transformers4W czerwcu w kinach rozpoczyna się sezon ogórkowy. Nie znaczy to jednak, że czas jedynie na blockbustery.

Japoński dramat Jak ojciec i syn, historyczny fresk Michael Kohlhaas, oscarowy Krok od sławy, a także szwedzki bestseller – Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął. Poza tym s-f z Tomem Cruise Na skraju jutra i kolejna odsłona Transformersów plus komedie 22 Jump Street, Wypisz, wymaluj… miłość czy Riwiera dla dwojga. Dla najmłodszych w czerwcu czeka Jak wytresować smoka 2.


PREMIERY – 6 CZERWCA


– Drive Hard
Komedia/akcja, Australia/Kanada/USA, 92 min.
reżyseria: Brian Trenchard-Smith
obsada: John Cusack, Thomas Jane

Czasy, w których Peter Roberts był mistrzem Formuły 1 dawno minęły. Eks-rajdowiec zamienił szampana na puszkę z piwem, a bolid na samochód do nauki jazdy. Wychodząc do pracy, nie spodziewa się, że ten dzień będzie zupełnie inny od poprzednich. Nowy klient – Simon Keller – okazuje się gangsterem, który zaplanował zuchwały napad na bank i chce wykorzystać rajdowe zdolności Petera. Ten, zmuszony do współpracy, będzie musiał przypomnieć sobie czasy, gdy królował na torach wyścigowych. (opis dystrybutora)

– Gwiazd naszych wina
Dramat, USA, 125 min.
reżyseria: Josh Boone
obsada: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff

Hazel i Gus to niezwykłe nastolatki, które połączyła błyskotliwość, niechęć do tego, co przeciętne i wielka miłość. Ich związek jest wyjątkowy – poznali się na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych na raka. (opis dystrybutora)

– Mandarynki
Dramat wojenny, Gruzja/Estonia, 90 min.
reżyseria:  Zaza Urushadze
obsada: Lembit Ulfsak, Giorgi Nakashidze, Elmo Nüganen

Jesień – ulubiona pora roku poetów i melancholików – to też czas, w którym w jednych z sadów w Abchazji dojrzewają mandarynki. Od morza wieje jeszcze ciepły wiatr, lasy na wzgórzach pokrywają się złotymi liśćmi. Jest rok 1992, więc ciszę przerywają odgłosy toczącej się wokół wojny. Mało kto je słyszy, bo okolica zagrożona wojenną pożogą jest już praktycznie wyludniona. Swoich domów nie opuścili tylko bezstronni Estończycy – Markus i jego sąsiad Ivo. Po jednej z bitew Ivo znajduje ocalałego z potyczki, rannego Czeczena Ahmeda. Nie zważając na niebezpieczeństwo zabiera go do swojego domu. Grzebiący zmarłych Gruzinów Markus znajduje tymczasem młodego rannego Gruzina o imieniu Niko. (opis dystrybutora)

Na skraju jutra
Akcja,s-f, USA, 113 min.
reżyseria: Doug Liman
obsada: Tom Cruise, Emily Blunt

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której rasa obcych, zwanych Mimikami (Mimics), przypuściła na Ziemię bezlitosny atak i rozpanoszyła niczym pszczeli rój, obracając w ruinę całe miasta i zostawiając za sobą miliony ludzkich ofiar. Żadna armia na świecie nie może dorównać szybkością, okrucieństwem czy pozorną zdolnością przewidywania przyszłości uzbrojonym po zęby wojownikom z kosmosu, jak również ich dowódcom, którzy wydają rozkazy telepatycznie. Jednak nadszedł czas, kiedy armie całego świata połączyły swoje siły, by stanąć do decydującej walki na śmierć i życie przeciwko napastnikom z kosmosu. Podpułkownik Bill Cage (Cruise), żołnierz, który jeszcze nigdy nie znalazł się w ogniu walki, zostaje bezceremonialnie zdegradowany i rzucony – bez odpowiedniego szkolenia i sprzętu – w sam środek, jak się później okazuje, czegoś więcej niż tylko misji samobójczej. (opis dystrybutora)

Wilgotne miejsca
Dramat/komedia, Niemcy, 109 min.
reżyseria: David Wnendt
obsada: Carla Juri, Christoph Letkowski

Lubi swój zapach intymny, a podczas masturbacji chętnie eksperymentuje z warzywami. Rzadko się myje, bo higiena intymna jest dla niej mocno przereklamowana. Otwarcie mówi o tematach, o których wielu z nas nawet nie śmie myśleć, a z przyjaciółką wymienia się tamponami. Najbardziej fascynują ją zabrudzone deski sedesowe, które znajduje w miejskich toaletach… To właśnie ona – nastolatka Helen Memel (Carla Juri), nie bez powodu nazywana Amelią 2.0. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 13 CZERWCA


– 22 Jump Street
Akcja/komedia, USA, 100 min.
reżyseria: Phil Lord
obsada: Jonah Hill, Channing Tatum, Ice Cube

