czlowiekzestaliCzerwiec miesiącem kinowych przebojów. Wśród nich zapewne znajdą się Kac Vegas 3, Człowiek ze stali, 100 lat po Ziemi, Wielkie nadzieje, Noc Oczyszczenia, Tylko Bóg wybacza, Stażyści, Świat w płomieniach czy Iluzja.

Warto obejrzeć mniej spektakularne filmy, takie jak Dziewczynka w trampkach, Żądza bankiera, Trans, Bling Ring, Mój przyjaciel wróg, Przed północą oraz polską Dziewczynę z szafy. Dla najmłodszych tym razem – Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta oraz Thor ratuje przyjaciół.


PREMIERY – 7 CZERWCA


Kac Vegas 3
Komedia, USA, 100 min.
reżyseria: Todd Phillips
obsada: Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis

Trzecia odsłona kultowej komedii o perypetiach sympatycznych przyjaciół, którym często w trakcie libacji „urywa się film”.

Kraul
Dramat/komedia, Francja, 90 min.
reżyseria: Herve Lasgouttes
obsada: Anne Marivin, Gilles Cohen, Swann Arlaud

„Kraul” opowiada historię romansu rodzącego się między Martinem i Gwen. On jest młodym człowiekiem utrzymującym się z dorywczych prac i drobnych kradzieży. Ją najbardziej kręci pływanie – codziennie z pasją trenuje, wypływając daleko w morze. Życie tych dwojga diametralnie się zmienia, kiedy ona zachodzi w ciążę, a on niespodziewanie zostaje oskarżony o morderstwo… (opis dystyrbutora)

Noc Oczyszczenia
Thriller/s/f, USA, 92 min.
reżyseria: James DeMonaco
obsada: Ethan Hawke, Lena Headey, Adelaide Kane

W Ameryce zmuszonej do stawienia czoła nasilającej się przestępczości i przepełnionym więzieniom, rząd wprowadza doroczny 12-godzinny okres, w którym wszelka działalność przestępcza – także morderstwo – staje się legalna. Nie można wezwać policji, szpitale odmawiają pomocy, a obywatele sami wymierzają sprawiedliwość bez obawy przed karą. Właśnie w tę pełną przemocy noc, kiedy do drzwi puka nieznajomy, pewna rodzina musi stanąć przed trudną decyzją. (opis dystrybutora)

Taka piękna katastrofa
Komedia, USA, 88 min.
reżyseria: Todd Berger
obsada: Julia Stiles, America Ferrera, David Cross

Tracy chce przedstawić swoim przyjaciołom nowego chłopaka, podczas niedzielnego „brunchu par”. Od akceptacji znajomych zależy, czy Tracy umówi się z Glenem na następną randkę.  Z przyjaciółmi jednak różnie bywa…  Z miłego spotkania impreza przeradza się w kłótnię. Na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice i urazy. Na dodatek jedna z par ogłasza, że zamierza się rozstać, ale to jeszcze nie katastrofa! Najgorsze dopiero przed nimi.. (opis dystrybutora)
 
Wielkie nadzieje
Dramat, USA/Wielka Brytania, 128 min.
reżyseria: Mike Newell
obsada: Jeremy Irvine, Holliday Grainger, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter

Żyjący w ubóstwie sierota Pip niespodziewanie otrzymuje od tajemniczego darczyńcy olbrzymią fortunę. Pieniądze pozwalają mu na całkowitą zmianę życia – teraz Pip jest bogatym londyńczykiem. Swoją nową pozycję wykorzystuje, by pozyskać względy pięknej arystokratki Estelli, w której potajemnie kochał się od dziecka. Jednak szokująca tajemnica, kryjąca się za bogactwem Pipa, raz jeszcze odmieni jego losy, a także wszystkich, którzy są mu bliscy… (opis dystrybutora)

Żądza bankiera
Dramat/thriller, Francja, 113 min.
reżyseria: Costa-Gavras
obsada: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Régnier

Marc Tourneuil zostaje właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Na początek żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż „nędzne” 1,8 miliona euro rocznie. Gdy żona pyta, po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają szacunku. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 14 CZERWCA


1000 lat po Ziemi
Przygodowy/S/F, USA, 100 min.
reżyseria: M. Night Shyamalan
obsada: Will Smith, Jaden Smith

Epickie s/f opowiadające o powrocie na zniszczoną planetę Ziemia.

