witajciewklubieMarzec zazwyczaj jest ciekawy pod względem kinowych premier. W tym roku również – nie zabraknie filmów nominowanych do Oscarów, czy też wiosennych blockbusterów.

Witaj w klubie z rewelacyjną rolą Matthew McConaughey’a. Tylko kochankowie przeżyją Jima Jarmuscha, Grand Budapest Hotel  Wesa Andersona, Ocalony Petera Berga i Droga do zapomnienia z Colinem Firthem i Nicole Kidman.

Dla mniej wymagających 300: Początek imperium, ekranizacja kultowej gry Need for Speed, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz, Noe: Wybrany przez Boga czy też francuska komedia What the Fuck? opowiadająca o Remi Gaillardzie. Poza tym ekranizacja Kamieni na szaniec czy długo oczekiwany Zabić bobra Jana Jakuba Kolskiego. Dla najmłodszych Pan Peabody i Sherman, Karol, który został świętym oraz Muppety: Poza prawem.


PREMIERY – 7 MARCA


– 300: Początek imperium
dramat/akcja, USA, 102 min.
reżyseria: Noam Murro
obsada: Sullivan Stapleton, Rodrigo Santoro, Eva Green

Film 300: Początek Imperium na podstawie najnowszej powieści graficznej Franka Millera Kserkses, nakręcony w zapierającym dech w piersiach stylu hitu kinowego 300, to kolejny rozdział epickiej sagi opowiadający – tym razem w scenerii bitwy morskiej – historię greckiego generała Temistoklesa, który próbuje zjednoczyć Grecję, idąc na bitwę, która zmieni bieg wojny. (materiały dystrybutora)

Blue Highway
Komedia, USA, 71 min.
reżyseria: Kyle Smith
obsada: Kerry Bishé, Dillon Porter

Dillon rozpoczyna właśnie nowe życie w Kalifornii. Kerry towarzyszy mu w drodze z Alabamy do nowego domu. Lubią swoje towarzystwo i zanim będę z muszeni rozstać się na dłużej odbywają nieśpieszną podróż szlakiem ulubionych filmów. Woln i, szczęśliwi, spontaniczni zatrzymują się po drodze pod byle pretekstem. Odkrywają Stany i siebi e nawzajem. Romans przeplata się z czarnym humorem i absurdalnymi sytuacjami. Ich Ameryka to n ieskończony plan filmowy, pełen kadrów znanych z kinowego kanonu, który dzięki entuzjazmow i i niezobowiązującej atmosferze aranżowanej przez głównych bohaterów zauroczy nas od nowa. (materiały dystrybutora)

Duże złe wilki
Thriller, Izrael, 110 min.
reżyseria: Aharon Keshales
obsada: Lior Ashkenazi, Rotem Keinan

Tę bajkę napisała izraelska policja. Pewnym spokojnym miasteczkiem wstrząsa seria okrutnych morderstw. Podejrzenie pada na nieśmiałego nauczyciela, jednak ciężko znaleźć przeciw niemu wystarczające dowody. Jeden z policjantów decyduje się sam wymierzyć sprawiedliwość. Jego plan nie jest skomplikowany… oko za oko, głowa za głowę, śmierć za śmierć. Nieoczekiwanie po wstrzymuje go ojciec jednej z ofiar. Ogarnięty żądzą zemsty, ma własny plan. Nagle jednak przestaje być jasne, kto w tej sprawie jest mordercą, kto ofiarą, a kto mścicielem. (materiały dystrybutora)

Kamienie na szaniec
Dramat/wojenny, Polska, ? min.
reżyseria: Robert Gliński
obsada: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat

Rudy. Zośka. Alek. Bohaterowie Szarych Szeregów. Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce, która stała się legendą. Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec… (materiały dystrybutora)

Pan Peabody i Sherman
Animacja/familijny, USA, 92 min.
reżyseria: Rob Minkoff
głosy: Artur Zmijewski, Franek Dziduch, Dorota Kolak, Pikula, Barwiński, Bychawska