Oficerowie Schmidt i Jenko przebrnęli już przez szkołę średnią (dwukrotnie) i czekają ich duże zmiany. Tym razem będą działać pod przykrywką w szkole wyższej. Kiedy jednak Jenko spotyka w szkolnej drużynie sportowej bratnią duszę, a Schmidt przenika do środowiska artystycznej bohemy, ich przyjaźń staje pod znakiem zapytania. Teraz nie chodzi już tylko o to, aby prowadzić śledztwo. Partnerzy muszą zdecydować, czy są w stanie wytrwać w dojrzałej relacji. Jeśli ci dwaj przerośnięci młodzi ludzie staną się w końcu prawdziwymi mężczyznami, uczelnia może okazać się najlepszą rzeczą, jaka ich spotkała. (opis dystrybutora)

– Jak ojciec i syn
Dramat, Japonia, 120 min.
reżyseria: Hirokazu Koreeda
obsada: Masaharu Fukuyama, Machiko Ono

„Jak ojciec i syn” to subtelny i poruszający portret współczesnej rodziny, film dla każdego kto jest lub chciałby zostać rodzicem. Państwo Nonomiya pewnego dnia odkrywają, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko – w szpitalu ich syn został podmieniony z innym chłopcem. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają – obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością, że przez lata obdarzali miłością nie swoje dziecko. Rozpoczynają delikatny proces zamiany chłopców, ale im większy porządek zaprowadzają w swoim życiu, tym większy chaos odczuwają w swoich sercach i głowach. (opis dystrybutora)

– Michael Kohlhaas
Dramat historyczny, Francja/Niemcy, 122 min.
reżyseria:  Arnaud des Pallières
obsada:  Mads Mikkelsen,  Mélusine Mayance. Delphine Chuillot

Połowa XVI wieku. Na tle górskiego krajobrazu Sewennów pojawia się sylwetka Michaela Kohlhaasa – handlarza końmi, ojca i męża, rewolucjonisty śniącego o równości. Jednego z najbardziej prawych i najstraszniejszych bohaterów krwią znaczących karty historii. Jednego z tych, który mógł mieć wszystko, gdyby nie stracił gruntu pod nogami. Tego jedynego, który tak mocno pragnął chodzić ścieżkami sprawiedliwości, że zaczął iść po trupach. (opis dystrybutora)

– Tomasz Ossoliński. Before the show
Dokumentalny, Polska, ? min.
reżyseria: Judyta Fibiger

Zanim ja zdążyłem go namaścić, to Pan Bóg go namaścił” powiedział o nim Jerzy Antkowiak. Tomasz Ossoliński jako 18-latek wkroczył do fabryki ubrań „Bytom” na Śląsku, aby przez kilka lat szkolić rzemiosło i odkryć swoją największą życiową namiętność – modę. Jest jedynym projektantem, który z dumą mówi o sobie, że jest krawcem. (opis dystrybutora)

Wypisz, wymaluj… miłość
Dramat/komedia/romans, USA, 111 min.
reżyseria: Fred Schepisi
obsada: Clive Owen, Juliette Binoche

Jack i Dina pracują w jednej szkole. Z pozoru wszystko ich dzieli. On jest wyluzowanym nauczycielem angielskiego i lekkoduchem, ona zamkniętą w sobie malarką. On zachwyca się możliwościami słów, dla niej największe znaczenie ma pobudzająca siła obrazu. Obojgu brakuje jednak szczęścia i spełnienia zawodowego. Dina przestała malować, zaś Jack od lat nie może wydać książki. Pewnego dnia Jack rzuca Dinie wyzwanie. Muszą przekonać swoich uczniów, co w życiu jest ważniejsze – słowa, czy obrazy? Rywalizacja o serca i umysły podopiecznych zbliża do siebie na pozór zupełnie odmienne charaktery. Dina wkrótce przekona się, że z przystojnym nauczycielem łączy ją więcej niż mogła przypuszczać… (opis dystrybutora)


PREMIERY – 20 CZERWCA


Jak wytresować smoka 2
Animacja/fantasy, USA, 105 min.
reżyseria: Dean DeBlois
głosy: Grzegorz Drojewski, Danuta Stenka, Miłogost Reczek, Julia Kamińska

Akcja rozgrywa się pięć lat po tym, jak Czkawka zaprzyjaźnił się z rannym smokiem i pokazał mieszkańcom Berk, jak żyć z tymi stworzeniami, ziejącymi ogniem. Od tamtej pory panuje między nimi zgoda i wszyscy żyją na wyspie, która stała się smoczym rajem. Gdy do wyspy zbliżają się wrogowie i tajemniczy Smoczy Jeździec, Czkawka i jego wierny smok Szczerbatek stają w obronie Berk. Sytuacja się komplikuje, gdy okazuje się, że tajemniczym jeźdźcem jest matka Czkawki, Valka, a pokojowi między wikingami i smokami zagraża Drago. Do pomocy dołącza się Eret, syn Ereta, a także Astrid, Pyskacz, Sączysmark, Śledzik, Szpadka i Mieczyk oraz wódz plemienia, Stoick. (opis dystrybutora)

Krok od sławy
Dokumentalny/muzyczny, USA, 91 min.
reżyseria: Morgan Neville
obsada: Darlene Love, Merry Clayton, Tata Vega, Lisa Fischer oraz Claudia Lennear, Gloria Jones, Dr Mable John

Ci utalentowani artyści reprezentują różne style, gatunki i epoki muzyki popularnej, ale każdy może podzielić się swoją niepowtarzalną i bardzo osobistą historią o życiu i karierze w cieniu sław. (opis dystrybutora)

– Łowca
Dramat/przygodowy, Australia, 101 min.
reżyseria: Daniel Nettheim
obsada: Willem Dafoe, Frances O’Connor, Sam Neill

Rozsławiony przez kreację w „Plutonie” gwiazdor wciela się w najemnego myśliwego, który z ramienia firmy biotechnologicznej tropi tygrysa tasmańskiego, ostatnio widzianego na wolności w 1936 roku. Pasjonujący scenariusz filmu oparto na bestsellerze Julii Leigh, który – odkąd trafił na rynek w 1999 roku – zebrał szereg prestiżowych nagród po obu stronach Atlantyku. (opis dystrybutora)


PREMIERY – 27 CZERWCA


– Rękopisy nie płoną
Dramat, Iran, 125 min.
reżyseria: Mohammad Rasoulof
obsada: ekipa nie ujawniła swoich nazwisk z obawy przed konsekwencjami udziału w filmie

Bohaterami filmu są dwaj agenci służb bezpieczeństwa niższego szczebla – Khosrow i Morteza. Pierwszy to przykładny mąż i ojciec, którego skomplikowana sytuacja życiowa zmusiła do wykonywania wątpliwej moralnie pracy. Khosrow mierzy się bowiem z dylematem, czy jego dziecko, cierpiące na skomplikowaną przypadłość, nie zachorowało w wyniku kary, jaką Allah zesłał na niego za zabijanie ludzi ku chwale ojczyzny. Morteza z kolei to typowy aparatczyk, człowiek bez właściwości, działający według zasady: jak obywatel państwu, tak państwo obywatelowi. To przed tą dwójką stoi przeprowadzenie tajnej operacji, od której zależy kompromitacja wysoko postawionych osób w państwie. (opis dystrybutora)

– Riwiera dla dwojga
Komedia, Francja/Wielka Brytania, 95 min.
reżyseria: Joel Hopkins
obsada: Pierce Brosnan, Emma Thompson, Timothy Spall

Richard Jones to rozwiedziony biznesmen w średnim wieku, który wyczekuje z wielką niecierpliwością pozbawionej lęków i obaw przyszłości spokojnego emeryta. Przychodzi do pracy po raz ostatni w życiu i… ku swemu nieskończonemu przerażeniu odkrywa, że wykup menedżerski jego firmy, którego był stuprocentowo pewien, okazał się być jednym wielkim oszustwem. Firma zbankrutowała, a pensje wszystkich pracowników – łącznie z jego własną – padły ofiarą perfidnej defraudacji. Czas pożegnać marzenia o sielskiej emeryturze? (opis dystrybutora)

– Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął
Komedia, Szwecja, ? min.
Reżyseria: Felix Herngren
Obsada: Robert Gustafsson, Iwar Wiklander, David Wiberg, Mia Skäringer, Alan Ford

Zdawać by się mogło, że pełne ekscytujących przygód życie Allan Karlssona dobiegnie końca w domu spokojnej starości. Nic bardziej mylnego – bohater, pomimo setki na karku, wciąż cieszy się doskonałym zdrowiem. Podczas, gdy personel przygotuje dla niego wielkie przyjęcie urodzinowe, Allan wyskakuje przez okno i brawurowo ucieka z ośrodka, inicjując serię zabawnych i zaskakujących zdarzeń. Walizka pełna pieniędzy, banda motocyklistów, słoń-cyrkowiec, angielski gangster-choleryk, najbardziej flegmatyczny policjant świata – dla przeciętniaka każdy z elementów tej osobliwej wycieczki stałby się przygodą życia. Ale nie dla Allana, który nie tylko był naocznym świadkiem, ale również odegrał kluczową rolę w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje, zawarł, między innymi, znajomość z generałem Franco, Stalinem, prezydentami USA Trumanem i Reaganem, Michaiłem Gorbaczowem oraz niezbyt lotnym bratem-bliźniakiem Alfreda Einsteina. (opis dystrybutora)

Transformers: Wiek zagłady
Akcja,s-f, Chiny/USA, 120
reżyseria: Michael Bay
obsada: Mark Wahlberg, Jack Reynor

Autoboty kontra Decepticony – przed nami kolejne starcie. (opis dystrybutora)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ggggg
Kamera Akcja – Porozmawiajmy o krytyce filmowej!
moonlight_plakat
Premiery kinowe – luty 2017
zanimowani
Zanimowani #3 w 6. dzielnicy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*