada: Krzysztof Stroiński, Tomasz Włosok, Marian Dziędziel

kRAJ to sześć „dzikich historii”, które łączy jedno – Polska. Przedstawione w filmie opowieści bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości. (opis dystrybutora)

Lato ’85
Dramat/Komedia, Francja, 100 min.
reżyseria: François Ozon
obsada: Felix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge

Namiętny romans na malowniczym francuskim wybrzeżu, pośród klimatycznych lat 80. – w tle wybrzmiewają hity The Cure i Roda Stewarta. Obserwujemy, jak między dwoma nastolatkami wybucha uczucie, które szybko i tragicznie się zakończy. Szesnastoletni Alexis właśnie przeprowadził się z rodzicami do Normandii. Ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy pewnego dnia wypłynie za daleko na swojej małej łódce, uratuje go nieznajomy – posągowo piękny i pewny siebie David. Alexis traci dla niego głowę, ale ich wspólne szczęście nie potrwa długo… i skończy się na sali sądowej. (opis dystrybutora)

– Miasto
Kryminał, Polska, ? min.
reżyseria: Marcin Sauter
obsada: Bartłomiej Topa, Karolina Gruszka, Robert Więckiewicz, Piotr Nawrocki

Samotny Detektyw przybywa do miasta, by rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Szybko staje się pionkiem w grze, toczonej między lokalnym gangsterem – Wielkim, a Profesorem – twórcą epokowych wynalazków. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy stróż prawa poznaje Piosenkarkę – obiekt pożądania zarówno Profesora, jak i Wielkiego. Wkrótce miasto i jego ulice staną się świadkami nieprawdopodobnych wydarzeń, a sam Detektyw odkryje zaskakującą prawdę o samym sobie. (opis dystrybutora)

– Niepamięć
Dramat/Komedia, Grecja/Polska/Słowenia, 90 min.
reżyseria: Christos Nikou
obsada: Aris Servetalis, Sofia Georgovasili, Anna Kalaitzidou, Argyris Bakirtzis

Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. (opis dystrybutora)

Piotruś Pan i Alicja w Krainie Czarów
Familijny/Fantasy/Przygodowy, USA/Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Brenda Chapman
obsada: Angelina Jolie, David Oyelowo, Anna Chancellor, Clarke Peters, Gugu Mbatha-Raw

Ośmioletnia Alicja i jej psotny brat Piotruś spędzają błogie lato na angielskiej wsi. Zachęcani przez rodziców – Jacka i Rose dają upust wyobraźni – organizując herbaciane przyjęcia, walki na drewniane miecze i wymyślone przygody na statkach pirackich. Chwile szczęścia kończą się jednak, gdy ich rodzice popadają w poważne tarapaty. Chcąc pomóc rodzinie, Piotruś i Alicja wyruszają do Londynu, żeby sprzedać drogocenną pamiątkę. Ich wyprawa da początek wielkiej przygodzie, podczas której Alicja odkryje tajemniczą króliczą norę, a Piotruś wkroczy do świata fantazji jako nieustraszony przywódca Zaginionych Chłopców. To co nastąpi później, odmieni losy rodzeństwa i zapisze się w historii na zawsze. (opis dystrybutora)

– Przyjdź królestwo twoje
Dokumentalny, USA, 76 min.
reżyseria: Maya Zinshtein

Miliony amerykańskich ewangelików modlą się za Izrael. Wśród nich są Binghamowie, dynastia pastorów z Kentucky i ich zbór ewangelicki w zubożałym mieście górniczym. Przekazują oni datki na rzecz izraelskiej organizacji International Fellowship of Christians and Jews, ponieważ wierzą, że wspierają tym przyszły powrót Jezusa. Film odsłania oszałamiającą historię administracji Trumpa i Netanjahu, gdzie motywacje finansowe, polityczne i mesjańskie krzyżują się z apokaliptycznym światopoglądem kształtującym amerykańską politykę zagraniczną wobec Izraela i Bliskiego Wschodu. (opis dystrybutora)

Supernova
Dramat, Wielka Brytania, ? min.
reżyseria: Harry Macqueen
obsada: Colin Firth, Stanley Tucci, Pippa Haywood

Sam i Tusker są razem od ponad 20 lat i kochają się bezgranicznie. Kiedy okazuje się, że niedługo mogą zostać rozdzieleni przez chorobę Tuskera, wyruszają w długą podróż i cieszą się z każdej spędzonej wspólnie chwili. Z każdym kolejnym dniem odkrywają jednak, że podchodzą zupełnie inaczej do tego, co jeszcze przed nimi, a ich związek zostaje wystawiony na najtrudniejszą próbę. (opis dystrybutora)

Szybcy i wściekli 9
Akcja, USA, ? min.
reżyseria: Justin Lin
obsada: Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Charlize Theron

Dominic prowadzi spokojne życie z Letty i ze swoim synem Brianem. Jednak nadal czyhają na niego różne niebezpieczeństwa. Tym razem Dominic będzie musiał zmierzyć się z duchami własnej przeszłości. Jego ekipa znów połączy siły, żeby pokonać wroga – doskonałego kierowcę Jacoba Toretto, który jest bratem Dominica skłóconym z nim od wielu lat. (opis dystrybutora)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2013-10_obcy_406
ENEMEF: Minimaraton z Obcym
maratonkinga
Maraton Kinga w Kinie Helios
kinowstarymtramwaju
Kino w Tramwaju 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*