Dziewczyna z szafy
Dramat/komedia, Polska, ? min.
reżyseria: Bodo Kox
obsada: Wojciech Mecwaldowski, Piotr Głowacki, Magdalena Różańska

Wzruszająca, a równocześnie pełna humoru, historia dwóch braci – Jacka i Tomka. Życie Tomka zmieni się za sprawą Magdy  – dziewczyny z sąsiedztwa. Każde z nich było zamknięte w swoim świecie. Dopóki się nie spotkali… (opis dystrybutora)

Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta
Animacja/przygodowy, Hiszpania, 90 min.
reżyseria: Enrique Gato
głosy: Piotr Adamczyk, Cezary Pazura, Małgorzata Socha

Tedi Stones od dziecka marzy, by zostać łowcą skarbów. Zabawny zbieg okoliczności sprawia, że poczciwy budowlaniec zostaje wzięty za profesora archeologii. Razem z piękną podróżniczką Sarą, postrzelonym Peruwiańczykiem Freddy’m, psem-łakomczuchem Jeffem i niemą papugą „Angry Birdem” Belzonim, wyrusza na poszukiwania Zaginionego Miasta Inków. Legenda głosi, że ukryto tam magicznego Złotego Bożka, który obdarza swego właściciela nieśmiertelnością. Tropem ekipy łowców przygód podąża czarny charakter Arnoldson, działający na zlecenie międzynarodowej szajki rabusiów dzieł sztuki. (opis dystrybutora)

– Trans
Dramat/kryminał, Wielka Brytania, 101 min.
reżyseria: Danny Boyle
obsada: James McAvoy, Rosario Dawson

Simon to licytator sztuki, który dołącza do złodziei, żeby ukraść obraz wart miliony dolarów. W trakcie kradzieży doznaje urazu i traci przytomność – po przebudzeniu się odkrywa, że stracił pamięć i nie wie, gdzie schował skradzione dzieło sztuki. Kiedy przywódca gangu dochodzi do wniosku, że tortury nie pomogą wyciągnąć z Simona informacji, zatrudnia hipnoterapeutkę. Kobieta zgłębia podświadomość Simona, co prowadzi do zatarcia granic między pożądaniem, rzeczywistością, a sugestią. (opis dystrybutora)

Tylko Bóg wybacza
Dramat/kryminał, Dania/Francja, 90 min.
reżyseria: Nicolas Winding Refn
obsada: Kristin Scott Thomas, Ryan Gosling

Mocne kino akcji opowiadające o poruczniku policji oraz gangsterze, którzy mierzą swoje siły w tajskim boksie.


PREMIERY – 21 CZERWCA


Bling Ring
Dramat/komedia, USA, 90 min.
reżyseria: Sofia Coppola
obsada: Emma Watson, Leslie Mann

Film oparty na prawdziwej historii, która wstrząsnęła Ameryką. Wyreżyserowany przez laureatkę Oscara Sofię Coppolę, opowiada o słynnej grupie nastoletnich włamywaczy, obsesyjnie pragnących zbliżyć się do świata gwiazd. W poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń, grupa Bling Ring zakrada się do domów hollywoodzkich celebrytów, gdzie dokonuje rozbojów. Magia luksusowych marek i wszechobecny glamour wydają się młodocianym złodziejom przepustką do lepszego, niedostępnego dla nich życia. (opis dystrybutora)

– Człowiek ze stali
Akcja/S/f, Kanada/USA/Wielka Brytania, 143 min.
reżyseria: Zack Snyder
obsada: Henry Cavill, Amy Adams

Powrót Człowieka ze stali, czyli kolejna odsłona przygód Supermana.

