Premiery i re-premiery. Teatr Muzyczny zapowiada sezon

Teatr Muzyczny w Łodzi (ul. Północna 47/51) zapowiada obfity sezon – będą mieć miejsce premiery i re-premiery, ale nie zabraknie też dobrze znanych spektakli czy propozycji dla najmłodszych widzów. Zaplanowany repertuar ucieszy zarówno wielbicieli klasyki, jak i współczesnych musicali.

Jak mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi – Mamy nadzieję, że zbliżający się sezon będzie dla nas spokojniejszy niż poprzednie i będziemy grać już dla pełnej publiczności, bez żadnych limitów – tym bardziej, że przygotowaliśmy dla naszych widzów emocjonujące tytuły.

“Catch Me if You Can” – polska prapremiera

 

“Złap mnie, jeśli potrafisz” w reżyserii Stevena Spielberga, z pamiętnymi rolami Leonardo Di Caprio i Toma Hanksa był kinowym hitem docenionym przez rzesze widzów na całym świecie. Również teatralno-musicalowa wersja tytułu została ciepło przyjęta przez widownię – na Broadwayu, w Australii czy w Japonii. Tym razem przyszedł czas na zaprezentowanie jej polskiej publiczności.

Jakub Szydłowski, reżyser spektaklu przybliża jego fabułę : – Musical to oparta na faktach historia młodego fałszerza, który w latach 60. wyłudził z banków ponad 2,5 mln dolarów. Frank Abagnale Jr., pomimo młodego wieku, zwodził agentów FBI miesiącami, podając się za pilotów, lekarzy i profesorów.

Polska prapremiera odbędzie się w marcu przyszłego roku.

Co ciekawe, nieznani są jeszcze odtwórcy głównych ról. Na przełom sierpnia i września zaplanowano ogłoszenie przesłuchań. Najlepsi z kandydatów, którzy wyślą organizatorom nagrane self-tape’y, zostaną zaproszeni na casting na żywo w dniach 26 i 27 września.

Twórcy musicalu zapowiadają również konkurs dla grafików chcących zaprojektować plakat spektaklu.

“Catch Me if You Can”

Libretto: Terrence McNally

Muzyka: Marc Shaiman.

 

Off-broadwayowski hit, czyli “Preludia”

Reżyserem polskiej adaptacji musicalu Dave’a Malloya jest Tadeusz Kabicz. Muzyka rozbrzmiewająca w czasie spektaklu oparta jest zarówno na dźwiękach fortepianu jak i onirycznej elektroniki, co świetnie współgra z głównym tematem – eksploracją psychiki słynnego kompozytora i wybitnego pianisty, Siergieja Rachmaninowa, cierpiącego na przytłaczającą apatię, depresyjną paranoję oraz ostre stany lękowe. Bliscy wysyłają go do psychoterapeuty-ekscentryka, stosującego nowatorskie metody psycho-hipnozy. Wtedy właśnie zaczną być odkrywane meandry umysłu Rachmaninowa.

Musical będzie zaprezentowany w przekładzie Małgorzaty Lipskiej.

W “Preludiach” udział wezmą:

Karina Komendera/Krzysztof Brzeziński w roli Rachmaninowa

Maciej Pawlak jako Rach

Joanna Gorzała w roli Natalii Satiny

Katarzyna Walczak jako doktor Nikołaj Dahl

Paweł Erdman w roli Fiodora Szalapina

Marcin Jauszkiewicz w kilku rolach, m.in. Tołstoja, Cara Mikołaja II, Czechowa

Karina Komendera będzie dodatkowo odpowiadać za kierownictwo muzyczne, dekoracje zostaną opracowane przez reżysera Tadeusza Kabicza oraz Macieja Pawlaka,  kostiumy wykona Ewa Posmyk, autorką choreografii będzie Karolina Rejnus-Mroczek, wideo projekcje przygotuje Karolina Jacewicz, a za oświetlenie odpowiedzialny będzie Artur Wytrykus.