Pan Peabody to najmądrzejszy pies na świecie i opiekun chłopca o imieniu Sherman. Wynalazł wehikuł czasu i odbywa ze swoim podopiecznym niezwykłe podróże. Pewnego dnia Sherman odpala wehikuł, próbując zaimponować swojej koleżance Penny i dochodzi do rozerwania czasoprzestrzeni, a co za tym idzie – do pomieszania najważniejszych wydarzeń w historii. Pan Peabody musi wkroczyć do akcji, póki jeszcze nie jest za późno. Trójka bohaterów wskakuje w wehikuł czasu i wyrusza w podróż. (materiały dystrybutora)

– Tylko kochankowie przeżyją
Horror/romans, Francja/Niemcy/USA/Wielka Brytania/Cypr, 122 min.
reżyseria: Jim Jarmusch
obsada: Tom Hiddleston, Tilda Swinton

Co może być pię kniejszego, niż wieczni kochankowie, wieczna księżycowa noc, „Funnel of Love” Wandy Jackson, winylowe płyty, kolekcja rzadkich elektrycznych gitar, zauł ki i bary Tangieru, nocne jazdy samochodem po Detroit i lody ze świeżej krwi… (materiały dystrybutora)


PREMIERY – 14 MARCA


Obietnica
Dramat/młodzieżowy, Dania/Polska, 97 min.
reżyseria: Anna Kazejak
obsada: Eliza Rycembel, Nikodem Rozbicki

Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem… (materiały dystrybutora)

– Ocalony
Dramat/wojenny, USA, 121 min.
reżyseria: Peter Berg
obsada: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch

Czerwiec 2005. Zrzucona na afgańsko-pakistańskim pograniczu w ramach operacji „Red Wings” czwórka amerykańskich komandosów z elitarnej jednostki Navy SEALs trafia w pułapkę i musi odeprzeć atak kilkadziesiąt razy liczniejszej grupy talibów. Żołnierze staczają pełną poświęcenia, niebezpieczną walkę z wrogiem, czasem i wycieńczeniem. Gdy koledzy Marcusa Luttrella giną podczas akcji, ten, choć wyczerpany i ranny, zrobi wszystko, by ujść wrogom. (materiały dystrybutora)

– Pozycja dziecka
Dramat, Rumunia, 116 min.
reżyseria: Calin Peter Netzer
obsada: Luminiţa Gheorghiu, Bogdan Dumitrache

Cornelia właśnie skończyła 60 lat, jest zadbana, majętna i szanowana. Osiągnęła sukces zawodowy, ma oddanego, siedzącego pod pantoflem męża oraz wpływowych znajomych wśród bukareszteńskich elit. Jednak życie wcale Cornelii nie cieszy… Ukochany jedynak, jej oczko w głowie, 34-letni Barbu ze wszystkich sił stara się uniezależnić od matki. Wyprowadził się z domu, ma własny samochód, a także dziewczynę, która zupełnie nie spełnia standardów Cornelii. A najsmutniejsze jest to, że Barbu unika rodzicielki jak ognia. Nie raczył nawet przyjść na jej urodziny! (materiały dystrybutora)

Witaj w klubie
Biograficzny/dramat, USA, 117 min.
reżyseria: Jean-Marc Vallée
obsada: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto

Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Tym bardziej, że w jego środowisku ta choroba kojarzy się wyłącznie z homoseksualistami, a on nim nie jest. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona. (materiały dystrybutora)


PREMIERY – 21 MARCA


– Akademia wampirów
Fantasy/akcja, USA/Wielka Brytania, 104 min.
reżyseria: Mark Waters
obsada:  Zoey Deutch, Lucy Fry

Rose i Lissa mają takie same problemy jak wszystkie nastolatki, tyle że uczą się w Akademii wampirów – tajemnej szkole z internatem. Tu uczniowie dzielą się na morojów (śmiertelne, pokojowo nastawione wampiry) i dampiry (w ich żyłach płynie krew wampirów i ludzi, są opiekunami morojów). Choć nieśmiała Lissa jest księżniczką morojów, a buntownicza i żywiołowa Rose – dampirką, są połączone telepatyczną więzią i wierzą, że ich przyjaźń będzie trwać wiecznie. Pod warunkiem jednak, że przetrwają do końca roku szkolnego. A nie będzie to proste zadanie, bo szybko zorientują się, że to właśnie w Akademii grozi im największe niebezpieczeństwo. Dodatkowo wbrew wszelkim regułom Lissa zakocha się w zwykłym śmiertelniku – Christianie, a Rose w kimś,  w kim nigdy nie powinna – czyli w szkolącym ją mentorze. (materiały dystrybutora)

– Karol, który został świętym
Animacja/biograficzny, Polska, ? min.
reżyseria: Grzegorz Sadurski
obsada: Kamil Tkacz, Andrzej Tkacz

12-letni Kacper (Andrzej/Kamil Tkacz), pasjonat animacji komputerowej, zmaga się z grupą szkolnych chuliganów, którzy zastraszają słabszych uczniów. Kiedy chłopiec zostaje na kilka dni pod opieką dziadka (Piotr Fronczewski), opowiada mu o swoich problemach w szkole. Dziadek zabiera go na weekendowy wypad w Tatry. Tam, ucząc wnuka radzenia sobie z trudnymi warunkami przyrody i życia w surowych warunkach schroniska, snuje opowieść o przyjacielu z dzieciństwa – Karolu, który wielokrotnie ratował go z opałów i już za młodu udowodnił, że przemoc można pokonać niezłomną postawą i siłą ducha. Kacper, słuchając kolejnych historii dziadka, tworzy na ich podstawie animacje komputerowe, które składają się na fascynującą, filmową opowieść o Karolu Wojtyle – niezwykłym człowieku i przywódcy duchowym Polaków. (materiały dystrybutora)

– Muppety: Poza prawem
Familijny/komedia, USA, 112 min.
reżyseria: James Bobin
obsada: Ricky Gervais,  Ty Burrell

Muppety powracają po raz kolejny. Szykujcie się na sporą dawkę humoru i sarkazmu.

Nauka spadania
Dramat/komedia, USA/Wielka Brytania, 96 min.
reżyseria: Pascal Chaumeil
obsada: Pierce Brosnan, Toni Collette

Adaptacja powieści Nicka Hornby pt, Długa droga w dół.

– Need for Speed
Akcja, USA, ? min.
reżyseria: Scott Waugh
obsada: Aaron Paul, Dominic Cooper, Michael Keaton, Imogen Poots

Ekranizacja jednej z najpopularniejszych gier komputerowych wszech czasów! Przy tym filmie „Szybcy i wściekli” to przejażdżka dziecięcym rowerkiem. Kierowca rajdowy – Dino – wychodzi z więzienia po odsiedzeniu kary za przestępstwo, w które wrobił go dawny wspólnik. Szukając okazji do zemsty zgłasza akces do nielegalnych, ekstremalnych rajdów ulicznych. Tymczasem dawny wspólnik na wieść o jego uwolnieniu, wyznacza nagrodę za jego głowę. Zapierający dech w piersi rajd po autostradach najlepszymi super samochodami świata! (materiały dystrybutora)

– Ojciec Szpiler
Dramat/komedia, Chorwacja, 93 min.
reżyseria: Vinko Brešan
obsada: Krešimir Mikić, Niksa Butijer

Bogobojny Petar handluje prezerwatywami. Nie ma wyrzutów sumienia, bo papież wydał dekret, w którym częściowo godzi się na ich używanie. Na małej dalmatyńskiej wyspie, na której stoi kiosk Petara, pogłębia się jednak niż demograficzny. Wysłany na tamtejszą parafię młody katolicki ksiądz don Fabijan postanawia sprytnie zbuntować się przeciw papieskiemu prawu. Przekonuje Petara, że o przyrost naturalny zadbać trzeba. Jak to zrobić? Potajemnie dziurawiąc sprzedawane kondomy! Do spisku księdza i kioskarza dołącza też konserwatywny farmaceuta. W zaciszu apteki miesza pigułki antykoncepcyjne z witaminami, czym pomaga położyć kres wszelkiej antykoncepcji w mieście. (materiały dystrybutora)

Shirley – wizje rzeczywistości
Dramat, Austria, 93 min.
reżyseria: Gustav Deutsch
obsada: Stephanie Cumming, Christoph Bach, Florentin Groll, Elfriede Irral, Tom Hanslmaier

Edward Hopper fascynował pisarzy, reżyserów i muzyków, ćmy barowe i bardów nocnego życia. Był malarzem nowoczesności – portretował życie w wielkim mieście. Obrazy Hoppera intrygują, bo są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami z sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać, albo właśnie się wydarzyły. Napięcie je rozsadza, ale nigdy nie widzimy momentu kulminacyjnego. Gustav Deutsch zaczyna swoje „wizje rzeczywistości” tam, gdzie kończy się narracja malarza. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które „ożywają”. Deutsch umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości w pierwszej połowie XX wieku. (materiały dystrybutora)

Zabić bobra
Thriller, Polska, 100 min.
reżyseria: Jan Jakub Kolski
obsada: Eryk Lubos, Agnieszka Pawełkiewicz

Eryk (Eryk Lubos), żołnierz jednostek specjalnych walczących w Iraku i Afganistanie, wraca do kraju i zaszywa się w starym rodzinnym domu. Musi zregenerować siły w oczekiwaniu na kolejne zadanie. Jednak trudno mu odnaleźć się w szarej rzeczywistości. Myślami wciąż wraca do wspomnień z pola walki. Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę o przydomku Bezi (Agnieszka Pawełkiewicz), która zakradła się na jego posesję. Spotkanie szybko przeradza się w namiętny romans. Czy miłość potrafi wymazać najgorsze wspomnienia? A jeśli tym najgorszym wspomnieniem jest inna miłość? (materiały dystrybutora)


PREMIERY – 26/28 MARCA


Artysta i modelka
Dramat, Hiszpania/Francja, ? min.
reżyseria: Fernando Trueba
obsada: Jean Rochefort, Aida Folch, Claudia Cardinale

Artysta i Modelka – zwycięzca festiwalu w San Sebastian, obraz nagrodzonego Oscarem za „Belle Epoque” – Fernando Trueby. Druga Wojna Światowa, okupowana Francja, stary rzeźbiarz (w tej roli wybitny francuski aktor Jean Rochefort), znajduje na rynku w swoim miasteczku młodą, piękną uciekinierkę z obozu. W zamian za dach nad głową proponuje jej pozowanie do jednej ze swoich rzeźb. Pomimo dzielących ich różnic (wiek, pochodzenie społeczne) sztuka sprawia, że tych dwoje zaczyna łączyć szczególna więź złożona z zachwytu, fascynacji, podziwu dla urody i mądrości. Hipnotyczny obraz, będący niczym więcej jak czystą pochwałą piękna. W jednej z głównych ról zobaczymy dawno nie widzianą włoską gwiazdę kina – Claudię Cardinalle. (materiały dystrybutora)

Grand Budapest Hotel
Dramat/komedia, Niemcy/USA, 100 min.
reżyseria: Wes Anderson
obsada: Tony Revolori, Ralph Fiennes

Głównym bohaterem filmu jest Monsieur Gustave H, legendarny konsjerż słynnego w dwudziestoleciu międzywojennym hotelu. Jego najbardziej zaufanym przyjacielem zostaje Zero Moustafa – boy hotelowy. Historia toczy się wokół kradzieży cennego renesansowego obrazu, walki o rodzinny majątek i romansu – a wszystko to ze zmieniającą się Europą w tle. (materiały dystrybutora)

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
Akcja/s-f, USA, 128 min.
reżyseria: Anthony Russo
obsada: Chris Evans, Scarlett Johansson

Kolejna odsłona opowieści o Kapitanie Ameryce. Tym razem w intrygę włączona zostanie również Czarna Wdowa.

Noe: Wybrany przez Boga
Dramat/fantasy, USA, ? min.
reżyseria: Darren Aronofsky
obsada: Russell Crowe, Emma Watson

Russell Crowe jako Noe w filmie zainspirowanym epicką historią odwagi, poświęcenia i nadziei. Film wizjonerskiego reżysera Darrena Aronofsky’ego. Ekranizacja komiksu pod tym samym tytułem. (materiały dystrybutora)

(uwaga, terminy premier moga ulec zmianie)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kongres
Premiery kinowe – wrzesień 2013
Kino_w_samo_poludnie_plakat
Kino w Samo Południe
Już w piątek seanse filmowe w łódzkim Multikinie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*