Dom na weekend
Dramat, Niemcy, 85 min.
reżyseria: Hans-Christian Schmid
obsada: Corinna Harfouch, Lars Eidinger, Sebastian Zimmler

Marko jest tuż po trzydziestce i właśnie opublikował swoją pierwszą książkę. Od czasów studenckich mieszka w Berlinie, z dala od rodziców, brata i ich wygodnego, mieszczańskiego stylu życia. Marko wraz z synem odwiedza bliskich tylko raz lub dwa razy w roku, głównie po to, aby dać dziadkom szansę na spędzenie kilku dni z wnukiem. Tym razem też ma nadzieję na spokojne rodzinne spotkanie. Miłą atmosferę pierwszego wspólnego obiadu burzy jednak niespodziewane oświadczenie matki Marka, które uruchamia lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. Okazuje się, że każdy członek rodziny Heidtmannów skrzętnie skrywa przed innymi jakieś sekrety… (opis dystrybutora)

Idealne matki
Dramat, Australia/Francja, 100 min.
reżyseria: Anne Fontaine
obsada: Naomi Watts, Robin Wright, Xavier Samuel, James Frecheville

Dwie piękne gwiazdy Hollywood i dwaj aktorzy młodej generacji w odważnym i łamiącym tabu filmie reżyserki „Coco Chanel”. „Idealne matki” to ekranizacja inspirowanego prawdziwą historią opowiadania laureatki literackiej Nagrody Nobla – Doris Lessing. Autorem scenariusza jest Christopher Hampton, zdobywca Oscara za „Niebezpieczne związki”. (opis dystyrbutora)

Koniec czasu. Wszystko zaczyna sie teraz
Dokumentalny, Kanada/Szwajcaria, 109 min.
reżyseria: Peter Mettler

Twórcą tego filmu jest wizjoner, którego adekwatniej byłoby nazwać kompozytorem obrazu i dźwięku. Peter Mettler z kamerą przemierza świat, aby zbadać ludzkie koncepcje czasu. Jego film jest urzekającym połączeniem filmu dokumentalnego i spekulacji filozoficznej, poszerzającej ludzkie horyzonty. (opis dystrybutora)

– Stażyści
Komedia, USA, 119 min.
reżyseria: Shawn Levy
obsada: Owen Wilson, Vince Vaughn, Rose Byrne

Billy i Nick to sprzedawcy, których kariera zawodowa zaczęła się załamywać wraz z rozwojem Internetu. Próbując pokonać trudności losu, postanawiają załapać się na staż w Google’u, ale żeby go dostać, muszą stawić czoło wybitnym studentom. Udaje im się, ale to dopiero połowa sukcesu – prawdziwa harówka dopiero się zacznie. O posadę w ogromnym przedsiębiorstwie starają się najlepsi studenci nauk ścisłych z całego kraju.  Billy i Nick przekonają się, że potrzeba matką wynalazku… (opis dystrybutora)

Thor ratuje przyjaciół
Animacja/przygodowy, Irlandia/Islandia/Niemcy, 100 min.
reżyseria: Óskar Jónasson
głosy: Lesław Żurek, Leszek Zduń, Maria Niklińska, Mirosław Zbrojewicz

W niezwykłej krainie Wikingów wszystko jest możliwe. Tu marzenia naprawdę się spełniają. Thor, pewny siebie nastolatek, mając jako oręż magiczny młot i wsparcie niezbyt doskonałych bogów, wyrusza na wielką wyprawę przeciw złej królowej i armii Olbrzymów, którzy zagrażają jego wiosce. Czy uda mu się ich pokonać? (opis dystrybutora)

– W cieniu
Dramat/kryminał, Chechy/Polska/Słowacja, 105 min.
reżyseria: David Ondříček
obsada: Ivan Trojan, Sebastian Koch, Soňa Norisová

Jest rok 1953. Praga. Stalinowski rząd szykuje największy przekręt w powojennej historii Europy. Wprowadzając reformę monetarną, obrabuje czeskie społeczeństwo. Aby tego dokonać, planuje dwa inne napady: na jubilera i pocztę. Dwa napady, dwoje zabitych. Winą obarcza praską gminę żydowską- to idealny kozioł ofiarny. Służalcza policja ma doprowadzić do pokazowego procesu, tak aby odciągnąć uwagę społeczeństwa od reformy. Śledztwem zajmie się kapitan Hakl, najlepszy detektyw w mieście. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, kiedy Hakl odkrywa niewygodną prawdę. Zostaje odsunięty od sprawy, życie rodzinne rozpada się, a jego miejsce, nie tylko w pracy, ale i w życiu osobistym, zajmuje były oficer SS, Zenke. Obaj mają swoje powody, aby doprowadzić do końca tę sprawę. Są to jednak dwa różne zakończenia. Ich decyzje pociągają za sobą ofiary, a stawką jest życie i sprawiedliwość, za którą każdy z nich zapłaci cenę. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 28 CZERWCA


– Iluzja
Thriller, USA, ? min.
reżyseria: Louis Leterrier
obsada: Mark Ruffalo, Morgan Freeman, Michael Caine, Woody Harrelson
 
Istniejąca od wieków tajna organizacja OKO zbiera ekipę najbardziej utalentowanych, obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami iluzjonistów i powierza im cel, którego nikt dotąd nie miał odwagi się podjąć. O grupie robi się głośno po spektaklu, podczas którego rabują bank znajdujący się na innym kontynencie, a miliony przelewają na konta ludzi obecnych na widowni. Tropem iluzjonistów rusza agent FBI, przekonany, że za ich działalnością musi kryć się coś więcej. Nie jest on jedynym człowiekiem, który chce poznać tajemnicę grupy, która przygotowuje się do realizacji bezprecedensowego planu. (opis dystrybutora)

– Mój przyjaciel wróg
Dramat, Francja/Wielka Brytania/Izrael, 107 min.
reżyseria: Eran Riklis
obsada: Stephen Dorff, Alice Taglioni, Abdallah El Akal

Jest rok 1982. Pilot izraelskiego myśliwca zostaje zestrzelony nad Bejrutem i schwytany przez bojowników z Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Do pilnowania jeńca zgłasza się 12-letni palestyński uchodźca Fahed. Chłopak nienawidzi Izraela, ale – skuszony obietnicą powrotu do Palestyny – pomaga pilotowi w ucieczce. Wspólnie podążają przez rozdarty wojną Liban, zmierzając do granicy. Początkowa nieufność Faheda, którego ojciec zginął od izraelskiej bomby, przeradza się w niezwykłą przyjaźń. (opis dystrybutora)

– Przed północą
Dramat, USA, 108 min.
reżyseria: Richard Linklater
obsada: Julie Delpy, Ethan Hawke

Po raz pierwszy spotkali się prawie dwadzieścia lat temu przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Spędzili ze sobą noc, by rozstać się i znów na siebie trafić po dziewięciu latach przed zachodem słońca w Paryżu. Od tamtego lata minęło kolejnych dziewięć lat. Gdzie są teraz? Czy uczucie, które ich połączyło przetrwało do dziś? (opis dystrybutora)

– Reżyseria: Woody Allen
Dokumentalny, USA, 113 min.
reżyseria: Robert B. Weide

Portret jednego z najpopularniejszych reżyserów świata – Woody’ego Allena.

– Świat w płomieniach
Dramat/akcja, USA, 137 min.
reżyseria: Roland Emmerich
obsada: Channing Tatum, Maggie Gyllenhaal, Jamie Foxx

Policjant John Cale w trakcie wycieczki po Białym Domu staje się światkiem ataku paramilitarnej grupy terrorystów.

– Viramundo
Dokumentalny, Australia/Brazylia/Szwajcaria, 95 min.
reżyseria: Pierre-Yves Borgeaud

„Viramundo” to filmowa podróż w najdalsze zakątki Ziemi w poszukiwaniu ginącej w globalnym świecie różnorodności. Bohaterem filmu jest Gilberto Gil: artysta, polityczny outsider, gwiazda brazylijskiej muzyki, aktywista na rzecz środowiska naturalnego i były minister kultury Brazylii. (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
19. Millennium Docs Against Gravity w Łodzi
Europejski_Dzien_Kina_Artystycznego
Europejski Dzień Kina Artystycznego
Święto Łodzi Filmowej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*