 

Powrót “Skrzypka na dachu” po 40 latach

Uznawany za arcydzieło gatunku musical jest opowieścią o losach rodziny Tewjego Mleczarza i dramacie, jaki staje się udziałem zamieszkiwanej przez nią wioski.

Jednym z największych atutów sztuki jest libretto, wprowadzające widza w klimat żydowskiej wsi z początku XX wieku. Podczas gdy na świecie dochodzi do przemian, będzie tu mieć miejsce starcie trudnych do zatrzymania nowości z upadającą tradycją.

Musical miał swoją prapremierę w Teatrze Muzycznym w Łodzi 5 maja 1983 roku – za reżyserię odpowiadała wtedy Maria Fołtyn. Jan Szurmiej wyreżyserował drugą polską inscenizację, której premiera odbyła się w roku 1999.

Jubileuszowa re-premiera planowana jest na maj 2023 roku. W głównej roli obsadzony będzie ponownie Zbigniew Macias.

 

Wznowienie “Nędzników”

W 2017 roku odbyła się premiera „Les Misérables” – bijącego rekordy popularności musicalu w reżyserii Claude`a-Michela Schönberga i Alaina Boublila, będącego adaptacją “Nędzników”, wybitnego dzieła Wiktora Hugo. W ciągu lat spektakl ten, odgrywany w Teatrze Muzycznym w Łodzi cieszył się ogromną sympatią widzów, zdobywając ponadto prestiżowe wyróżnienia, takie jak Plaster Kultury w kategorii spektakl roku oraz kołyska Newtona w plebiscycie Energia Kultury za najważniejsze łodzkie wydarzenie kulturalne.

Re-premierę spektaklu zaplanowano na 23 września bieżącego roku. Zostanie on zagrany w niemal niezmienionej obsadzie.

 

Spektakl dla dzieci

Najmłodsi widzowie Teatru Muzycznego w Łodzi mieli już nie raz okazję oglądać prezentowane tu bajki z piosenkami. Szykowana na przyszły sezon premiera może ich jednak zaskoczyć – bohaterami najnowszego spektaklu będą bowiem muppety. Tematem będzie zaś inność, która wcale nie musi kojarzyć się ze strachem i złem.

Głównymi bohaterami są Ligi i jego rodzice. Któregoś dnia na planecie Lagła, która jest ich domem, pojawia się Cesaria, żądając, by uznano ją za władczynię. Ponieważ Lagłanie nie chcą wypełnić jej rozkazu, w akcie zemsty niszczy ona ich planetę. Ligi oraz jego mama zdołają jednak uciec w kapsule ratunkowej, lądując na Pampimpii.

Reżyserką sztuki jest Agnieszka Rose, aktorka warszawskiego Teatru Syrena, która opracowała również dialogi i teksty piosenek. Muzykę skomponował Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny tegoż teatru.

 

W spektaklu wystąpią:

Natan Nogaj – Ligi

Aleksandra Janiszewska – Lili

Agnieszka Gabrysiak – Pamgulka, najstarsza Pampimpianka, Smoczyca Cesaria

Patrycja Lenarczyk-Onasz – Pam, Lajla

Szymon Jędruch – Tata Ligiego, Tata Pam, Pempo

Premiera będzie mieć miejsce 22 października bieżącego roku na scenie kameralnej.

 

Ponadto w repertuarze nowego sezonu Teatru Muzycznego w Łodzi znajdą się znane już widzom „Prosimy nie wyrywać foteli” oraz „Madagaskar. Musicalowa przygoda”, nowości z zeszłego roku tj. „Tadek na tropach Minotaura”, „Pretty Woman”. Kontynuowany będzie też cykl niedzielnych koncertów kameralnych Orkiestry Teatru Muzycznego, podtrzymana zostanie tradycja koncertów noworocznych z udziałem zespołu teatru – tym razem za temat służyć będzie muzyka filmowa. Kwiecień 2023 roku przyniesie kolejne edycje Konkursu Piosenki im. Jonasza Kofty oraz festiwalu OFF-Północna.

(przygotowano na podstawie informacji biura prasowego Teatru Muzycznego w Łodzi)

/autorka tekstu Agnieszka Adamiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *